|
Zamość Bułhaka i współczesnych fotografików"Zamość w fotografii Jana Bułhaka i współczesnej" to wystawa zdjęć obiektów i miejsc wykonanych przez jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku oraz członków Zamojskiej Grupy Fotograficznej. Uroczyste otwarcie nietuzinkowej wystawy odbyło się w Zamojskim Domu Kultury (30.11.).
Bułhak kontra szesnastu pasjonatów fotografii i Zamościa. To było nie lada wyzwanie. Inspirując się nastrojowymi i sentymentalnymi fotografiami Bułhaka sprzed 95 lat, pokazać te same obiekty i miejsca Zamościa współcześnie. Urzeczywistnienie pomysłu, który od dłuższego czasu czekał na realizację, przypadło w 140. rocznicę urodzin Jana Bułhaka i jubileuszu 90-lecia Muzeum Zamojskiego w Zamościu.
Jan Bułhak był fotografikiem, pedagogiem, organizatorem życia fotograficznego w Polsce. Był współzałożycielem i prezesem Klubu Fotoklubu Wileńskiego i Fotoklubu Polskiego (1930 r.) Po II wojnie światowej był współzałożycielem Związku Polskich Fotografików (1947 r.), który od 1952 r. nosi nazwę Związku Polskich Artystów Fotografików.
- Hasłem Bułhaka była fotografia ojczysta. Namawiał do dokumentowania, jeżdżenia po Polsce i fotografowania miast, miasteczek, życia na nich, krajobrazu polskiego. Sam wykonał 158 albumów pod wspólnym tytułem "Polska w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka". Zdjęcia umieszczone na wystawie wykonał Bułhak w 1921 r., a pochodzą one z albumu poświęcony naszemu miastu, tom 75 pt. "Zamość - widoki ogólne - Rynek". Niewiele jego prac przetrwało lata okupacji. Są o tyle cenne, że w 1944 roku spłonął w Wilnie budynek, w którym mieściła się pracownia mistrza. Źródła podają, że spłonęło w niej 10 000 skatalogowanych i opisanych negatywów. Przepadły zdjęcia pokazujące pierwsze lata naszego kraju po odzyskaniu niepodległości. Nasze, zamojskie zdjęcia ocalały, gdyż album był podarowany w 1927 r. przez władze miasta prezydentowi Mościckiemu podczas jego pobytu w Zamościu. A jak się znalazł w Muzeum Zamojskim, do dziś nie wiadomo, ale to wielkie szczęście że jest. Możemy podziwiać Zamość sprzed 95 lat - mówił podczas otwarcia wystawy jej kurator Mirosław Chmiel.
Jak dodał zamojski fotografik - pomysł wystawy w takim kształcie powstał jeszcze w czasach fotografii czarno-białej, kiedy jej archiwizowaniem w Muzeum Zamojskim zajmował się Marian Siegieńczuk. Odżył dwa lata temu, ale nie było klimatu. W tym roku zielone światło od prezydenta miasta Zamość i pomoc Muzeum Zamojskiego w sfinansowaniu katalogu zdecydowały o sukcesie projektu. To trzecia wystawa Zamojskiej Grupy Fotograficznej w ZDK. Poprzednie to: "Gdzieś na skraju mapy" - marzec br. i "Zamość nieznany" - październik br. Najnowszą wystawę można oglądać do 5 stycznia 2017 r.
Otwarcia wystawy "Zamość w fotografii Jana Bułhaka i współczesnej" dokonał Janusz Nowosad, gospodarz obiektu, który powitał prezydenta miasta Zamościa Andrzeja Wnuka, pod którego patronatem honorowym odbywa się wystawa, Mieczysława Cybulskiego, prezesa Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, urodzonego w Zamościu, Marcina Zamoyskiego byłego prezydenta miasta Zamość, radnych miasta Zamościa.
Niespodzianką muzyczną, dedykowaną nie tylko solenizantom Andrzejom, był występ Mariana Szewery, który przebojowo, w klimatach przedwojennych szlagierów, zaśpiewał piosenkę pt. "Moje miasto Zamość, które w sercu mam". Ze słów piosenki wynikało, że "Twierdza Zamość, to Wielka Dama, która lubi być zdobywana..."
Kurator wystawy Mirosław Chmiel podziękował wszystkim tym, których zaangażowanie pozwoliło na zorganizowanie wystawy w ZDK. Z okazji otwarcia wystawy Muzeum Zamojskie wydało katalog, w limitowanej serii (100 egzemplarzy), w którym umieszczono skany oryginalnych fotografii miasta wykonanych przez artystę w 1921 r. podczas jego pobytu w Zamościu oraz współczesne zdjęcia miasta członków Zamojskiej Grupy Fotograficznej: Tadeusza Adamczuka, Mirosława Chmiela, Bartłomieja Koprowskiego, Klaudii Kozyry, Krzysztofa Kurzępy, Witolda Miąsika, Stanisława Orłowskiego, Aliny Ostasz, Piotra Płachcińskiego, Elżbiety Saczuk, Waldemara Siatki, Barbary Siewień-Wszoły, Waldemara Suszyny, Henryka Szkutnika, Mirosława Teterycza oraz Leszka Wygachiewicza.
Mieczysław Cybulski, prezes Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, który opuścił Zamość w 1945 r., przywołał sylwetkę nestora polskiej fotografii, który wykonał fotograficzną dokumentację architektury Wilna, Warszawy, Krakowa, Grodna, Zamościa, Lublina, Kazimierza Dolnego i innych miejscowości. W jego pracowni powstało 158 albumów poświęconych miastom i regionom II Rzeczypospolitej. Następnie, w imieniu kapituły stowarzyszenia, która wyróżnia osoby zaangażowane w rozwój i popularyzację fotografii, prezes Mieczysław Cybulski odznaczył kuratora wystawy Mirosława Chmiela medalem.
Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego, zaprezentował oryginalny album Jana Bułhaka, znajdujący się w zbiorach muzealnych, zarejestrowany pod numerem 73. Wystawy jej uczestnikom pogratulował także Andrzej Wnuk, prezydent Miasta. Stanisław Orłowski na ręce Mieczysława Cybulskiego przekazał swój album fotografii "Mój Zamość" ze zdjęciami z lat 1960-1980.
"Zamość w fotografii Jana Bułhaka i współczesnej" to setka pięknych fotografii naszego Starego Miasta. Autorem dwudziestu jest Jan Bułhak, pozostałe osiemdziesiąt to prace zamojskich fotografików, urzeczonych Zamościem, choć jak mawiał Jan Bułhak - "motywy fotografa są wszędzie i nigdzie, decyduje o nich, poza osobowością (przenikliwością, wyczuciem) artysty, chwila, jeden moment."
Zainspirowani dziełami fotografika artysty Bułhaka, członkowie Zamojskiej Grupy Fotograficznej również postawili na tę jedną chwilę, by uchwycić Zamość za dnia lub nocą, jego budowle, detal architektoniczny, a nawet panoramę. Zaprezentowali swoją wrażliwość na urodę współczesnego Zamościa w towarzystwie fotografii sprzed prawie stu lat. Tamte ulotne chwile, utrwalone na fotografii czarno-białej Jana Bułhaka i te współczesne - po pierwsze - zachwycają podobnie, a po drugie - potwierdzają, że Zamość jest wybitnie fotogenicznym miastem i bardzo wdzięcznym tematem dla fotografików. Poza tym, te najnowsze posiadają jeszcze jeden wybitny walor - dokumentują Zamość dla kolejnych pokoleń jego mieszkańców.
Portal Zamość onLine jest patronem medialnym wystawy
"Zamość w fotografii Jana Bułhaka i współczesnej"
autor / źródło: Teresa Madej, fot. Henryk Szkutnik dodano: 2016-12-02 przeczytano: 4860 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|