Witaj w piątek, 10 stycznia 2025, w 10 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Wilhelma, Dobrosława, Grzegorza.
Styczniowe przysłowia:
Gdy w styczniu deszcz leje, złe robi nadzieje. [...]
"Bądźmy wszyscy razem"! Pod takim hasłem po raz dziesiąty odbyła się na Rynku Wielkim Wigilia mieszkańców Zamościa. Wigilię zorganizowali zamojscy restauratorzy, piekarze i cukiernicy. Była wyjątkową okazją do tradycyjnego łamania się opłatkiem i składania sobie nawzajem życzeń (18.11.).
Honorowy patronat nad Zamojską Wigilią objęli: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marian Rojek- Ordynariusz Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej oraz Andrzej Wnuk - Prezydent Miasta Zamościa.
Zanim w naszych domach dotknie nas wzruszenie wywołane Tajemnicą Narodzenia Małego Dzieciątka, rodziną przy wspólnym wigilijnym stole, zapachem choinki, serdecznymi życzeniami oraz trzaskiem łamanego opłatka - mogliśmy się wszyscy spotkać w świątecznym nastroju na Rynku Wielkim w Zamościu.
Spotkanie wigilijne dla mieszkańców Zamościa poprzedził kiermasz świąteczny, z którego dochód przeznaczony będzie na cele podopiecznych Caritasu z terenu diecezji. Szeroko i daleko rozbrzmiewały kolędy i pastorałki w wykonaniu: Chóru Myśliwskiego "Knieja", Chóru Udryczanki oraz młodych kolędników - uczniów Zespołu Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej. Tak nakazuje nasza piękna polska tradycja.
Zwyczajowo wpisał się w nią również Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", który przepięknymi polskimi kolędami oraz pastorałkami uświetnił grudniowy przedświąteczny wieczór. Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem "Zamojskiej Wigilii" wyjątkowo wzruszająco wybrzmiała kolęda "Podnieś rękę Boże Dziecię". Została napisana pod melodię polskiego poloneza, naszego narodowego utworu i miała podnosić serca i dodawać otuchy. Podczas zaborów zakazano śpiewanie jej w oryginalnej wersji i nakazano zastąpienie słowa "Ojczyznę" na "krainę",
W ten niezwykły przedświąteczny wieczór, pod przewodnictwem ks. bp Mariana Rojka i Andrzeja Wnuka Prezydenta miasta Zamość, przy udziale Jana Wojciecha Matwiejczuka przewodniczącego Rady Miasta, Magdaleny Dołgan wiceprezydent miasta Zamość oraz Małgorzaty Czerniak inicjatorki - rozpoczęło się spotkanie wigilijne zamościan.
-W ten niezwykły dzisiejszy wieczór łączy nas wszystkich wierzących jedno oczekiwanie na Narodzenie Bożego Dziecięcia. Tak jest każdego roku - mówił prowadzący spotkanie Janusz Kawałko.
Gospodarskie słowo do zgromadzonych przekazał prezydent Andrzej Wnuk.
-Witam na Rynku Wielkim, gdzie po raz dziesiąty dzięki inicjatywie zamojskich restauratorów mamy możliwość złożyć sobie życzenia. Życzenia to jest najważniejsze przesłanie dzisiejszego dnia. Chcę Państwu życzyć, aby kolejny rok był tak samo dobry jak mijający, a może nawet jeszcze lepszy. Żebyśmy za rok spotkali się w takim gronie, a może i większym. Żeby wszystkie troski, jakie mieliście Państwo w tym roku, stały się mało ważne. Życzę Państwu wszystkiego dobrego. Wesołych Świąt!
Wspólnej modlitwie przewodniczył oraz poświęcił opłatek ks. bp Marian Rojek, Ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, który skierował do zamościan pasterskie Bożonarodzeniowe przesłanie.
(...) Z mojego serca pragnę życzyć, abyśmy mieli więcej czasu, czasu dla siebie. Okres Świąt to czas, kiedy jesteśmy częściej razem ze sobą w domu - rodzice z dziećmi, z dziadkami, krewni, przyjaciele, sąsiedzi. Życzę, abyśmy się oderwali od różnych zajęć, osobistych, prywatnych, zawodowych i znaleźli trochę czasu jeden dla drugiego. Byśmy mieli serce i ucho nastawione na drugiego człowieka, na jego troski, na jego radości i na jego smutki, by razem z nim pobyć. A więc, tej wartości czasu darowanego drugiemu człowiekowi. Druga wartość, to świąteczny stół, który nas zaprasza. Bo w tej codziennej gonitwie nie zawsze mamy taką możliwość, że tworzymy rodzinę, wspólnotę przy stole, gdzie możemy wymieniać swoje zdania, możemy się wzajemnie umacniać, dźwigać wzajemne ciężary i trudności. Niech ten Niech ten świąteczny stół nas wszystkich łączy. Niech przy tym wigilijnym stole znajdzie się miejsce dla kogoś, kto tego potrzebuje, kto jest samotny, opuszczony, żeby również był zauważony i poczuł się w tej "wspólnocie stołu" z wami, jak Rodzina. Niech te życzenia spełnią się dla każdego z Was Drodzy, zarówno diecezjanie jak i mieszkańcy miasta Zamościa - mówił ks. bp Marian Rojek.
Następnie fragment Ewangelii św. Łukasza odczytał kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu ks. Michał Maciołek. Betlejemskie Światło Pokoju przekazali mieszkańcom Zamościa harcerki i harcerze z komendy Hufca ZHP w Zamościu. Jak powiedział harcmistrz Janusz Nowosad, komendant ZHP - po raz 26 za sprawą harcerek i harcerzy Wigilijne Światło Pokoju trafia do Zamościa. Z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, poprzez Wiedeń, Svit na Słowacji trafiło do Polski. Przesłanie, które towarzyszy wędrówce Betlejemskiego Światła Pokoju po Polsce, Europie i świecie brzmi: "Odważnie twórzmy pokój!"
Pobłogosławionym przez ks. bp. Mariana Rojka wigilijnym opłatkiem - symbolem miłości i życia i otwarciem się ku bliźnim - przełamali się - zwyczajem naszych ojców uczestnicy zamojskiej Wigilii, składając sobie wzajemnie płynące z serca życzenia. Później zamościanie mogli degustować wigilijne przysmaki, przygotowane przez zamojskich restauratorów, cukierników i piekarzy. Smakowaniu wigilijnych potraw towarzyszył urokliwy i uroczysty koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" na hetmańskim rynku. Niezwykle brzmiały kolędy i pastorałki śpiewane na glosy: "W żłobie leży", "Północ już była" i "Lulajże Jezuniu", wykonane przez solistkę Monikę Hildebrand.
W przygotowaniu Wigilii dla mieszkańców Zamościa uczestniczyli: Corner Pub, Hotel Carskie Koszary, Hotel Mercure, Gościniec Kanclerz, Hotel Senator, Club Bohema, Skarbiec Wina, Restauracja Muzealna, Smak Story na Szwedzkiej, Verona, Morandówka, PSS Społem, Hotel Renesans, Hotel Arte; piekarnie: E.A. Kucharscy, K. Łepik, M.S. Grela, A.J. Ciurysek; cukiernie: J.B. Skrzypczuk, T.I. Turek, L.A. Fabian, M. Wasil oraz AZET A.A. Załęccy, ULTAX T. Skrzyński, Drukarnia ZAMDRUK i Drukarnia ATTYLA.
Do organizacji X Wigilii włączyli się: Komenda Hufca ZHP w Zamościu, Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Zamojski Dom Kultury, Muzeum Zamojskie, Stowarzyszenie "Wszystko Gra" oraz szkoły: ZSP nr 2 Technikum Gastronomiczne i Zespół Szkół Ekonomicznych w Zamościu. Wigilijne spotkanie zamościan poprowadzili: Janusz Kawałko i Łukasz Kot.
Pokoju i Spokoju na Święta Bożego Narodzenia!