|
Tadeusz Wicherek bohaterem jubileuszowej Alei SławTadeusz Wicherek, dyrektor naczelny i artystyczny oraz dyrygent Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego dołączy do grona wybitnych postaci kultury,sztuki i nauki uhonorowanych od 2008 roku w "Alei Sław", która jest jedną z atrakcji turystycznych naszego pięknego miasta z Listy UNESCO.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w ArteHotel (4.04.br.), w której wzięli udział Teresa Madej, pomysłodawczyni Alei Sław w Zamościu, Małgorzata Bzówka, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość, Damian Miechowicz, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze" i dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji oraz Wojciech Sternik, współwłaściciel ArteHotel, zaprezentowano sylwetkę Tadeusza Wicherka, bohatera jubileuszowej, X edycji Alei Sław.
"Aleja Sław" w Zamościu, ulicy Grodzkiej jest wyrazem szacunku jakim nasze Miasto i społeczność darzy ludzi kultury, nauki i sztuki. To symboliczna prezentacja osób zasłużonych dla miasta, których praca artystyczna i naukowa ma dla Zamościa wartość ponadczasową. Uroczystość uhonorowania znanych i wybitnych postaci w Polsce poprzez tablicę pamiątkową z brązu z nazwiskiem osoby wyróżnionej jest także podziękowaniem za ich wkład w rozwój naszej kultury i promocję Zamościa.
Podczas X edycji - 9 czerwca 2017 r. o godz. 16.00 w "Alei Sław", jako preludium do koncertów 11. Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica, e...", uhonorowany zostanie Tadeusz Wicherek, dyrektor naczelny i artystyczny oraz dyrygent Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, najstarszej orkiestry symfonicznej w Polsce, o której dziennikarz radiowej Jedynki i znany prezenter i konferansjer koncertów realizowanych przez "Namysłowiaków" mówił: "To perła w koronie polskiej kultury".
W marcu 2017 r. minęło dziesięć lat od jego zacnej obecności w Zamościu, czyli od wygrania konkursu na dyrektora i dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w Zamościu. W tym roku mija także 35. lat artystycznej działalności Tadeusz Wicherka. Za sławę jaką przynosi naszemu miastu podziękujemy Maestro Tadeuszowi Wicherkowi tablicą pamiątkową z brązu i galą na jego cześć.
- Pod jego batutą ta Orkiestra wyszła poza Zamość. Koncertowała na inauguracji Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, jednej z największych i najlepszą taka instytucją w Polsce po roku działalności. CSK często wypożycza naszą Orkiestrę, chociaż ma za ścianą swoją własną. Panuje opinia, że nasza jest najlepsza. Nasza Orkiestra jest na tak wysokim poziomie, że w tym roku zgłosiliśmy ją do tytułu Ambasadora Województwa Lubelskiego. Niewielką przewagą głosów przegraliśmy z Dziecięcym Szpitalem Klinicznym, może uda się w przyszłym roku. mamy się więc czym szczycić. Jest to bardzo duża zasługa dyrygenta - powiedział Damian Miechowicz.
"Aleja Sław" to nowoczesny i twórczy sposób upamiętnienia artystów, ludzi nauki i kultury, którzy znaleźli w sobie serce dla Zamościa i przydali miastu dobrej sławy. Są wśród nich same znakomitości: Jan Machulski, Jan Ptaszyn Wróblewski, prof. Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna i prof. Jan Englert. Organizatorzy podjęli już działania w kierunku zaproszenia żyjących wybitnych postaci, uhonorowanych w poprzednich latach w Alei Sław do udziału w jubileuszowej uroczystości.
-Zwróćcie państwo uwagę, że wszystkie te osoby są w jakiś sposób związane z Zamościem, a równocześnie są spoza Zamościa. Podobnie jest z panem Tadeuszem Wicherkiem. W momencie nawet nie myślimy, że on jest "nie nasz". Jak najbardziej "jest". Tu mieszka, pracuje, ale jest z Warszawy. Pan Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa obejmie patronatem honorowym X edycję Alei Sław z udziałem Tadeusza Wicherka - podkreśliła Małgorzata Bzówka.
-Mamy się czym szczycić i co pokazywać w Zamościu. To dla mnie wielka chwała, że mogę w tym projekcie uczestniczyć. Takie wydarzenia kulturalne łączą i przyciągają ludzi - mówił Wojciech Sternik. Jak powiedział Mirosław Chmiel, prezes Zamojskiej Grupy Fotograficznej - imprezą towarzyszącą jubileuszowej Alei Sław będzie wystawa fotografii ze wszystkich uroczystości jakie odbyły się w Alei Sław z udziałem wybitnych postaci świata kultury, sztuki i nauki w przestrzeni Starego Miasta.
Nie ma dwóch zdań, że honory dla Tadeusza Wicherka są wielce zasłużone. Oto tylko niektóre z projektów, jakie zostały zrealizowane w ciągu ostatnich dziesięciu lat przez Maestro i Orkiestrę: widowisko muzyczne "Rock Loves Chopin" z udziałem naszej Orkiestry (11.10.2014 r.) w Arena di Verona (Włochy - Werona), pierwszej polskiej orkiestry grającej na tej prestiżowej scenie; CO-OPERA - muzyczna przygoda na dwa głosy operowe i orkiestrę symfoniczną (połączeniem klasyki z rozrywką, tradycji z nowoczesnością - nowe kompozycje M. Nierubca z tekstami M. Zabłockiego wykonali Justyna Reczeniedi i Krystian Adam z towarzyszeniem Orkiestry pod dyrekcją Tadeusza Wicherka, została wydana też płyta; koncert z legendarnym kompozytorem, założycielem grupy "Deep Purple" w Sali Kongresowej w Warszawie - Lord John i Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w koncercie "Concerto for Group and Orchestra" (10.11.2010 r.); "Namysłowiacy" zagrali koncert w Filharmonii Narodowej z Jackiem Wójcickim i Grażyną Brodzińską ((14.11.2010 r.); Night Rider Symphony polska pra-premiera w 2013 r. - współpraca z TVP Lublin; Bajki Symfonicznie - płyta; Zamojski Festiwal Kultury od 2007 r., w tym roku 11 edycja - z elementami kultury włoskiej, czyli Zamojski Festiwal Kultury "arte, cultura, musica, e..." o zasięgu międzynarodowym, prezentujący sztukę, muzykę i promujący wielowiekowe związki kultury polskiej i włoskiej; 3 Festiwal Muzyki Filmowej. Z Orkiestrą współpracuje wielu uznanych artystów: śpiewacy, piosenkarze, zespoły, chóry oraz dyrygenci. Koncerty Orkiestry były transmitowane lub retransmitowane przez Telewizję Polską (np.: przez TVP 1 Koncert "Z potrzeby serc"; Telewizyjny Koncert "Patroni Europy i Polski - Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie", transmitowany przez Program 1 TVP; wyjątkowy koncert dedykowany Janowi Pawłowi II w piątą rocznicę jego śmierci w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, w Gdańsku; nagranie trzech płyt z serii "Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie": koncert z Zespołem "Mazowsze" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej; wystawienie po raz pierwszy w Zamościu operę "Straszny Dwór" S. Moniuszki (w 2007 r. i w 2008 r.) i wiele, wiele innych.
-Tadeusz Wicherek zasługuje na nasze podziękowanie. Jak bardzo zmienił Orkiestrę, co jest zauważalne podczas koncertów, podczas wydarzeń artystycznych, które organizuje od wielu lat. I nie jest to podsumowanie jego pracy, jest to podziękowanie za już i prośba żeby było jeszcze więcej wydarzeń, które są animowane przez Orkiestrę i przez niego samego. Dzięki temu, że mamy tak znakomitą Orkiestrę i dyrygenta możemy też występować do innych podmiotów o pieniądze na salę koncertową - powiedziała Małgorzata Bzówka. I dodała: -Uroczystość na Grodzkiej będzie częścią kilkudniowego Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e...", który rozpocznie się 5 i potrwa do 11 czerwca Będziemy bawić się po włosku, będziemy śpiewać po włosku, będziemy uczyć się po włosku. Tak naprawdę zintegrujemy całe miasto.
Podjęcie przez Tadeusza Wicherka działań budowy sali koncertowej - filharmonii w Zamościu - jako Domu Muzyki, Śpiewu, Tańca, Teatru i Sportu zasługuje na wsparcie zamościan i wsparcie ludzi dobrej woli. Są plany aby obiekt został oddany do użytku w 140. rocznicę powstania Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego - 2021 r. Także za to ważne działanie będziemy dziękować wybitnemu muzykowi i producentowi muzycznemu uroczystością w Alei Sław 9 czerwca br.
Idea upamiętnienia osób, które poprzez swoją twórczość i artystyczna pasję przyczyniają się do kształtowania Zamościa jako miejsca magicznego i nowoczesnego, na przestrzeni lat spotkała się z życzliwym przyjęciem mieszkańców, licznie odwiedzających Hetmański Gród turystów oraz mediów. "Aleję Sław" w ulicy Grodzkiej tworzy aktualnie jedenaście tablic pamiątkowych o wymiarach 40x40. Wykonane zostały z brązu przez znanego artystę rzeźbiarza Bartłomieja Sęczawę. Coroczna uroczystość cieszy się dużym zainteresowaniem zamościan i mediów. Przez cały rok jest atrakcją dla grup turystycznych z Polski i świata.
* * *
Tadeusz Wicherek urodził się i wychował w rodzinie muzycznej. Dyrygentem chciał być od zawsze, tak jak ojciec i stryj. Spełnił swoje marzenia dyrygując najlepszymi orkiestrami w Polsce. Ma w swoim repertuarze opery, balety i utwory symfoniczne. Jest kompozytorem i reżyserem. Dyrektor naczelny i artystyczny Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową, Warszawską Operą Kameralną i Warszawska Orkiestrą Symfoniczną. W roku 2008 Tadeusz Wicherek uhonorowany został tytułem "Ambasador Kultury Zamość 2008".
Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie dyrygentury prof. Bogusława Madeya. W latach 1984-89 był asystentem dyrygenta w Teatrze Wielkim w Warszawie i równolegle wykładał przez 3 lata w Akademii Muzycznej. Jako dyrygent Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w 1986 roku brał udział w Jugendfestspieltreffen w Bayreuth. W 1986 roku został laureatem nagrody WOSPR na III Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W 1989 roku zrealizował "Świat na księżycu" Haydna w Theather für Kinder w Hamburgu oraz napisał i zrealizował dla tego teatru musical "Hilfe, die Herdmans kommt". Jest autorem muzyki do kilku sztuk teatralnych. Od 1990 roku podjął pracę jako dyrygent w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie brał udział w przygotowaniu i wystawieniu wszystkich dzieł scenicznych W.A. Mozarta. Premierą "Idomeneo" zainaugurował I Festiwal Mozartowski w Warszawie. Brał udział we wszystkich 11 edycjach tego festiwalu w Warszawie oraz festiwalach mozartowskich w Wiedniu i Holandii.
Od 1990 roku jest dyrygentem Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej, z którą koncertów także w Niemczech. Od 1991 do 1995 r. był dyrektorem artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze, a w latach 1999 do 2005 w Kaliszu. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej. Nagrał kilka płyt CD z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną. Z Filharmonią Kaliską zrealizował pierwsze polskie nagranie całej "Pasji wg św. Jana" J.S. Bacha, a w sezonie artystycznym 2000/2001 nagrał i wydał "tylko" cztery płyty - Kolędy i pastorałki, koncerty fortepianowe e-moll op. 11 Chopina i d-moll op. 30 Rachmaninowa z 14-letnim solistą chińskim Wen Yu Shenem oraz Swing meets Symphony z kwartetem jazzowym Tomasza Bielskiego (rejestracja koncertu w Filharmonii Narodowej w roku jubileuszowym 100-lecia jej istnienia). Ma w swoim repertuarze około 20 oper i baletów oraz bardzo bogaty zbiór utworów symfonicznych, od wczesnego baroku do utworów współczesnych; to jedyny polski, a prawdopodobnie i europejski dyrygent, który ma w swoim repertuarze utwory kompozytorów kostarykańskich. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach - Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Chopin w barwach jesieni - Antonin i Carintischer Sommer Festival (Austria). Prowadzi czynną działalność koncertową w Polsce, Europie, Azji, Ameryce Północnej i Centralnej. autor / źródło: Teresa Madej, fot. Mirosław Chmiel dodano: 2017-04-04 przeczytano: 16210 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|