www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 22 stycznia 2025, w 22 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Anastazego, Wincentego, Doriana.
Styczniowe przysłowia: Mało śniegu i wiele deszczu w styczniu na roli, rolnika tak samo jak ogrodnika boli. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




VIII Konkurs Historyczny "Dzieci Zamojszczyzny. Siostry - Dzieciom"

Tegoroczna edycja konkursu odbyła się p. h. "Siostry - Dzieciom" i została poświęcona działalności Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w czasach wojennych i powojennych na terenach Zamojszczyzny. Ich Zgromadzenie prowadzi obecnie Dom Opieki Społecznej przy ul. Żdanowskiej w Zamościu oraz Dom Rekolekcyjny w Łabuniach (19.05.).



Niewiele osób wie, że te dzielne Siostry podczas II wojny światowej zapewniły schronienie i opiekę setkom osieroconych dzieci: polskim, żydowskim, ukraińskim, a nawet niemieckim, ponieważ twierdziły, że "w każdym dziecku jest cząstka Boża". Podczas zawieruchy wojennej wysiedlono je z dziećmi z klasztoru w Łabuniach. Część z nich udała się do Radecznicy, gdzie znalazły schronienie w klasztorze o. Bernardynów, część władze miejskie Zamościa zakwaterowały w szkole handlowej przy ul. Łukasińskiego (obecny Ekonomik), inne dostały niewielką parcelę przy ul. Żdanowskiej z małym drewnianym domkiem. I wszędzie przyjmowały osierocone dzieci. Ryzykowały życiem i bardzo ciężko pracowały, aby móc wyżywić swoich wychowanków. Bywało, że setką niemowląt zajmowały się tylko trzy siostry. Inne udawały się do wyczerpujących prac w polu czy na kwestę. Uratowały wiele istnień, ale nikt nie wie dokładnie ile, bo bezpieczniej było nie prowadzić dokumentacji. Za swoją działalność i piękną postawę 27 grudnia 1993 r. otrzymały dyplom i medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", który w konsulacie Izraela odebrała siostra Bogumiła Makowska, uczestniczka tamtych wydarzeń.



Adresatami konkursu historycznego są uczniowie szkół podstawowych z Zamościa oraz z powiatu zamojskiego. Wzięło w nim udział 7 szkół: Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim, Zespół Szkół w Wysokiem, Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Złojcu, Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie, Zespół Szkół Podstawowych im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Zamościu i Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Zamościu.

Konkurs odbył się podczas wycieczki po Zamościu, a najważniejszym punktem programu było Zgromadzenie Sióstr mieszczące się przy ul. Żdanowskiej. Siostra Maria, przełożona Zgromadzenia, serdecznie wszystkich przywitała i zaprosiła do klasztornej kaplicy. Okazało się, że przygotowała dla młodzieży niespodziankę: z archiwum w Lublinie wypożyczyła dokumenty i zdjęcia z okresu II wojny światowej oraz medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", ten sam, który odebrała s. Bogumiła Makowska. Dzieci miały możliwość wziąć medal do ręki i z bliska mu się przyjrzeć. Siostra Maria opowiedziała pokrótce o historii Zgromadzenia, odczytała fragmenty dokumentów oraz relacji sióstr z czasów okupacji niemieckiej, pokazała zdjęcia z tamtego okresu, a także zaprosiła siostrę Leokadię, która, jako dziecko, była świadkiem tamtych wydarzeń, aby zaprezentowała młodzieży oryginalny habit noszony przez Zgromadzenie w tamtym okresie.



Młodzież miała również okazję zwiedzić Stare Miasto, fortyfikacje zamojskie, a także Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zamościu przy ul. Łukasińskiego (Ekonomik), gdzie w okresie wojennym Siostry prowadziły ochronkę dla sierot.

Podsumowanie konkursu odbyło się w Galerii prof. Mariana Koniecznego. Wśród przybyłych gości znaleźli się: Andrzej Zastąpiło - Wiceprezydent Miasta Zamość, Agnieszka Kowal - Dyrektor Wydziału Oświaty Miasta Zamość, Alicja Dubel - Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu oraz Piotr Kondraciuk - Wicedyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Posła Sławomira Zawiślaka reprezentowali kpt. Józef Łaba i mjr Ryszard Jabłoński z ŚZŻAK Oddział w Zamościu. Nie mogło też zabraknąć bohaterek konkursu - Franciszkanek Misjonarek Maryi, które reprezentowane były przez Siostrę Marię i Siostrę Teresę.

W kategorii PRACA PLASTYCZNA nagrody i wyróżnienia zdobyli:

I MIEJSCE - Karol Gajak ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu (n-l Marta Słomianowska)
II MIEJSCE - Wiktoria Czajkowska z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie (n-l Ewa Nogas)
III MIEJSCE - Agnieszka Tokarska ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu (n-l Marta Słomianowska)
WYRÓŻNIENIE - Paweł Cisek z Zespołu Szkół Podstawowych im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie (n-l Celina Lalik)
WYRÓŻNIENIE - Roksana Waśko ze Szkoły Podstawowej w Wysokiem (n-l Aleksandra Hajduk)
WYRÓŻNIENIE - Anna Skrzypik ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Złojcu (n-l Małgorzata Magryta).



W kategorii PRACA LITERACKA nagrody zdobyli:

I MIEJSCE - Maciej Kołtun z Zespołu Szkół Podstawowych im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie (n-l Celina Lalik)
II MIEJSCE - Stefan Kot z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie (n-l Edyta Wojtasiuk)
III MIEJSCE - Krystian Józefko ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu (n-l Joanna Muda)

W kategorii TEST WIEDZY nagrody zdobyli:

I MIEJSCE - Aleksandra Karpińska, Oliwia Karpińska, Stefan Kot z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie (n-l Ewa Nogas)
II MIEJSCE - Gabriel Gałan, Monika Łasocha, Przemysław Wach ze Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim (n-l Grażyna Kawalec)
III MIEJSCE - Maja Tymecka, Katarzyna Zubala, Agnieszka Tokarska ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza w Zamościu (n-l Małgorzata Drozd)
NAGRODA GŁÓWNA (za najlepiej napisany test wiedzy) - Dawid Pakuła z Zespołu Szkół Podstawowych im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie (n-l Celina Lalik)



Serdeczne gratulacje nie tylko dla nagrodzonych, lecz dla wszystkich uczestników konkursu, za to, że mierzą się z tak trudną tematyką, że wzbogacają swoją wiedzę, rozszerzają swoje horyzonty, kształtują swoją patriotyczną postawę. To dzięki takim młodym ludziom pamięć o takich bohaterach jak Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi nie przeminie. Wielkie ukłony dla nauczycieli, którzy potrafią zainspirować swoich uczniów i rozwijać w nich ciekawość świata.

Finał VIII Konkursu Historycznego "Dzieci Zamojszczyzny" odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamość, Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Zamościu. Organizatorami tego przedsięwzięcia jest Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Zamościu oraz Muzeum Zamojskie w Zamościu.


autor / źródło: Marta Słomianowska, fot. Sebastiana Oliwiaka
dodano: 2017-05-24 przeczytano: 15872 razy.



Zobacz podobne:
     "Dzieci Zamojszczyzny" - podsumowanie jubileuszowej edycji wojewódzkiego konkursu historycznego / 2019-12-03
      "Dzieci Zamojszczyzny - historie prawdziwe" - wystawa Beaty Kozaczyńskiej / 2019-10-21
     Spotkanie z dr Beatą Kozaczyńską i wykład o losach Dzieci Zamojszczyzny / 2017-11-22
     Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny - wystawa historyczna / 2017-11-17
     Beata Kozaczyńska o transportach Dzieci Zamojszczyzny / 2017-11-17
     Konkurs "Dzieci Zamojszczyzny" pod znakiem "Kaktusów" / 2016-05-09
     Dzieci Zamojszczyzny. Realia życia w okupowanym Zamościu - konkurs historyczny / 2016-04-05
     Startuje 28. Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny / 2015-08-25
     72. rocznica wysiedleń na Zamojszczyźnie / 2014-11-18
     Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem: o losach rodzin wysiedlonych z Zamojszczyzny / 2014-10-17
     "Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny" w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem / 2014-01-18
     Konferencja naukowa w 70.rocznicę pacyfikacji i wysiedleń na Zamojszczyźnie / 2013-06-11
     Historia jednego Dziecka Zamojszczyzny / 2013-06-09
     Odeszłaś od nas - wierna swej Ojczyźnie... / 2013-05-10
     Ostatnia droga Bronisława Pekosińskiego / 2013-01-05

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet