www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Na świętą Elżbietę bywa śnieg po piętę. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




Nie żyje prof. Marian Konieczny

Światowej sławy artysta rzeźbiarz, profesor i były rektor Akademii Sztuk w Krakowie, uhonorowany w Alei Sław w Zamościu, autor spiżowego pomnika hetmana Jana Zamoyskiego - Marian Konieczny zmarł w wieku 87 lat. Artysta był autorem kilkudziesięciu monumentów w Polsce i za granicą.

Prof. Marian Konieczny jest autorem monumentalnego pomnika Jana Zamoyskiego w Zamościu z 2005 r. W 2014 r. przekazał ponad dwadzieścia oryginalnych rzeźb do autorskiej "Galerii Rzeźby Profesora Mariana Koniecznego" w Zamościu, działającej przy Muzeum Zamojskim, mieszczącej się w budynku dawnego carskiego kasyna przy Bastionie VII. Ten dar serca wszechstronnego artysty to nobilitacja dla Zamościa i wyjątkowa promocja "Grodu hetmańskiego". 30 maja 2014 roku, prof. Marian Konieczny odsłonił tablicę pamiątkową ze swoim nazwiskiem w Alei Sław w Zamościu, w ulicy Grodzkiej. Dedykowana Profesorowi tablica z brązu znajduje się w sąsiedztwie tablic honorujących wybitne osoby zasłużone dla Miasta Zamościa. Są wśród nich: Jan Machulski, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt i prof. Jerzy Kowalczyk, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna, Jan Englert i Tadeusz Wicherek.

Rzeźbiarz, profesor sztuk pięknych urodził się 13 stycznia 1930 r. w Jasionowie k. Brzozowa. Studia artystyczne ukończył na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom uzyskał u prof. X. Dunikowskiego 1954. Studia aspiranckie odbył w Instytucie l. E. Repina Akademii Sztuk Pięknych ZSRR w Leningradzie 1954-1958 u prof. M. A. Kerzina. Od 1958 roku wykładał na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP. W latach 1972-1981 był rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Marian Konieczny uprawiał różnorodne formy rzeźbiarstwa - portret, płaskorzeźbę, cykle rzeźbiarskie, projektował medale, ale powszechnie kojarzony był z dużymi realizacjami pomnikowymi. Brał udział w licznych w konkursach na projekty pomników od 1949 roku. Zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia, m. in.: I nagroda w konkursie na projekt pomnika "Bohaterom Warszawy - Nike Warszawska" 1959 r. oraz Nagroda Indywidualna I stopnia 1966 r.

Był autorem kilkudziesięciu monumentów w Polsce i za granicą, m.in. "Bohaterom Warszawy - Nike Warszawska" (1964), Pomnika Tadeusza Kościuszki w Filadelfii (1979), Pomnika Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (1981), Pomnika Chwały i Męczeństwa w Algierze (1982), Pomnika Abdel Kadera w Algierze (1987), Pomnika Bartosza Głowackiego pod Racławicami (1994), Epitafium Królewskiego w Katedrze w Poznaniu (1995), Pomnika Jana Pawła II w Licheniu (1998), Fontanny z rzeźbą Apollina w Poznaniu (2002), Pomnika Konnego Jana Zamoyskiego w Zamościu (2005). Zaprojektował też pomnik Lenina, postawiony w 1973 r. w Nowej Hucie i zdemontowany po upadku PRL. W 2014 r. wykonał pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach.

Prof. Marian Konieczny był w latach 1980-89 przez dwie kadencje posłem na Sejm PRL. Był Kawalerem Krzyża Komandorskiego Odrodzenia Polski z Gwiazdą (1999), otrzymał też m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" oraz Złoty Medal Prezydenta Algierii za zasługi dla Niepodległości Algierii. Był honorowym członkiem Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych.

* * *

30 maja 2014 r., podczas uroczystości w Alei Sław, na ręce Pana Profesora Mariana Koniecznego skierowała List gratulacyjny Pani Barbara Wachowicz, polska pisarka, autorka biografii wielkich Polaków, który chcę Państwu zacytować jako rodzaj epitafium:

Wielce Szanowny i Drogi Panie Profesorze,
Przekazano mi wieść radosną, że w Zamościu odbędzie się uroczystość odsłonięcia przypisanej Panu tablicy w Alei Sław. Jakże zasłużenie! Przecież swym mistrzowskim dłutem stworzył Pan Profesor prawdziwą Aleję naszych Sław Ojczystych. Dzięki Panu Warszawa może gościć kreatora tylu niezwykłych wizerunków naszych Bohaterów - Jana Matejki. To on natchnął Pana Profesora by stworzyć najpiękniejszy pomnik jaki stanął w Polsce po wojnie - Bartosa Głowackiego w Racławicach. Patrząc na ten pomnik, na którym Bartos frunie jak drapieżny ptak w rozwianej sukmanie słyszymy okrzyk Tadeusza Kościuszki: "Zabrać mi chłopcy te armaty! Bóg i Ojczyzna! Naprzód wiara!" To dzięki Panu mamy wspaniały symbol tryumfu owego dnia 4 kwietnia roku 1794, o którym Tadeusz Kościuszko pisał: "Narodzie, poczuj swą siłę, chciej być wolnym i niepodległym, jednością i odwagą dojdziesz do tego celu!".
Galeria Rzeźby Pana Profesora będzie otwarta przy ulicy Waleriana Łukasińskiego. To jeszcze jeden nasz niezwykły, a tak zapomniany bohater, który zasługuje na swój pomnik dłuta Mariana Koniecznego! Przypomnijmy, że po pół wieku męki w moskiewskich lochach napisał w swoim pamiętniku: "Moje ostatnie tchnienie będzie poświęcone Ojczyźnie i ostatnia modlitwa za jej pomyślność i pomyślność tych, który jej służyli, i zostali wiernymi w nieszczęściu. Umarłym za Nią wieczna pamięć!". Dziękujemy Panie Profesorze, iż jest Pan wiernym strażnikiem tej szlachetnej pamięci!


Dziękujemy Panie Profesorze za wszystkie Pana piękne dzieła i za każdą Pana obecność w Zamościu!


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2017-07-25 przeczytano: 14066 razy.



Zobacz podobne:
     Wystawa pokonkursowa "Wakacje z rzeźbami prof. Mariana Koniecznego" w CKF "Stylowy" / 2014-11-06
     Być jak Stańczyk - rozmowa z Jerzym Stańczykiem / 2014-10-26
     Stańczyk dla Jerzego Stańczyka / 2014-10-26
     Prof. Konieczny wręczy rzeźbę Stańczyka / 2014-10-21
     Wakacje z rzeźbami prof. Koniecznego dobiegły końca / 2014-10-04
     Jeszcze dwa tygodnie wakacji z rzeźbami prof. Koniecznego / 2014-09-01
     Wakacje z rzeźbami profesora Koniecznego - konkurs fotograficzny / 2014-08-02
     Inauguracja "Galerii Rzeźb prof. Mariana Koniecznego" w Zamościu / 2014-06-02
     Mazur prof. Mariana Koniecznego w Alei Sław / 2014-06-01
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2014 / 2014-05-22
     Prof. Marian Konieczny: rzeźbiarz historii / 2014-03-29
     Rzeźbiarz prof. Marian Konieczny w Alei Sław / 2014-03-29
     Rzeźby prof. Mariana Koniecznego już w galerii / 2014-01-22
     Przewodnicki opłatek z Marią i Marianem Koniecznymi / 2014-01-21
     Artyści rzeźbiarze o Galerii rzeźb Mariana Koniecznego w Zamościu / 2013-12-18

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet