|
"Dwie dekady" Zamościa Stanisława Orłowskiego W Fortecznym Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej odbył się wieczór autorski promujący album "Dwie dekady. Zamość w latach 1980-2000". Stanisław Orłowski, znany zamojski fotografik oraz honorowy prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego pokazał swój i nasz Zamość (2.03.)
To kolejny, po "Mój Zamość 1960-1980" z 2016 r., album Stanisława Orłowskiego, zawierający dziesiątki fotografii z Zamościem i jego mieszkańcami w roli głównej. Z albumem "Dwie dekady" łączy go taka sama okładka pokazująca ratusz, stylistyka, oraz ilustrowana opowieść z życia miasta.
Swoistego rodzaju laudację na cześć Stanisława Orłowskiego wygłosił Andrzej Pogudz, prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, określając jego dwa albumy jako niezwykły pamiętnik Zamościa, które jego autor ofiarowuje mieszkańcom, a także turystom.
Najnowszy album przenosi nas w czasy, kiedy Zamość obchodzi swój jubileusz 400-lecia. I jest to kontynuacja pierwszego albumu "Mój Zamość". Rozpoczyna go prezentacja popiersia założyciela miasta - Jana Zamoyskiego, kanclerza i hetmana wielkiego koronnego. Następnie możemy zobaczyć krajobraz naszego miasta lat 80. Są sceny rodzajowe, są ludzie tego miasta, są zatrzymane w kadrze kamienice, które poddano konserwacji na Starym Mieście. Uznany fotografik zarejestrował także ważne zdarzenia minionych czasów, które prowadziły do zmian w krajobrazie politycznym kraju, jak choćby napisy: "Solidaryzujemy się z nauczycielami Lubina", "Solidarność. Dzisiaj 35%, jutro sto". Znacząca uwaga fotografika koncentruje się na przebudowie Zamościa, które pięknieje z dnia na dzień. Kadry pokazują to miasto żyjące sprawami jedo mieszkańców, co podkreśla humanistyczny wymiar tych dokumentalnych fotografii. Autor pierwszą cześć albumu "Dwie dekady" zamyka wymiarem duchowym, który stanowi fotografia modlącej się kobiety we wnętrzu Katedry Zamojskiej.
Druga część jest o tyle intrygująca, że przywołuje ważne w historii tych dwóch dekad Zamościa - 1980-2000 - wydarzenia kulturalne, polityczne, społeczne. Rozpoczyna się fotografiami przywołującymi obchody jubileuszu miasta - sesją naukową PAN, ogólnopolskimi dożynkami i przełomowymi latami zrywu Solidarności oraz stanu wojennego. "O roku ów kto ciebie widział w naszym kraju ..." - zdaje się mówić za poetą fotograf Orłowski. Ale też Stanisław Orłowski, jako człowiek wpisany w krajobraz kulturalny Zamościa od dziesiątków lat, pokazuje wydarzenia kulturalne, które stanowią o wymiarze naszego miasta: koncerty jazzowe, spektakle teatralne Zamojskiego Lata Teatralnego, spotkania artystyczne, wizytację obrazów. Można przyjąć, że druga część to bardziej człowiek niż architektura miasta stanowi plan pierwszy. Symboliczną obrazem tej części staje się fotografia Jana hrabiego Zamoyskiego, XII ordynata Ordynacji Zamojskiej, postaci wielce zasłużonej dla miasta i regionu, będącej łącznikiem pomiędzy pierwszą a drugą częścią, pewnym przesłaniem tych dzieł - "Od Jana do Jana". Fotograf zarejestrował również niezwykła wizytę w Zamościu papieża Jana Pawła II. Na kartach albumu znajdziemy zaprezentowane nasze życie w ostatnich dekadach drugiego tysiąclecia. Także zdjęcia znanych i ważnych dla nas i naszego miasta osób, często już dzisiaj nieobecnych wśród nas. Ważnych też dla Stanisława Orłowskiego, a także mu najbliższych, których nie mógł pominąć w swoim albumie, albowiem towarzyszą mu przez życie.
O "siostrzanych" albumach, które stanowią jedną całość i pokazują prawie półwiecze Zamościa, będąc w kolorze i formie jednakowe, z nutą wzruszenia i refleksji opowiadał Stanisław Orłowski. Przybliżał pokazywane budowle, przywoływał nazwiska ważnych ludzi, nazywał wydarzenia.
-Aczkolwiek pierwszy album nazwałem "Mój Zamość", a drugi - "Dwie dekady", ale to jest też mój Zamość, z tym, że zupełnie inny. Ja ustalam rok 80. jako cezurę tego dawnego Zamościa, pamiętającego jeszcze czasy może przedwojenne. Jeszcze z ogrodzonymi kamieniczkami, z dużą ilością mieszkańców, gdzie można zobaczyć handel, siedzące na podcieniach, na ławeczce babcie. Tego już dzisiaj nie ma, a miasto stało się salonem, chociaż nadal to jest miasto, bo poza Starym Miastem trudno mówić o mieście. No może troszeczkę ulica Piłsudskiego, Lubelska, gdzie można mówić o mieście, a pozostałe tereny to są właściwie mieszkalnie, a nie typowe miasta, ponieważ zabudowa jest bałaganiarska, chociaż coś ciekawego można znaleźć. Szkoda, że Stare Miasto nie jest zamieszkałe tak jak powinno być zamieszkałe. W tej chwili Starówka jest bardziej miastem turystycznym, latem są tu ludzie, a zimą trudno spotkać tu człowieka. Ale jest to miasto moje, kochane, chociaż tak nie nazwane w drugim albumie - mówił Stanisław Orłowski.
Następnie Stanisław Orłowski dokonał mulitmedialnej prezentacji albumu "Dwie dekady. Zamość w latach 1980-2000" i opatrzył przedstawione fotografie komentarzem. Przywołał wspomnienia, odświeżył je tym, którzy pamiętają te lata z historii Zamościa. Natomiast dla młodszych widzów była to niezwykła lekcja wiedzy o Zamościu i życiu jego mieszkańców.
Wymiar tych fotografii jest bardzo sentymentalny, wprost wzruszający, bo pokazuje atmosferę czasów minionych, które odeszły. To także wyjątkowy dokument i świadectwo człowieka, który ukochał swoje miasto i sławi je przez dziesięciolecia. Ukryty za obiektywem aparatu zapisał swoją rzeczywistość, tak bliską sercu każdego zamościanina. Utrwalił życie miasto w jego przełomowym momencie, w końcowych latach XX wieku i pokazuje go z łezką w oku. Autor wyraził życzenie, aby kolejny album stał się cegiełką budująca pamięć społeczną i historyczną, oraz tożsamość Miasta, Jego Miasta. "Dwie dekady" i "Mój Zamość" to bardzo osobiste wspomnienie, które autor nosi w swoim sercu i życzliwej pamięci, i tym fotograficznym obrazem Zamościa szczerze dzieli się z innymi.
* * *
Stanisław Marian Orłowski urodził się i mieszka w Zamościu, tu też ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego. Studia odbył na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Życie zawodowe poświęcił budownictwu i zabytkom Zamojszczyzny. Fotografią zainteresował się w latach pięćdziesiątych XX wieku. W roku 1959 został członkiem lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego i po raz pierwszy uczestniczył w lubelskiej wystawie fotografii. W roku 1961 zainicjował powołanie do życia Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego i przez 50 lat pozostawał jego prezesem (od 2012 r. prezes honorowy). Przez kilka kadencji był przewodniczącym komisji rewizyjnej Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych. Od 1968 do 2011 r. był organizatorem Ogólnopolskiego Biennale Fotografii "Zabytki", a od 1988 r. prowadził też społecznie zamojską Galerię Fotografii "Ratusz".
Jest członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Fotografików oraz członkiem honorowym: "Zasłużony dla fotografii polskiej" Fotoklubu RP, Związku Polskich Fotografów Przyrody, a także Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku. Uprawia głównie fotografię rodzajową i pejzażową, a szczególnym obszarem jego zainteresowań fotograficznych jest rodzinne miasto Zamość. Autor i uczestnik wielu wystaw. W 2010 r. otrzymał tytuł Osobowości Roku miasta Zamościa oraz statuetkę "Moranda". Uhonorowany Złotym Medalem Klubu RP.
Album do nabycia w Zamojskim Ośrodku Informacji Turystycznej, Fortecznym Centrum Informacji Historycznej i Turystycznej w Zamościu.autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2018-03-04 przeczytano: 10611 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|