www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 23 listopada 2024, w 328 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adeli, Klemensa, Felicyty, Oresta.
Listopadowe przysłowia: Święty Marcin po wodzie - Boże Narodzenie po lodzie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Fotoreportaż


- - - - POLECAMY - - - -




Festiwalu Polskiej Żywności wolnej od GMO - program

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów - Kukiz'15 organizuje Festiwal Polskiej Żywności wolnej od GMO. Bezpośrednio od Rolnika. Festiwal odbędzie się 4 maja na Rynku Wielkim w Zamościu.



- Głównym celem Festiwalu jest promocja zdrowej, nieprzetworzonej żywności wyprodukowanej przez lokalnych producentów. Festiwal ma charakter społeczno-kulturalny, a jego istotnym założeniem jest promocja zdrowego stylu życia, krzewienie właściwych postaw oraz nawyków żywieniowych wśród społeczności regionu - mówi poseł Jarosław Sachajko, przewodniczący Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Rolników i Konsumentów - Kukiz'15 .

Program

10.00 Rozpoczęcie festiwalu

PANELE DYSKUSYJNE
11.00 Rola gospodarstw rodzinnych w polskim rolnictwie
12.30 Konopie- niedocenione możliwości
14.00 Pomóżmy pszczołom- pszczoły pomogą nam
15.30 Uprawa i żywność genetycznie modyfikowana

WYSTĘPY ZESPOŁÓW
10.30 Vocantes 
13.30 Złoty Tabor
15.00 Kapela Siennica
16.30 Koncert MUS
18.00 Koncert Rdza  

12.00 "Pszczeli konkurs" dla dzieci  z nagrodami



Podczas Festiwalu odbędzie się jarmark zdrowej żywności i produktów lokalnych.

Uczestnicy dyskusji :

1.  Iwona Zając - Siedlisko Boguszka. Niewielkie siedlisko położone w centrum Roztocza Środkowego. Od 11 lat Pani Iwona stara się prowadzić ogród naturalny bez użycia chemii. W roku 2017 podjęła kroki mające na celu przejście na wyższy poziom czyli permakulturę. Bardzo ważna jest tu idea samowystarczalności i suwerenności żywnościowej. Pani Iwona chce pokazać, że mikro gospodarstwa mają szansę istnienia  i mogą dobrze prosperować. Siedlisko dysponuje niewielkim sadem, który  właściciele chcą przekształcić na food forest oraz dużą szklarnią, w której uprawiane są warzywa. Oprócz tego jest sporo ziół. Wciąż jest dużo celów do zrealizowania i mnóstwo pracy. Pani Iwona ukończyła kurs zielarz-fitoterapeuta organizowany przez  PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Zbiera zioła ze stanu dzikiego i przetwarza je na własne potrzeby. Propaguje dzikie rośliny jadalne i zioła.  W wolnym czasie zajmuje się również garncarstwem i rękodziełem artystycznym.

2. Bożena Stępień - zastępca dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli,  nauczyciel w Technikum Pszczelarskim.

3. Dr Marek Chmielewski - Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, współpracuje z MRiRW w komisji ds. pszczół, przedstawiciel Polski w COPA COGECA w Brukseli do spraw pszczelarstwa.

4. Katarzyna Dytrych - przyrodniczka i ekspert programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" .

5. Piotr Puchalski BIOFOOD Roztocze - prezes grupy producenckiej BIO-FOOD ROZTOCZE SP. Z O.O. Członek POLSKIEJ IZBY TECHNOLOGII I WYROBÓW NATURALNYCH, samorząd gospodarczy na rzecz biologizacji i zrównoważonego rozwoju.

6. Prof. dr hab. Ewa Solarska- Pracownia Żywności Ekologicznej Pochodzenia Roślinnego,

7. Monika Podsiadła - animator permakultury i dyplomowany pedagog. Zamiłowana ogrodniczka dysponująca szeroką wiedzą z zakresu permakulturowych upraw i sadownictwa. Od ponad 15 lat prowadzi swój ogród permakultury, pomagała zakładać wiele takich ogrodów na terenie kraju. Prowadzi warsztaty permakultury, kursy edukacyjne w szkołach różnych stopni na temat ekologii, biologicznych upraw roślin i kompostowania.

8. Beata Wojtkowska - Absolwentka architektury wnętrz ASP w Krakowie i projektowania architektonicznego G.R.Rietveld Academy w Amsterdamie, członek holenderskiego Stowarzyszenia Integralnej Biologicznej Architektury VIBA. Od kilku lat prowadzi w Krakowie Fundację Królewski Szlak zajmującą się promocją innowacyjnych metod budowlanych oraz wdrażaniem zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Specjalizuje się w projektowaniu autonomicznych i energooszczędnych budynków z naturalnych materiałów, uwzględniających zasady Geometrii Fraktalnej i feng shui .

9. Mgr inż. Przemysław Brzyski -  pracownik Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Prowadzi zajęcia z Ekologicznych Materiałów Budowlanych, Budownictwa Ogólnego i Energooszczędnego. Zajmuję się pracami badawczymi nad wykorzystaniem konopi w budownictwie. 

10. Jacek Kościółek -  członek Stowarzyszenia Polska Wolna od GMO; przedstawiciel Sądeckiej Kooperatywy Spożywczej, 

11. Zbigniew Chajęcki - Licencjonowany Doradca ProBiotechnologii. Założyciel Polskiej Izby Technologii i Wyrobów Naturalnych. Rolnik z okolic Warki, który od 2010 roku stosuje pożyteczne mikroorganizmy w swoich sadach. Na 12 ha uprawia jabłonie, grusze, czereśnie, śliwy i brzoskwinie. Członek Kooperatywy Spożywczej "Dobrze".

 12. Marlena Sadowska - Warszawska Kooperatywa Spożywcza. Gospodarstwo Pni Marleny przechodzi właśnie weryfikację pod kątem spełniania wymogów jako gospodarstwo ekologiczne (obecnie jest zarejestrowane jako "wolny wybieg"). Kury są karmione ekologiczną pszenicą i warzywami, np. kapustą czy jarmużem, a także tym, co same sobie znajdą w ziemi. Obecnie w gospodarstwie jest około 150 zielononóżek i 250 zwykłych niosek.

13. Jadwiga Łopata - uhonorowana, jako pierwsza osoba z Polski, Nagrodą Goldmanów, czyli tzw. ekologicznym Noblem.  Założycielka Europejskiego Centrum Ekologicznego Rolnictwa i Turystyki w Polsce oraz Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC), której siedziba EKOCENTRUM znajduje się w Stryszowie koło Wadowic. Miejsce jest nastawione na samowystarczalność żywnościową i energetyczną. Bazuje na trzech mocnych filarach: bioróżnorodność, samowystarczalność i łączenie tradycji z nowoczesnością. EKOCENTRUM ICPPC zostało uhonorowane nagrodą Energy Globe National Award  jako jeden z najlepszych projektów ekologicznych na świecie oraz wyróżnienie w kategorii eko-projekt w konkursie "Eko-Liderzy 20-lecia". Jadwiga Łopata doprowadziła również do powstania sieci polskich gospodarstw ekologicznych, które oferują spędzenie wolnego czasu na swoim terenie oraz poszerzanie wiedzy na temat korzyści z eko-rolnictwa. 

14. Dr inż. Roman Andrzej Śniady -  Niezależny ekspert w dziedzinie rolnictwa ekologicznego. Naukowiec, wykładowca, szkoleniowiec, doradca, biegły, pierwszy dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, założyciel wielu stowarzyszeń pozarządowych i fundacji, były członek Regionalnej Rady Ochrony Przyrody. Członek koalicji "POLSKA WOLNA OD GMO".

15. Justyna Pargiela - Ziołoznawca i towaroznawca ziół, kosmetyków i żywności funkcjonalnej. Słuchaczka kursu Zielarz - Fitoterapeuta w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicach, córka leśnika wychowana w lesie, wegetarianka od 18 roku życia. Propagatorka jedzenia dzikich roślin jadalnych, fascynatka octowania i kiszenia stokrotek. Prowadzi profil DziczeJemy. Justyna: "Z założenia DziczeJemy to przeciwieństwo ruchów "cywilizujących" nasze społeczeństwo, które w rezultacie nas odczłowieczają, odciągają od natury, korzeni, przeszłości i historii. I od ZDROWIA. Kuchnia naszych przodków była różnorodna, mimo jej skromności w naszym mniemaniu. Jadano dzikie rośliny nie tylko z biedy, jak uważamy, ale jako zupełnie normalny i oczywisty element posiłku. Przywróćmy te rośliny do łask i na nasze stoły. Rośliny rosnące w dziczy łąk i lasów mają MOC. Moc życia, przetrwania wśród innych roślin i stworzeń. Wybicia się przez gęstwinę korzeni sąsiadów i wrogów. To nie to samo, co sałata, której uprawiając człowiek robi miejsce na wzrost. Te dzikie z dziczy rośliny dadzą nam tę siłę, którą same muszą mieć, żeby przetrwać".


autor / źródło: red.
dodano: 2018-04-27 przeczytano: 11946 razy.



Zobacz podobne:
     Kukiz, czyli dylemat koniczyny / 2020-07-16
     4. Festiwal Polskiej Żywności wolnej od GMO / 2019-04-27
     Rozmowy przedwyborcze - Jarosław Sachajko / 2018-10-02
     Posłowie Kukiz i Sachajko spotkają się z mieszkańcami regionu / 2018-08-31
     Festiwalu Polskiej Żywności wolnej od GMO po raz trzeci w Zamościu / 2018-03-28
     Kukiz'15 gotowy na pracę z samorządowcami / 2018-03-14
     Poseł Sachajko: krokodyle łzy posłanki Muchy / 2018-02-19
     Nie chcą likwidacji JOW w samorządzie / 2017-11-23
     Przekażą dary dla polskich szkół za wschodnią granicą / 2017-10-16
     II Festiwal Polskiej Żywności Wolnej od GMO / 2017-04-26
     Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów Kukiz'15 przeciwne GMO / 2017-04-21
     GMO - Poseł Sachajko: jako poseł Klubu Kukiz'15 złożyłem pięć poprawek / 2016-12-06
     Festiwal Polskiej Żywności wolnej od GMO / 2016-10-10
     Przy muzyce o zdrowej żywności / 2016-09-26
     W Zamościu Kukiz będzie promował żywność wolną od GMO / 2016-09-19
     Poseł Jarosław Sachajko zaprasza do swojego biura / 2015-12-09
     Jarosław Sachajko - lider listy Kukiz'15: Liczę na ponad 21 procent / 2015-10-18
     "Kukiz'15" zarejestrował listę kandydatów w wyborach do sejmu / 2015-09-14
     Przygotowania zamojskich "woJOWników" do referendum / 2015-07-06
     Jadą do Kukiza, ty też możesz / 2015-06-08

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet