|
Święto Narodowe Trzeciego Maja w ZamościuZamość uczcił 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W programie uroczystości znalazły się: Msza św., manifestacja patriotyczna, wystąpienie prezydenta miasta, defilada, uroczysta sesja Rady Miasta Zamość, wykład Marka Kołcona, otwarcie Budki Niepodległości oraz dwa koncerty (3.05.).
To jedno z najważniejszych polskich świąt państwowych. 3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 ponownie władze świętowały to historyczne wydarzenie. Tym samym w roku 1981 pierwszy raz po wojnie świętowano rocznicę Uchwały Majowej. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990. Pierwsze uroczyste obchody święta 3 Maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 roku.
Po uroczystej Mszy św., która odbyła się w Katedrze Zamojskiej, tysiące mieszkańców Zamościa i gości zgromadziły się na manifestacji patriotycznej na Rynku Wielkim. Miasto przystrojone we flagi narodowe prezentowało się dumnie i radośnie.
Uroczystości rozpoczęły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Padły komendy skierowane do kompanii honorowej o wprowadzenie pocztu sztandarowego. Kolejno nastąpiło złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Zamość, pułk. Leszkowi Winogrodzkiemu, przez dowódcę uroczystości kpt. Kamila Taranowicza o gotowości 3 Batalionu Zmechanizowanego i pododdziałów Garnizonu Zamość do uroczystości z okazji obchodów 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Następnie, w asyście dowódcy uroczystości, dowódca Garnizonu Zamość dokonał przeglądu pododdziałów, służb mundurowych oraz pocztów sztandarowych biorących udział w Święcie Trzeciego Maja. Ta część ceremoniału odbywała się w takt muzyki marszowej granej przez Nieetatową Orkiestrę Wojskową w Zamościu, działającą przy Stowarzyszeniu "Jesteśmy z Tobą - Bądź z Nami", pod batutą Lecha Górniaka.
Aktu podniesienia flagi państwowej na maszt dokonał poczet flagowy wystawiony przez 3 Batalion Zmechanizowany w Zamościu. Podczas aktu podniesienia flagi państwowej na maszt wraz z Nieetatową Orkiestrą Wojskową śpiewaliśmy pełną wersję hymnu państwowego w postawie godnej wydarzenia. W trakcie grania hymnu państwowego Leszek Sobuś z Fundacji Bastion oddał salut armatni. Okolicznościowe wystąpienie wygłosił prezydent miasta Zamościa, Andrzej Wnuk, który zacytował słowa pochodzące z roku 1918, które Zarząd Koła Polskiej Macierzy Szkolnej zawarł w Odezwie do mieszkańców gminy Sułów, a które są nie tylko aktualne do dzisiaj, ale mają charakter uniwersalny i ponadczasowy.
Apel Pamięci odczytał por. Michał Żak, przywołując nazwiska głównych twórców Konstytucji 3 Maja i posłów Sejmu Wielkiego, którzy 3 maja 1791 r. uchwalili pierwszą w Europie Konstytucję oraz przywołał wszystkich rodaków, którzy wówczas podjęli trud ratowania Ojczyzny. Przywołano także nazwiska ks. Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki, którzy w 1792 r. stanęli w obronie Konstytucji 3 Maja. Przywołano wszystkich, którzy na przestrzeni dziejów stawali w obronie wartości zawartych w Konstytucji 3 Maja i wcielali w życie jej przesłanie. Wezwano wszystkich patriotów, żołnierzy, funkcjonariuszy, urzędników, duchownych, obywateli, którzy swoją służba i pracą utrwalali wolność, suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, a wypełniając patriotyczny obowiązek odeszli na wieczną wartę. Zaapelowano, by twórcy Konstytucji 3 Maja pozostali na zawsze w naszej pamięci, a majowe wartości - wolność i demokracja - zapadły w nasze serca.
Bezpośrednio po odczytaniu Apelu pamięci, kompania honorowa, wystawiona przez V Kompanię Zabezpieczenia 3 Batalionu Zmechanizowanego, pod dowództwem kpt. Michała Iwanickiego, wykonała salwę honorową. Przy tablicy upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu delegacje złożyły symboliczną "różę".
Zachęcano do złożenia cegiełki na budowę pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Zbiórkę środków prowadzą Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu oraz Szkoła Podstawowej nr 6. Na Rynku Wielkim ustawiono kapsułę, w której także można złożyć cegiełkę na pomnik Marszałka, którego otwarcie planowane jest w dn. 11 listopada br.
Oficjalną uroczystość na Rynku Wielkim, przy dźwiękach "Warszawianki z 1831 roku", zakończyła defilada z udziałem żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych, Stowarzyszenia Ochotnicza Legia Kobiet, któremu przewodniczy Katarzyna Kieryło i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich, pod dowództwem rtm. Wojciecha Bryknera.
Z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, tradycyjnie odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Zamość w sali Consulatus zamojskiego Ratusza, podczas której nadano tytuł: "Honorowy Obywatel miasta Zamość" ks. prałatowi Janowi Zdzisławowi Ciżmińskiemu. Medal Prezydenta miasta Zamość "Zasłużony dla Zamościa" otrzymali: Janina Gąsorowska i Eugeniusz Cybulski - za wieloletnie zasługi na rzecz miasta Zamościa.
Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Zamościu wykład pt.: "Konstytucja 3 Maja - symbol pięknego patriotyzmu" wygłosił Marek Kołcon, nauczyciel historii II LO w Zamościu. Na zakończenie uroczystej sesji Rady Miasta uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Zamościu zaprezentowali koncert słowno - muzyczny. Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości Książnica Zamojska przygotowała Księgę Niepodległości.
Po uroczystej sesji Rady Miasta, na Rynku Wielkim uruchomiona została Budka Niepodległości. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, zamojscy "stulatkowie" - Przedszkole nr 1, Szkoły Podstawowe nr 2 i nr 3 oraz autor instalacji Maciej Hanusek. Partnerami projektu są Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, portal JPILSUDSKI.ORG., Miasto Zamość i Zamojskie Muzeum oraz dyrekcje placówek świętujących swoje stulecie powstania.
Wczesnym popołudniem, na scenie Rynku Wielkiego, przy przepięknej słonecznej pogodzie, odbył się Koncert Muzyki Ludowej i Patriotycznej. Wykonawcami byli: Elżbieta Kozyra - sopran, Barbara Rabiega - mezzosopran, Dariusz Sobczak - bas/baryton, Tomasz Nadolski - baryton oraz Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, pod batutą Piotra Komorowskiego, który koncertował we wszystkich niemal krajach Europy, USA, Korei i Japonii. Jego wielka pasją jest tworzenie muzyki filmowej i ilustracyjnej. W tańcach narodowych i ludowych zaprezentował się - licznie zgromadzonej publiczności - doskonały, uznany i nagradzany Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", pod kierownictwem Jolanty Kalinowskiej-Obst.
W programie znakomitego widowiska znalazły się: Polonez z filmu Pan Tadeusz, Mazur z Opery Straszny Dwór, Wiązanka Tańców Lubelskich, Mazur Fiu Fiu, Wiejskie Odgłosy, Krakowiaki, Wiązanka Tańców Rzeszowskich, Wiązanka Walców, Witaj Majowa Jutrzenko, Cześć Ci Polsko, Taki Kraj, Żeby Polska Była Polską, Bywaj Dziewczę, Polonez 3 Maja. Koncert poprowadziła Katarzyna Figura z Zamojskiego Domu Kultury.
Święto 3 Maja w Zamościu zakończył koncert Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zamościu z panem Waldemarem Skórą na czele, podkreślający także jubileusz 70-lecia tej zacnej placówki. W wykonaniu młodych muzyków można było usłyszeć m.in. swing, blues i inne czarowne klimaty muzyczne.
autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2018-05-04 przeczytano: 14279 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|