www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Śniegi Andrzejowe, zboża nie są zdrowe. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Akcje i konkursy


- - - - POLECAMY - - - -




Wspólna "Fotografia" Mirosława Chmiela i Stanisława Orłowskiego

Zamojska Grupa Fotograficzna Grupa Twórcza zaprezentowała w Morandówce najnowszą wystawę pt.: "Fotografia". Jej autorami są artyści fotograficy Mirosław Chmiel i Stanisław Orłowski, których fotografie przechodzą do historii sztuki fotograficznej Polski (27.09.).



Dwaj uznani fotograficy - Mirosław Chmiel i Stanisław Orłowski zaprezentowali wspólną wystawę pod wiele znaczącym tytułem "Fotografia". Od lat prace zamojskich fotografików o wielkim dorobku są gwarantem wysokiego poziomu wystawy.



Otwarcia wystawy wraz z jej bohaterami dokonał Janusz Nowosad, dyrektor Zamojskiego Domu Kultury, przy której to instytucji działa ZGF w ramach Stowarzyszenia "Kultura dla Zamościa".

W otwarciu najnowszej wystawy dwóch znakomitych fotografów w Morandówce udział wzięli: Maria Gmyz, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie, Aneta Najda, reprezentująca Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Magdalena Dołgan, wiceprezydent miasta Zamościa.



-Prezentujemy troszkę nietypowy zestaw jak na wystawę fotografii, a mianowicie dwa tematy, może niezbyt do siebie przystające: portret i nieco przetworzone pejzaże, trochę piktorialne. Tak się składa, że w większości są to portrety wykonane przeze mnie. Jednak nie są to typowe portrety psychologiczne, gdzie można odczytać charakter danego człowieka. Są to portrety, które ja nazywam "sytuacyjne", ponieważ zostały wykonane tym osobom podczas różnych przedsięwzięć kulturalnych. Prezentuję niewielką część mojego zbioru portretów z tego powodu, że nie mam zgody wszystkich osób na publiczną prezentację ich wizerunku. O fotografii się nie rozmawia, fotografie się ogląda - podkreślił Stanisław Orłowski i zaprosił do oglądania wystawy i indywidualnych rozmów.



W swojej wypowiedzi Mirosław Chmiel przedstawił rys historyczny nurtu w fotografii artystycznej, który rozwijał się w Europie i USA od końca XIX wieku do ok. 1914 r.



- W tamtych czasach artyści fotografowie w fotografii piktorialnej stosowali techniki szlachetne: gumę, olej, bromolej i przetłok. Techniki te pozwalały na punktowe zmiany tonalne, kontrolowanie szczegółowości obrazu. Wykorzystywano również specjalne filtry oraz nasadki na obiektywy. Fotografie piktorialne przypominają często obraz, rysunek lub grafikę. Większość tych zdjęć jest czarno-biała lub wykonana w sepii - opowiadał Mirosław Chmiel.



Należy dodać, że piktorializm był pierwszym krokiem do uznania fotografii jako dziedziny sztuk pięknych. Było to nowe zjawisko, ponieważ do tej pory fotografia uznawana była za rzemiosło - nie sztukę. Wraz z erą aparatów cyfrowych i komputerowej obróbki obrazu z piktorializmu odrodziły się nowe gałęzie - "new pictorialism" (Europa, Stany Zjednoczone), modern piktorializm (Polska) oraz najnowszy "neopiktorializm". Fotografia piktorialna polega na indywidualnej ingerencji artysty w każdą wykonaną przezeń odbitkę, tj. na zerwaniu z mechanicznym procesem pozytywowym. Zamiast migawkowej fotograficznej rejestracji powstaje syntetyczne dzieło sztuki.



Przykłady tak wykonanych fotografii Mirosław Chmiel, założyciel ZGF, pokazał na wystawie w Morandówce. Powstały one w okresie ostatnich kilku lat. Można zatem przyjąć, iż dla artysty fotografika AFRP Mirosława Chmiela, pewnym guru w tej materii pozostaje Jan Bułhak (1876-1950), którego unikatowe prace również zaprezentowała ZGF w Zamojskim Domu Kultury.

* * *

Stanisław Marian Orłowski - artysta fotografik Członek Rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików. 1960-1985 przewodniczący podkomisji fotografii krajoznawczej PTTK Zamość, w roku 1961 inicjator powołania do życia Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego prezesem pozostawał przez 50 lat, w roku 1968 zainicjował organizację przez ZTF ogólnopolskiego Biennale Fotografii "Zabytki", w 1988 roku z jego inicjatywy powołano do życia Galerię Fotografii "Ratusz", autor i uczestnik wielu wystaw fotografii na terenie kraju, a także spotkań autorskich, prelekcji, plenerów fotograficznych. Autor albumu fotograficznego "Mój Zamość 1961-1980" (Zamość 1916) i "Dwie dekady 1980-2000" (Zamość 2018). Autor ponad 100 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych. W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej.



Mirosław Chmiel - artysta fotografik AFRP, Członek Rzeczywisty Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców. Od 1976 roku pracował w Wojewódzkim Domu Kultury w Zamościu jako instruktor fotografii i filmu, w latach 80- tych jako fotoreporter w lokalnej prasie: Tygodnik Zamojski, Wspólna Praca, Redakcja Fotografii KAW w Lublinie.  Kurator galerii fotografii: Galeria Mała w ZDK oraz wystaw w Hotelu Mercure, Morandówce i Arte Hotel.  W  1976 r. z grupą pasjonatów fotografii założył Zamojską Grupę Fotografików. Grupa działa obecnie pod nazwą Zamojska Grupa Fotograficzna GT. Był organizatorem, komisarzem i konsultantem na wielu plenerach fotograficznych oraz kuratorem wielu wystaw.   Autor ponad 50 wystaw indywidualnych i uczestnik  ok. 200 wystaw zbiorowych. W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej. Zachęcamy do obejrzenia znakomitej wystawy "Fotografia". Będzie czynna w Morandówce do 25 października br.


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Anna Jakubowska
dodano: 2018-10-01 przeczytano: 10764 razy.



Zobacz podobne:
     "Zamość jakiego nie znacie" Stanisława Orłowskiego / 2021-08-04
     Akademia Zamojska 2019 w obiektywie Mirosława Chmiela / 2019-12-11
     "Akademia Zamojska 2019" - wystawa Mirosława Chmiela / 2019-11-23
     Fotografia - wystawa Stanisława Orłowskiego i Mirosława Chmiela / 2018-09-16
     "Poszukując światła" - wystawa Stanisława Orłowskigo / 2018-05-31
     "Dwie dekady" Zamościa Stanisława Orłowskiego / 2018-03-04
     "Dwie dekady" - wieczór autorski Stanisława Orłowskiego / 2018-02-27
     Mirosław Chmiel i jego "Obraz nierzeczywisty" / 2018-02-04
     Wystawy członków Zamojskiej Grupy Fotograficznej / 2018-01-28
     Zamość Stanisława Orłowskiego - wieczór autorski / 2016-03-25
     Zamość Stanisława Orłowskiego w Galerii Fotografii Ratusz / 2016-01-16
     Zatrzymane w kadrze Mirosława Chmiela / 2015-11-21
     Początki Zamojskiego Lata Teatralnego - wystawa fotografii / 2015-06-10
     Spotkanie ze Stanisławem Orłowskim / 2015-05-19
     20. Sacrofilm: O wojnie i pokoju w spotkaniach w drodze do jednego Ojca / 2015-02-22
     Sacrum w ramach Sacrofilmu - wystawa fotografii Stanisława Orłowskiego / 2015-02-11

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet