|
Gala podsumowująca sezon turystyczny 2018Miasto Zamość, Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej oraz Lokalna Organizacja Turystyczna "Zamość i Roztocze" uroczyście podsumowali sezon turystyczny za rok 2018. Wyróżniono osoby, instytucje i organizacje za działania na rzecz rozwoju turystyki (18.10.).
Z udziałem Andrzej Wnuka, prezydenta miasta Zamość, Damiana Miechowicza, dyrektora Wydziału Turystyki i Promocji UM Zamość, dyrektorów UM i instytucji kulturalnych, burmistrzów i przedstawicieli gmin, przewodników turystycznych, restauratorów, właścicieli biur turystycznych oraz wiele innych osób, które pracują w sektorze turystycznym Zamościa i regionu odbyła się gala na zakończenie sezonu turystycznego 2018.
Joanna Liberadzka-Duras, dyrektor Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, między innymi podkreśliła rolę współpracy pomiędzy podmiotami sektora turystycznego a Miastem Zamościem w rozwoju turystyki, wzbogacaniu oferty i pozyskiwaniu turystów:
-Miasto Zamość stara się Państwu w tym pomagać, bo Zamość przyciąga nie tylko zabytkowym Starym Miastem ale również bogatą ofertą imprez kulturalno-rozrywkowych, inscenizacji historycznych oraz koncertów, spektakli, wystaw i festiwali. To również działania promocyjne - spoty reklamowe, wizyty studyjne dziennikarzy, audycje radiowe, współpraca z Polska Organizacją, urzędem marszałkowskim i Lokalną Organizacją Turystyczną. Ale także wyjazdy na imprezy targowe, wydawane corocznie materiały promocyjne, które mają ogromny wpływ na coroczny wzrost frekwencji turystów. To również praca przewodników turystycznych, którzy na co dzień pomagają turystom poznać historie miasta, pokazując najciekawsze obiekty oraz piękno otaczającego nas Roztocza. To w końcu praca informacji turystycznej, której pracownicy odwiedzającym miasto turystom doradzają jak atrakcyjnie spędzić czas w Zamościu i na Roztoczu. I za to zaangażowanie - ja ze swojej strony - bardzo państwu serdecznie dziękuję - mówiła dyrektor CITiH.
-To był bardzo dobry rok. Tak to oceniam subiektywnie, ale i obiektywnie, biorąc pod uwagę liczby, które nie kłamią. Mieliśmy wzrost liczby turystów, wzrost sprzedanych biletów w obiektach historycznych, w muzeach, w obiektach kultury, w ZOO. To wszystko przekłada się na to, że z optymizmem patrzymy w przyszłość i w następne lata. Pani dyrektor Liberadzka powiedziała, że Zamość jest przepiękny. Moim zdaniem jest to najpiękniejsza Starówka w Europie, ale żeby ta Starówka żyła, musimy organizować różnego rodzaju eventy i imprezy, które ściągają tutaj turystów. Koncert Dwójki obejrzało już 3,8 mln widzów. To była promocja, którą chcemy powtórzyć. Będziemy starali się żeby może nie najbliższy, ale następny Sylwester z Dwójką odbył się w Zamościu - powiedział Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamość.
O działaniach promocyjnych opowiadał Damian Miechowicz, dyrektor Turystyki i Promocji UM Zamość. Podkreślił, że w kolejnym roku promocja miasta będzie się opierała o markę UNESCO. W przyszłym roku rusza też projekt "Akademia Zamojska", który będzie wyzwaniem, ponieważ tam będzie zlokalizowana największa w Polsce galeria ilustracji z kolekcji BWA. Bardzo ważny na mapie turystycznej Zamościa stanie się - po rewitalizacji - kościół O.O. Franciszkanów. Miasto Zamość planuje wydanie przewodników w języku hiszpańskim, chińskim i ukraińskim. Zostaną również wymienione tablice informacyjne na zabytkowych obiektach z uwagi na ich zużycie.
Prezentację, jak wyglądał sezon turystyczny od kwietnia do końca września 2018 roku w Zamościu w liczbach - przedstawił Wojciech Sachajko, pracownik Informacji Turystycznej i LOT "Zamość i Roztocze". Statystyką objęto Zamość i 8 gmin, zrzeszonych w LOT. Jeśli chodzi o kraj, to turyści najczęściej przyjeżdżali do nas z woj. mazowieckiego, podkarpackiego i lubelskiego oraz śląskiego. Natomiast z zagranicy najliczniej przybywali: Niemcy, Hiszpanie, Ukraińcy i Francuzi.
W analizowanym okresie Zamość odwiedziło ok. 300 tys. turystów - o 30 tys. więcej niż rok wcześniej. Próg centrum informacji turystycznej w Ratuszu przekroczyło ponad 214 tys. osób. Aż 455 grup zwiedziło Zamość z przewodnikiem ZCI, tyle samo grup odwiedziło Forteczne Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w "Lunecie".
Do zamojskiego ZOO przyjechało ponad 210 tys. osób - o ponad 12 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Na trasę turystyczną w Bastionie VII - Nadszańcu sprzedano prawie 17 tys. biletów, o ponad tysiąc więcej niż rok wcześniej. Jedynie mniej turystów odwiedziło Muzeum Fortyfikacji i Broni "Arsenał", które odwiedziło prawie 41 tys. osób, o ponad 2 tys. mniej niż w roku 2017.
Podczas uroczystości wręczono podziękowania dla osób, instytucji i organizacji, które działają na rzecz rozwoju turystyki w Zamościu i na Roztoczu. Podziękowania otrzymali: Andrzej Bubeła - za organizację imprezy Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z Historią" promującego walory historyczne Miasta Zamość; Robert Mazur - za promocję Miasta Zamość na rynku hiszpańskim; Krzysztof Czochra - za organizację Konkursu wiedzy o regionie promującego historię, zabytki i obyczaje oraz propagowanie wiedzy o Mieście Zamość i zachęcanie do aktywności turystycznej; Tamara Diug - za długoletnią i aktywną pracę oraz duże zaangażowanie w pracę Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu.
Wyróżniono także: Magdalenę Jagi - za organizację Konkursu wiedzy o regionie promującego historię, zabytki i obyczaje oraz propagowanie wiedzy o Mieście Zamość i zachęcanie do aktywności turystycznej; Restaurację Muzealną - Ormiańskie Piwnice - za promocję kultury ormiańskiej w Zamościu; Przemysława Łączkowskiego - za propagowanie turystyki rowerowej w Zamościu i na Roztoczu oraz Stowarzyszenie "Turystyka z Pasją"- za wzbogacenie oferty turystycznej miasta poprzez organizację cyklu wydarzeń uświetniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Podziękowania otrzymali również: Anna Rosa-Niemczuk - za organizację konkursu wiedzy o regionie promującego historię, zabytki i obyczaje oraz propagowanie wiedzy o Mieście Zamość i zachęcanie do aktywności turystycznej; Daniel Sabaciński - za dotychczasową współpracę, zaangażowanie oraz czynny udział w pracy przewodnickiej; Miasto i Gmina Szczebrzeszyn - za nową, oryginalną atrakcję turystyczną na mapie regionu - Muzeum Starych Zegarów; Katarzyna Ważna - za organizację konkursu wiedzy o regionie promującego historię, zabytki i obyczaje oraz propagowanie wiedzy o Mieście Zamość i zachęcanie do aktywności turystycznej.
Wręczono również nagrodę za najlepszy produkt turystyczny, którą przyznała Lokalna Organizacja Turystyczna "Zamość i Roztocze". Statuetka trafiła do Gminy Obsza.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Zespół Tango, który wykonał między innymi: piosenki zamościanina Marka Grechuty - Nie dokazuj miła, nie dokazuj, Dni, których nie znamy, dawny szlagier Kasztany oraz Miłość w Portofino. autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2018-10-22 przeczytano: 1862 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|