www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Słońce w Marcina - nie zmarznie ozimina. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




Małgorzata Dybowska odsłoniła tablicę pamiątkową w Alei Sław

Przy dźwiękach nieśmiertelnego hitu "Oh, Pretty Woman", zagranego przez muzyków Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, Małgorzata Dybowska, muzyk i pedagog, odsłoniła tablicę pamiątkową ze swoim nazwiskiem i odciskami butów w Alei Sław w Zamościu (20.09.).



Przyjazd Małgorzaty Dybowskiej i towarzyszącego jej tego wyjątkowego dnia Tadeusza Wicherka, dyrektora i dyrygenta "Namysłowiaków", Fordem T z lat 30. XX w., który prowadził Jakub Wróblewski, przyjęty został owacyjnie przez zgromadzonych w ulicy Grodzkiej. Przejście po czerwonym dywanie bohaterki uroczystości podkreślił kwartet smyczkowy w składzie: Anna Piwko, Magdalena Magoń, Tomasz Nadolski, Katarzyna Kot-Tymura, muzycy Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskego, która była partnerem uroczystości. Znakomici muzycy zagrali utwór Händla "Przybycie królowej Saby" (sinfonia z III aktu oratorium "Salomon" HWV 67). Bo też i nie mogło być inaczej...



Bohaterkę 12. edycji Alei Sław, którą patronatem honorowym objęli Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego oraz Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamość, powitano w imieniu władz Miasta Zamościa, Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze" oraz portalu Zamość onLine. Witano przedstawicieli sejmu, rządu, władz samorządowych wojewódzkich i miejskich, uczestników konferencji naukowej poświęconej roli zabytków w kształtowaniu tożsamości narodowej, partnerów i fundatorów Alei Sław, przedstawicieli mediów patronujących wydarzeniu oraz zamościan i turystów. Uroczystość w Alei Sław wpisana została w ramy jubileuszowych, 40. Zamojskich Dni Muzyki, festiwalu powołanego do życia u schyłku lat siedemdziesiątych XX wieku, w trakcie przygotowań do obchodów 400-lecia Zamościa przez władze miasta, który odbywa się w dniach 21-22 września 2019 roku.

Prowadząca przypomniała, że "Aleja Sław" jest wyrazem szacunku dla ludzi kultury, nauki i sztuki, którzy swoje życie artystyczne i naukowe w dużej części poświęcili miastu. To symboliczna prezentacja osób zasłużonych dla Zamościa, których praca artystyczna i naukowa ma wartość ponadczasową. Gala uhonorowania jest podziękowaniem za wkład wybitnych osobowości polskiej kultury i nauki w rozwój naszego miasta i jego promocję. Jednym zdaniem - "Aleja Sław" to miejsce symbolicznej prezentacji osób pięknie zasłużonych dla "Hetmańskiego Grodu". Podkreśla ona, iż wielcy mistrzowie pozostają z nami na zawsze w swoich dziełach, a naszą powinnością było i jest uhonorowanie Ich za życia.



Następnie wygłoszono laudację na cześć Małgorzaty Dybowskiej, muzyka i pedagoga, której działalność na przestrzeni ponad trzydziestu lat na rzecz Zamościa miała i ma ogromny wpływ na kształtowanie się kulturalnego oblicza "Hetmańskiego Grodu". Wybitna promotorka Zamościa i jego kapitału muzycznego, przynosi naszemu miastu sławę, zaszczyt i prestiż. Osnową wszelkiej jej działalności w Zamościu zawsze była piękna muzyka i jej wspaniali wykonawcy. Swoje oraz męża służbowe i prywatne kontakty z najwybitniejszymi artystami świata muzyki wykorzystała do zaprezentowania zamościanom podczas Zamojskich Dni Muzyki tego, co w muzyce klasycznej najpiękniejsze.

Małgorzata Dybowska współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, organizując wspólnie z tą instytucją festiwal "Zamojskie Dni Muzyki", pełniąc od ponad dwudziestu lat funkcję dyrektora festiwalu, występując także na festiwalowych koncertach w roli prelegenta oraz pianisty-akompaniatora. Do współpracy zaproszona została przez dyrektora i dyrygenta Polskiej Orkiestry Włościańskiej Pana Józefa Przytułę w 1991 r. To dzięki Niej, na Zamojskich Dniach Muzyki bywali m. in.: Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Krzysztof Jabłoński, Waldemar Malicki, Konstanty Andrzej Kulka, Kaja Danczowska, Barbara Górzyńska, Stanisław Firlej, Tomasz Strahl, Andrzej Wróbel, Bożena Betley, Jadwiga Rappe i wielu innych. Każdego roku jeden koncert festiwalowy wypełniali zamojscy muzycy, w ramach promocji Zamościa i jego kultury.



Zawód nauczyciela, pedagoga i wychowawcy młodego pokolenia, będący jej powołaniem, Małgorzata Dybowska wykonuje od blisko 50 lat. Pracując z młodymi muzykami z wielką pasją starała się zawsze rozbudzać ich zainteresowanie oraz chęć poznawania muzyki. Bardzo ważnym dla Zamościa przedsięwzięciem, które zainicjowała i realizowała wraz z Orkiestrą Symfoniczną - pełniąc funkcję dyrektora - były Międzynarodowe Mistrzowskie Kursy Muzyczne, skierowane do utalentowanej muzycznie młodzieży szkół średnich i uczelni wyższych, szczególnie młodzieży zamojskiej. W kolejnych "odsłonach" zamojskich kursów uczestniczyła muzyczna młodzież spoza granic naszego kraju. Organizatorzy przykładali wielką wagę do promocji miasta, jego historii, kultury, jak również promocji całego regionu. Wiele lat zajmowała się promocją polskiej kultury oraz młodych artystów muzyków, prowadząc równolegle działalność prelegencką i publicystyczną.



Jak podkreślono w laudacji - pani Małgorzata uhonorowana została także za autentyczne, niewymuszone umiłowanie rodzinnego miasta, a taka postawa może być tylko wzorem dla innych osób urodzonych w Zamościu, które wywędrowały w świat, aby podzieliły się swoim talentem i twórczością ze społecznością miasta pochodzenia. By nie traciły kontaktu, nie zapominały o swojej małej ojczyźnie, brały wzór z Małgorzaty Dybowskiej i działały na rzecz rozwoju, szczególnie młodego pokolenia.

Zanim Małgorzata Dybowska odsłoniła wykonaną przez artystę rzeźbiarza Bartłomieja Sęczawę tablicę pamiątkową z brązu ze swoim nazwiskiem i odciśniętymi śladami swoich butów, kwartet smyczkowy wykonał doskonale dobrany na tę okazję, niezwykły utwór "Oh, Pretty Woman". Dodatkowo, rozległ się wystrzał armatni, wykonany przez Leszka Sobusia z Fundacji Bastion, potwierdzający ważny akt ceremonii. I tak, Małgorzata Dybowska dołączyła do grona wybitnych postaci kultury, sztuki i nauki uhonorowanych od 2008 roku w "Alei Sław". A są wśród nich same znakomitości: Jan Machulski, Jan Ptaszyn Wróblewski, prof. Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna i prof. Jan Englert, Tadeusz Wicherek i Zespół VOX. Tak jak wszystkie osoby uhonorowane w Alei Sław - swoją działalnością artystyczną, muzyczną i pedagogiczną odcisnęła znaczący ślad na życiu kulturalnym Zamościa.



-To jest bardzo wzruszająca dla mnie chwila. I nie powiem nic oryginalnego, bo wzruszenie głos mi odbiera, a może dech zapiera w piersiach. To dzisiejsze wydarzenie jest wydarzeniem szczególnym, o szczególnej wymowie i szczególnym znaczeniu. A powodów ku temu jest kilka. Pierwszy powód i ten najważniejszy to jest te, że to właśnie tutaj w Zamościu, w moim rodzinnym mieście, mieście, z którym jestem tak bardzo związana, uhonorowano moją wieloletnią działalność na rzecz kultury, na rzecz edukacji młodego pokolenia. Tutaj dostąpiłam zaszczytu i dołączyłam do grona znakomitych osób, które są tak bardzo zasłużone dla kultury Zamościa. Dla mnie osobiście ta uroczystość jest przepięknym zwieńczeniem mojej ponad pięćdziesięcioletniej działalności i aktywności w sferze kultury, upowszechniania kultury, a przede wszystkim edukacji artystycznej młodych polskich muzyków. Więcej powodów chyba nie potrzeba. Bardzo serdecznie dziękuję - mówiła wzruszona Małgorzata Dybowska.

Wśród osób składających podziękowania Małgorzacie Dybowskiej był Leszek Skiba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. W liście skierowanym do bohaterki uroczystości z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślono: "Tak jak Zamość jest miastem renesansu, tak "człowiekiem renesansu" jest pani Małgorzata Dybowska."

-Przekazuję serdeczne gratulacje pani Małgorzacie Dybowskiej z okazji uhonorowania jej podczas 12. edycji zamojskiej Alei Sław. Wierzę, że ta nagroda jest właściwym uznaniem dla Jej wieloletnich starań na rzecz polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Życzę jej jednocześnie wielu owocnych lat w Jej dalszym wysiłku i pracy - powiedział Leszek Skiba.



List do wybitnej zamościanki Małgorzaty Dybowskiej, organizatorów i uczestników uroczystości w Alei Sław, skierował Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego, który odczytała reprezentująca pana marszałka - Maria Gmyz, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego. Przekazała również bohaterce 12. edycji Alei Sław okazjonalny grawerton.

"Kultura od początku istnienia Zamościa pełniła w nim ważną rolę. Od kilkudziesięciu lat za sprawą Zamojskich Dni Muzyki miasto stało się szczególnie bliskie miłośnikom tej sztuki. To wydarzenie, którego dyrektorem i dobrym duchem jest pani Małgorzata, jest doskonałą okazją do spotkania z muzyką w najlepszym wykonaniu. Uhonorowanie Małgorzaty Dybowskiej, pianistki, muzykologa, wspaniałego animatora kultury i pedagoga tablicą pamiątkową w Alei Sław to przedsięwzięcie ze wszech miar godne docenienia. Jestem przekonany, że odsłonięcie tablicy będzie dla samej bohaterki niezapomnianym przeżyciem. Jeszcze raz gratuluję pomysłodawcom tak szczytnej idee, zaś pani Małgorzacie przekazuję życzenia wszelkiej pomyślności oraz niegasnącej energii do pracy na rzecz upowszechniania kultury muzycznej" - napisał marszałek Jarosław Stawiarski.



Gratulacje i podziękowania złożyli Małgorzacie Dybowskiej - Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamość oraz Damian Miechowicz, dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji UM Zamość oraz prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze".

-W ten chłodny dzień wiele ciepłych i miłych słów popłynęło pod adresem naszej dzisiejszej "gwiazdy", bo tak by należało nazwać Małgorzatę Dybowską. Ale jedna rzecz jest ważna i warta podkreślenia. Żeby być w tej Alei Sław nie wystarczy "być" dla Zamościa, trzeba "być" więcej, i Małgorzata Dybowska jest taką osobą, która rozsławia Zamość i powoduje, że z Zamościa i z Zamościem wiele osób ją kojarzy. Bardzo dziękujemy - mówił Andrzej Wnuk, przekazując uhonorowanej "Widok na Aleję Sław", akwarelę Tadeusza Grygiela, żeby zawsze przypominała pani Małgorzacie, że tutaj jest Jej dom.

Na fakt, iż Małgorzata Dybowska jest drugą przedstawicielką płci pięknej w Alei Sław zwrócił uwagę prezes LOT Damian Miechowicz. Dodał, że jest z tego powodu bardzo szczęśliwy. Podziękowania pani Małgorzacie złożyli również dyrektor i dyrygent Namysłowiaków Tadeusz Wicherek - uhonorowany w Alei Sław w 2017 roku i Anna Gruszkiewicz, zastępca dyrektora Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego i wielu muzyków orkiestry, a także melomanów i sympatyków Małgorzaty Dybowskiej i Zamojskich Dni Muzyki. Wśród gratulujących także Alicja Jachiewicz-Szmidt i Stefan Szmidt uhonorowany w Alei Sław w 2012 roku. Nie mogło też zabraknąć pamiątkowych zdjęć z gali w Alei Sław.

Aktu odsłonięcia tablicy pamiątkowej przez Małgorzatę Dybowską dopełniła lampka szampana ufundowana przez restauratorów, których letnie kawiarnie znajdują się na Rynku Wielkim w Zamościu.



Prowadząca galę w Alei Sław, pisząca te słowa, podziękowała za patronat honorowy: Jarosławowi Stawiarskiemu, marszałkowi województwa lubelskiego oraz Andrzejowi Wnukowi, prezydentowi miasta Zamość. Podziękowania złożyła również fundatorom 12. edycji wydarzenia, wśród których byli: Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego, Zarząd AMBRA Spółka Akcyjna Warszawa i Robert Walewski, brand manager grupy Ambra, Jan Karwański, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO BP w Lublinie, Jacek Socha, prezes Unii Szefów Firm Zamojszczyzny oraz Miasto Zamość.



Upominkami w postaci akwareli "Widok na Aleję Sław" wyróżniono partnerów, przyjaciół Alei Sław, wyjątkowych ludzi, którzy wspierają projekt od początków jego istnienia - Małgorzatę i Janusza Kitków, restauracja Bohema i Ewę i Sylwestera Kruków, restauracja Skarbiec Wina.

Uroczystość w Alei Sław uświetnił niezwykły koncert wielce utalentowanego zamościanina, Sambora Dudzińskiego, aktora teatralnego, wokalisty i kompozytora, multiinstrumentalisty, który aktualnie realizuje własne projekty na scenach teatralnych i muzycznych. W jego fascynującym wykonaniu usłyszeliśmy m. in.: "My way" śpiewany niegdyś przez Franka Sinatrę, "Isn't she lovely" Stevie Wondera, "All Blues" Milesa Davisa, "Light My Fire" Jima Morrisona, Stanisława Soyki - "Są na tym świecie rzeczy", "W hotelowym korytarzu" i genialnie zinterpretowaną piosenkę z filmu "Prawo i pięść" - "Nim wstanie dzień". Słuchający ocenili, że to wykonanie pana Sambora było lepsze od oryginału.



Na zakończenie gali w Alei Sław podziękowano partnerom, bez których realizacja tej 12. edycji wydarzenia nie byłaby niemożliwa. Podziękowania przekazano dla: dyrekcji i pracowników Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, Piotra Orzechowskiego, dyrektora Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość, Damiana Miechowicza, dyrektora Wydziału Turystyki i Promocji UM Zamość, Jarosława Miechowieckiego, dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Zamość, Dariusza Rymarza, Wojciecha Sternika i Jana Byry, właścicieli oraz załogi ArteHotel, Małgorzaty i Henryka Ryczków, właścicieli restauracja i pokoje Morandówka, Jadwigi i Bogdana Skrzypczuków, właścicieli PH Smakołyk, Piotra Kubiny i Magdaleny Kubiny - Restauracja Muzealna Ormiańskie Piwnice, Małgorzaty i Janusza Kitków - Bohema, Ewy i Sylwestra Kruków - Skarbiec Wina, Marianny i Stanisława Fostakowskich - Padwa, Magdaleny Będziejewskiej - Hotel Zamojski, Dariusza Rymarza - restauracja Verona, Marka Madeja - TVK Video Kadr, Mateusza Szulakiewicza i Jakuba Szewczuka - Stowarzyszenie Wszystko Gra i firma Graf, Mirosława Chmiela - Zamojska Grupa Fotograficzna, Leszka Sobusia, Fundacja Bastion, Krzysztofa Wróblewskiego i Jakub Wróblewskiego, Adama Gąsianowskiego z Muzeum Fotografii i Małgorzaty Farion. Podziękowano także Damianowi Miechowiczowi, prezesowi Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze" jako współorganizatorowi Alei Sław, oraz za okazaną pomoc pracownikom Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość i Wydziału Turystyki i Promocji UM Zamość.



Serdeczne podziękowania przekazano patronującym wydarzeniu mediom: TVP3 Oddział Lublin, TVK Video Kadr Zamość, Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, Dziennik Wschodni, Tygodnik Zamojski, Kronika Tygodnia, Roztocze. Net, Nowy Kurier Zamojski; portalom: e-zamość, Życie Zamościa, Portal Zamojski, Zamojska.pl, Skafander, a za promocję Alei Sław podziękowania przekazano dla Radia Złote Przeboje. Padły także słowa podziękowania za obecność pod adresem uczestników gali - zamościan i turystów. Obiecano sobie spotkanie za rok, na 13. edycji Alei Sław w Zamościu.

więcej zdjęć do obejrzenia w Galerii

Portal Zamość onLine był patronem medialnym wydarzenia
"Małgorzata Dybowska w Alei Sław"


autor / źródło: Teresa Madej, pomysłodawczyni i organizatorka Alei Sław
fot. Mirosław Chmiel
dodano: 2019-09-22 przeczytano: 15516 razy.



Zobacz podobne:
     17. edycja Alei Sław: String Connection / 2024-07-10
     17. edycja Alei Sław: Krzesimir Dębski z batutą / 2024-07-10
     17. edycja Alei Sław: Widowisko "Rzecz o Kisielinie i Zamościu" / 2024-07-10
     17. edycja Alei Sław: "Muzyka bez barier" / 2024-07-09
     Cudowny człowiek, genialny muzyk, czyli Krzesimir Dębski w Alei Sław / 2024-07-08
     Zaproszenie do Alei Sław A. D. 2024 / 2024-06-25
     Scenariusz wydarzenia "Krzesimir Dębski w Alei Sław" / 2024-06-04
     XVII edycja "Alei Sław" w Zamościu / 2024-06-03
     Wystawa "15 lat Alei Sław" na Grodzkiej / 2023-07-03
     Aleja Sław 2023: Widowisko "Pejzaże z Panem Kulikiem" / 2023-06-28
     Aleja Sław: Adam Wiesław Kulik uhonorowany / 2023-06-25
     Zaproszenie do Alei Sław A. D. 2023 / 2023-06-13
     Poeta, pisarz, filmowiec w Alei Sław / 2023-06-02
     Scenariusz wydarzenia kulturalno-promocyjnego "XVI edycja Alei Sław" w Zamościu / 2023-06-02
     Róża i Jan Zamoyscy w Zamościu, w Alei Sław / 2022-06-13
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2022 / 2022-05-26
     XV edycja Alei Sław uhonoruje Rodzinę Zamoyskich / 2022-05-15
     Kompozytor i dyrygent Zbigniew Małkowicz w Alei Sław'2021 / 2021-07-05
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2021 / 2021-06-23
     Zamościanin bohaterem XIV edycji "Alei Sław" w Zamościu / 2021-06-08

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet