|
Turyści polubili Zamość, czyli podsumowanie sezonu turystycznego 2019Miasto Zamość, Lokalna Organizacja Turystyczna "Zamość i Roztocze" oraz Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu, które może się poszczycić tytułem najlepszej Informacji Turystycznej w Polsce, podsumowały dobry sezon turystyczny 2019 (24.10.).
Podsumowaniu sezonu turystycznego 2019 nadano wspaniała oprawę. Odbyło się w sali bankietowo - konferencyjnej Karczmy Góralskiej w Zamościu. Gości powitała Joanna Liberadzka-Duras, od ponad pięciu lat dyrektor Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu.
W uroczystym spotkaniu udział wzięli: Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamość, Małgorzata Bzówka, wiceprezydent miasta Zamość, Damian Miechowicz, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze" i zarazem dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki UM Zamość. Przybyli dyrektorzy wydziałów i jednostek organizacyjnych Urzędu Miasta, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Powitano także burmistrzów i przedstawicieli gmin, członków LOT Zamość i Roztocze, przewodników turystycznych, restauratorów, oraz wszystkie osoby, które pracują na rozwój turystyki w naszym mieście i regionie.
- Spotykamy się aby podsumować sezon turystyczny oraz podziękować za wkład i zaangażowanie w pracę nie tylko w sezonie turystycznym, kiedy Zamość i Roztocze odwiedzają setki tysięcy turystów, ale przez cały rok, kiedy powstają pomysły na nowe atrakcje turystyczne oraz oferty Państwa obiektów noclegowych i muzealnych, oraz atrakcji, aby w kolejnym sezonie przyciągnąć do miasta jeszcze większą ilość osób. Miasto Zamość stara się corocznie w tym Państwu pomagać, bo Zamość słynie nie tylko zabytkowym miastem, ale również bogatą ofertą imprez kulturalnych, rozrywkowych, inscenizacji historycznych oraz koncertów, spektakli i festiwali. To również działania promocyjne, spoty reklamowe, wizyty studyjne dziennikarzy, audycje radiowe, współpraca z Polską Organizacją Turystyczną, z Urzędem Marszałkowskim, Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną, wyjazdy na imprezy targowe, wydawane corocznie materiały promocyjne - mówiła Joanna Liberadzka-Duras.
Jak podkreśliła dyrektor ZCITiH - wszystko to ma ogromne znaczenie i wpływa na coroczny wzrost frekwencji. Nie bez znaczenia jest praca przewodników, którzy na co dzień pomagają turystom poznać historię miasta, pokazując najciekawsze obiekty oraz piękno otaczającego nas Roztocza. To także praca Informacji Turystycznej, której pracownicy odwiedzającym miasto doradzają jak atrakcyjnie spędzić czas w Zamościu i na Roztoczu. Za to zaangażowanie, pasję i efektywną pracą na rzecz Zamościa i Regionu, w imieniu Miasta Zamościa, Lokalnej Organizacji Turystycznej i Zamojskiemu Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, podziękowało Joanna Liberadzka-Duras.
-Po raz piąty, ze mną w tej roli, spotykamy się, żeby podziękować. Zawsze będę to podkreślał... Szanowni Państwo! To Państwa zasługa i to państwa wysiłek powoduje, że jesteśmy tu, gdzie jesteśmy i że prezydent Przemyśla, który ostatnio wypowiadał się i powiedział, że "Zamość odleciał w kosmos" z promocją i on też by tak chciał! I tak jest. Państwa praca, Państwa codzienny wysiłek powoduje, że możemy dzisiaj powiedzieć, że miasto rozwinęło się turystycznie na salę niespotykaną w poprzednich latach. I my to też jako instytucje kultury miejskiej widzimy. Widzimy ten wzrost turystów, widzimy turystów, którzy korzystają z Ośrodka Informacji Turystycznej, ale też z naszych miejskich instytucji jak kino, czy ZOO. I ta frekwencja naprawdę jest budująca. Jeszcze raz serdecznie, serdecznie państwu dziękuję. Ja naprawdę czuję się dumny z tego, co w Zamościu zrealizowaliśmy przez ostatnie lata - powiedział Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamość.
Damian Miechowicz, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze" podkreślił także znaczącą rolę restauratorów i hotelarzy oraz częściej stowarzyszeń w budowaniu marki "Zamość". Pochwalił się, że w ostatnich tygodniach dwukrotnie odbierał nagrodę za realizację inscenizacji historycznej "Szturm Twierdzy Zamość", której głównym organizatorem Miasto Zamość, ale głównym realizatorem, czyli spiritus movens są stowarzyszenia.
W związku z faktem wpisania Roztocza na Listę UNESCO jako Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze od czerwca 2019 roku, o szansach i zagrożeniach z tym związanych opowiadał wicedyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego Tadeusz Grabowski. Projekt Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze ziścił się po 18 latach różnych starań. To wielki sukces i ogromne korzyści dla Roztocza i RPN obszarze dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego i turystyki.
Kolejno dokonano podsumowania sezonu turystycznego 2019 w liczbach, prezentując informacje na temat ruchu turystycznego w obiektach muzealnych i atrakcjach Zamościa i Roztocza. Prawie 314 tysięcy osób odwiedziło Zamość w czasie tegorocznego sezonu turystycznego (dokładnie było to 313 990 os.). To o 2, 92 proc. więcej niż przed rokiem (tj. 8 880 os.). Należy podkreślić, iż jeszcze w 2015 r. odwiedziło Zamość 216 tys. osób, rok później nastąpił wzrost o 12,06 proc. do 244 tys. turystów, którzy odwiedzili nasze miasto.
Najliczniej odwiedzali Zamość turyści z województw:
- mazowieckiego (20 proc.),
- lubelskiego (14 proc.),
- małopolskiego (12 proc.),
- śląskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego (8 proc.),
- łódzkiego (6 proc.).
Jeśli chodzi o turystów zagranicznych, to dominują kraje:
- Litwa (20 proc.),
- Hiszpania (17 proc.),
- Czechy (15 proc.),
- Francja (13 proc.),
- Niemcy (13 proc.).
Szczegółowe dane obejmujące zwiedzane zamojskie obiekty:
- Trasa turystyczna "Bastion VII" Nadszaniec - 19 419 os. (2018 r.), Taras Widokowy - 17 179 os. (2018 r.)
- Muzeum Zamojskie - 23 042 os. (2018 r. - 22 632 os.)
- Muzeum Fortyfikacji i Broni "Arsenał" - 45 619 os. (2018 r .- 40 741 os.)
- Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego - 902 os. (2018 r. -915)
- Ogród zoologiczny - 204 085 os. (2018 r. - 210 264 os.)
- Kojec w Parku Miejskim- 840 os. (2018 r. - 860 os)
- Koronki, tiurniury, aksamity - wystawa kostiumów i strojów historycznych od końca XVI do końca wieku XX - 3 350 os. (2018 r. -3 230 os.).
- Centrum Synagoga - 11 258 os. (2018 r. -10041 os.).
- Trasa Turystyczna w Podziemiach Oficyn Ratusza - 5 198 os. (2018 r. - 5 714 os.).
- Ilość grup oraz osób zwiedzających miasto z przewodnikiem za pośrednictwem ZCI - 557 grup (2018 r. - 455), osób - 10 048 (2018 r.- 8 732os.).
- Ilość osób, które skorzystały z usług informacji turystycznej w ratuszu (wg. licznika wejść) - 216 091 os. (2018 r. - 214 300 os.).
- Krypty w katedrze, punkt widokowy na dzwonnicy katedralnej - 10 687 os. (2018 r. - 6 975 os.).
W programie wydarzenia znalazły się: omówienie Sezon Turystyczny 2019 w Muzeum Zamojskim. A "Garść refleksji" przekazał Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego. Obok stałych efektownych i intrygujących ekspozycji, turystom zaprezentowano wystawy czasowe: "Portret kobiety" - malarstwo z wielu polskich muzeów, "Zielnik polski w malarstwie i grafice", gdzie obok dzieł malarskich przedstawiono oryginalne zielniki, także z Wilna. W "Arsenale", największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa multimedialna historii miasta i twierdzy znajdująca się w Prochowni, czy także wystawa uzbrojenia z czasów I i II wojny światowej w Pawilonie pod Kurtyną i wystawa modelarstwa nie tylko dla najmłodszych. Dyrektor Urbański podkreślił, iż Noc Muzeów, dedykowana dziejom Ordynacji Zamojskiej, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. I tak trzymać!
Interesującą prezentację projektu Archipelag Roztocze - przedstawił Andrzej Kudlicki - BT QUAND, która to niezwykła atrakcja, jedyna taka w Polsce, a szczególnie unikatowy Park Miniatur Kresowych, twierdz, zamków, rezydencji obronnych położonych pomiędzy rzekami Dniepr i Dniestr, zostanie otwarta dla zwiedzających już na początku grudnia br. Polecamy, bo to świetny produkt turystyczny.
Szlachetna odmiana, nowa regionalna marka win oraz foodparing z kuchnią regionalną - Marcin Sikora - Szef Kuchni, Ambasador marki Winiarnia Zamojska. Winiarnia Zamojska staje się centrum rozwoju oraz wsparcia dla winiarstwa regionalnego, lokalnych winnic i winiarzy. Wina wytwarzane są z owoców uprawianych na Roztoczu i Zamojszczyźnie. Tworzona jest nowa kategoria win owocowych premium na bazie gruszki, czerwonej i czarnej porzeczki, wiśni. Elegancki kupaż, intensywny kolor, doskonała kwasowość, rewelacyjna świeżość to atuty tych owocowych win. I najważniejszy atut Winiarni Zamojskich to lokalność i nowoczesność. Doskonały pomysł, a wina najwyższej jakości.
"Niezwykła Ziemia Zamojska" to film, którego pomysłodawcą i producentem jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Zamojska. Jest to pierwszy tego typu film promocyjny, który przedstawia specyfikę obszaru, piękno przyrody, elementy lokalnej kultury, tradycji, folkloru i tego co na obszarze Ziemi Zamojskiej najpiękniejsze. Za muzykę oraz realizację filmu odpowiada Wojciech Gardyga. Autorem zdjęć jest Marek Witek. LGD "Ziemia Zamojska" obejmuje swym oddziaływaniem obszar 9 gmin powiatu zamojskiego: Grabowiec, Komarów-Osada, Łabunie, Miączyn, Nielisz, Sitno, Skierbieszów, Stary Zamość i Sułów. Celem działania LGD jest podejmowanie działań wpływających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, poprawa konkurencyjności jako miejsca zamieszkania i prowadzenie działalności gospodarczej przez mieszkańców obszaru, oraz aktywizacja i rozwój lokalnych środowisk.
Wręczenie nagród i wyróżnień od Miasta Zamość, LOT "Zamość i Roztocze" oraz Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu dokonali: Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamość, Damian Miechowicz, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze" oraz Joanna Liberadzka-Dubas, dyrektor Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. Lokalna Organizacja Turystyczna "Zamość i Roztocze" przyznała nagrodę "Roztoczana" dla Miasta Zamość za organizację Szturmu Twierdzy Zamość A.D. 2019, którą odebrał Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamość. Jak przyobiecał pan prezydent - nagrodę przekaże stowarzyszeniom, które realizują spektakularną inscenizację historyczną "Szturm Twierdzy Zamość".
Podziękowania za dotychczasową współpracę, a także wkład w promocję miasta, Roztocza, organizację różnorodnych wydarzeń otrzymali:
- Józef Buzun (za propagowanie zdrowego wypoczynku),
- Barbara Farjon (za organizację wystawy z okresu PRLu),
- Mateusz Ferens dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu (za promocję turystyki rowerowej w Zamościu),
- Janusz Nowosad dyrektor Zamojskiego Domu Kultury (za wzbogacanie oferty turystycznej miasta o wydarzenia kulturalne),
- LGD "Ziemia Zamojska" (za promocję turystyki w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju),
- Arte Hotel (za organizację wystaw prezentujących najwyższy poziom artystyczny),
- ks. Robert Strus (za udostępnienie nowej atrakcji turystycznej- krypty w katedrze),
- Teatr Ognia Utopia (za wzbogacenie oferty wydarzeń kulturalno- rozrywkowych Zamościa).
Oprawę artystyczną spotkania zapewnił występ Kabaretu Świerszczychrząszcz ze Szczebrzeszyna. autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2019-10-25 przeczytano: 2858 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|