www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 22 listopada 2024, w 327 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marka, Cecylii, Filomeny.
Listopadowe przysłowia: W połowie listopada deszczy, a w połowie stycznia trzeszczy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Sport


- - - - POLECAMY - - - -




XIII edycja "Alei Sław" w Zamościu

Maria Sarnik-Konieczna, z wykształcenia architekt, konserwator zabytków, której działalność konserwatorska przy rewaloryzacji Zamościa w latach 70. i 80. XX wieku zaowocowała wpisaniem Hetmańskiego Grodu na Listę UNESCO, zostanie uhonorowana w "Alei Sław" w Zamościu (26.06.).

Podczas konferencji prasowej z udziałem Teresy Madej, pomysłodawczyni i organizatorki przedsięwzięcia kulturalno-promocyjnego "Aleja Sław", Piotra Orzechowskiego, dyrektora Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość, a także Andrzeja Urbańskiego, dyrektora Muzeum Zamojskiego w Zamościu, partnera wydarzenia, poinformowano media o szczegółach tegorocznej edycji "Alei Sław" w Zamościu, która odbędzie się z należnym jej ceremoniałem.

Jak podkreśliła pomysłodawczyni - "Aleja Sław" postrzegana jako element promocji miasta i lokalna atrakcja, w rzeczywistości realizuje bardziej szlachetne cele. Najważniejszy jest tu człowiek, jego dzieło i pamięć o nim. Dlatego z upływem lat stanie się oczywiste nie tylko to, że oni pozostają wśród nas, ale też to, że my poprzez ich obecność należymy do tego wspaniałego świata i stanowimy konieczne ogniwo. Wielcy mistrzowie - nawet jeśli już ich nie ma z nami - pozostają obecni w swoich dziełach i w naszym nimi zachwycie.



W roku jubileuszu 440-lecia lokacji miasta Zamościa, w "Alei Sław", uhonorowana zostanie tablicą pamiątkową z brązu, którą wykona Bartłomiej Sęczawa, artysta rzeźbiarz z Zamościa, postać wyjątkowa, której działalność odcisnęła trwały ślad na obliczu architektonicznym i kulturowym Zamościa. Uroczystość została zaplanowana na dzień 14 sierpnia 2020 r. Odbędzie się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego pana Jarosława Stawiarskiego i Prezydenta Miasta Zamość pana Andrzeja Wnuka. Partnerem projektu jest Muzeum Zamojskie w Zamościu.

Maria Sarnik-Konieczna, bohaterka XIII edycji "Alei Sław, była pierwszym w dziejach Zamościa Miejskim Konserwatorem Zabytków (od 1970 r.), a w latach 1979 - 1984 pełniła zaszczytną funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pani Maria nadzorowała prace konserwatorskie w pionierskim okresie renowacji Zamościa, a następnie w toku ich największego nasilenia przed jubileuszem 400-lecia miasta. Wielką zasługą pani Marii jest przywrócenie długo oczekiwanego blasku naszej "Perle Renesansu". To dzięki pani Marii, cały świat może podziwiać dzisiaj piękną architekturę naszego miasta. Jej osoba i działalność jako konserwatora zabytków na rzecz Zamościa, nadal przynosi naszemu miastu i regionowi zaszczyt i prestiż.

Od 1971 roku Maria Sarnik-Konieczna przewodniczyła kołu Stowarzyszenia Architektów RP. W latach 1980-85 była posłem na Sejm (jako bezpartyjna). Od 1984 r. pełniła funkcję wicedyrektora Zarządu Muzeów i Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Honorowy prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, członek Polskiego Komitetu ICOMOS (Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków) - organizacji pozarządowej o zasięgu międzynarodowym, afiliowanej przy UNESCO.  Maria Sarnik-Konieczna otrzymała tytuł Ambasadora Kultury Zamościa od Prezydenta miasta Zamościa w 2007 roku. - Fakt uhonorowania Marii Sarnik-Koniecznej w "Alei Sław" koreluje z rocznicą 440-lecia podpisania przywileju lokacyjnego przez króla Stefana Batorego w 1580 roku. Dzięki zabiegom, dzięki całej jej pracy zawodowej, możemy się cieszyć pięknem tego miasta, nie tylko my mieszkańcy, ale także turyści. Bardzo serdecznie, w imieniu organizatorów, prezydenta miasta Zamościa, zapraszamy na wydarzenie. Odsłonięcie kolejnej tablicy w "Alei Sław" jest już wydarzeniem, ma już swoją markę. Dzięki zabiegom pani Teresy ma odpowiednią oprawę, jedyną w swoim rodzaju, więc jesteśmy bardzo, bardzo zadowoleni, bo jest to kolejny pozytywny, optymistyczny aspekt - wydarzenie kulturalne w Zamościu w tym trudnym dla nas roku. Bardzo serdecznie dziękuję pani Teresie Madej za cały wysiłek organizacyjny i propagowania informacji o wydarzeniu - powiedział dyrektor Piotr Orzechowski.



Jest to trzecia edycja, w której bierze udział jako partner Muzeum Zamojskie. Wcześniej we współpracy z organizatorem, uhonorowano pana prof. Jerzego Kowalczyka w 2013 roku, od lat związanego z Muzeum Zamojskim i oczywiście z naszym miastem. A w roku 2014 uhonorowany został prof. Marian Konieczny, który jest z Zamościem związany nie tylko przez osobę pani Marii Sarnik-Koniecznej, ale jest autorem projektu monumentalnego pomnika założyciela miasta, kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, odsłoniętego w 2005 roku.

-Tak się szczęśliwie składa, że miałem okazję wiele razy pracować z panią Marią Sarnik-Konieczną, kiedy była tutaj Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, w sprawach związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego i muzealnictwa. I te związki z panią Marią Sarnik-Konieczną, kiedy już wyjechała do Warszawy i tam pracowała zawodowo i też działała jako posłanka, nie ustały. Często bywała w naszej instytucji, często się spotykaliśmy i ustalaliśmy wiele spraw związanych z ochroną zabytków w Zamościu, z muzealnictwem - kiedy działała w Stowarzyszeniu Architektów Polskich, a później wspólnie projektowaliśmy i mieliśmy taką idee, którą zrealizowaliśmy tworząc Galerię rzeźby prof. Mariana Koniecznego, gdzie prezentowane są jego prace na zamojskich Plantach. I też taka osobista refleksja, że z panią Marią Sarnik-Konieczną nadal utrzymujemy bliskie kontakty. I mam nadzieję, że 14 sierpnia br. będzie okazja, by na temat jej działalności w Zamościu i współpracy z Muzeum jeszcze porozmawiać, bez większych obostrzeń i przy równie pięknej pogodzie - mówił Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego.

-Wierzę, że marzenia o Zamościu pani Marii Sarnik-Koniecznej wpisywały się w marzenia o Zamościu Wielkiego Polaka, kanclerza i hetmana wielkiego koronnego, założyciela miasta, który mówił: "Miasto Zamość musi być piękne, dobre i wieczne". Miasto Zamość nadal jest "piękne, dobre i wieczne", a swoją nie jedną cegiełkę dołożyła pani Maria Sarnik-Konieczna - podsumowała konferencję Teresa Madej, dziękując przedstawicielom mediów za promowanie i doskonałe relacje z kolejnych edycji "Alei Sław".

* * *

"Aleja Sław" ma na celu uhonorowanie wybitnych przedstawicieli Kultury Polskiej, zasłużonych dla rozwoju i promocji naszego miasta i województwa lubelskiego. Wśród wyróżnionych znajdują się znakomite osobowości: Jan Machulski, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna, Jan Englert, Tadeusz Wicherek i Zespół VOX oraz Małgorzata Dybowska, którzy swoją działalność twórczą związali z naszą małą ojczyzną.

Realizowany od 2008 projekt stał się nietuzinkową atrakcją turystyczną "miasta idealnego". Corocznie "Aleję Sław" zwiedzają tysiące turystów z Polski i zagranicy. Organizatorzy mają nadzieję, iż kontynuacja prestiżowego wydarzenia dobrze służy pomnażaniu dorobku zamojskiej kultury i lokalnej społeczności. Promuje też miasto Zamość i województwo lubelskie w ramach kampanii: Lubelskie smakuj życie. Podkreślono, iż uhonorowane osoby wpisały się w historię współczesną miasta i tworzą nasze dzieje w sposób jedyny w swoim rodzaju. Cieszy organizatorów, iż przedsięwzięcie zyskuje zainteresowaniem mediów, sektora turystycznego, przedstawicieli kultury i władz samorządowych.


autor / źródło: redakcja
dodano: 2020-06-27 przeczytano: 16656 razy.



Zobacz podobne:
     17. edycja Alei Sław: String Connection / 2024-07-10
     17. edycja Alei Sław: Krzesimir Dębski z batutą / 2024-07-10
     17. edycja Alei Sław: Widowisko "Rzecz o Kisielinie i Zamościu" / 2024-07-10
     17. edycja Alei Sław: "Muzyka bez barier" / 2024-07-09
     Cudowny człowiek, genialny muzyk, czyli Krzesimir Dębski w Alei Sław / 2024-07-08
     Zaproszenie do Alei Sław A. D. 2024 / 2024-06-25
     Scenariusz wydarzenia "Krzesimir Dębski w Alei Sław" / 2024-06-04
     XVII edycja "Alei Sław" w Zamościu / 2024-06-03
     Wystawa "15 lat Alei Sław" na Grodzkiej / 2023-07-03
     Aleja Sław 2023: Widowisko "Pejzaże z Panem Kulikiem" / 2023-06-28
     Aleja Sław: Adam Wiesław Kulik uhonorowany / 2023-06-25
     Zaproszenie do Alei Sław A. D. 2023 / 2023-06-13
     Poeta, pisarz, filmowiec w Alei Sław / 2023-06-02
     Scenariusz wydarzenia kulturalno-promocyjnego "XVI edycja Alei Sław" w Zamościu / 2023-06-02
     Róża i Jan Zamoyscy w Zamościu, w Alei Sław / 2022-06-13
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2022 / 2022-05-26
     XV edycja Alei Sław uhonoruje Rodzinę Zamoyskich / 2022-05-15
     Kompozytor i dyrygent Zbigniew Małkowicz w Alei Sław'2021 / 2021-07-05
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2021 / 2021-06-23
     Zamościanin bohaterem XIV edycji "Alei Sław" w Zamościu / 2021-06-08

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet