|
Zamość: "Dwa Teatry" już we wrześniuXX Festiwal "Dwa Teatry 2021" odbędzie się w Zamościu. Porozumienie w sprawie organizacji wydarzenia podpisali: Agnieszka Kamińska - prezes Polskiego Radia S.A., Jacek Kurski - prezes Telewizji Polskiej S.A., Mateusz Matyszkowicz - członek zarządu Telewizji Polskiej SA oraz Andrzej Wnuk - prezydent Zamościa (03.08.).
Inicjatywa to ukłon w stronę dorobku mediów publicznych w dziedzinie teatru, ale też potencjału historycznego Zamościa. Przez trzy lata, jako współorganizator, to Zamość będzie gościć najważniejszy w kraju przegląd telewizyjnych i radiowych spektakli i słuchowisk.
XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Zamość 2021" odbędzie się w dniach 17-20 września br. Uroczyste podpisanie porozumienia w sprawie organizacji wydarzenia odbyło się 3 sierpnia br. o godz. 14:00 w zamojskim ratuszu. Przedstawiciele miasta, Polskiego Radia i Telewizji Polskiej podpisali porozumienie dotyczące organizacji wydarzenia, które zostało przeniesione z Sopotu. Uroczystość poprowadził Piotr Orzechowski, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość.
"Dwa Teatry" to festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej, odbywający się od 2001 roku. W ramach wydarzenia przewidziano przegląd teatru słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych. W ubiegłym roku festiwal został odwołany z powodu pandemii. 20. edycja obejmie utwory, które zostały wyemitowane w latach 2019-2020.
- To wielkie dzieło kultury wysokiej, miejsce spotkań twórców, artystów, reżyserów i widzów. Miejsce ożywionej dyskusji, wyznaczającej kierunki rozwoju współczesnego teatru - skomentował prezes TVP, Jacek Kurski.
- Zamość będzie gościł 20. edycję Festiwalu "Dwa Teatry". To wspaniała wiadomość i bardzo dziękuję panu prezydentowi (Zamościa) Andrzejowi Wnukowi, panu marszałkowi Jarosławowi Stawiarskiemu za szybką organizację, sprawną komunikację; że tak szybko udało się podjąć tę decyzję i przenieść tutaj - myślę, że na dłużej - ten wspaniały festiwal - mówił Jacek Kurski.
-Zamość to miejsce szczególne, o bogatych tradycjach teatralnych Dość przypomnieć, że w 1596 r., wtedy, gdy przenoszono stolicę z Krakowa do Warszawy, dokładnie wtedy, gdy Wiliam Szekspir tworzył Teatr Glob w Londynie, wtedy na zlecenie Jana Zamoyskiego wystawiono tutaj pierwsze plenerowe spektakle. Ta tradycja Zamościa była bogata przez kolejne wieki. Dość wspomnieć najnowsze Zamojskie Lato Teatralne, Machulski, Teatr Ochota i wiele różnych, wspaniałych doświadczeń, również eksperymentalnych. To wszystko buduje świetną markę Zamościa, jako centrum kultury, perła architektury renesansowej. Stolica miejsca, gdzie się myśli po polsku, czuje po polsku, oddycha po polsku. I dobrze, że ta piękna inicjatywa "Dwóch Teatrów", Teatru Polskiego Radia i Polskiej Telewizji trafiła do Zamościa.
-Jestem też bardzo szczęśliwy i dumny, że mogę ogłosić, że Grand Prix tegorocznego festiwalu - tu nie zdradzam żadnej tajemnicy, to jest takie Grand Prix, które ogłasza się z wyprzedzeniem, żeby wszyscy wiedzieli i mogli się przygotować do tego bardzo miłego wydarzenia. Dostaje dwójka aktorów, żywych ikon polskiego teatru, wybitnych aktorów - Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik. Już się nie mogę proszę Państwa doczekać, kiedy pomiędzy 17 a 20 września spotkamy się ponownie w Zamościu, żeby obejrzeć aż 24 spektakle z 39, jakie pojawiły się w ostatnim roku w produkcji Telewizji Polskiej, żeby obejrzeć i również wysłuchać spektakli przygotowanych przez Teatr Polskiego Radia. Żeby przeżyć to wielkie święto Polskiego Teatru. Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu.
- Bardzo ważnym kryterium Zamościa były jego olbrzymie tradycje teatralne. Jest przestrzeń, jest pewien dorobek. Dobrze, żeby Zamość nie musiał się ograniczać do teatru w lecie, ale również jesienią. Poza tym to miasto, które jest taką esencją polskości. Tu się czuje po polsku, oddycha po polsku, myśli po polsku i również gra po polsku, w sensie teatralnym. Jestem przekonany, że to jest właściwy wybór i od dawna o tym myślałem.
-Nie można tutaj nie wspomnieć o premierze Jacku Sasinie, który jest posłem z tego okręgu i który, niezwykle euforycznie przyjął ten pomysł. I myślę, że go teraz zaszachuję i powiem, że jako człowiek, który ma poczucie misji, również do pewnego mecenatu na pewno się włączy poprzez zarządzane przez siebie aktywa do jeszcze większego wspomożenia blichtru i glamu tego wspaniałego festiwalu. Bądźmy razem z Telewizją Polską. Bądźmy razem w Zamościu, we wrześniu, na Festiwalu "Dwa Teatry" - zapraszał prezes Jacek Kurski.
- Polskie radio, reportaż i teatr radiowy to legenda z ogromną tradycją i historią, teatr wyobraźni ma blisko 100 lat, jak Polskie Radio - podkreślała prezes zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. - Moment podpisania porozumienia, powrotu po przerwie pandemicznej znowu do myśli, że będzie można posłuchać pięknych, wspaniałych słuchowisk radiowych naprawdę działa ożywczo i daje nadzieję, że będzie dobrze.
Widzowie w Zamościu zobaczą 24 spektakle spośród 39 zrealizowanych w ostatnim roku. Telewizja Polska pokaże spektakle teatralne, które w latach 2019-2021 widzowie oglądali w TVP1, TVP Kultura i TVP Polonia. W konkursie uczestnicy Festiwalu zobaczą następujące przedstawienia: "Imperium", "Oscar dla Emily", "Hamlet", "Fantazja polska", "Dzień gniewu", "W małym dworku", "Inkarno", "Zemsta", "Bezkrólewie", "Powołanie", "Trójkąt bermudzki", "Cud biednych ludzi", "Badyle", "Cena władzy", "Tamta twarz", "Lewiatan", "Ravensbruck. Miasto kobiet", "Szekspir forever!", "Clarissima", "Kalina" "Dziady. Noc pierwsza", "Przybysz", "Blizny pamięci. Rzecz o Janie Karskim" i "Melduję Tobie, Polsko. Rotmistrz Pilecki".
Bez wątpienia, Zamość zasłużył sobie na taki festiwal nie tylko wyśmienitym dziedzictwem kulturowym, nie tylko wystawieniem "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego podczas zaślubin hetmana i kanclerza Jana Zamoyskiego, ulubieńca Muz z Krystyną Radziwiłłówną, czy też pierwszym prywatnym teatrem na dworze Jana Sobiepana Zamoyskiego, zakochanego w teatrze, kiedy teatru nie posiadał nawet król, ale także arcywspaniałą scenografią i atmosferą, jaką można spotkać tylko w renesansowej "Perle Renesansu", fenomenie architektury, czyli unikatowym mieście idealnym jakim jest Zamość.
Sercem festiwalu będzie przestrzeń Starego miasta. Finał Festiwalu "Dwa Teatry" odbędzie się na zamojskim Rynku Wielkim 20 września br. Jesteśmy przekonani, iż wizja Jana Machulskiego, ojca chrzestnego Zamojskiego Lata Teatralnego, żeby z Zamościa uczynić polskie Awinion, ma wielkie szanse na spełnienie. Wielki Mistrz Machulski, aktor, reżyser, pedagog faktem "Dwóch Teatrów" w Zamościu były zachwycony. Już dzisiaj zapraszamy do Zamościa na "Dwa Teatry"!autor / źródło: redakcja dodano: 2021-08-06 przeczytano: 3247 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|