|
VII Gala "Popołudnie z Trzema Królami" "Panu dzięki oddawajmy" to hasło Orszaku Trzech Króli Roku 2021. Był czas przygotowań i realizacji. Teraz Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli Galą pn. "Popołudnie z Trzema Królami" podziękowało wszystkim zaangażowanym w organizację wielkiego dzieła (8.09.).
To był niezwykły Orszak, jedyny w swoim rodzaju, który odbył się w wyjątkowo trudnym czasie dla całego świata. Inny niż wszystkie, bo bez udziału tysięcy mieszkańców Zamościa i powiatu zamojskiego. Gala OTK zwykle odbywała się w okresie kolędowym, ale istniejące ograniczenia pozwoliły na jej organizację dopiero we wrześniu. Jaki będzie VIII OTK? Czy będzie to Orszak tradycyjny, za którym tęsknią ludzie, czy będzie to Orszak zmotoryzowany, który również ma swoich zwolenników będzie zależało od sytuacji w naszym kraju.
Uroczyste spotkanie poprowadziła Małgorzata Farion, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli, która powitała gości: przedstawicieli duchowieństwa, Urzędów Miasta Zamościa, dyrektorów Wydziałów merytorycznych miasta Zamościa, sponsorów, dyrektorów Szkół, przedstawicieli Służb, dzieci i młodzież oraz patronów medialnych wydarzenia.
W uroczystości udział wzięli: Piotr Zając zastępca prezydenta Miasta Zamość, Ewa Łapa z Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Powiatu, która reprezentowała Stanisława Grześko, Starostę Zamojskiego, przedstawicielki Fundacji OTK - Barbara Trzeciak, prezes Fundacji i koordynator Warszawskiego Orszaku oraz Ewa Rozum, członek Zarządu Fundacji OTK oraz osoby wcielające się w role Trzech Króli i Świętą Rodzinę. Spotkanie uświetniła niezawodna Szkoła Muzyczna Yamaha Zamość, bez której trudno już sobie wyobrazić OTK w Zamościu oraz Galę "Popołudnie z Trzema Królami". Atmosferę Orszaku przywołało wykonanie pastorałki "Niech spadnie nam korona z głowy" przez Martę Kułaj-Wyszyńską, Piotra Wyszyńskiego oraz utalentowane uczennice Zuzannę Wyszyńską i Nataszę Soboń.
- Rozpoczniemy od prezentacji mapy przejazdu i filmu przypominającego VII OTK w Zamościu, a następnie przedstawię Państwu plany na kolejną VIII edycję OTK w Zamościu - będzie nowy konkurs i nowa pastorałka. Dokonamy wręczenia Państwu pamiątkowego dyplomy, dziękując za pomoc, zaangażowanie, modlitwę, pracę, odwagę, rzetelność i pasję przy tworzeniu i organizacji VII Orszaku Trzech Króli w Zamościu, w dniu 6.01.2021 roku. Zechcę namówić Państwa również na podzielenie się wrażeniami z Orszaku, który objął swym zasięgiem całe miasto, wszystkie parafie, wszystkie osiedla, szpitale Wojewódzki i Niepubliczny.
- Przypomnę, że dzień przed Orszakiem dostarczyliśmy do wszystkich kościołów materiały Orszakowe: korony, śpiewniki, naklejki, chorągiewki i hermetycznie pakowane pączki. Wystosowaliśmy również prośbę do parafii miasta Zamościa o to, by w tym dniu połączyć się z Orszakiem Trzech Króli duchowo - podkreśliła Małgorzata Farion, prezes OTK.
Materiał filmowy oraz wypowiedzi panów: Bolesława Bełza, Leszka Stankiewicza i Sebastiana Telengi wcielających się w role biblijnych Króli i św. Józefa przywołały wzruszające chwile, które towarzyszyły przejazdowi przez całe miasto platformy z Trzema Królami i Świętą Rodziną. Jak powiedział Bolesław Bełz, na całej trasie przejazdu, spotykali osoby oczekujące na Orszak na chodnikach, pozdrawiające ich z okien i balkonów. Liczba osób, która chciała doświadczyć spotkania z Trzema Królami i Świętą Rodziną była znacząca, wszak rozdano oczekującym 30 kg cukierków. Orszak, który kolędował także pod oknami szpitali spotkał się z wdzięcznością i radością wielu chorych i personelu medycznego. To były niezapomniane, radośnie przeżyte chwile, także z kolędą.
Prezes Małgorzata Farion przedstawiła zgromadzonym nowy konkurs, który zostanie wprowadzony w życie już na następnej edycji.
- Podczas homilii w Parafii pw. Św. Krzyża ks. biskup Marian Rojek powiedział: "Ze świętami Bożego Narodzenia wiążą się rozmaite, lokalne tradycje, również rodzinne i społeczne dotyczące zwyczajów Bożononarodzeniowych. Zwyczaje różnych rejonów począwszy od zwyczaju Wigilijnej wieczerzy po inne. We Francji, aż po dzień dzisiejszy obchodzony jest zwyczaj związany ze Świętem Objawienia o akcencie kulinarnym - zwyczaj szczodraków. Do ciasta pieczonego na Objawienie Pańskie wkłada się 1 ziarnko fasoli, w innym regionie migdała. Osobie która będzie miała szczęście i trafi na takie ciasto przysługuje przez pewien krótki czas przywilej bycia królem czy królową. Takie szczęście na Objawienie Pańskie miał w żyjący w XVI i XVII wieku Święty Franciszek Salezy, który odniósł się i opisał trzy prawdy w odniesieniu do trzech darów: złota, mirry i kadzidła. W ukrytych ziarenkach fasoli wyraził życzenia wobec Nowonarodzonego Bożego Dziecięcia, przed Maryją i Józefem, w obecności trzech Mędrców ze Wschodu.
Trzy życzenia na Święto Objawienia Świętego Franciszka Salezego to: Abym potrafił zawierzyć się Bogu, który jest wierny i bym umiał poddać się całkowitej miłości. Trudna modlitewna prośba - dobry Boże im więcej Ty ode mnie oczekujesz tym bardziej chcę Ci to dać, a chodzi o dojrzałą postawę naszej wiary polegającą na tym, że ja Bogu ufam, także wtedy gdy przydarzają mi się sprawy, których właściwie nie chcę, nie rozumiem - wtedy nie powinienem Boga opuszczać, odrzucać. Wprost przeciwnie jeszcze bardziej zaufać. Trzecie życzenie jakie przysługiwało szczęściarzowi ciasta, którym była królewska fasola to pragnienie "aby mój Duch zachowywał Boży pokój we wszystkim co na mnie w życiu przyjdzie".
- Każdemu z Nas, ów dar Boży jest bardzo potrzebny. Dzisiaj będziecie mieli Państwo okazję poznać nowe Szczodraki Orszakowe, przygotowane przez Cukiernię Jutrzenka. Nie będzie w nich fasoli, ale to będzie nadzienie dostosowane do naszego regionu. Są przygotowane dla Państwa jako upominki. Podjęliśmy decyzję, że przywilej bycia królem, królową w Zamościu to będzie czas od Orszaku do Gali Orszaku Trzech Króli. Drugą nowością jest pastorałka "Nie w Betlejem", z tekstem napisanym przez Ks. Krzysztofa Hawro dla Zamojskiego Orszaku. Chcemy ją przed VIII edycją OTK spopularyzować - powiedziała Małgorzata Farion.
Goście Gali VII OTK mieli okazję i przyjemność wysłuchania nowej pastorałki w wykonaniu: Marty Kułaj-Wyszyńskiej, Piotra Wyszyńskiego, Zuzanny Wyszyńskiej, Nataszy Soboń oraz ks. Krzysztofa Hawro. Piękne wykonanie i świetny tekst spodobały się gościom gali. A oto słowa pastorałki "Nie w Betlejem", których autorem jest ks. Krzysztof Hawro:
Nie w Betlejem, w Galilei lecz w mieście Hetmana,
spotykamy się z Mędrcami by uwielbić Pana.
Ref. Przed Maryją i Józefem z pokorą klękamy, I Małemu Jezuskowi nisko się kłaniamy / x2
Naszą radość wyrażamy, że w tym naszym mieście, Mieście
zwanym idealnym, Maria Syna Pieści.
Ref. Święty Józef się uśmiecha i Dzieciątko chroni, A my z serca zaśpiewamy dziś kolędę o Nim. /x2
Już pasterze poklękali i dary złożyli, Trzej Królowie
w świetle gwiazdy, w drogę wyruszyli.
Ref. A my z nimi dziś przed żłóbkiem, zdejmiemy korony, Zaśpiewamy Jezusowi: Bądź błogosławiony. / x2
Nie gruszkami i nie miodem tu w naszym Zamościu, Chcemy
sercem gorejącym Dzieciątko ugościć.
Ref. I modlitwę naszą złożyć u Bożej Dzieciny, Pobłogosław nasze miasto i nasze rodziny /x2
Następnie odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów z bonusem w postaci torby zawierającej Szczodraki Zamojskie. Podziękowania za patronat honorowy VII OTK otrzymali: Miasto Zamość, Powiat Zamojski, J.E. Ks. Biskup Marian Rojek. Za odegranie głównych ról w OTK: Król Kacper VII - Szymon Trytek, Król Melchior VII - Leszek Stankiewicz, Król Baltazar VII - Bolesław Bełz, Święta Rodzina - Anna i Sebastian Telengowie. Za wsparcie finansowe: Miasto Zamość, Powiat Zamojski, PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa spółka z o.o. z siedzibą w Zamościu, Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Zamojskie Zakłady Zbożowe.
Kolejne podziękowania za współpracę, pomoc i ogromne zaangażowanie otrzymali: Fundacja Orszak Trzech Króli Warszawa, Wydział Duszpasterstwa Ogólnego, Pielgrzymka Zamojsko-Lubaczowska na Jasną Górę, Parafia pw. Świętego Krzyża w Zamościu, ks. Jarosław Feresz, Piotr Błażewicz oraz: Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu kierowanego przez dyrektor Katarzynę Pleskaczyńską, za scenkę biblijną, która odbyła się na schodach kościoła pw. Świętego Krzyża w Zamościu, Teatr Młodego Aktora z Młodzieżowego Domu Kultury wraz z Krystyną Różańską i młodzieżą: Gabriela Trześniewska, Amelia Adamiak, Julia Kunicka, Nikodem Dołba, Karolina Wiater. W nagraniu dodatkowo brali udział Karol Kuźmiński, Lena Sokołowska, Wiktoria Gorczyca; za oprawę muzyczną Mszy Św. - Władysław Swacha, Joanna Greszta, Mariusz Czeczot, a także: Szkoła Muzyczna Yamaha Zamość, Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość, Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Zamość, Wydział Oświaty Urzędu Miasta Zamość, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Zamość, Zarząd Dróg Grodzkich w Zamościu, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Muzeum Zamojskie, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Zamościu, Szkoła Podstawowa Nr 6 w Zamościu, Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu i Maksymilian Dorn, który od początku dumnie niesie rozpoczynającą Orszak Betlejemską Gwiazdę.
Na długiej liście instytucji, podmiotów oraz osób docenionych za pracę na rzecz VII OTK byli, którzy tak jak wszyscy wcześniej wymienieni tworzą Zamojską Rodzinę Orszakową: Polski Związek Łowiecki, Zarząd Okręgowy w Zamościu, Fundacja Banici Zamojscy, Stowarzyszenie Chorągwi Zamku w Zawieprzycach, Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 w Zamościu - uczniowie: Angelika Lenczewska, Dominika Nizio, Damian Góra, Jakub Zgnilec, Daniel Łowicki, Kacper Pałczyński, Fabian Żuk, Szymon Sadowski oraz opiekunowie Monika Poździk, Agnieszka Piróg, Dorota Szewczuk. Podziękowani otrzymali również: Mariusz Szuwara, Usługowy Zakład Elektryczny "INKASO", Przemysław Mikuła, Piotr Łachno, Jacek Szuwara - Usługi Transportowe Jacek Szuwara, Agnieszka Witkowska, Komenda Miejska Policji, Straż Miejska w Zamościu, Firma Sartina Sp. z o.o., Anna Mokrzyńska, Anna Bielecka, "Marynia" Maria Ryń, Cukiernia "Jutrzenka" Wólka Panieńska - Barbara Lupa-Juszczak. Podziękowania przekazano również dla redakcji mediów, które relacjonowały na żywo mobilny Orszak, przekazując całą relację z Orszaku lub po jego zakończeniu: Zamosc online.pl, Nowy Kurier Zamojski, Katolickie Radio Zamość, Niedziela Zamojsko-Lubaczowska, Życiez Zmościa.pl, TVK Zamojska Telewizja Kablowa, Zamojska.pl oraz Lila Pietrusiewicz. W tym gronie osób znaleźli się również wolontariusze OTK w Zamościu: Stanisława Margol, Zofia Penk, Krzysztof Piskor, Teresa Madej, Anna Polska, Jerzy Michalski, Piotr Marzec, Rodzina Poździków i Panasów. Za użyczenie sali na Galę OTK podziękowano Centrum Informacji Historycznej i Turystycznej.
Szczere i serdeczne gratulacje popłynęły od uczestników uroczystego spotkania także w kierunku Małgorzaty Farion, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu za wielką determinację w organizacji tej niezwykle trudnej edycji OTK. W sumie, pani prezes przygotowywała i nadzorowała organizację dwóch wersji Orszaku, tradycyjnej, chodzonej i mobilnej, z wykorzystaniem jedynie pojazdów, bez udziału uczestników.
Uchylając rąbka tajemnicy należy dodać, iż panie reprezentujące Fundację Orszaku Trzech Króli, nie raz i nie dwa głęboko wzdychały, że w Warszawie ta serdeczność, bezinteresowność i oddanie sprawie przez lokalne środowisko nie ma aż takiego wymiaru. No tak, ale tu jest Zamojszczyzna i tradycyjna, od pokoleń głęboko zakorzeniona staropolska gościnność, szczególnie w momencie narodzenia Maleńkiej Dzieciny, do której pospieszyli Trzej Królowe.
Mini koncert pastorałek w wykonaniu Marty Kułaj-Wyszyńskiej, Piotra Wyszyńskiego, Zuzanny Wyszyńskiej, Nataszy Soboń zakończył oficjalną uroczystość. Spotkanie podsumowała prezes Małgorzata Farion słowami:
- Zacytuję Państwu jedno z wezwań modlitwy wiernych z Eucharystii Orszakowej, ponieważ nie wszyscy Państwo mieliście możliwość uczestniczenia we Mszy Św. Módlmy się za organizatorów i wszystkie osoby zaangażowane w przygotowanie Orszaku Trzech Króli w naszym mieście i w całej Polsce. Niech Bóg obdarza ich potrzebnymi łaskami, by to religijne wydarzenie rozwijało się według Jego woli i służyło umacnianiu naszej wiary, odnajdywaniu nadziei, ożywianiu miłości do Boga i ludzi". Prawdą jest, iż wszystko jest w rękach Pana Boga, który działa przez ludzi. Jeszcze raz bardzo serdecznie Państwu dziękujemy i życzymy wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze. Zapraszamy do współpracy przy realizacji VIII OTK.
Na Gali "Popołudnie z Trzema Królami" nie mogło zabraknąć iście królewskich, legendarnych już tortów, którymi częstowali do woli tradycyjnie - Królowie i św. Józef. Ach, co to były za torty! Nasze gratulacje dla Małgorzaty Farion i całej Zamojskiej Orszakowej Rodziny! autor / źródło: redakcja, fot. Mirosław Chmiel dodano: 2021-09-10 przeczytano: 6613 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|