www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 3 lipca 2025, w 184 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Jacka, Antola, Heliodora, Tomasza.
Lipcowe przysłowia: Jaki Jakub do południa, taka też zima do grudnia; jaki Jakub po południu, taka też zima po grudniu. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




Światowej sławy Lech Majewski w Alei Sław

-Ja jednak zawsze byłem związany z Zamościem, co podkreślam przy różnych okazjach. Czuję się i jestem z stąd. To miasto wywołuje we mnie wiele emocji - mówił prof. Lech Majewski odsłaniając tablicę pamiątkową w "Alei Sław" w Zamościu. (27.06.)

Ceremoniałowi gali wydarzenia "Lech Majewski w Alei Sław" stało się zadość. Najpierw efektowny wjazd Bohatera XVIII edycji wydarzenia. Lecha Majewskiego na ulicę Grodzką w Zamościu przywiózł ponad stuletni kultowy Ford T państwa Ewy i Krzysztofa Wróblewskich. Witany owacyjnie wielki Artysta, lecz skromny człowiek, nie przeszedł po czerwonym dywanie, lecz... obok niego.



W imieniu władz Miasta Zamościa oraz portalu internetowego Zamość online prof. Lecha Majewskiego powitała Teresa Madej, twórczyni "Alei Sław" w Zamościu. Jak podkreśliła prowadząca - wydarzenie patronatem honorowym objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Zamość Rafał Zwolak, Starosta Zamojski Stanisław Grześko, Akademia Sztuk Pięknych Rektor prof. Błażej Ostoja Lniski, za co przekazano serdeczne podziękowania.

Uroczystą galę zaszczyciło swoją obecnością wielu wspaniałych gości: Krzysztof Gałaszkiewicz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego reprezentował marszałka Jarosława Stawiarskiego, Rafał Zwolak, prezydent miasta Zamościa i Marta Pfeifer zastępca prezydenta, Stanisław Grześko, starosta zamojski oraz dr hab. Mateusz Machalski, który przybył w imieniu rektora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych prof. Błażeja Ostoja Lniskiego.

Powitano również Bartłomieja Sęczawę, artystę rzeźbiarza, autora wszystkich tablic pamiątkowych w "Alei Sław" oraz współorganizatorów wydarzenia "Lech Majewski w Alei Sław": Marzenę Tadeusz, dyrektor Państwowego Liceum sztuk Plastycznych im. B. Morando, Tadeusza Wicherka, dyrektora Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu, Jerzego Tyburskiego, dyrektora Biura Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska, a także partnerów i przyjaciół Alei Sław oraz przedstawicieli wszystkich mediów.



Niezwykle gorąco powitano wszystkich gości, zamościan oraz turystów na gali na cześć Lecha Majewskiego, w roku jubileuszu 80-lecia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. B. Morando.

Podkreślono, że "Aleja Sław" jest wyrazem szacunku dla ważnych dla Zamościa ludzi, ich idei, twórczości i dzieł, które mają wartość ponadczasową. Jest znakiem pamięci zamojskiej społeczności. Tablice pamiątkowe z brązu są aktem naszego szczerego uznania i podziękowania. "Aleja Sław" to miejsce symbolicznej prezentacji osób pięknie zasłużonych dla hetmańskiego grodu. Naszą powinnością było - i jest - ich upamiętnienie za umiłowanie naszego Zamościa i Ojczyzny - podkreślono w "Alei Sław".

Otwarcia wystawy "Plakaty Lecha Majewskiego w świecie" dokonała Marta Pfeifer, zastępca Prezydenta Miasta Zamość, a sygnał do jej otwarcia dała także salwa honorowa wykonana przez Leszka Sobusia, prezes Fundacji Bastion. A jest to niezwyczajna wystawa. Nagrodzone i wyróżnione plakaty Lecha Majewskiego, wydrukowane na płótnie, fruwały na wysokości 4 metrów nad brukiem ulicy Grodzkiej. Wkrótce wystawa będzie kontynuowana w Galerii Handlowej, o czym Państwa poinformujemy.



Licznie zgromadzeni goście wysłuchali laudacji na cześć Bohatera XVIII edycji wydarzenia.

- Profesor Lech Majewski (ur. 1947 r. w Olsztynie). Specjalizuje się w grafice projektowej, zajmuje się ilustracją, projektowaniem książek, grafiką, malarstwem i muzyką, ale przede wszystkim związany jest z formą plakatu. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Uczył się u takich mistrzów jak Bronisław Bartnik, Stanisław Surdacki, Feliks Podobiński, Weronika Wawryn.

- Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom zrealizował w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Malarstwo u Tadeusza Dominika i Jerzego Tchórzewskiego. Wykłada na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i wielu innych uczelniach i warsztatach artystycznych na świecie. Otrzymał niezliczoną ilość nagród i wyróżnień międzynarodowych. Miał wiele wystaw indywidualnych oraz brał udział w wielu prestiżowych wystawach i wydarzeniach artystycznych w kraju i zagranicą. Jest jurorem wielu konkursów i biennale na świecie. Wykonał wiele plakatów na Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu, a zaprojektowany na 16. spotkania został wybrany jako jeden ze 100 najważniejszych plakatów Europy i Stanów Zjednoczonych powstałych w latach 1945-1990. 



- Lech Majewski mówi, że nawet jeśli plakat nie zmienia świata, to pomaga w jego ulepszaniu i jest doskonałym zapisem miejsca, czasu i wydarzenia. 

- Jest prezydentem Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Organizacją biennale zajmuje się od roku 1990. Jest inicjatorem przeniesienia biennale z Zachęty do Muzeum Plakatu, a od 2018 roku do powrotu Biennale do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest: Honorowym Prezydentem Festiwalu Plakatu Studenckiego "Plakart" w Skopje w Macedonii. Honorowy profesor PaTI Paju Typography Institute w Korei. Doctorem Honoris Causa Uniwersytetu J. E. Purkyne w Usti nad Łabą. Laureat Nagrody Sutnara na Uniwersytecie West Bohemia w Pilznie. Laureat nagrody Master's Eye na Triennale Plakatu w Trnawie. Odznaczony złotym medalem "Gloria Artis". Posiada własne studio graficzne i muzyczne.

- Profesor ma w Zamościu wielu przyjaciół i znajomych zarówno w środowisku plastycznym jak i muzycznym, a ta przyjaźń trwa niezmiennie od dziesiątek lat. Honorując prof. Majewskiego, przywołujemy i zachowujemy pamięć o znakomitych mistrzach z kronik Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu oraz o absolwentach tej zacnej szkoły artystycznej.



- Lech Majewski zyskał za swoją działalność uznanie w całym świecie od Ameryki Południowej po Japonię. Dziś dziękujemy wielkiemu Artyście "za doskonały zapis miejsca, czasu i wydarzenia", ważny dla kilku pokoleń Polaków.  To rodzaj albumu plastycznego naszego świata, docenianego przez światowe jury i odbiorców jego sztuki.

- Prosimy "Sztuk Mistrza"o kolejne rozdziały tegoż albumu, do którego w ostatnich dniach dołączyły dwa plakaty: "Lech Majewski w Alei Sław", czyli "Wmurowany w Zamość" oraz zapowiadający "Noc w Wenecji" - operetkę Johanna Straussa. Jego niezwykła droga - od absolwenta zamojskiego liceum plastycznego po mistrza plakatu o międzynarodowej renomie - stanowi źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń artystów.



- Jesteśmy głęboko przekonani, że splendor jaki Pan profesor przynosi Miastu, Regionowi i Polsce, uzasadnia uhonorowanie Lecha Majewskiego w "Alei Sław" w Zamościu. Ta pamięć o wybitnym absolwencie PLSP będzie nadal żywa, bo za tą wspaniałą Osobowością stoi wielka sztuka - powiedziała Teresa Madej.

Poproszony o sprawdzenie czy zgadza się rozmiar butów odciśniętych na tablicy z brązu, pod którą znajduje się kamień węgielny, Lech Majewski odwołał się do eksperta, czyli Bartłomieja Sęczawy, który zagwarantował zgodność odcisków. Należy zauważyć, że był to piękny gest w kierunku artysty rzeźbiarza, autora tablicy. Profesor obdarowany został bukietem róż i akwarelą "Widok na Aleję Sław", autorstwa Tadeusza Grygiela, poety, filozofa i akwarelisty.



-Ciężko jest mówić w obliczu takiego wydarzenia. Jest ono dla mnie szczególnie ważne. Gdzieś się człowiek rodzi, a potem każdy z nas pędzi pociągiem życia. Ja jednak zawsze byłem związany z Zamościem, co podkreślam przy rożnych okazjach. Czuję się i jestem z stąd. To miasto wywołuje we mnie wiele emocji - podkreślił wzruszony prof. Lech Majewski.

Wypowiedź prof. Lecha Majewskiego oklaskiwali zamościanie, profesorowie ASP w Warszawie, turyści, a także żona Justyna, córka Edyta (z Sopotu) i syn Aleksander.

Podczas składania gratulacji Lechowi Majewskiemu, kelnerzy zamojskich kawiarni i restauracji podali szampana, czyli "Musującą gruszkę", ufundowaną przez Fundację Winiarnie Zamojskie.

Następnie, specjalnie dla Lecha Majewskiego oraz wszystkich gości, którzy przyjęli zaproszenie na uroczystość, znakomity i wzruszający koncert "Komeda. Perspektywa Nova" wykonali Magdalena Kumorek & Maciej Tubis. "Komeda: Perspektywa Nova" to projekt, który na nowo interpretuje utwory Krzysztofa Komedy w jazzowym wydaniu, prezentując klasyki takie jak "Nim wstanie dzień", "Kołysanka Rosemary" czy "Szara kolęda" w odświeżonej aranżacji. Były oklaski, zachwyty i bis dla znakomitej publiczności.

Magdalena Kumorek jest aktorką teatralną, filmową i telewizyjną (filmy m. in. Poranek kojota, Układ zamknięty, Przepis na życie). Spośród wielu projektów muzycznych, które współtworzyła, należy wspomnieć o autorskiej płycie "Śmiercie" do słów Bolesława Leśmiana, do której muzykę skomponowała sama artystka (koncert w Zamościu w 2014).



Maciej Tubis jest aktywny na scenie od lat. To wykształcony klasycznie pianista, który swój unikatowy styl wypracował poprzez autorskie kompozycje jako lider zespołu Tubis Trio, z którym zarejestrował cztery świetnie przyjęte przez krytykę i publiczność albumy. 

Od ubiegłego roku organizatorzy wydarzenia wyróżniają przedstawicieli mediów za promowanie Zamościa i projektu niosącego ważne przesłanie, że najważniejszy jest tu Człowiek i jego świadomy wybór Zamościa jako miasta, które ukochał. Podczas XVIII edycji "Alei Sław" wyróżniono Szymona Łyciuka, redaktora naczelnego portalu e-zamosc.pl

Podziękowano partnerowi strategicznemu wydarzenia "Lech Majewski w Alei Sław" - Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubelskiego w Lublinie, przy którego wsparciu została zrealizowana XVIII edycja "Alei Sław" w ramach kampanii "Lubelskie Smakuj życie!"



Podziękowania przekazano licznemu gronu sponsorów/partnerów:
- Miastu Zamość
- Radzie Powiatu Zamojskiego
- Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej sp. z o. o. i panu prezesowi Franciszkowi Josikowi
- Fundacji Winiarnia Zamojska - pani prezes Zuzannie Amarante i panu Krzysztofowi Wojciechowskiemu
- Zakładowi Stolarskiemu ART RAM - panu prezesowi Edwardowi Kudybie
- Firmie ZAMOŚĆDIS sp. z o. o. - państwu Elżbiecie i Henrykowi Świdnik
- Orkiestrze Symfonicznej imienia K. Namysłowskiego i jej dyrektorowi, panu Tadeuszowi Wicherkowi oraz załodze
- Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych im. B. Morando i pani dyrektor Marzenie Tadeusz oraz pedagogom
- BWA - Galerii Zamojskiej i dyrektorowi panu Jerzemu Tyburskiemu oraz panu Januszowi Zimonowi
- państwu Izabeli i Aleksandrowi Łukaszom
- Galerii Stalowa z Warszawy i panu Krzysztofowi Fabijańskiemu
- Palecie- sklepowi zaopatrzenia artystów plastyków - pani Mirosławie Kowalskiej
- Firmie Koronkowa Robota - państwu Dorocie i Mirosławowi Kicykowi
- Hotelowi Zamojskiemu - państwu Barbarze i Jarosławowi Cieślom oraz pani dyrektor Magdalenie Będziejewskiej
- Hotelowi Renesans i państwu Ewie i Józefowi Poterucha
- Hotelowi Senator - paniom Natalii Paszt i Aleksandrze Paszt
- Restauracji Verona - panu Dariuszowi Rymarzowi
- Pijalni czekolady Wedel - pani Dorocie Rymarz
- Restauracji Bohema i państwu Małgorzacie i Januszowi Kitkom
- Restauracji Skarbiec Wina - i państwu Ewie i Sylwestrowi Krukom
- Restauracji Ormiańskie Piwnice - pani Magdalenie Kubinie
- Restauracji Piwnica pod św. Kazimierzem - i państwu Agnieszce i Piotrowi Linkom
- Restauracji Renesans - państwu Magdalenie i Gino Poterucha
- Państwu Ewie i Krzysztofowi Wróblewskim
- Biuru Turystycznemu Quand - panu Andrzejowi Kudlickiemu
- panu Piotrowi Marcowi - Kwiaciarnia
- Fundacji Bastion - prezesowi panu Leszkowi Sobusiowi
- Muzeum Fotografii - panu Adamowi Gąsianowskiemu
- Zamojskiej Grupie Fotograficznej - panu Mirosławowi Chmielowi
- Galerii Staszica 13 - pani Małgorzacie Kulczyńskiej i panu Jackowi Kardaszowi
- Miejskiemu Zakładowi Komunikacji - prezesowi, panu Sławomirowi Ożdze i załodze
- CKF Stylowy - panu Tomaszowi Jagi
- Książnicy Zamojskiej - panu dyrektorowi Piotrowi Bartnikowi
- Drukarni Attyla - panom Władysławowi i Jackowi Kardaszom
- Ośrodkowi Sportu i Rekreacji - panu dyrektorowi Zenonowi Orechwo
- Drukarni Zamdruk - państwu Krystynie i Dariuszowi Górskim
- Wydziałowi Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Zamość - dyrektorowi, panu Marcinowi Nowakowi oraz załodze
- KSI Technika - obsługa nagłośnieniowa i techniczna wydarzeń - pani Ewie Seńko
- Firmie BEST - państwu Ewie i Markowi Adamowiczom
- panu Bartłomiejowi Sęczawie, artyście rzeźbiarzowi
- panu Tadeuszowi Grygielowi, artyście malarzowi, filozofowi i poecie

Serdecznie dziękowano panu Łukaszowi Gajdeckiemu, dyrektorowi Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość i pracownikom wydziału, paniom: Małgorzacie Mróz, Małgorzacie Kawali i Agnieszce Perzyńskiej za współorganizację wydarzenia kulturalno-promocyjnego. Dziękowano paniom Karolinie Ruteckiej, Kamili Madej i panu Markowi Pogódziowi.



Podziękowano mediom, od lat oddanym "Alei Sław", sprawującym patronat medialny nad wydarzeniem. Wśród nich byli: TVP3 Oddział Lublin, Katolickie Radio Zamość, Radio Lublin, Tygodnik Zamojski, Kronika Tygodnia, Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, Roztocze. net, e-zamość, Życie Zamościa, Zamojski Kwartalnik Kulturalny, Skafander, Zamość online.

- Dziękuję wszystkim tym z Państwa, którzy wspieraliście mnie na każdym etapie przygotowań wydarzenia "Lech Majewski w Alei Sław". Zamościanom i Gościom dziękuję za Państwa obecność! - mówiła Teresa Madej, kiedy nad Zamościem padał już rzęsisty deszcz. Wspólna fotografia kończyła uroczystą galę na cześć prof. Lecha Majewskiego.

Organizatorami XVIII edycji "Alei Sław" byli Portal Zamość online i Miasto Zamość.


autor / źródło: redakcja, fot.M.Chmiel
dodano: 2025-07-02 przeczytano: 260 razy.



Zobacz podobne:
     18. edycja Alei Sław: Plakaty sygnowane przez Lecha Majewskiego / 2025-07-03
     Zaproszenie do Alei Sław A. D. 2025 / 2025-06-18
     Absolwent "Plastyka" bohaterem XVIII edycji Alei Sław / 2025-06-18
     17. edycja Alei Sław: String Connection / 2024-07-10
     17. edycja Alei Sław: Krzesimir Dębski z batutą / 2024-07-10
     17. edycja Alei Sław: Widowisko "Rzecz o Kisielinie i Zamościu" / 2024-07-10
     17. edycja Alei Sław: "Muzyka bez barier" / 2024-07-09
     Cudowny człowiek, genialny muzyk, czyli Krzesimir Dębski w Alei Sław / 2024-07-08
     Zaproszenie do Alei Sław A. D. 2024 / 2024-06-25
     Scenariusz wydarzenia "Krzesimir Dębski w Alei Sław" / 2024-06-04
     XVII edycja "Alei Sław" w Zamościu / 2024-06-03
     Wystawa "15 lat Alei Sław" na Grodzkiej / 2023-07-03
     Aleja Sław 2023: Widowisko "Pejzaże z Panem Kulikiem" / 2023-06-28
     Aleja Sław: Adam Wiesław Kulik uhonorowany / 2023-06-25
     Zaproszenie do Alei Sław A. D. 2023 / 2023-06-13
     Poeta, pisarz, filmowiec w Alei Sław / 2023-06-02
     Scenariusz wydarzenia kulturalno-promocyjnego "XVI edycja Alei Sław" w Zamościu / 2023-06-02
     Róża i Jan Zamoyscy w Zamościu, w Alei Sław / 2022-06-13
     Zaproszenie do Alei Sław A.D. 2022 / 2022-05-26
     XV edycja Alei Sław uhonoruje Rodzinę Zamoyskich / 2022-05-15

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet