|
Święto przodowników i przewodników turystycznych PTTKŚwiatowy Dzień Turystyki obchodzony jest 27.09. Z uwagi na wydłużenie się sezonu turystycznego kadra turystyczna zrzeszona w PTTK Oddział w Zamościu mogła pozwolić sobie na świętowanie dopiero w ostatnią sobotę (24.11.). Spotkanie koleżeńskie przybrało uroczysty charakter. Wśród gości Marcin Zamoyski - Prezydent Zamościa, Jerzy Kołodziejczyk ze Starostwa Powiatowego oraz przedstawiciele mediów i współpracujących firm.
Spotkanie stało się świetną okazją do posumowania mijającego sezonu turystycznego w zamojskim Oddziale. Mimo zrealizowania zaplanowanych zadań kadra turystyczna nie odpoczywa, planuje nowy sezon 2008.
Gości oraz liczne grono przewodników i przewodników powitał Edward Słoniewski Prezes Oddziału PTTK w Zamościu a następnie przedstawił zrealizowane przedsięwzięcia statutowe i gospodarcze mijającego sezonu. Podkreślił owocną współpracę z władzami lokalnymi i wojewódzkimi, która pozwoliła na popularyzację turystyki, promocję naszego miasta i regionu.
Jak co roku, nie zawiodła kadra turystyczna. Pracowali w pocie czoła na dobry rok w turystyce co zaowocowało powiększeniem szeregów PTTK.
Prezes szczególnie wyróżnił działalność Koła Przewodników i ich imprezy szkoleniowo -promocyjne o charakterze ponadregionalnym, np. Roztoczańskie Spotkania Przewodnickie.
Podkreślił aktywność członków Klubu Turystyczno-Krajoznawczego im. M. Pieszki, dzięki których zaangażowaniu organizowane są rajdy i prowadzone prace związane ze znakowaniem szlaków.
Chwalił działalność kół terenowych w Lubyczy Królewskiej i w Grabowcu, szczególnie za rajd po Gminie Grabowiec w nocy 10/11 listopada pod nazwą: Nocny Rajd Niepodległościowy. Uczestnicy rajdu pokonali w ciągu nocy trasę około 50 km.
Zgodnie z kalendarzem imprez zamojskie PTTK zrealizowało 7 rajdów pieszych turystyki kwalifikowanej dla młodzieży i turystów dorosłych, w których uczestniczyło ponad 2300 osób. W planach jeszcze 6 grudnia br. Rajd Mikołajkowy z metą w Stanisławie.
Najbardziej popularne rajdy cykliczne to: "Spotkanie z Wiosną" - w tym roku była to rekordowa impreza ponad 650 uczestników i 16 autokarów, " Czerwony Kapturek", "Rydz na Patelni" i Rajd "Mikołajkowy".
Wspólnie z Ośrodkiem Promocji Gminy Zamość Oddział PTTK zorganizował cykliczną imprezę "Dzień Susła" w Mokrem oraz Tydzień Turystyki Młodzieży.
Edward Słoniewski serdecznie podziękował mediom lokalnym za informowanie na bieżąco czytelników i słuchaczy o organizowanych imprezach oraz za zamieszczone reportaże z zakończonych rajdów.
Oddział prowadzi także bardzo interesującą własną stronę internetową a członkowie PTTK aktywnie uczestniczą w internetowym forum "Grupa Turystyczna Roztocze".
W podsumowaniu Prezesa PTTK było także uznanie dla ważnej dziedziny działalności statutowej O/PTTK w Zamościu, czyli znakowanie i konserwacja szlaków turystycznych pieszych i rowerowych na terenie południowej Lubelszczyzny i części roztoczańskiej pow. Lubaczowskiego. Ja się dowiedzieliśmy pod opieką Oddziału jest ponad 900 km szlaków pieszych oraz 40,5 km szlaków rowerowych i 59 km szlaków jeździeckich. PTTK-owcy opiekują się szlakami od Horyńca Zdroju do Szastarki. Rocznie odnawiają się ok. 1/5 ogólnej długości szlaków. Kiedy przyznawane dotacje z Ministerstwa Gospodarki nie zaspakajają w pełni potrzeb, starają się o fundusze w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie i Starostwie Powiatowym w Zamościu, ponieważ każdego roku turyści - wandale niszczą oznakowania szlaków.
Dzięki pozyskanym w 2007 roku ze Starostwa Powiatowego środkom odnowiono i uzupełniono oznakowanie na ścieżkach spacerowych w okolicach Krasnobrodu i szlaku partyzanckim Szperówka - Szczebrzeszyn. Dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie przeprowadzono konieczne korekty przebiegów szlaków: zielonego - im. Wł. Podobińskiej: Wapielnia - Kunki - Susiec, czarnego - Walk Partyzanckich w okolicach Suśca i krawędziowego w okolicach cmentarza w Błudku.
Na Roztoczu Wschodnim przeprowadzono korekty przebiegów szlaku niebieskiego - "Po bunkrach Linii Mołotowa" w okolicach Hrebennego i Kniaź oraz odnowiono oznakowanie z Mostów Małych do Huty Lubyckiej. Na szlaku im. św. Brata Alberta przeprowadzono korektę przebiegu w okolicach Nowin Horynieckich. Teraz szlak prowadzi przez tajemnicze miejsce uczęszczane przez kuracjuszy z sanatorium w Horyńcu Zdroju - "świątynię słońca".
"Znakarze" z PTTK nie tylko poprawiają stare szlaki, wytyczają też nowe. W br. powstał szlak "Gocki" Masłomęcz - Kosmów - Kryłów finansowany ze środków unijnych a zlecony przez Stowarzyszenie Hrubieszowsko-Mireckie "Lepsze Jutro". Jest to szlak przeznaczony dla turystów pieszych i rowerowych.
Na terenie Gminy Zamość powstał szlak jeździecki "Ułański" Wólka Wieprzecka - Białowola - Lipsko Polesie - Wólka Wieprzecka o dl. 34 km. Z funduszów Starostwa Powiatowego w Zamościu oznakowany został szlak jeździecki "Roztoczański" - Wólka Wieprzecka - Wojda - Bondyrz - Lasowce - Senderki. Dzięki powstającym na Roztoczu i w okolicach Zamościa stadninom konnym ta forma turystyki staje się coraz popularniejsza, i tą okazję PTTK stara się wykorzystać.
Nie poprzestają na tym. O swojej cudnej krainie chcą mówić światu i w ramach współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną "Zamość i Roztocze" oraz Gminą Zamość współpracują przy opracowaniu folderów promocyjnych. I tak w 2007 r. pojawił się folder promocyjny "Spacerkiem po Zamościu" w wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej i włoskiej. Wydawnictwo zostało w całości sfinansowane przez Miasto Zamość.
Jak się okazuje z turystyki można żyć, bo jak mówił Edward Słoniewski - turystyczna działalność gospodarcza Biura PTTK osiągnęła dobry wynik, a to pozwoli nam bezpieczne przygotowywanie się do następnego sezonu turystycznego. Tak więc, zgodnie z zakresem swojej działalności świadczyli usługi przewodnickie oraz kompleksową obsługę wycieczek przyjeżdżających do Zamościa i na Roztocze. Organizowali wycieczki krajowe dla szkół, zakładów pracy oraz wycieczki zagraniczne, głównie na Ukrainę.
Sympatycznym echem, co raz odzywa się integracyjna impreza organizowana pod hasłem "Wakacyjne Podole", w której uczestniczyło liczne grono kadry PTTK.
Oddział PTTK wspierał również różne tegoroczne inicjatywy promocyjne, m.in. nasz konkurs literacki "Duch Zamościa" oraz "Popołudnie z przewodnikiem". Miał także swój udział w przyjmowaniu gości i oprowadzaniu gości Festiwalu Folklorystycznego "Eurofolk".
Na zakończenie części oficjalnej Edward Słoniewski gorąco dziękował za owocną współpracę z Oddziałem i wspieranie działań instytucjom i życzliwym przedstawicielom władz, mediów i firm.
List z podziękowaniami otrzymał Prezydent Zamościa, Starostwo Powiatowe i przedstawiciele mediów. Najpiękniej jak potrafił - Prezes Oddziału PTTK podziękował członkom kadry aktywnie uczestniczącym w życiu Towarzystwa, wyróżniając specjalnym dyplomem i upominkiem najbardziej zasłużone grono koleżanek i kolegów.
Następnie odbyła się sympatyczna prezentację multimedialną, czyli wspomnienia z najciekawszych imprez turystycznych mijającego sezonu. Podczas omawiania fotek było dużo uśmiechów i pozytywnych emocji. Ta turystyczna brać chętna i przebojowa jest na szlaku - słyszałam nawet, że "dziurę w ziemi wielką odkryli", ale póki co, trzymają to w wielkiej tajemnicy. A może to o "świątynię słońca" chodzi? Należy zapytać przodowników, będą znali odpowiedź. Znają Roztocze wszerz i wzdłuż. Nie mam wątpliwości, od wiosny do zimy są na szlaku. Bez proszenia opowiedzą o każdej ścieżce roztoczańskiej i ... rozpalą ognisko, nazwą każde wzniesienie. A do tego zaśpiewać szlagierową pieśń turystyczną - czy może być coś piękniejszego?
Była tego wieczoru także dobra zabawa i znakomita strawa w przytulnej kawiarence przy Restauracji "Sportowej". Takiej udanej, andrzejkowej zabawy, a szczególnie paniom - spełnienia tylko dobrych wróżb - życzył Prezes PTTK.
Do zobaczenia na szlaku! - późno w noc żegnali się uczestnicy turystycznego święta.autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2007-11-28 przeczytano: 3306 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|