|
Godła "7 atrakcji Zamojszczyzny" wręczoneW zabytkowej scenerii XVII - wiecznej komnaty ormiańskiej odbyła się (8.05.) miła uroczystość wręczenia honorowych tytułów Plebiscytu "7 atrakcji Zamojszczyzny". Zaproszenie na spotkanie przyjęli zarządcy obiektów i miejsc, które znalazły się w szczęśliwej siódemce, wybranej głosami miłośników Zamojszczyzny.
Na spotkanie przybyli członkowie Kapituły Plebiscytu i przewodnicy zamojscy. Szczególnie licznie reprezentowane było Towarzystwo Przyjaciół Kryłowa i Okolic. To dowodzi szczególnego umiłowania swojej rodzinnej ziemi.
Gości powitał Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego - gospodarz obiektu, członek kapituły oraz przewodnik zamojski.
Następnie zrelacjonowano słuchaczom przebieg kolejnych etapów ogłoszonego przez Koło Przewodników Terenowych PTTK Plebiscytu na "7 atrakcji Zamoszczyzny".
Aktu wręczenia honorowego Godła
jednej z "7 atrakcji Zamojszczyzny" dokonał, w imieniu Kapituły Plebiscytu Andrzej Kędziora, znany regionalista, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu.
Z widoczną satysfakcją odbierali honorowe Dyplomy: Lech Szopiński - wójt Gminy Mircze za zwycięską atrakcję jaką zostały "Ruiny zamku w Kryłowie z wyspą", Andrzej Adamek, wójt Gminy Bełżec za "Pomnik przyrody - jałowiec w Bełżcu", ks. proboszcz Jan Kot z Parafii Prawosławnej w Hrubieszowie jako zarządca zwycięskiego obiektu: "Cerkiew prawosławna w Hrubieszowie" oraz Krystyna Mańko z Wydziału Promocji, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zamość - reprezentująca Prezydenta Zamościa za atrakcję "Stare Miasto w Zamościu".
Niestety gospodarze innych obiektów i miejsc nie przybyli, mimo wystosowanego zaproszenia na uroczystość. Organizatorzy wierzą, że tylko bardzo ważne sprawy zawodowe tłumaczą tę nieobecność.
O obiektach, które znalazły się na Liście "7 atrakcji Zamojszczyzny" pięknie opowiadał Robert Kowalski, historyk i przewodnik turystyczny, pomysłodawca plebiscytu - opowiadał tak atrakcyjnie, że wszystkim zaparło dech w piersiach i właściwie to już chcieli jechać i te "perełeczki" oglądać.
Z wielkimi emocjami o obiektach i miejscach mówili ci, którzy odebrali honorowe godła oraz przybyli na uroczystość miłośnicy tych miejsc. Całą zabawę plebiscytową potraktowali jak najbardziej poważnie - im więcej mówi się o tych obiektach i miejscach w mediach, tym lepiej dla tych atrakcji. Cenili sobie ten pomysł, ponieważ była to bezpłatna promocja ich obiektów.
* * *
Jak ksiądz przyjął informację, że wśród siedmiu atrakcji Zamojszczyny znalazła się piękna, świeżo po remoncie cerkiew prawosławna w Hrubieszowie? - pytanie skierowałam do ks. prawosławnego Jana Kota.
- Nie jestem zapalonym internautą, nie wiedziałem o plebiscycie. O sukcesie dowiedziałem się z telefonu od dyrektora Urbańskiego. Gratulował mi, że świątynia, którą się opiekuję zajęła trzecie miejsce. Było to dla mnie wielkim zaskoczeniem i aż usiadłem z wrażenia. Gdybym wiedział wcześniej, to bym zmobilizował całą społeczność i wszystkich znajomych. Mogę powiedzieć, że to bardzo obiektywny plebiscyt - głosowali ci, którym los tych zabytków leży na sercu i zauważają piękno tego obiektu.
- Czy z tego sukcesu wyniknie jakaś korzyść dla cerkwi?
- Oczywiście. Spotykam turystów, którzy właśnie w internecie wyczytali o naszej świątyni.
- A jak ksiądz postrzega pomysł przygotowania przewodnika, w którym znajdą się uhonorowane obiekty i miejsca - nie tylko siedem ale dwudziestu jeden kandydatów w Plebiscycie?
- To bardzo dobry pomysł, także to, by uwzględnić wszystkie kandydatury. Zamojszczyzna jest przepięknym terenem. Dla mnie jest bliska - pochodzę z Białostoczczyzny, także tereny rolnicze, kraina zielona, spokój i ludzie wspaniali. Gości przyjmują z wielką życzliwością, staropolską gościnnością.
- Czy z ambony przekaże ksiądz informację wiernym swojej świątyni?
- Jeszcze tego nie zrobiłem, czekałem na Certyfikat. Powiem przy najbliższej okazji. Jest się czym pochwalić.
Ryszarda Wieczorka, emerytowanego nauczyciela i dyrektora szkoły, działającego w Towarzystwie Przyjaciół Kryłowa i Okolic dopytuję jakie działania podjęli, aby zgłoszony Kryłów stał się atrakcją Zamojszczyny? To fajna sprawa dla Kryłowa?
- To zasługa członków Towarzystwa, głosowali z całej Polski. To szansa dla mieszkańców, ale nie tylko. Także dla tych, którzy przyjeżdżają i odwiedzają Kryłów. Zauważyłem, że w okresie długiego weekendu przyjechało bardzo dużo osób i byli zorientowani w naszych zabytkach. Moim zdaniem to jest chęć obcowania z dziką naturą - teraz przepięknie jest na wyspie, śpiew ptaków - na dotknięcie ręki soczysta przyroda, ożywia się. Patrzeć i obcować z nią to bardzo miłe dla człowieka.
- Czy jak turysta nasyci się już przyrodą będzie miał gdzie zjeść i przenocować w Kryłowie?
- To jest jeszcze mankament Kryłowa. Jest kilka gospodarstw agroturystycznych w gminie, pole namiotowe. W tych sprawach proszę o kontakt ze mną, sołtysem Kryłowa, ja wskażę tych, którzy dadzą nocleg.
- Czy są pomysły na fundusze z Unii na rozwój bazy turystycznej?
- Tutaj musimy działać z wójtem Gminy w Mirczu. To jest jego oczkiem w głowie - Kryłów i turystyka, cały rozwój gminy. To jest ogromna szansa.
- Jak pan sądzi, jak to zwycięstwo przyjmą mieszkańcy Kryłowa?
- Z wielkim entuzjazmem, z wielką radością. Mamy wielu mieszkańców w Towarzystwie, oddanych, także osoby starsze, rolnicy - miłośnicy tej ziemi, ziemi dziadków. Bardzo chętnie przychodzą na zebrania. Cieszymy się z tego sukcesu.
- Pięknie gratuluję, zasłużyliście sobie na ten honor.
- Czy udzielicie Państwo wsparcia przy realizacji przewodnika "Atrakcje Zamojszczyzny"? To pytanie kieruję do Dominika Warchał członka TPKiO, pracownika UG i osoby, która dokonała zgłoszenia Kryłowa do Plebiscytu. Panu tak bardzo na sercu leżał Kryłów.
- Oferujemy wszelką pomoc w zdobyciu materiałów i zdjęć wszystkich zabytków Kryłowa - zamku i innych ciekawych miejsc, które zasługują na uwagę. Na pewno spodobają się turystom.
- Ja podchodzę do tego pragmatycznie, szczególnie do obietnicy wydania wydawnictwa. Ja chcę zadeklarować, że mamy bardzo bogaty materiał historyczny, bardzo chętnie to udostępnimy do przewodnika. A deklarację składał regionalista, historyk z zamiłowania, członek TPKiO Henryk Żurawski.
* * *
W swoich wystąpieniach uhonorowani dziękowali wszystkim głosującym za zaszczyt znalezienia się na Liście "7 atrakcji Zamojszczyzny".
Wójt Gminy Bełżec Andrzej Adamek wyraził przekonanie, że społeczność Bełżca i okolic zagłosowała na pomnik przyrody - jałowiec w Bełżcu z ogromnej potrzeby zmiany wizerunku i skojarzeń z Bełżcem. Do tej chwili wszystkim kojarzy się jako miejsce Holocaustu ludności żydowskiej. Teraz może zacznie z powodu tej osobliwości przyrodniczej, jaką jest pomnikowe drzewo jałowca. Do swojej wypowiedzi dołączył prawie anegdotę, jak to Andrzej Urbański, będąc małym chłopcem ukradł drzewo z lasu by podeprzeć chylący się jałowiec. I już wiemy skąd się wzięły u dyrektora Muzeum Zamojskiego inklinacje turystyczne.
Jak można było zauważyć mieszkańcy Bełżca dostęp do internetu mają, a do akcji zbierania głosów na jałowiec włączyła się młodzież szkolna. Andrzej Adamek z ogromną serdecznością nagrodził Jadwigę Hacię z Krynic za głos oddany na jałowiec okazałym albumem "Skarby świata".
Witraż z cerkwią prawosławną z Hrubieszowa trafi do Warszawy, do Mateusza Mączki.
Swoja gminę Mircze rekomendował także wójt Lech Szopiński. Na grawertonie prezentował widok zamku w Kryłowie w czasach świetności. Jak wspomniał - w Kryłowie na zamku zatrzymał się zwycięski hetman Jan Sobieski po bitwie pod Chocimiem w 1673 r. Będzie dokładał starań i zamek odbuduje, no może dobrze zabezpieczy ruiny - obiecywał wójt. Grawerton trafi do wylosowanej osoby głosującej na Kryłów.
* * *
Można odnieść wrażenie, że Plebiscyt na "7 atrakcji Zamojszczyzny" to była zabawa, to prawda, ale jakże pożyteczna, szczególnie dla tych, którzy z przyjemnością odbierali swoje zwycięskie Godło i szczerze za nie dziękowali, inicjatorom i organizatorom dobrej zabawy.
* * *
Organizatorzy Plebiscytu składają specjalne podziękowania Drukarni ZAMDRUK ul. Kościuszki 2a 22-400 w Zamościu za ufundowanie Dyplomów - Godeł dla zwycięzców Plebiscytu.
Istnieje możliwość zamówienia dodatkowych Dyplomów dla instytucji kulturalnych i firm pochodzących z wyróżnionych miejscowości za drobną odpłatnością.
autor / źródło: Teresa Madej fot. Wojciech Czerwieniec dodano: 2008-05-11 przeczytano: 16615 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|