www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 22 listopada 2024, w 327 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marka, Cecylii, Filomeny.
Listopadowe przysłowia: W jesieni prędko, gdy liść z drzew padnie, to wkrótce zima będzie, każdy zgadnie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Publicystyka


- - - - POLECAMY - - - -




Zwierzęta na podium

Wybory Miss i Mistera kojarzone są najczęściej z wyborem najpiękniejszej kobiety i najprzystojniejszego mężczyzny. Nie jest to jednak reguła. Głosami publiczności Miss i Misterem tegorocznej XXII Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie została para loszki i knura z hodowli ZFTCH Pukarzów. Grono najpiękniejszych zostało poszerzone o klacz Mistyka, której właścicielem jest Aleksander Sokołowski z Koloni Sitno.



Wybory najpiękniejszych zwierząt to tylko mała część przedsięwzięcia corocznie organizowanego przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Sitnie.
Na tegoroczną wystawę do Sitna zjechało ponad 300 wystawców branży rolniczej oraz 140 hodowców zwierząt. Licznie przybyli zwiedzający mogli obejrzeć najnowocześniejszy sprzęt rolniczy, maszyny i urządzenia, a także wyselekcjonowane na wystawę setki sztuk bydła, koni, trzody chlewnej, owiec, ptactwa oraz innych zwierząt hodowlanych.

Oprócz pokazów wystawienniczych organizatorzy przygotowali wiele ciekawych konkursów zarówno dla zwiedzających jak i wystawców, szkoleń i prezentacji.

Może najpierw o konkursach, w których oceniane były zwierzęta. Tytuły Czempiona przyznawano wśród koni, bydła, trzody chlewnej, królików, owiec oraz ptactwa.



Tytuł czempiona wśród koni otrzymała ESTRADA, klacz małopolska, której właścicielem jest Ryszard Szpatuśko z Zamościa.

Superczempionem wśród bydła została krowa Jarosława Krasuskiego z Wólki Konopnej.
Czempionami w kategorii bydło zostały krowy z hodowli Kazimierza Szlaskiego z Trzebieszowa, Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Hopkiem, Jarosława Krasuskiego z Wólki Konopnej, Henryka Domańskiego z Janopola, Wiesława Kieliszka Wiesława z Kurzelat, "Agromariny" z Kulczyna oraz Wojciecha Makarewicza z Terebeli.

Czempionem w kategorii bydło mięsne została krowa rasy Limousin z hodowli Czesława Babkiewicza z Kodnia.

Tytuł Czempiona wśród trzody chlewnej uzyskały knury i loszki z hodowli: Eugeniusza Bociańskiego, ZFTCH Pukarzów, Krzysztofa Pietrzaka, GHZ Michalów, Jerzego Trześniewskiego, Karola Kropiwca, Andrzeja Kołtuna, Romana Borychowskiego, Andrzeja Cieślaka, Mieczysława Wierzchowskiego, Tomasza Antoniuka, Jana Gozdeckiego, Stanisława Ostrowskiego, Tadeusza Dzyra oraz Andrzeja Masicza.



Czempionaty wśród królików zdobyli: Kłaczyński Paweł z Wyszeborów (króliki rasy Belgijski Olbrzym Szary), Stec Janusz z Gromady (króliki rasy Belgijski Olbrzym Biały), Wołoszyn Weronika z Zawadki (króliki rasy Nowozelandzki Biały, Nowozelandzki Czerwony), Biadun Sławomir z Łukowa (króliki rasy Wiedeński Niebieski, Wielki Jasny Srebrzysty, Burgundzki, Podpalany Czarny) oraz Malesa Henryk z Horodyszcza Koloni (króliki rasy Termondzki).

Czempiony wśród owiec przyznano dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie GD Uhrusk (przystępki ras mięsnych), Krzysztofa Stefanka z Borowej (jarki linii syntetycznych), Ireneusza Wiśniewskiego z Kurowa (młodzież-tryczków linii syntetycznych), Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Dydaktyczno- Badawcza Stacja Doświadczalna Małych Przeżuwaczy w Bezku (przystępki linii syntetycznych oraz polskie owce nizinne odmiany uhruskiej).

Czempionaty wśród drobiu przyznano dla Uniwersytetu Przyrodniczego (rasa kur Polbar oraz rasa kur Zielononóżka Kuropatwiana), Suskiego Waldemara z Chyżej (kury ogólnoużytkowych Rosa 1,Rosa 2, Rosa 5), Turowskiego Przemysława z Nasuwowa (kury mięsne), Patrejko Piotra z Polubicz (gęsi), Łaziuka Zbigniewa z Sawek (kaczki) oraz Kołodzieja Zbigniewa z Majątku Rutka (Gęś Biłgorajska).



"Zwycięzcą wystawy w kategorii gołębie" został Ryszard Torbiczuk z Wisznic, zaś "Zwycięzcą wystawy w kategorii drób ozdobny" zostali Joanna i Ryszard Kramerowie z Mircza.

Do ciekawszych konkursów, w których oceniano nie zwierzęta a ludzi, można zaliczyć konkurs doju krów, w którym zwyciężył Jan Poterański. Jego wynik to 990 ml udoju w ciągu minuty.

Równie ciekawym konkursem był konkurs oprowadzania cieliczek. W tej kategorii najlepszą została Ola Torbiczuk z Nedeżowa.

W "Olimpiadzie wiedzy o rolnictwie i BHP" wzięły udział 32 osoby. Najlepszym olimpijczykiem został Mariusz Pitura z Typin. Na podium stanęli też Jan Mielniczek z Józefowa i Edward Markiewicz z Ostrówka.

Podczas trwania wystawy rozstrzygnięto regionalny etap organizowanego przez redakcję miesięcznika "AgroBazar" oraz redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. konkursu pn. AGROLINIA 2008.
Celem konkursu jest wyłonienie i popularyzacja najlepszych gospodarstw oraz firm z branży rolniczej. Konkurs przeprowadzany jest w dwóch kategoriach- najlepsze gospodarstwo oraz najlepsza firma.



Do konkursu na szczeblu regionalnym zostały zgłoszone cztery gospodarstwa.

I miejsce zajęło gospodarstwo Państwa Małgorzaty i Tomasza Boguckich z miejscowości Rogalin (Gmina Horodło). Drugie miejsce przyznano gospodarstwu Państwa Krystyny i Jana Chajęckich z miejscowości Marianka (Gmina Księżpol). Na III miejscu równorzędnie uplasowały się gospodarstwa: Państwa Jadwigi i Andrzeja Kaczorowskich z miejscowości Komarów (Gmina Komarów-Osada) oraz Państwa Marzeny i Krzysztofa Skibów z miejscowości Maziły (Gmina Susiec).

W dalszej części konkursu, na szczeblu wojewódzkim, region będzie reprezentować gospodarstwo Państwa Boguckich.

W kategorii firma do konkursu zostały zgłoszone dwie firmy. Decyzją komisji I miejsce i awans do eliminacji wojewódzkich uzyskała Małopolska Hodowla Roślin HBP sp. z o.o. Oddział Centrala Nasienna w Zamościu.

Miejsce II przypadło w udziale firmie "JAGRA" Spółka Jawna z Hrubieszowa.


autor / źródło: wald
fot. Ewa Misińska
dodano: 2008-07-10 przeczytano: 12661 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet