www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Gdy liść z drzewa nisko opada, późną to wiosnę zapowiada. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




ZKE SA honoruje Jana Machulskiego

Znakomity aktor, reżyser i pedagog w lipcu skończył osiemdziesiąt lat, jak sam powtarza, cztery dwudziestki. W obchody Jubileuszu artysty wpisuje się powstanie w Zamościu "Alei Sław". Jako pierwsza zostanie tam odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Janowi Machulskiemu - inicjatorowi Zamojskiego Lata Teatralnego.

Na powitanie, najsłynniejszy "kasiarz świata" wręcza mi banknot ze swoją podobizną o nominale 80 złotych, wydany przez Bank Emisyjny w Polsce. Tak świętowało jubileuszowe urodziny Jana Machulskiego jego ukochane miasto Łódź.

Z Janem Machulskim spotykamy się (12.07.) w kawiarence "Coffeeheaven" na Sadybie, przy filiżance jego ulubionej cappucino. Z panem Janem uzgadniamy projekt tablicy z jego nazwiskiem do "Alei Sław" w Zamościu. Bartłomiej Sęczawa, rzeźbiarz z Zamościa prezentuje pierwszy z projektów.

- Ta jest bardzo ładna, podoba mi się. W Hollywood, przed pałacem gdzie się pokazywano filmy mają aleję z nazwiskami i także mają przeróżne odciski. Tam Steven Spielberg zostawił swój but na tablicy - opowiada Jan Machulski.

Tego nie wiedzieliśmy, intuicyjnie zaproponowaliśmy taki projekt, by mówił, że Jan Machulski zostawił swój ślad w Zamościu, że tamtędy przeszedł wiele razy i ciągle jest tam obecny duszą. Obdarował nas w ten sposób ogromną miłością. Był wówczas dyrektorem Teatru w Lublinie. Urzekła go sceneria Rynku Wielkiego i w 1976 roku postanowił wystawić plenerowy spektakl Szekspira - "Romeo i Julię".

Dopytuję, co sądzi inicjator Zamojskiego Lata Teatralnego o swojej tablicy. - Dobrze, że jest "aktor" oddzielony od "reżysera i pedagoga". Takie wyraźne litery, służące tej idei.
Ta skromność mi się podoba. Widziałem, że robią na tablicach "maseczki".
- Rozumiem, że nie widzi pan "maseczki" na swojej tablicy? - uściślam.
- Nie! Chodzi mi o taką jasność przekazu. Ta oszczędność mi się bardzo podoba - komentował wizerunek tablicy Jan Machulski.



Poprosiłam artystę o parafkę. Pan Jan złożył swój podpis. Dla nas to bardzo ważna chwila. Nie wierzymy, że to się dzieje! Redakcyjny kolega Wojtek Czerwieniec upamiętnia ten moment. Bartłomiej Sęczawa uśmiech się szeroko.

- Będzie odcisk pana butów, bo pan odcisnął swój ślad w Zamościu i nadal będzie go odciskał. Wpisał się pan w historię naszego miasta. Ludzie wychowywali się i wychowują na pana spektaklach - komentowałam projekt cała w emocjach.

Tego upalnego, lipcowego dnia pan Jan miał na nogach sandały. Szybko uzgodniliśmy, że podjedziemy do jego domu na Sadybie, a pan Jan wybierze swoje ulubione buty, aby odcisnąć je w glince. Kupił je na Majorce i bardzo je lubi.

- Buty mają charakter swojego właściciela, ich ślady mówią bardzo wiele -objaśniał autor projektu.



* * *

Moja pierwsza rozmowa telefoniczna z Janem Machulskim dotycząca upamiętnienia wybitnego aktora w Zamościu miała miejsce w poniedziałek (7.07.). Artysta zapytał mnie wówczas - czym sobie zasłużył na taki zaszczyt? To mój szczęśliwy dzień - powiedział. Jestem wzruszony. Kocham was. Dziękuję Zamościowi.



Miałam ogromne obawy, jak Jan Machulski przyjmie pomysł ufundowania mu tablicy pamiątkowej w Zamościu. Korzystając z obecności Haliny Machulskiej na 33 ZLT, zapytałam ją co o tym myśli i jaka może być reakcja pana Jana.

- Będzie to dla to dla męża przyjemnością. Będzie się czuł zaszczycony - powiedziała pani Halina. Jestem przekonana. Takie stwierdzenie dało impuls do działania.

* * *

Fundatorem tablic w zamojskiej "Alei Sław" będzie Zamojska Korporacja Energetyczna SA, sponsor wielu wydarzeń kulturalnych w mieście, w tym także spektakli Zamojskiego Lata Teatralnego. ZKE SA otrzymała zgodę władz miasta Zamościa na organizację "Alei Sław", którą stanowić będą tablice wykonane z brązu przez Bartłomieja Sęczawę, autora "Buławy Hetmańskiej", nagrody przyznawanej przez publiczność za najlepszy spektakl ZLT.

Zostaną one zamontowane w podłożu ulicy Grodzkiej, w kierunku do ulicy Akademickiej. Będą one upamiętniać osoby reprezentujące świat kultury i promujące swoim nazwiskiem miasto Zamość. Odsłonięcie pierwszej tablicy odbędzie się w pierwszych dniach września br. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszam.

- Wyrażam przekonanie, że realizowany projekt "Alei Sław" dobrze wpisuje się w proces promocji naszego miasta, kreując jego pozytywny wizerunek w kraju i za granicą - napisał Tomasz Kobak prezes Zamojskiej Korporacji Energetycznej SA w piśmie do Marcina Zamoyskiego Prezydenta Zamościa.

Skład Kapituły ustalającej w porozumieniu z władzami miasta nazwisko osoby do "Alei Sław" stanowią: Tomasz Kobak - prezes Zamojskiej Korporacji Energetycznej SA, Marek Gawroński - dyrektor Departamentu Komunikacji Polskiej Grupy Energetycznej S.A. i Teresa Madej - kierownik Sekcji ds. Public Relations ZKE SA.



* * *

W Polsce jest kilka "Alei Gwiazd", nie ma ani jednej "Alei Sław". Wszystkie one funkcjonują w odmiennej formule, niż zakłada formuła zamojskiej. Na tablicach pamiątkowych z nazwiskami znanych postaci są "gwiazdy", autografy i często odcisk jednej lub dwóch dłoni. Odciśniętych butów nie ma nigdzie. Cieszy nas, że Jan Machulski uznał nasz projekt za interesujący i godny uwagi. Dziękujemy Panie Janku!

Czytelników prosimy o wyrozumiałość, zanim zaprezentujemy projekt tablicy na portalu, musi go zaakceptować pani konserwator.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2008-07-15 przeczytano: 13814 razy.



Zobacz podobne:
     37. ZLT: Marzenia "Pomiędzy Niebem a Ziemią" / 2012-07-15
     37. ZLT: Tajemnica "Żółtej strzały" / 2012-07-13
     Lato Teatralne Młodych na 37. ZLT / 2012-07-12
     37. ZLT: "Requiem" nie tylko dla Gospodyni / 2012-07-11
     Misteryjna przygoda - rozmowa ze Zdzisławem Wardejnem / 2012-07-11
     Stefan Szmidt w Alei Sław w Zamościu / 2012-07-09
     37. ZLT: Interaktywne Lalki Pana Pejo z Rosji / 2012-07-09
     Głosuj na najlepszy spektakl 37. Zamojskiego Lata Teatralnego / 2012-07-08
     Stefan Szmidt: "Żywot człowieka poczciwego" / 2012-07-05
     10 lat Szkoły Machulskich z ZLT / 2012-07-05
     37. ZLT: Litania do sumienia / 2012-06-29
     37. ZLT: "A koziołek wziął tobołek..." / 2012-06-26
     37. ZLT: "Przygody Koziołka Matołka" - zmiany w programie / 2012-06-25
     37. ZLT: "Przygoda" w imię miłości / 2012-06-24
     37. ZLT: Skazany na teatr - rozmowa z prof. Janem Englertem / 2012-06-23
     37. ZLT: Fortepianom śmierć / 2012-06-21
     Trzy tygodnie z teatrem w Zamościu - rozmowa z Januszem Nowosadem / 2012-06-16
     VII Letnie Spotkania Muzyczno-Poetyckie / 2012-06-14
     Przegląd "Wokół teatru" / 2012-06-14
     Spektakle 37. ZLT - "PRZYGODA" / 2012-06-11

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet