www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Katarzyny dzień jaki, cały rok taki. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




"Dogonić kosmos", miłośnicy astronomii na Roztoczu

W dniach 20-23 sierpnia w Kawęczynku odbył się XII Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii Roztocze-Kawęczynek 2008. Przez cztery dni Roztocze było miejscem, w którym można było spotkać najwięcej astro-maniaków na metr kwadratowy w Polsce. Nie ma się co dziwić, gdyż organizatorzy zapewnili uczestnikom zlotu wiele atrakcji, między innymi X Piknik Meteorytowy odbywający się pod kierunkiem Andrzeja S. Pilskiego - którego nikomu nie trzeba przedstawiać, z uwagi na to iż to dzięki niemu tak wielu ludzi związanych z astronomią interesuje się meteorytami. Piknik odbywał się z udziałem znakomitych gości ekspertów z dziedziny meteorytów: Marcina Cimały, Krzysztofa Sochy, Jacka Drążkowskiego i Stanisława Jachymka. Ten ostatni zapewnił jeszcze jedną atrakcję: wieczorem 21 sierpnia uczestnicy zlotu wybrali się na wycieczkę do XIX-wiecznej Zagrody Guciów. Było zwiedzanie, poczęstunek i dobra zabawa.



Wydarzeniem nr 1 XII OZMA 2008 było spotkanie z gen. Mirosław Hermaszewskim. W czwartek 21 sierpnia w Ośrodku Przystanek Kawęczynek po filmie "Polak w kosmosie" wygłosił on prelekcję na temat technicznych aspektów lotu oraz duchowych przeżyć w Kosmosie. Następnie gościł w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie, gdzie oficjalnie otworzył wystawę "Dogonić Kosmos". Podczas spotkania gen. Hermaszewski opowiadał o wrażeniach z wyprawy w przestrzeń kosmiczną, którą odbył 30 lat temu na statku Sojuz 30.Na spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim przyszły tłumy wielbicieli Kosmosu. Każdy kto cierpliwie stał w kolejce doczekał się na upragniony autograf, generał w sposób życzliwy i ciepły odpowiadał na zadane pytania.

"Jako jeden z niewielu Ziemian miałem okazję być tam, gdzie pewnie niejeden z Was był tylko swoimi marzeniami lub wyobraźnią. Kosmos nas zawsze fascynuje, mamy odwieczną chęć poznania ale również daje unikalne warunki badawcze, bo to przecież wokół panuje absolutna próżnia a wewnątrz nieważkość. Jestem 89 człowiekiem, który był poza ziemią a samych astronautów mamy 490 do tej pory. Moja misja trwała 8 dni a startowałem dużą rakietą ważącą ponad 400 ton. Warto każdego wysiłku aby zobaczyć naszą piękną Ziemię z pewnego dystansu" - mówił Mirosław Hermaszewski.



Gen. bryg. Mirosław Hermaszewski (ur. 15 września 1941 w Lipnikach na Wołyniu) - pilot, polski kosmonauta. W 1978 wyłoniony w drodze selekcji z grona kilkuset polskich pilotów wraz z płk. Zenonem Jankowskim jako kandydat do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR. Od godziny 17:27, 27 czerwca do godziny 16:31, 5 lipca 1978 z Piotrem Klimukiem odbył lot na statku Sojuz 30 i pod 2 dniach lotu dołączył do stacji orbitalnej Salut 6. Po wykonaniu programu badawczego 5 lipca w stepach Kazachstanu odbyło się lądowanie. W czasie 8-dniowej misji dokonano 126 okrążeń Ziemi.

"Ekspozycja Dogonić Kosmos - jak mówią twórcy wystawy - prezentuje początki podboju Kosmosu oraz losy ludzi, którzy ją współtworzyli. Jurija Gagarina czy Neila Amstronga kojarzy większość z nas, ale nazwisko, Siergieja Korolova, "ojca współczesnej astronautyki radzieckiej", autora projektu pierwszego sztucznego satelity Ziemi czy misji pierwszego załogowego statku Wostok 1, świat poznał po jego śmierci. Pokazujemy archiwalne wydania dzienników z 1978 roku, z udanej misji kosmicznej Sojuz 30, pierwszego i dotąd jedynego polskiego astronauty Mirosława Hermaszewskiego. Polak był wówczas czwartym po Rosjanach, Amerykanach i Czechosłowaku obywatelem narodów planety Ziemi w Kosmosie. Przypominamy największe tragedie kosmiczne: pożar Apollo 1 na platformie startowej, katastrofę Sojuz 1 w której zginął Władmir Komarow, kiedy zwiodły spadochrony podczas lądowania kapsuły, oraz eksplozję wahadłowca Challenger. Każdy może zapoznać się z możliwościami technicznymi Teleskopu Hubbla. Modele rakiet przybliżą nam ich konstrukcję, kolorowe zdjęcia 3D sprawią że poczujemy się jak na orbicie".



Wystawę "Dogonić Kosmos", przygotowało Podkarpackie Amatorskie Stowarzyszenie Astronomiczno - Astronautyczne "PASAA" z Jasła, większość eksponatów (ok. 90%), pochodzi z prywatnej kolekcji Marcina Mazura - prezesa stowarzyszenia. Uzupełnieniem wystawy są prace plastyczne o tematyce kosmicznej Roberta Gomułki - artysty z Zamościa, unikalne okazy meteorytów z kolekcji Marcina Cimały i Krzysztofa Sochy oraz archiwalne materiały o gen. Hermaszewskim z kolekcji Wiesława Krajewskiego - Prezesa PTMA Lublin. Wspaniałe 33 wielkoformatowe zdjęcia Marsa - wykonane przez łaziki Opportunity i Spirit w trakcie misji badawczych NASA - zostały udostępnione w ramach wystawy Mars: Mission Possible przez Konsulat Generalny USA w Krakowie. Wystawa czynna będzie do 15 września od 09:00 - 17:00 w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie.

Znakomitym podsumowaniem XII OZMA Roztocze-Kawęczynek 2008 był koncert muzyki elektronicznej VANDERSON'A - muzyka nurtu space, będącej stylową namiastką Szkoły Berlińskiej-który odbył się w sobotę, 23 sierpnia na Rynku Głównym w Szczebrzeszynie. Pytając Vanderson'a, co chciał nam przekazać tego wieczoru swoją muzyką, odpowiada: "To już zależało od słuchacza - każdy odczytał jej przesłanie na swój sposób".



Vanderson o swojej płycie: "Twórczość Tangerine Dream i Klausa Schulze z pionierskich lat 70-80 była, jest, i będzie wielką inspiracją dla mnie, dlatego w powyższych nagraniach znajdziecie pewnie małą namiastkę muzyki z tamtych lat. Jest to mój hołd w stronę mistrzów tego gatunku..."

Na koncercie nie brakowało fanów takich twórców jak Shiller, Jean Michael Jarre, czy Klaus Schulze, Każdy znalazł coś dla siebie.

Przed koncertem głównym wystąpił zespół rockowy STARCY z Lublina, który rozgrzał atmosferę znakomitymi utworami rockowo-funkowymi i przygotował publiczność na kosmiczną podróż z muzyką Vanderson'a.



W trakcie zlotu tradycyjnie odbywały się: konkurs wiedzy astronomicznej, slajdowiska, filmy, wystawy, giełda sprzętu i akcesoriów astronomicznych, giełda meteorytów oraz nocne obserwacje. Główną nagrodę XII OZMA Roztocze-Kawęczynek 2008 - czyli GrandOz - za szczególne osiągnięcia z dziedziny astronomii otrzymali: Marcin Dobrowolski z Kołobrzegu oraz Wojciech Burzyński z Czarnej Białostockiej za relację (film, zdjęcia) z wyprawy na Całkowite Zaćmienie Słońca, Syberia 2008.

Imprezę uświetniły pokazy Zamojskiego Bractwa Rycerskiego.

XII OZMA Roztoce-Kawęczynek 2008 okazała się imprezą bardzo udaną: mnóstwo atrakcji, ciekawe prelekcje, fantastyczni ludzie. Przebogaty program zlotu został zrealizowany oferując uczestnikom sporą dawkę astronomicznych, merytorycznych, historycznych i humorystycznych doznań.

Organizatorzy zapewniają, iż następna OZMA odbędzie się już za rok.



Pomysłodawcą Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii "OZMA" jest Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne Grupa Lokalna z Niedźwiad.

Organizatorami roztoczańskiej edycji OZMA 2008 byli: Urząd Gminy Szczebrzeszyn, Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie, Ośrodek Wypoczynkowy "Przystanek Kawęczynek", Andrzej i Monika Rzemieniak z Zamościa - koordynatorzy XII OZMA2008, Marcin Dawid Mazur - koordynator wystawy "Dogonić Kosmos", Podkarpackie Amatorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Astronautyczne "PASAA" z Jasła, Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne Grupa Lokalna z Niedźwiad.


autor / źródło: Marcin Mazur
dodano: 2008-08-28 przeczytano: 4653 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet