www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 22 stycznia 2025, w 22 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Anastazego, Wincentego, Doriana.
Styczniowe przysłowia: Gdy Nowy Rok w progi, to stary rok w nogi. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Życie czarem jest, czyli elegia dla Grechuty

"...Tam gdzie łagodną ciszę zdobi koncert...".
Suita piosenek z repertuaru Marka Grechuty w aranżacji Zbigniewa Małkowicza, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, pod batutą Tadeusza Wicherka, rozpoczęła magiczny wieczór, w magicznym Zamościu - koncert transmitowany przez TV Polonia.

Pół godziny wcześniej, tuż po sygnale muzycznym zwiastującym II Zamojski Festiwal Kultury im. Marka Grechuty, Tadeusz Wicherek, kierownik muzyczny Koncertu, zaprosił na estradę Łukasza Zwolana, Kingę Nadłonek i Joannę Możdżan, młodych laureatów V Zamojskich Spotkań Wokalnych "Piosenka w teatralnej masce". Już pierwsze dźwięki wykreowały atmosferę miejsca, "gdzie życie wydaje się czarem". Młodzi wykonawcy zaśpiewali po dwa poetyckie utwory, m.in. "Jak obłok", "Śpij, bajki śnij", "Miasteczko cud".



Taka bajkowa atmosfera, ciepła i nostalgii utrzymała się przez dwa festiwalowe dni. Barwy poetyckości chwili dodały renesansowe kamienice spowite w fiolety i zielenie. Najpiękniejsza była jednak muzyka skomponowana przez Marka Grechutę i teksty, Jego teksty.

Magiczny wieczór, w tak magicznym Zamościu - prezenterka Anna Karna wołała na cały świat, który zasiadł przed telewizorami, by obejrzeć wydarzenie artystyczne jesiennej ramówki TV Polonia. Trudno się dziwić, że TV Polonia wybrała Zamość, jedno z najpiękniejszych miast świata, uhonorowane przez UNESCO. W tej najpiękniejszej scenografii, odbył się wyjątkowy koncert, wyjątkowego artysty Grzegorza Turnaua. Poetyckie piosenki krakowskiego barda doskonale komponowały się ze wspaniałym klimatem zamojskiego rynku, centrum artystycznym starego miasta.

- Tego wieczoru piosenki zabrzmią inaczej - zapowiadała Anna Karna, bo w oprawie muzycznej Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego, której historia sięga 1881 r. Grzegorz Turnau wraz ze swoim gościem przypomni piosenki z repertuaru wybitnego artysty, związanego z Zamościem, Marka Grechuty, który nie tylko tutaj się urodził ale i mieszkał, zanim związał się z Krakowem. Bard z Krakowa rozpoczął utworem "W prowincjonalnym, małym mieście", "...gdzie wszystkie dni są takie proste, jak prosta bywa pieśń i miłość". Zrobiło się klimatycznie i nostalgicznie.

- Jestem zaszczycony możliwością występu w miejscu z którego pochodzi, jak powiedział kiedyś prof. Piotr Skrzynecki, najgenialniejszy polski piosenkarz, Marek Grechuta - witał się z zamojska publicznością Grzegorz Turnau. Widownia witała artystę oklaskami.

- To jest miejsce, którego historia zawiera wiele znaczących nazwisk, wśród nich jest, przez pokrewieństwo, Jan Brzechwa, kuzyn Bolesława Leśmiana i dlatego pierwsza piosenka zawierała słowa Jana Brzechwy. Następnie artysta przypomniał tekst Ewy Lipskiej "Krótka bajka".



Grzegorz Turnau zabrał publiczność w podróż muzyczną i sentymentalną, tworząc nową "Historię pewnej podróży". W tej czarownej podróży towarzyszyła artyście, znakomita jak przed rokiem, Dorota Miśkiewicz. Krakowski bard zaprezentował to, co go ukształtowało, zaśpiewał piosenki, na których zbudował swój świat marzeń i nadziei.

Poeta, kompozytor, pianista i aranżer zagrał w swoim stylu, precyzja, nienaganność i elegancja. Tak jak jeden był Grechuta, tak jeden jest Turnau.
Bard z Krakowa zaśpiewał i zagrał na fortepianie również poetyckie kompozycje Tadeusza Nowaka, Zbigniewa Herberta, Agnieszki Osieckiej i Marka Grechuty. Muzyczną podróż wzbogacił interesującą opowieścią o Marku Grechucie, o Zamościu, która spinała cały koncert. Części utworów Grzegorza Turnaua towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego pod batutą Tadeusza Wicherka.

Można przypuścić, że dla krakowskiego artysty ten występ stanowił pewien rodzaj niecodziennego przeżycia. Jego muzyka i piosenki zabrzmiały wyjątkowo, także na otwartej przestrzeni, a nie tylko w kameralnych wnętrzach.

Artysta zwierzył się także publiczności - "ja po prostu strasznie lubiłem tego człowieka i bardzo mi go brak". Turnau złożył hołd swojemu mistrzowi - ta wędrówka, ta podróż, to metafora ludzkiego losu.

I tutaj można już tylko dodać, że na koncert przyszły tłumy i publiczność zapatrzona była w wykonawców i zasłuchana w niezwykłe brzmienie utworów. Wzruszona - reagowała burzą oklasków. Ale to nie byłoby wszystko. Wydarzyło się dużo więcej, i te wszystkie, jedyne w swoim rodzaju emocje, należy "ocalić od zapomnienia".

Usłyszeliśmy z ust młodych wokalistów, Grzegorza Turnaua i w muzyce "Namysłowiaków", że "piękne są dni, których jeszcze nie znamy" i "światła jeszcze nie gaście", "nie znajdziesz obiecanej ziemi" a "pejzaż w powieki miękko wsiąka, znów wędrujemy ciepłą ziemią". Artyści odśpiewali "W splątanym gaju", a później byli o krok od zmiany "Suwalskiego bolero" na zamojskie. Pod rozgwieżdżonym niebem zdarzyła się "Kronika wypadków miłosnych" - "wśród uliczek wąskich, niebezpieczne związki". Była jeszcze "czułość do kamieni, do ptaków i ludzi".

Artysta upewnił publiczność, a publiczność starała się to potwierdzić, "że nie dzieje się i nie stanie się nic, aż do końca". To wspólne śpiewanie miało dużo uroku. Później jeszcze "słońce wschodziło, dzień się zaczynał, a w Krakowie, na Brackiej padał deszcz".



I wszyscy już wiemy, że "między ciszą a ciszą sprawy się kołyszą i idą i płyną póki nie przeminą (...) a ja leżę i leżę i leżę i nikomu nie ufam".
Tak śpiewał Grzegorz Turnau i znająca słowa publiczność z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. K. Namyslowskiego.
Na bis, artysta zaśpiewał i zagrał na fortepianie: "Ile razem dróg przebytych ile ścieżek przedeptanych ...chciałbym oczu twoich chmurność ocalić od zapomnienia. ... Przygaszono światła, a Grzegorz Turnau zaśpiewał i zagrał ten utwór sam, publiczność stała nieruchomo, w milczeniu.

I jeszcze jeden utwór z Orkiestrą - "Motorek" - "...otworzyły się oczy niebieskie..., "...a wszystko to ty, a wszystko to ty...". Niezwykle piękne wykonanie.

Dla zamojskiej publiczności, już po zakończeniu transmisji przez TV Polonia, wystąpiła trójka młodych wykonawców. Jagoda Kurpios i Mariusz Orzechowski to laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Marka Grechuty i Joanna Możdżan - laureatka V Zamojskich Spotkań Wokalnych "Piosenka w teatralnej masce".

Jagoda Kurpios zaśpiewała "Wolność", utwór Marka Grechuty oraz "Łąkę" ze słowami Bolesława Leśmiana. Wykonanie utworów bardzo się podobało. Kolejny młody laureat był "totalnie szczęśliwy". Można pokusić się o stwierdzenie, że po wysłuchaniu wykonanych przez niego piosenek, publiczność była również "totalnie szczęśliwa".

Mariusz Orzechowski oczarował widownię do tego stopnia, że oniemiała. Wykonał dwa utwory: Marka Grechuty "Ciernisty deszczyk" i "Polepianki" w aranżacji Sebastiana Polewickiego.
Podobieństwo głosu i sposobu wykonania do Marka Grechuty było wybitne, wprost niesamowite.
"...Trzeba byśmy uwierzyli, że być musi umieranie
Byśmy jakoś to przeżyli."



Na zakończenie sobotniego koncertu, dwa utwory zaśpiewała Joanna Możdżan. Były to: "Pieniądze na bilet", utwór Agnieszki Osieckiej i "Piruet na polnej drodze" Marka Grechuty. Wszyscy wykonawcy stworzyli "królestwo pięknych słów i królestwo pięknych nut".

* * *

- W moim założeniu - mówił Tadeusz Wicherek, dyrektor artystyczny i dyrygent Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego oraz organizator Zamojskiego Festiwalu Kultury, było promowanie piosenek Marka Grechuty, także piosenek poetyckich, by nie zamykać się w jednym temacie, nie ograniczać się, bo wówczas nasza formuła szybko by się skończyła.

- Koncert transmitowany przez TV Polonię wyreżyserował Grzegorz Turnau. Kiedy realizatorzy zapytali mnie o repertuar, opowiedziałem, że go nie mam. Wspólnie grane kompozycje ćwiczyliśmy już na scenie na Rynku Wielkim. Trzeba przyznać, że upał w sobotę dał się nam we znaki.

- Początkowo planowana była transmisja drugiego dnia, z udziałem wielu wykonawców, niestety ten czas wykupił bank, który promował się koncertem na Wembley Arena w Londynie. Pierwszego dnia Orkiestra zagrała tylko półgodzinny z Turnauem, później artysta zażyczył sobie kwintet skrzypcowy, w niedzielę towarzyszyliśmy wszystkim wykonawcom.
Gratulujemy doboru rewelacyjnych wykonawców i nieziemskich koncertów


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2008-09-11 przeczytano: 3304 razy.



Zobacz podobne:
     Rozśpiewana bursa. 5 Przegląd Poezji Śpiewanej im. Marka Grechuty / 2012-04-20
     W zamojskiej bursie będą śpiewać piosenki Grechuty / 2012-04-05
     Kulturalne hity Zamościa 2012 / 2012-02-15
     Znamy scenariusz VI Zamojskiego Festiwalu Kultury / 2012-02-07
     Laureaci lirycznie, Pectus symfonicznie, Namysłowiacy na rockowo / 2011-09-17
     Z Pawłem Sztompke o Rubiku, Nergalu i Namysłowiakach / 2011-09-14
     Piotr Rubik "The best of" w Zamościu / 2011-09-13
     Zamojski Festiwal Kultury: Pectus / 2011-09-12
     Zamojski Festiwal Kultury: Piotr Rubik / 2011-09-11
     Zamojski Festiwal Kultury powrócił w wielkim stylu / 2011-09-10
     Wicherek nie tylko o Zamojskim Festiwalu Kultury / 2011-09-07
     Zilustrowali poezję Grechuty / 2011-09-06
     Program Zamojskiego Festiwalu Kultury / 2011-07-27
     Od przyszłego roku dwa festiwale w jednym / 2011-06-09
     Konkurs na nową nazwę Zamojskiego Festiwalu Kultury bez rozstrzygnięcia / 2011-06-08
     Pierwsza ocena zgłoszeń nazwy Zamojskiego Festiwalu Kultury / 2011-06-01
     Marek Grechuta nie dla wszystkich! / 2011-05-28
     Wkrótce rozstrzygnięcie konkursu na nazwę festiwalu / 2011-05-23
     ZFK: Rubik z utworami Grechuty / 2011-04-26
     Rusza konkurs na nową nazwę festiwalu "grechutowskiego"- wymyśl nazwę! / 2011-04-19

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet