www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Jak się Katarzyna głosi, tak się Nowy Rok nosi. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




Czas na energetykę odnawialną

"Zielona energia" biznesem przyszłości. Dwudniowe, wyjazdowe posiedzenie poświęcone energetyce odnawialnej, zostało zorganizowane (16.09.) w Zamościu, przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska z Warszawy.

Wykład otwarty dla zamojskich przedsiębiorców wygłosił prof. Andrzej Kulczycki z Instytutu Paliw i Energii Odnawialnych w Warszawie. Spotkanie odbyło się w Hotelu "Artis".

O rozmowę na temat aspektów zamojskiego spotkania proszę pochodzącego z Zamościa, byłego prezesa ZKE SA, obecnie  prezesa Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska - Jacka Sochę.

- Raz na kwartał, Zarząd Izby organizuje swoje posiedzenia. Często organizujemy je poza Warszawą, w ośrodkach, które chcemy poznać. Jest szansa, że nasi członkowie - prezesi wielkich korporacji, polskich i międzynarodowych mogliby znaleźć tu swoje miejsce do inwestowania lub do prowadzenia swojej działalności biznesowej. Przy okazji poznajemy piękno naszego kraju.
Tym razem padło na moje rodzinne miasto Zamość. Przez dwa dni prowadzimy wewnętrzne obrady Zarządu. Zorganizowaliśmy jeden wykład otwarty dla wszystkich chętnych, interesujących się inwestowaniem w energetykę odnawialną. Poprosiliśmy Instytut Paliw i Energii Odnawialnych i jego szefa, pana prof. Kulczyckiego, który przybył na spotkanie z własnym zespołem. Pan profesor na wykładzie dla przedsiębiorców i samorządowców Zamojszczyzny przedstawi możliwości inwestowania w energetykę odnawialną wraz z informacją na temat pozyskania środków unijnych, które ten Instytut rozdziela bezpośrednio na te cele. W związku z tym, znakomita okazja dla zaproszonych zamojskich przedsiębiorców, by bezpośrednio porozmawiać z szefem Instytutu, który promuje energetykę odnawialną, posiada technologię w tym zakresie i jednocześnie zapewnia finansowanie w znaczącym stopniu ze środków unijnych - tam się składa aplikacje.

- Myślę, że jest to ciekawe spotkanie, gdyż daje możliwość bezpośredniego kontaktu naszym przedsiębiorcom z Instytutem, który pełni podwójną funkcję. Sądzę, że owocem spotkania mogą być kontakty i projekty biznesowe - wydarzenia inwestycyjne.

TM - Sądzi pan, że nasz region jest odpowiedni dla tego typu biznesu?

- Ja myślę, że tak, jeśli chodzi o biomasę. Mamy tutaj biomasy w postaci słomy, odpadów z mleczarni i innych zakładów spożywczych. Profesor Kulczycki jest ekspertem w tej dziedzinie.

TM - Czy wystarczający jest potencjał inwestorów, pana zdaniem, na Zamojszczyźnie?

- Mamy na spotkaniu nie tylko Zarząd Izby, także prezesów firm oraz naszych przedsiębiorców. Rekrutację prowadził dyrektor Staszczuk. Sądzę, że rekrutacja odbyła się w sposób właściwy, tzn. przybyły osoby zainteresowane tym rodzajem biznesu. Mogą rozwinąć własne działalności biznesowe.

* * *

Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska jest ogólnopolską organizacją branżową samorządu gospodarczego. Celem jest pomoc członkom w rozwiązywaniu ich problemów ekonomicznych i organizacyjnych. Priorytetem działań Izby staje się przygotowanie i realizacja wspólnych przedsięwzięć w dziedzinie inwestycji energetycznych w kraju i zagranicą. IGEiOŚ działa także w obszarze ochrony środowiska naturalnego i promocji odnawialnych źródeł energii.

Przedmiotem działania Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej jest prowadzenie badań naukowych, podstawowych i stosowanych oraz prac rozwojowych w zakresie paliw, środków smarowych i innych płynów eksploatacyjnych, a także energii pozyskiwanej głównie z odnawialnych zasobów. Instytut zajmuje się również transferem wiedzy naukowej, realizacją programów pilotażowych i wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań

Na podstawie umowy z Ministerstwem Gospodarki z dnia 5 października 2007 roku, Instytut Paliw i Energii Odnawialnej został Instytucją wdrażającą/Instytucją Pośredniczącą II stopnia dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.



Instytut Paliw i Energii Odnawialnej odpowiedzialny jest za wdrażanie działań Priorytetu IX "Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna":
9.4 "Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych"
9.5 " Wytwarzanie biopaliw ze źródeł odnawialnych"
9.6 "Sieci ułatwiające odbiór energii ze źródeł odnawialnych" oraz Priorytetu X "Bezpieczeństwo energetyczne, w tym dywersyfikacja źródeł energii"
10.3 "Rozwój przemysłu dla odnawialnych źródeł energii".

* * *

Co na ten temat Prawo Energetyczne?
Przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się obrotem energią elektryczną, zwane często Spółkami Sprzedaży Detalicznej (SSD), zgodnie z Ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r.
Prawo energetyczne są zobowiązane do zakupu energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych źródłach energii (OŹE). Energia odnawialna to energia niesiona przez spadające wody rzek, energia z biomasy (m.in. z biogazu, drewna, makulatury, i innych odpadów ulegających biodegradacji), promieniowania słonecznego, energia wiatru oraz energia termalna a także energia niesiona przez fale morskie. Warunkiem zakupu energii elektrycznej uzyskanej z przetworzenia energii odnawialnej jest posiadanie przez wytwórców koncesji na jej wytwarzanie.

Niezależnie od tego przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii odnawialnej muszą uzyskać świadectwo pochodzenia, będące potwierdzeniem wytworzenia energii w źródle odnawialnym. Świadectwa te wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia energii wytworzonej w źródłach odnawialnych stanowią towar giełdy towarowej i są zbywalne.

Przedsiębiorstwa energetyczne sprzedające energię elektryczną odbiorcom końcowym (SSD) niezależnie od obowiązku zakupu energii wytworzonej w OŹE, na podstawie Ustawy Prawo energetyczne są zobowiązane także do uzyskania i przedstawienia do umorzenia Prezesowi URE świadectw pochodzenia o których mowa powyżej. Wytwórcy energii elektrycznej otrzymują więc środki finansowe ze zbytu zarówno energii elektrycznej fizycznie wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej jak i umorzenia świadectw pochodzenia, wydanych dla takiej samej ilości energii jaka została wprowadzona do systemu. Można przyjąć, że wytwarzanie "zielonej energii" jest opłacalne, z uwagi na rosnący jej udział w strukturze sprzedaży energii do odbiorców końcowych przez SSD a co za tym idzie rosnący udział w tej strukturze także świadectw pochodzenia. Ceny zakupu energii ze źródeł odnawialnych oraz minimalne ceny wykupu świadectw pochodzenia ustala Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Mamy więc do czynienia ze swoistym mechanizmem sterowania państwa rozwojem energetyki odnawialnej.

Należy podkreślić, że istniejącym instrumentom finansowym regulującym rozwój OŹE towarzysz dobry klimat dla rozwoju przedsiębiorczości w tym zakresie.

Wyjazdowe posiedzenie Zarządu Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska zorganizowane w Zamościu przez Prezesa Jacka Sochę jest tego najlepszym przykładem.

Mamy nadzieję, że spotkań takich na naszym terenie będzie więcej z korzyścią zarówno dla rozwoju energetyki odnawialnej jak i rodzimej przedsiębiorczości.


autor / źródło: Teresa Madej, Wojciech Chwiejczak
dodano: 2008-09-22 przeczytano: 15193 razy.



Zobacz podobne:
     PGE Dystrybucja Zamość i młodzież szkolna wspólnie sadzą drzewka / 2009-11-17
     Zima zaatakowała, ludzie pozostają bez prądu / 2009-10-15
     Energetyczne Święto, czyli 90. lat energetyki zamojskiej / 2009-09-10
     Uwaga na fałszywych energetyków / 2009-08-12
     Wędkowanie z prądem / 2009-07-18
     Największe firmy Lubelszczyzny 2008 / 2009-06-30
     Tenisowe lato energetyków / 2009-06-23
     Energia z klasą / 2009-06-11
     Podsekretarz stanu wizytował zamojską energetykę / 2009-05-19
     PGE Dystrybucja Zamość buduje nowoczesną stację / 2009-04-28
     Zabiorą słupy z Roztoczańskiego Parku Narodowego / 2009-03-06
     Wymiana akcji PGE Zamojska Korporacja Energetyczna SA / 2009-02-06
     Nowa taryfa dla energii elektrycznej / 2009-01-11
     Konkurs "Świąteczne światła 2008" / 2008-12-10
     Bezpieczny prąd w PGE / 2008-12-10
     Prezes PGE Dystrybucja Zamość w zarządzie PTPiREE / 2008-11-03
     Nowy prezes w ZKE SA / 2008-08-27
     Energetycy z nowym zarządem / 2008-06-11
     Uczniowie namalowali przyjazną energię / 2008-05-26
     Poznaliśmy laureatów konkursu ZKE SA pn. "Świąteczne światła" / 2008-01-08

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet