www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 8 stycznia 2025, w 8 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Seweryna, Mścisława, Erharda, Baldwina.
Styczniowe przysłowia: Na Trzech Króli noc się kuli. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Na zamojskich uczelniach


- - - - POLECAMY - - - -




Zaduszki

Zaduszki jest to rzeczywiste święto zmarłych, które jest często mylone z dniem Wszystkich Świętych. Święto to obchodzimy 2 listopada. Wywodzi się ono z pogańskiego święta Dziadów.
Tego dnia katolicy modlą się za wszystkich zmarłych wyznawców Chrystusa, którzy przebywają w czyśćcu.

Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w 988 roku Święty Odilon, który był opatem zakonu Benedyktynów we francuskiej miejscowości Cluny. Jednakże tradycja rozpowszechniła się w Kościele Katolickim dopiero w XII wieku.

W XIV wieku zaczęto odprawiać na cmentarzach procesje do czterech stacji. W czasie procesji odmawiano modlitwy za dusze zmarłych oraz śpiewano pieśni żałobne.

W roku 1915 papież Benedykt XV pozwolił na odprawianie tego dnia trzech mszy: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych oraz według intencji papieża.

Zwyczaje
W Dzień Zaduszny odwiedza się groby zmarłych członków rodziny i uczestniczy w mszach, w czasie których modli się w intencji zmarłych. Tego dnia zapala się znicze na grobach bliskich oraz składa się kwiaty i wieńce, mające być symbolem pamięci o zmarłych.
Gdzieniegdzie przetrwał jeszcze stary zwyczaj ludowy, polegający na karmieniu dusz zmarłych, które przybyły tego dnia z zaświatów. W tym celu zostawiano na stole chleb z masłem lub nawet cały obiad.
Specjalnie wypiekanym chlebem dzielono się także z żebrakami modlącymi się za dusze.
W zależności od regionu chleb ten posiadał swoją nazwę np. "powałka", "petryczka", "zaduszka" lub "chleb umarłych". Mszę Świętą odprawianą tego dnia nazywamy "mszą wypominkową".


autor / źródło: Bartłomiej Redas
dodano: 2006-10-28 przeczytano: 13827 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet