www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Kiedy w chłodną Katarzynę z nieba nic nie spadnie, będzie w przyszłym lutym chyba jeszcze ładniej. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




Muzykalia w "Perle Renesansu"

Muzyka towarzyszyła Zamościowi od zarania. Kapela zacnych muzyków rezydowała na dworze Jana Zamoyskiego. Do szlachetnych tradycji muzykowania w "Perle Renesansu" nawiązuje XI Festiwal Muzyka Renesansu. Tegoroczna edycja odbyła się (26.10.) w ramach I Zamojskich Muzykalii 2008.

Dzięki gościnności dyrektora Andrzeja Urbańskiego, wymarzonym miejscem dla kameralnej imprezy stała się sala koncertowa Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Fakt, że być może, że w tym zabytkowym wnętrzu, ze stropem oryginalnym z 1673 roku słuchano tej samej muzyki robił na melomanach ogromne wrażenie.



XI Festiwal Muzyka Renesansu otworzyła pomysłodawczyni imprezy i założycielka Zespołu Cantilena Camerata Katarzyna Bubella zapraszając wszystkich na ucztę duchową.

Publiczności jako pierwszy zaprezentował się Zespół Muzyki Dawnej Capella all'Antico prowadzony przez Krzysztofa Obsta, jeden z najlepszych Zespołów tego typu w Polsce, obchodzący w tym roku Jubileusz 25-lecia działalności artystycznej. Po raz kolejny przekonaliśmy się o znamienitym poziomie umiejętności młodych wykonawczyń. W repertuarze - muzyka włoska okresu "trecento", zwanego w muzyce okresem ars nova.



Zespół Muzyki Dawnej wystąpił w składzie: Ewa Kalinowska - mandora, Aleksandra Zwolan - bas-fidel, Paulina Lupa - fidel, Marta Kusiak - flety proste i Małgorzata Neścior - instrumenty perkusyjne. Imponująco wykonał utwory z XIV wieku, m.in. włoskie tańce: Estampida IV, Saltarella, Su la rivera. Swój występ zakończył Kancionałem staniąteckim anonimowego autora z XVI w.

Dawne pieśni tworzyły klimat epoki. Historyczne kostiumy, w których występują dziewczęta, dawne instrumenty i oryginalna muzyka pozwalały przenieść się w czasie, na dwór ordynatów Zamoyskich. Capella all' Antico otrzymała gorące brawa za wykonanie, za niezwykłe dźwięki i stylowy image.

Kolejnym punktem programu był występ lubianego i znanego Zamojskiego Zespołu Wokalnego Cantilena Camerata w składzie: Kinga Kot i Małgorzata Koczułap - sopran, Urszula Jarocka i Katarzyna Bubella - alt, Wiesław Jarocki - tenor oraz Piotr Koczułap i Tomasz Kowalewski - bas.



Śpiewacy - pasjonaci pod kierunkiem Katarzyny Bubelli wykonali sześć madrygałów renesansowych - utwór z I poł. XVI w. Mikołaja z Krakowa "Aleć nade mną Wenus" i Johna Benneta "Weep, o mine eyes". Niezwykle radośnie brzmiał "Since Robin Hood" Thomasa Weelkesa. Słuchaczom podobała się także "La Sirena" G. Gastobaldiego, "So ben mi ch'a bon tempo" Orazio Vecchiego. Uroczo i uroczyście wyśpiewano Orlando di Lasso "Matona mia cara".

Na potrzeby występu kolejnych artystów zainstalowano klawesyn. Z repertuarem barokowym wystąpili Leszek Firek - skrzypce barokowe i Andrzej Zawisza - klawesyn. Usłyszeliśmy wysublimowane utwory: "Sonatę Prima a Sopran Solo" Dario Castello - utwór z przełomu renesansu i baroku, czyli z okresu kiedy przy Rynku Wielki m w Zamościu powstają kamieniczki, zwane renesansowymi. Kolejny utwór to muzyczny obrazek, czyli Sonata I "Zwiastowanie NMP" z cyklu 16 Sonat Różańcowych. Każda sonata skomponowana inaczej, każda bardzo ładna.



- Jestem bardzo rad, że Festiwal przyjął nazwę "Muzykalia" co oznacza "Święto Muzyki" - określenie ze starodruków - powiedział Leszek Firek, strojąc swoje zabytkowe skrzypce, których jelitowe struny szybko chłonęły wilgoć. Trzecia kompozycja to "Folla" op. V nr 12 Arcangelo Corelli.

Genialni muzycy zagrali również utwory: Joanna Sebastiana Bacha - Preludium, Fuga i Allegro Es-dur, zwiastujący epokę klasycyzmu, czyli sonatową budowę utworu, skomponowany na tajemniczy instrument o nazwie lutnia klawesyn. Z uwagi na delikatność instrumentu, żaden z nich nie zachował się do naszych czasów.

Usłyszeliśmy także Carla Philippa Emanuela Bacha - Sonatę g-moll. Utwór prezentuje styl "burzy i naporów". Trudne i wymagające kompozycje wykonane zostały wirtuozersko.

Przez trzy wielkie epoki muzyczne, od średniowiecza, poprzez renesans, barok przeprowadzili nas muzycy do schyłku baroku, czyli klasycyzmu. Można z tego przygotować trzydniowy festiwal - powiedział Leszek Firek.



Sonata Carla F.E. Bacha pokazała urok muzyki dawnej, wielkość kompozytora i muzyków. Prawdziwą niespodziankę zgotowano publiczności na zakończenie kameralnego koncertu. Stał się nią utwór renesansowy francuski "na wesoło" - wykonany wspólnie przez wszystkich wykonawców - Zespół Muzyki Dawnej "Capella all Antico", Zespół "Cantilena Camerata" oraz muzyków/barokistów - Leszka Firka i Andrzeja Zawiszę. To swoistego rodzaju jam session. Wszyscy doskonale znali utwór, lecz wspólne wykonanie było premierowe. Publiczność doceniła walory wykonania, bo tak grają i śpiewają tylko najlepsi.

Do takich muzyków należy Andrzej Zawisza - po mieczu - kuzyn ś.p. ks. dziekana Franciszka Zawiszy, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, ze studiami podyplomowymi w klasie klawesynu prof. Elżbiety Stefańskiej, współpracujący z wieloma zespołami muzyki dawnej w kraju i za granicą, koncertujący w całym świecie.

Wraz z zespołem "Consortium lagellonicum" oraz prof. Elżbietą Stefańską wziął udział w nagraniu płyty "Koncert klawesynowe J.S. Bacha", wydanej przez firmę DUX, a w 1998 r. nominowanej do nagrody Fryderyka.



Doskonałością wykształcenia i warsztatu dorównuje swojemu koledze Leszek Firek. Ma za sobą studia skrzypcowe na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie doc. Stefana Czermaka, studia podyplomowe o specjalności skrzypce barokowe w Akademii Muzycznej w Krakowie i trzyletnie studia w Drezdeńskiej Akademii Muzycznej. Koncertował z czołowymi polskimi i zagranicznymi zespołami muzyki dawnej. Dużym uznaniem cieszą się dwie płyty z muzyką skrzypcową siedemnastego wieku wydane przez amerykańską firmę Magnatune. Za kilkanaście nagranych płyt otrzymał szereg prestiżowych nagród. Niejednokrotnie swoje recitale skrzypcowe łączy z wystawą prac plastycznych.

* * *

Tyle było renesansu i baroku tego wieczoru, że można było doświadczyć wrażenia, że siedemnastowieczne zamojskie kamieniczki także zasłuchały się w niezwykłe dźwięki płynące z wnętrza Muzeum Zamojskiego.


autor / źródło: Teresa Madej
fot. Wojciech Czerwieniec
dodano: 2008-10-31 przeczytano: 17570 razy.



Zobacz podobne:
     V Muzykalia: Od kantyczek po "Kancjonał zamojski" / 2012-05-13
     Zapraszamy na koncert: Capella All'Antico / 2012-02-08
     Capella all'Antico triumfowała w Lublinie / 2011-10-26
     Spotkania z muzyką dawną, "IV Zamojskie Muzykalia" / 2011-05-11
     Zapis koncertu "Kresowe klimaty" w Sarmackiej / 2011-03-25
     Koncert: NTD "Kresowe Klimaty" / 2011-03-14
     Złota Harfa dla Zespołu Capella all'Antico / 2011-02-15
     "Capella all' Antico" na podium / 2010-06-26
     "Jak Kozak ze szlachcicem", czyli 12. Spotkania z Muzyką Renesansu / 2009-10-27
     Podwieczorek Czwartkowy z Capella all' Antico / 2009-03-12
     Zamojscy muzycy szkolili w Kijowie / 2009-03-02
     Cantilena-Camerata, kolędy z głębi duszy... / 2008-12-20
     Cantilena znaczy piosenka - rozmowa z Katarzyną Bubellą / 2008-10-30
     XI Festiwal Muzyki Renesansu / 2008-10-20
     Capella all' Antico na festiwalu w Świeradowie / 2008-10-17
     Szlachetnie rozrywki w ZDK / 2008-10-10
     Capella Numer 1 w Polsce - rozmowa z Krzysztofem Obstem / 2008-09-25
     Widowisko muzyczno-taneczne "NOBILITA DI DAME" / 2008-09-24
     Błogosław, Duszo Moja, Pana! Psalm 104 / 2008-06-05
     Słowiańska dusza / 2008-04-17

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet