|
Oblicza Kultury Zamościa AD 2008Bohaterami wieczoru (15.12.) byli wszyscy, którzy przybyli na uroczystość z okazji podsumowania Roku Kulturalnego Zamość 2008. Każdy z obecnych wniósł swój wkład w rozwój kultury naszego miasta, przyczyniając się do budowania współczesnego wizerunku Zamościa - miasta godnego zaszczytnego tytułu, Miasta Światowego Dziedzictwa Kultury. Taka postawa pomnaża dorobek i buduje prestiż miasta na arenie krajowej i międzynarodowej.
Te wielce satysfakcjonujące słowa padły z ust Marcina Zamoyskiego Prezydenta miasta Zamościa. W swoim wystąpieniu Prezydent Zamoyski mówił m.in., że pomimo niesprzyjających warunków zewnętrznych (radykalnym zmniejszeniem środków z budżetu państwa na finansowanie instytucji oraz przesunięciami terminów naboru środków do programów dotyczących promocji kultury i turystyki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, niekorzystnej tendencji wpływających na wielkość krajowej turystyki) - rok 2008 należał do udanych.
Dokonujący się postęp w ratowaniu i przywracaniu zabytków Zamościa należy do największych w regionie. O aktywności miasta w tym zakresie świadczą liczne nagrody i wyróżnienia: Wojewody Lubelskiego za zadania realizowane w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Gazety Prawnej w plebiscycie "Europejska Gmina - Europejskie Miasto", w rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" 2008 i Generalnego Konserwatora Zabytków w konkursie "Zabytek Zadbany".
"Coraz więcej niedocenianych wcześniej miast miast - jak Zamość - zapiera dziś dech w piersiach" - tak autor tekstu pisał w Newsweeku o naszym mieście, które z dnia na dzień staje się atrakcją turystyczną o wielkiej skali. Zdanie: "Zamość stał się miejscem z którego wszyscy możemy być dumni" - jest ogromną nobilitacja Zamościa.
Marcin Zamoyski wyraził nadzieję, że prowadzone obecnie prace w ramach projektu "Konserwacja, renowacja i adaptacja na cele kultury zespołu fortyfikacji Starego Miasta" potwierdzą mocną pozycję naszego miasta w zakresie przewracania dawnego blasku obiektom i przestrzeni zabytkowej oraz zwiększania atrakcyjności turystycznej miasta.
Dużą wagę przypisuje się w mieście do poprawy warunków funkcjonowania instytucji kultury (budowa Centrum Kultury Filmowej). Poszukuje się rozwiązań w celu zmiany na lepsze warunków funkcjonowania Zamojskiego Domu Kultury i Orkiestry Symfonicznej. Te działania zmierzają do poprawy bazy niezbędnej do prowadzenia działalności, a nie do likwidacji instytucji i zadań programowych - uwypuklił Prezydent.
- Od wielu lat rośnie zainteresowanie turystów naszym miastem, zmienia się struktura przyjazdów, pojawiają się nowe rynki. Cieszy fakt, że pomimo niekorzystnej w tym roku koniunktury na krajowym rynku turystycznym nie zanotowaliśmy spadku przyjazdów do naszego miasta.
Dużą wagę przywiązuje magistrat do ciągłego doskonalenia oferty kulturalnej prezentowanej w scenerii renesansowej zabudowy i kreowania produktów wyróżniających nas w skali kraju. Po dwudziestoletniej przerwie, do kalendarza prestiżowych wydarzeń powrócił Festiwal Kultury Włoskiej "Arte, Cultura, Musica, E...", który otrzymał wyróżnienie w konkursie na "Najlepszy produkt turystyczny województwa lubelskiego 2008", za stworzenie innowacyjnego produktu nawiązującego historycznie i kulturowo do włoskich korzeni Zamościa. Szczególne miejsce wśród wydarzeń postrzeganych, nie tylko w wymiarze artystycznym, mają obchody kolejnych rocznic wizyty Ojca Świętego w naszym mieście. Bogaty program tych obchodów z udziałem gwizd przyciąga ogromne rzesze widzów.
Jak zauważa Prezydent Marcin Zamoyski - nowym elementem w przestrzeni zabytkowej Starego Miasta jest realizowana przez PGE Zamojską Korporację Energetyczną tzw. "Aleja Sław", upamiętniająca wybitnych artystów, którzy kreatywnie wpływają na rozwój i budowania prestiżu kultury naszego miasta. W bieżącym roku jako pierwszy trwały ślad pozostawił nieodżałowany Pan Jan Machulski.
- Na zawsze pozostanie w naszej pamięci Jego pasja, zaangażowanie, troska o widza, upór w realizacji własnych wizji i zamierzeń artystycznych, ale także poszukiwanie miejsc i środków wyrazu najlepiej trafiających do widza. To Pan Jan Machulski jako pierwszy odkrywał urokliwe miejsca do prezentacji spektakli teatralnych - mówił Marcin Zamoyski.
Urok zespołu staromiejskiego sprzyja również organizowaniu akcji i obchodów rangi krajowej i międzynarodowej przez podmioty niezwiązane na co dzień z kulturą - obchody Międzynawowego Dnia Serca.
Z zadowoleniem władze odnotowały fakt pojawienia się na mapie kulturalnej miasta festiwalu adresowanego do młodego pokolenia pn. "Przestrzeń Muzyki".
W ostatnich latach życie kulturalne w reprezentacyjnym salonie miasta na Rynku Wielkim nie ogranicza się tylko do sezonu letniego. Dzięki inicjatywie i darowi serca zamojskich restauratorów, piekarzy i cukierników mieszkańcy naszego miasta spotykają się na wspólnej wigilii. W ubiegłym roku dzięki staraniom ZDK narodził się również zwyczaj wspólnego kolędowania mieszkańców. W ostatnich latach koncerty plenerowe towarzyszą też Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy organizowane przez MDK.
Gospodarz wieczoru zaznaczył również, że każda działalność, podejmowane inicjatywy oraz realizowane zadania są niezwykle ważne, służą bowiem zaspokajaniu zróżnicowanych potrzeb kulturalnych naszych mieszkańców i wyraził słowa podziękowania i uznania...
Włodarz Zamościa podziękowaniami objął: działaczy stowarzyszeń społeczno - kulturalnych i amatorskiego ruchu artystycznego, Kurię, parafie rzymsko - katolickie, osobiście Ekscelencję Księdza Biskupa - za własne inicjatywy kulturalne Kościoła.
Wdzięczność wyraził tym wszystkim, którzy działania podejmują z potrzeby pomnażania dorobku kulturalnego swego miasta. Są to m. in. szkoły wyższe: Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji, Wyższa Szkoła Humanistyczno - Ekonomiczna oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Spółdzielnie Mieszkaniowe im. Waleriana Łukasińskiego i im. Jana Zamoyskiego i zarządy osiedli. Słowa uznania skierował pod adresem: szkół i placówek oświatowo - wychowawczych, Państwowej Szkoły Muzycznej i Liceum Plastycznego. Za twórcze kreowanie oblicza kultury Zamościa - dziękował.
Wyraził również uznanie i wdzięczność za działania na rzecz mieszkańców naszego Miasta organizacjom społecznym, związkom zawodowym i kombatanckim, drukarniom i księgarniom oraz działające na własnym rozrachunku ogniskom, szkołom, klubom i agencjom artystycznym.
Jak podkreślał Marcin Zamoyski - wiele przedsięwzięć w kulturze nie byłoby możliwych gdyby nie zaangażowanie, pomysłowość ludzi kultury ale także hojność sponsorów. Wyrazem uznania i docenienia roli darczyńców w życiu kulturalnym miasta jest przyznawany od 2003 roku tytuł i statuetka "Sponsor Kultury Zamościa". To także wymiar symbolicznych podziękowań dla wszystkich firm i osób wspierających kulturę.
Prezydent w swoim wystąpieniu nie zapomniał, że w kalejdoskopie wydarzeń artystycznych są zadania realizowane na co dzień przez instytucje kultury, mniej eksponowane, a jakże ważne, służą udostępnianiu, gromadzeniu, opracowywaniu dzieł sztuki, zbiorów bibliotecznych i eksponatów muzealnych, opracowywaniu nowego repertuaru, oraz realizują zadania służące edukacji i tworzeniu warunków do czynnego uczestnictwa w kulturze. Na szczególne podkreślenie i troskę zasługują formy kierowane do najmłodszych mieszkańców naszego Miasta - oferty programowe instytucji kultury i Młodzieżowego Dom Kultury wzbogacają programy edukacyjne szkół. Marcin Zamoyski przekazał podziękowania za zaangażowanie zarówno w codziennej pracy, ale także za podarowane naszej społeczności chwil wyjątkowych.
Szczególne podziękowania złożył na ręce długoletnich dyrektorów, którzy w tym roku odeszli na emeryturę: Krystynie Gruszce Dyrektorowi Książnicy Zamojskiej oraz Stanisławowi Rudemu Dyrektorowi Zamojskiego Domu Kultury i liczył na dalszy aktywny udział w życiu kulturalnym miasta i wsparcie dla następców.
Dla bogatego w wydarzenia plenerowe roku duże znaczenie miała praca służb, które dbały o bezpieczeństwo w czasie imprez masowych: Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i służb sanitarno-medycznych. Za pomoc w tym zakresie także przekazano podziękowania.
Serdecznie podziękował Prezydent Zamoyski Zamojskiemu Kołu Przewodników, pracownikom całej branży turystycznej oraz współpracownikom działającym w Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość - Roztocze", których na wysokim poziomie praca sprawia, że turyści odwiedzający Zamość, wywożą pozytywne wrażenia z pobytu i zachęcają do przyjazdu swoich przyjaciół.
Podziękowania otrzymali również dziennikarze wszystkich działających w mieście Redakcji, za pośrednictwem których mieszkańcy, a także licznie odwiedzający w tym okresie nasze miasto turyści, otrzymywali stałą informację o bieżących ofertach kulturalnych.
Marcin Zamoyski docenił także wkład w promocję naszego miasta mediów krajowych, szczególnie Telewizji Polonia i Telewizji Regionalnej Odział w Lublinie, laureata tytułu "Ambasador Kultury Zamościa" sprzed dwóch lat. Dzięki zaangażowaniu stacji, nasze miasto zaprezentowane zostało Polonii na całym świecie.
- Kolejny rok jawi się jako rok wyzwań, także nadziei i oczekiwań. Poza wspomnianymi już planami inwestycyjnymi w 2009 roku Miasto Zamość będzie aplikować o przyznanie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na realizację projektów w zakresie promocji kultury i turystki pn. "Zamość - Letni Salon Sztuki Lubelszczyzny, Szlak Ordynacji Zamojskiej - produktem turystycznym Zamościa i Roztocza" - podsumowywał Prezydent wystąpienie.
- W 2009 roku obchodzić będziemy także jubileusz 20 lecia współpracy ze Schwaebisch Hall. Zamość czyni starania by obchodom towarzyszyły przedsięwzięcia kulturalne prezentowane w obu miastach.
Na zakończenie wystąpienia z okazji podsumowania Roku Kulturalnego Zamość 2008, Marcin Zamoyski złożył życzenia satysfakcjonującej pracy, realizacji planów i zamierzeń oraz pomyślności w Nowym Roku 2009.
Oprac. na podstawie wystąpienia Marcina Zamoyskiego Prezydenta miasta Zamość autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2008-12-17 przeczytano: 3678 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|