|
Ilona Sakowicz triumfuje w XXV Plebiscycie TZW XXV Plebiscycie Tygodnika Zamojskiego, po raz trzeci z rzędu, Najlepszym i Najpopularniejszym Sportowcem na Zamojszczyźnie została Ilona Sakowicz. Tytuł Najlepszego i Najpopularniejszego Trenera na Zamojszczyźnie w 2008 roku otrzymał Bogusław Daniłowicz.
Uroczysta gala, zorganizowana w Klubie Muzycznym "Stara Elektrownia" (27.02.), podsumowująca Plebiscyt Tygodnika Zamojskiego na 10 Najlepszych i Najpopularniejszych Sportowców oraz 5 Trenerów na Zamojszczyźnie, to prestiżowe wydarzenie. Uroczystość zaszczycili:
Posłowie na Sejm RP Mariusz
Grad i Sławomir Zawiślak, Genowefa Tokarska Wojewoda Lubelski, Krzysztof Grabczuk Marszałek Województwa Lubelskiego, Marcin Zamoyski Prezydent Zamościa, Tomasz Kossowski wiceprezydent Zamościa, starosta zamojski Henryk Matej, starosta biłgorajski Marek Onyszkiewicz, starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa, starosta tomaszowski Jan Kowalczyk. Licznie przybyła kadra menedżerska, reprezentująca środowisko biznesowe Zamojszczyzny, trenerzy, sportowcy, przedstawiciele wyższych uczelni, kultury i mediów. Bohaterom wieczoru, sportowcom i trenerom, sygnały muzyczne na trąbkę odegrali: Kazimierz Szady i Krzysztof Świca.
Gości powitał Michał Kamiński, redaktor naczelny "Tygodnika Zamojskiego", który okazał się być rewelacyjnym showmanem. W roli prowadzącej uroczo zadebiutowała śliczna Dominika Ponahajba, a gwiazdą wieczoru był znakomity polski pięściarz, dwukrotny mistrz olimpijski z Tokio i Meksyku oraz dwukrotny mistrz Europy - Jerzy Kulej.
Popularny pięściarz, ciągle w znakomitej kondycji, walczył w kategorii lekkopółśredniej. Stoczył prawie 350 pojedynków, z których przegrał zaledwie 25. Aktualnie jest komentatorem sportowym w jednej z telewizji. Jeszcze tej samej nocy komentował zwycięską walkę Tomasza Adamka. Jerzy Kulej potwierdził powszechną opinię, "że nie ma odpornych na ciosy, a są tylko źle trafieni".
Zgodnie z tradycją Plebiscytu TZ, Jerzy Kulej podarował na licytację replikę swojego medalu olimpijskiego, który wywalczył w 1964 roku w Tokio, którego cenę wywoławczą określono na 100 zł. Po sportowej licytacji, medal został zakupiony za kwotę 1000 zł, a szczęśliwym posiadaczem został Andrzej Górski. Taka kwota zostanie przekazana Fundacji dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi z przeznaczeniem na leczenie czteroletniego Adrianka Bondyry z Łabuń Reformy.
* * *
Zanim prowadząca Dominika Ponahajba ogłosiła wyniki Plebiscytu, przypomniała jego zasady. Czytelnicy przez prawie dwa miesiące oddawali głosy na swoich faworytów na specjalnych kuponach drukowanych w "Tygodniku Zamojskim". Głosowano też za pomocą SMS-ów. Głosy były przeliczane na punkty i sumowane. W tegorocznej edycji Plebiscytu wzięło udział 35 sportowców i 13 trenerów.
Najlepsi i Najpopularniejsi Trenerzy na Zamojszczyźnie w 2008 roku:
5. miejsce - Antoni Czerniak - trener ciężarowców Unii Hrubieszów - 4 722 punktów.
Najbardziej znani wychowankowie Antoniego Czerniaka to mistrz Europy juniorów Andrzej Greszeta oraz dziewiąta zawodniczka Mistrzostw Świata Seniorek Magdalena Ufnal. Jest także trenerem kadry narodowej juniorek do lat dwudziestu. W Unii pracuje od 23 lat i pewnie mało kto pamięta, że zaczynał jako... trener lekkiej atletyki.
4. miejsce - Leszek Stempel - trener łuczników Agrosu Zamość - 5 659 punktów.
Jest jednym z najbardziej cenionych trenerów łucznictwa w Polsce. Jego podopieczni wywalczyli w ubiegłym roku brązowy medal Halowych Mistrzostw Polski juniorów w drużynie. Jego wychowankiem jest m.in. Marcin Kłoda, członek kadry narodowej seniorów.
3. miejsce - Henryk Wybranowski - trener ciężarowców Znicza Biłgoraj- 7 124 pkt.
Do najbardziej utytułowanych wychowanków trenera Wybranowskiego należą uczestnicy igrzysk olimpijskich. W Barcelonie był to Dariusz Osuch a w Pekinie - Marzena Karpińska. Podopieczni trenera Wybranowskiego zdobyli w roku ubiegłym 13 medali mistrzostw Polski i Europy w różnych kategoriach wiekowych.
2. miejsce - Krzysztof Policha - trener Zamojskiego Klubu Karate Kyokushin - 8 198 pkt.
Karatecy trenowani przez Krzysztofa Polichę od kilku lat święcą sukcesy w zawodach wojewódzkich i międzywojewódzkich. Dzięki jego pracy Zamość stał się drugim, po Lublinie, najmocniejszym ośrodkiem kyokushin w województwie lubelskim. Pod jego okiem mistrzowskie czarne pasy zdobyło już trzech członków klubu.
Najlepszym i Najpopularniejszym Trenerem na Zamojszczyźnie w 2008 roku został - Bogusław Daniłowicz, szkoleniowiec zapaśników Agrosu Zamość - 9 327 punktów.
Jest trenerem zapasów od 15 lat. Od początku kariery szkoleniowej związany jest z zamojskim Agrosem. Do jego najbardziej utalentowanych wychowanków należą wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski juniorów i seniorów Przemysław Humaniak, Zenon Garbaty a przede wszystkim Mariusz Łoś, najlepszy polski zapaśnik stylu klasycznego w kategorii wagowej 55 kilogramów. Podopieczni trenera Bogusława Daniłowicza wywalczyli w roku ubiegłym 7 medali mistrzostw Polski.
* * *
Dziesiątka Najlepszych i Najpopularniejszych Sportowców na Zamojszczyźnie w 2008 r
10. miejsce - Mateusz Stefaniec, lekkoatleta Agrosu Zamość - 11 680 punktów.
Jest mistrzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w biegu na 1500 metrów oraz mistrzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w biegach przełajowych. Zdobył brązowy medal Halowych Mistrzostw Polski juniorów młodszych w biegu na 2000 metrów. Reprezentował Polskę w meczach międzypaństwowych między innymi we Włoszech.
9. miejsce - Katarzyna Kita, lekkoatletka Agrosu Zamość - 12 463 punktów.
Jest brązową medalistką mistrzostw Polski seniorek w rzucie młotem. Wygrywała wiele krajowych mitingów lekkoatletycznych. Była bardzo bliska zakwalifikowania się do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, niestety, nie udało się. Miejmy nadzieję, że za trzy lata będzie miała więcej szczęścia.
8. miejsce - Agnieszka Łatka - lekkoatletka Unii Hrubieszów - 13 267 punktów.
Jest złotą medalistką Halowych Mistrzostw Polski w chodzie na 3000 metrów oraz srebrną medalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Reprezentowała nasz kraj w międzypaństwowym meczu lekkoatletycznym Polska - Niemcy, gdzie zajęła trzecie miejsce.
7. miejsce - Tomasz Ciećko, piłkarz Tomasowii Tomaszów Lub. - 13 775 punktów.
Swoją grą walnie przyczynił się do awansu drużyny do trzeciej ligi. Wysokie umiejętności prezentuje także w obecnych rozgrywkach - od jego gry zależy siła ofensywna zespołu. Na razie jeszcze gra w Tomasovii. Na razie, bo jest nim zainteresowana sama Legia Warszawa.
6. miejsce - Kamil Kozina, zapaśnik Agrosu Zamość - 14 479 punktów.
Jest mistrzem Młodzieżowych Mistrzostw Polski w zapasach w stylu klasycznym w kategorii 55 kilogramów. Wygrywał i zajmował czołowe lokaty w wielu turniejach.
5. miejsce - Magdalena Policha - Zamojski Klub Karate Kjokuszin - 15 221 punktów.
Jest brązową medalistką Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych kjokuszin Karate. Startowała w konkurencji kumite, czyli walkach. Magdalena ma też na swoim koncie wiele sukcesów na arenie wojewódzkiej. W roku ubiegłym wywalczyła między innymi tytuł mistrzyni województwa lubelskiego w kumite.
4. miejsce - Artur Brzozowski - lekkoatleta Znicza Biłgoraj - 17 192 punktów.
Jest srebrnym medalistą mistrzostw Polski w chodzie na 50 kilometrów. Jest też uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, gdzie startował w chodzie na 50 kilometrów. Niestety, na 15 kilometrze został zdyskwalifikowany. Miejmy nadzieję, że w 2012 roku w Londynie pójdzie mu lepiej.
3. miejsce - Marzena Karpińska - sztangistka Znicza Biłgoraj - 18 245 punktów.
Wywalczyła dziewiąte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w kategorii wagowej 48 kilogramów. Jest mistrzynią Europy juniorek do lat 20. Do Marzeny należy 18 rekordów kraju.
2. miejsce - Mariusz Łoś - zapaśnik Agrosu Zamość - 19 149 punktów.
To najlepszy polski zawodnik stylu klasycznego w kategorii wagowej 55 kilogramów. Jest wicemistrzem Polski w kategorii 60 kilogramów i członkiem kadry narodowej seniorów. W roku ubiegłym wygrał Memoriał Pytlasińskiego, najbardziej prestiżowy turniej zapaśniczy w kraju.
Tytuł Najlepszego i Najpopularniejszego Sportowca na Zamojszczyźnie w 2008 roku przypadł w udziale ILONIE SAKOWICZ z Zamojskiego Klubu Karate Tradycyjnego -
22 495 punktów.
Ilona Sakowicz zajęła drugie miejsce w Polskiej Lidze Karate Tradycyjnego oraz czwarte na mistrzostwach Polski seniorów i juniorów w konkurencji kata. Reprezentowała Polskę podczas Mistrzostw Świata w karate tradycyjnym. Jest piątą zawodniczką Pucharu Europy a na koncie ma ponadto takie sukcesy jak zwycięstwo w Pucharze Świata i mistrzostwo Europy seniorów.
* * *
Atrakcjami "sportowego wieczoru" były: występ podopiecznej Walerego Semeniuka z zespołu Gospel Famili Zamość, który działa przy Zamojskim Domu Kultury oraz podopiecznych Waldemara Lisowskiego z UKS Mechanik Zamość.
Gości częstowano smakołykami na zimno i na gorąco, przygotowanymi przez kucharza Klubu Muzycznego "Stara Elektrownia". Na deser serwowano przepyszny tort.
Niewątpliwą gradką było barwna gawęda Jerzego Kuleja, ale to materiał już na inny artykuł. autor / źródło: mat. prasowe / Teresa Madej dodano: 2009-03-02 przeczytano: 8308 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|