|
Ta joj, ta Lwów...Od 17 listopada można usłyszeć w Zamościu słowo Lwów odmieniane w różnych przypadkach. Mówią o nim starsi, mówią o nim dzieci, zawsze z tym samym, pozytywnym zabarwieniem.
To wszystko za sprawą Dni Lwowa, obchodzonych w Zamościu pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamościa Marcina Zamoyskiego i Biskupa Zamojsko - Lubaczowskiego dr Wacława Depo.
Gości, sponsorów, uczestników konkursów i przybyłych na uroczystość mieszkańców Zamościa i okolicy powitał Dyrektor Zamojskiego Domu Kultury Stanisław Rudy - współorganizator uroczystości:
"To nie przypadek, że listopad wybrano na uroczystości poświęcone temu miastu. To miesiąc pamięci narodowej, miesiąc zadumy i wspomnień".
To nie przypadek, że listopad wybrano na uroczystości poświęcone temu miastu. To miesiąc pamięci narodowej, miesiąc zadumy i wspomnień. Sięgamy pamięcią do przeszłości, wspominamy ważne karty historii, a znając ją - pamiętamy o Lwowie i listopadzie 1918r. Przywołujemy Lwów i lwowskie Campo Santo:
"W pamięci ten żołnierz mały,
który obronił Lwów.
Dla Polski Chwały
Czapka większa od głowy,
Pod którą widać włos płowy..."
Na Cmentarzu Orląt Lwowskich, w katakumbach spoczywa snem wiecznym Jurek Bitschan, bohater Dni Lwowa w Zamościu.
By uczcić pamięć Jurka i jego kolegów, by uczyć miłości do Ojczyzny, by przywołać ten Lwów sprzed 1939 r., z inicjatywy Dyrekcji i uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Zamościu, przy współpracy z Zamojskim Domem Kultury i pomocy osób o wielkim sercu i zakochanych we Lwowie, już po raz trzeci zorganizowano w Zamościu Dni Lwowa.
Artur Plewa, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu otwierając uroczystość powiedział do zgromadzonej publiczności:
"Bieżący rok jest rokiem wielu rocznic związanych ze Lwowem; piętnaście lat temu Szkole Podstawowej Nr 8 w Zamościu nadano imię Orląt Lwowskich; to także piętnaście lat niepodległej Ukrainy, to również rocznica 350 - lecia składania ślubów przez króla Jana Kazimierza w Katedrze Łacińskiej we Lwowie i wielki Jubileusz 750 - lecia założenia miasta Lwowa".
W ramach obchodów Dni Lwowa w dniach od 17 do 25.11. 2006 r. przygotowano bardzo bogaty i atrakcyjny program dla wszystkich miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich.
Pierwszego dnia obchodów, w Szkole Podstawowej Nr 8 odbył się uroczysty apel połączony z częścią artystyczną. Dokonano podsumowania III konkursu plastycznego "Lwów na ilustracji" a zwycięzców i uczestników uhonorowano upominkami.
Piękne jest przesłanie tego malowania pejzażu miejskiego Lwowa: to rozbudzanie poczucia dumy narodowej z chlubnych osiągnięć w dziejach naszego kraju; budzenie szacunku dla dziedzictwa kulturowego narodu i podkreślenie piękna architektury miasta księcia Lwa. Upominkami nagrodzono wszystkich uczestników konkursu.
Były ciekawe i gwarne spotkania naszej młodzieży z uczniami Szkoły Licealnej nr 24 ze Lwowa, która kieruje dyrektor Łucja Kowalska.
Kolejnego dnia od rana rozpoczął się III Przegląd Piosenki Lwowskiej czyli przesłuchania konkursowe w trzech kategoriach wiekowych.
I wreszcie Wielka Gala - uroczyste otwarcie obchodów Dni Lwowa. Jest godzina 16 - ta - widownia Zamojskiego Domu Kultury wypełniła się do ostatniego miejsca. Scenę dekorują dwa lwy i to już mówi publiczności bardzo dużo - pierwsze skojarzenie - to lwy żywcem przeniesione spod lwowskiego ratusza, zawsze tam były; i drugie skojarzenie - to lwy z Cmentarza Orląt Lwowskich, bo teraz ich tam nie ma...
Dzisiaj - jest zabawa i nic nie umniejszy naszej głębokiej radości, wspaniałych wzruszeń i szelmowskiego uśmiechu batiara lwowskiego ze sceny zamojskiej. Na Sali klimaty i atmosfera niczym ze znanych przedmieść lwowskich - wystrojone dziewczyny - z lwowska lalunie - sukienki tiulowe, kapelusze na głowie, i tak samo strojni chłopcy - obowiązkowa czapka maciejówka, pod szyją przewiązana chustka, kraciaste spodnie i ten zadziorny uśmiech - oj, będzie się działo.
Prowadzący uroczystość odczytał nazwiska zwycięzców, tych, którzy najpiękniej śpiewali o Lwowie a następnie Prezydent Marcin Zamoyski wręczył nagrody i dyplomy uczniom a sponsorzy wręczyli upominki opiekunom młodych artystów.
Zapowiedziano koncert laureatów - wcześniej jednak - by wprowadzić publiczność w niepowtarzalny klimat i atmosferę rozśpiewanej ulicy lwowskiej, by przenieś nas w czasie i przestrzeni na lwowskie zaułki i przedmieścia Łyczakowa czy Kleparowa - zaproszono nas na "Spacer po Lwowie".
Zaproszenie zostało przyjęte z aplauzem i wraz z Mileną ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu znaleźliśmy się we Lwowie, by poznać atmosferę i piękno placów i ogrodów - poznać miasto beztroskich ludzi. Poddaliśmy się urokowi chwili, tym bardziej, że oprowadzał nas po swoim mieście Jurek Bitschan - rówieśnik dzisiejszych laureatów konkursu piosenki lwowskiej.
Nie byłam na piękniejszym spacerze, nie byłam w piękniejszym mieście: Góra Zamkowa czy inaczej Wysoki Zamek - symbol miasta Lwowa; Plac katedralny i Katedra Łacińska, a potem rok 1918 i Szkoła im H. Sienkiewicza - miejsce obrony Lwowa, i rozkaz marszałka J. Piłsudskiego przyjścia z odsieczą krwawiącemu miastu; śmierć Jurka Bitschana, Antosia Petrykiewicza i list do mamy, spopularyzowany przez piosenkę:
"O mamo otrzyj oczy
Z uśmiechem do mnie mów
Ta krew co z piersi broczy
Ta krew to za mój Lwów".
Wzruszenie, wzruszenie, wzruszenie...
22 listopada 1918 roku połączone siły polskie i lwowskie wyzwoliły Lwów a dwa lata później Marszałek Józef Piłsudski dekoruje miasto Lwów Orderem Virtuti Militari.
Trudno ujrzeć duszę miasta, my ujrzeliśmy ją dzięki Jurkowi Bitschanowi.
I przyszedł czas radości i wesela - występy laureatów. Zaprezentowane piosenki były niemałym show na najwyższym poziomie artystycznym. Było mnóstwo uśmiechów i żartów, znane słowa piosenek: o gitarze kupionej we Lwowie, o pannie Franciszce. Przebojem okazała się piosenka "Wesele Mańki Pryszcz" - a młoda osóbka, która wcieliła się w rolę Mańki - panny młodej - była rewelacyjna - bis!
Lwowskie piosenki rozbrzmiewały długo na scenie zamojskiego Domu Kultury - śpiewały je nie tylko nagrodzone zespoły. Mogliśmy posłuchać, podziwiać i oklaskiwać koncert w wykonaniu Zespołu "Tęcza" ze Lwowa i występ Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna".
To nie koniec atrakcji związanych z obchodami Dni Lwowa w Zamościu. Organizatorzy zapraszają nas na wystawę fotografii Antoniego Florczaka "Umierający Łyczaków" oraz na spektakl w wykonaniu Polskiego Teatru Ludowego ze Lwowa pt. "Hemar".
Marian Hemar - poeta, satyryk, a także uczestnik walk o Lwów w latach 1918 - 1920 - tęskniąc za Lwowem powiedział: "To miasto pagórków, poezji i pięknych kobiet", a ja w zupełności zgadzam się ze słowami poety, bo byłam we Lwowie niezliczoną ilość razy.
Dni Lwowa w Zamościu to piękna inicjatywa - pomysłodawcom i organizatorom należą się słowa uznania. To bardzo ważne dni w kalendarzu kulturalnym miasta Zamościa.
To także bardzo ważne dni dla tych, "którzy, obudzeni w środku nocy wyrecytują jak pacierz wszystkie lewe i prawe przecznice Łyczakowskiej" - urodzonych we Lwowie; ale ważne i dla tych, którzy jeszcze nie widzieli Lwowa. Przede wszystkim, te dni są ważne dla tych najmłodszych, dla których słowo Lwów nie jest miastem leżącym na Antypodach i wiedzą już, że najlepszym przewodnikiem po tym mieście jest Jurek Bitschan i ... piosenka lwowska.
I "gdy szczęśliwym chcesz być, pojedź do Lwowa..."
Teresa Madej
* * *
Rozstrzygnięcie III Przeglądu Piosenki Lwowskiej dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów M. Zamościa i Gminy Zamość
Po obejrzeniu i wysłuchaniu 15 zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, biorąc pod uwagę następujące kryteria:
- dobór repertuaru wokalnego z uwzględnieniem tematyki lwowskiej, gwarowość;
- walory głosowe;
- autentyczność wykonania z uwzględnieniem oryginalnego zapisu nutowego;
- ogólny wyraz artystyczny, tj.: ruch sceniczny, strój;
- kategorie wiekowe
Komisja konkursowa w składzie:
1.Joanna Przekocińska
2.Walery Semieniuk
3.ks. Krzysztof Świta
postanowiła przyznać:
w kategorii I (klasy I - III szkół podstawowych)
I miejsce Zespół wokalny "Ładne Kwiatki", SP Nr 4, opiekun - Jolanta Wilawer
II miejsce Zespół Wokalny "Czwórka", SP Nr 4, opiekun - Małgorzata Bakuniak;
III miejsce Zespół wokalno - instrumentalny z SP w Pniówku, opiekun - Marzena Hasiec
w kategorii II (klasy IV - VI szkół podstawowych)
I miejsce Zespół wokalno - instrumentalny "Boża Ferajna", SP Nr 6, opiekunowie - Piotr Siewień, Agnieszka Wojciechowska, Dorota Chudoba
II miejsce Zespół wokalny SP Nr 4, opiekun - Agnieszka Hamerska
III miejsce Zespół wokalno - instrumentalny SP Nr 8, opiekun - Ewa Zygmunt
w kategorii III (szkół gimnazjalnych)
I miejsce Zespół Dysonans z Gimnazjum Nr 1, opiekun - Marzena Hasiec
II miejsce Zespół wokalno - instrumentalny z Gimnazjum Nr 5, opiekun - Ewa Zygmunt
III miejsce Iwona Oszmaniec - Gimnazjum Nr 2, opiekun - Justyna Oleksińska
Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego LWÓW NA ILUSTRACJI dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów M. Zamościa i Gminy Zamość
Na konkurs wpłynęło 154 prace ze szkół zamojskich i Gminy Zamość.
Z uwagi na walory artystyczne jury w składzie:
1. Jerzy Tyburski - Dyrektor BWA w Zamościu - przewodniczący komisji konkursowej
2. Dariusz Łukasik - artysta plastyk - pracownik ZDK w Zamościu
3. Magdalena Cieplechowicz - artysta plastyk - pracownik MDK w Zamościu
postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
w kategorii I (klasy I - III szkół podstawowych)
I miejsce Justyna Malec lat 9, Szkoła Podstawowa nr 3 w Zamościu
II miejsce Marcelina Chachuła lat 7, Szkoła Podstawowa nr 4 w Zamościu
III miejsce Jakub Budziszewski lat 9, Szkoła Podstawowa nr 4 w Zamościu
Wyróżnienie Monika Adamiec lat 9, Szkoła Podstawowa nr 3 w Zamościu
w kategorii II (klasy IV - VI szkół podstawowych)
I miejsce Emilia Skowyra lat 10, Szkoła Podstawowa nr 4 w Zamościu
II miejsce Agata Jesionek lat 11, Szkoła Podstawowa nr 8 w Zamościu
III miejsce Anna Socha lat 12, Szkoła Podstawowa nr 9 w Zamościu
Wyróżnienie Sebastian Tatareus lat 10, Szkoła Podstawowa nr 4 w Zamościu
w kategorii III (szkół gimnazjalnych)
I miejsce Paulina Korneluk , lat 14 Gimnazjum nr 4 w Zamościu
II miejsce Katarzyna Lipczewska, lat 14 Gimnazjum nr 5 w Zamościu
III miejsce Michał Ryń, lat 14 Gimnazjum nr 5 w Zamościu
Wyróżnienie Jakub Zygmunt, lat 14 Gimnazjum nr 5 w Zamościu
autor / źródło: Teresa Madej fot. Artur Plewa dodano: 2006-11-22 przeczytano: 16783 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|