www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 10 stycznia 2025, w 10 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Wilhelma, Dobrosława, Grzegorza.
Styczniowe przysłowia: Styczeń mrozi - lipiec skwarem grozi. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Na zamojskich uczelniach


- - - - POLECAMY - - - -




Muzyka klezmerska bawiła publiczność na Broadwayu

Dawno nie uczestniczyłem w koncercie, podczas którego publiczność tak żywiołowo reagowała. Wspólne śpiewy, gromkie brawa i wielka radość po obu stronach sceny. Tak jednym zdaniem można scharakteryzować atmosferę jaka panowała podczas koncertu zespołu Jarmuła Band w zamojskim klubie Broadway.

Półtoragodzinny set, to zbyt mało, aby pozwolić muzykom opuścić scenę. Dopiero trzeci bis i wkroczenie do akcji Katarzyny Bubelli - organizatorki koncertu - zakończyło muzyczny wieczór. Ale zanim to nastąpiło, sześcioro muzyków z różnych części kraju, występujących pod szyldem Jarmuła Band, zaprezentowało kilkanaście utworów muzyki klezmerskiej.



Były to tradycyjne kompozycje żydowskie, z którymi większość ludzi na pewno miała już styczność, jednak w ramach bardziej klasycznego klezmerstwa. Interpretacje utworów w wykonaniu zespołu Jarmuła Band, na pewno wychodziły poza ramy muzyki stricte żydowskiej. Ale trudno się też temu dziwić, bowiem zespół składa się z wielu muzyków, a każdy z nich ma inne spojrzenie na muzykę.

- Nie rościmy sobie prawa do tytułowania naszej muzyki jako stricte żydowska, ponieważ jest ona interpretowana przez nas, na nasz sposób - powiedział Irek Czubak, lider zespołu.

W warstwie tekstowej przeważały stare żydowskie psalmy, psalmy hebrajskie, ale były też nowsze pieśni, pochodzące sprzed wieku czy kilkudziesięciu lat.



Zgromadzona na Broadwayu publiczność najlepiej bawiła się przy utworach powszechnie znanych - "Hava nagila" czy "Mazel Tow".

Wszystkie utwory poprzedzane były krótką opowieścią Irka Czubaka, który w ten sposób chciał przybliżyć publiczności kulturę narodu żydowskiego.



- Publiczność w Zamościu przewyższyła moje oczekiwania. Ludzie nie tylko biernie słuchali, ale uczestniczyli w spektaklu, byli jego częścią. Nam nie chodzi tylko o to, żeby zagrać, chcemy, żeby publiczność przeżywała koncert i to się nam dzisiaj udało - nie krył zadowolenia lider zespołu.

Reakcje publiczności były żywiołowe, nie były niczym wymuszane. No może niezupełnie, bowiem wymuszała je atmosfera i bardzo energetyczny, wykonywany z wielką ekspresją repertuar.



Artystom udało się dość szybko złapać kontakt z publicznością i jak to ktoś zauważył "było bardzo gorąco, i zewnętrznie, i wewnętrznie". A przecież zetknęły się ze sobą dwie różne kultury, wprawdzie przez setki lat będące blisko siebie, jednak mimo tego bardzo odległe.

Dobry kontakt z publicznością to podstawa, bo pokazuje, że muzyka dociera do słuchacza i pobudza jego emocje. Na Broadwayu ta muzyka rzeczywiście docierała do słuchaczy. Może dlatego, że wypływała z głębi duszy, a może po prostu dlatego, że była połączeniem pięknych pieśni z niemal cudownym brzmieniem instrumentów.



Zadowolenia z udanego koncertu nie kryła również jego organizatorka - Katarzyna Bubella i już zapowiedziała kolejne tego typu imprezy. Oby wytrzymała jak najdłużej w swoim postanowieniu, bo łatwo na pewno nie będzie. Trafić w gusta zamojskiej publiczności jest naprawdę ciężko. Tym razem się udało, na Broadwayu bawiło się ponad 100 osób.

Zespól wystąpił w składzie: Renata Wołkiewicz - śpiew, Ireneusz Czubak - śpiew, saksof, klarnet, Sławomir Kucharski - gitara, Walery Semeniuk - harmonia, Konrad Basiuk - gitara basowa i Radosław Kuliś - perkusja.



* * *

Na pamiątkę zamojskiego koncertu wszyscy muzycy zostali obdarowani grafikami autorstwa Stanisława Piro.


autor / źródło: wald
dodano: 2009-04-27 przeczytano: 15168 razy.



Zobacz podobne:
     Z tradycji dnia codziennego i świątecznego Żydów / 2012-02-12
     O zabytkach kultury żydowskiej na spotkaniu w "Civitas Christiana" / 2012-02-01
     IX Spotkania Kultur: W Zamościu był ich dom... / 2011-08-29
     Młodzież z Izraela w I LO / 2010-11-10
     Młodzi Izraelczycy gościli w Zamościu / 2009-11-14
     Ofiary, kaci i świadkowie / 2009-11-08
     Swing w restauracji Nowe Miasto / 2009-06-06
     Zawieźli "dobrą nowinę" do Petersburga / 2009-05-25
     Jarmuła Band zagra na Broadwayu / 2009-03-23
     Pobrali naukę jazzu / 2009-03-17
     Muzyka klezmerska w Zamościu / 2009-03-15
     Jazz Workshop 2009 / 2009-02-28
     Festiwal Sztuki Filmowej Jidysz- edycja Zamość / 2008-07-30
     Żydowska wieczerza paschalna w ZDK / 2007-04-16
     Wieczór kultury żydowskiej / 2007-03-31

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet