www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 10 stycznia 2025, w 10 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Wilhelma, Dobrosława, Grzegorza.
Styczniowe przysłowia: Kiedy w styczniu lato, w lecie zimno za to. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Na zamojskich uczelniach


- - - - POLECAMY - - - -




Latynoskie rytmy - Triduum Caecilianum AD 2006

"Tam pięknie grają i śpiewają
gdzie dobrzy ludzie mieszkają
".

Wszystkie zachowane zabytki liturgiczne podają, że chrześcijanie śpiewali podczas swoich nabożeństw.

Dla uczczenia św. Cecylii - patronki chórzystów, lutników, muzyków, organistów i zespołów wokalno - muzycznych, w dniach od 20 do 22 listopada 2006 r., pod patronatem Ordynariusza Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej J.E. Ks. Biskupa Wacława Depo, Stowarzyszenie na Rzecz Chóru "Rezonans" i Chór "Rezonans" zorganizowały koncerty muzyki kościelnej.

Koncerty odbywały się w pięknej scenerii prezbiterium, wystrojonego w obrazy przedstawiające św. Franciszka z Asyżu i św. Antoniego Padewskiego, Kościoła O.O. Franciszkanów pod wezwaniem Zwiastowania NPM w Zamościu, "... gdzie niegdyś brzmiała chwała Boża, w czasach rozbioru - wojenne śpiewy dało się słyszeć..." - dziś znowu brzmi chwała Boża i śpiewy kościelne, które przyciągają zamojską publiczność, spragnioną przeżyć estetycznych i artystycznych.

Zabrzmiały pierwsze dźwięki w wykonaniu Chóru "Rezonans", znane dźwięki - publiczność powstała z miejsc - to "Gaude, Mater Polonia" ("Ciesz się, Matko Polsko") - to średniowieczna polska pieśń - hymn, napisana po łacinie.

Po raz pierwszy pieśń została wykonana w Krakowie podczas uroczystości kanonizacyjnych biskupa krakowskiego św. Stanisława Szczepanowskiego w 1254 r. Utwór opowiada o sporze świętego z królem Bolesławem II Śmiałym, męczeństwie świętego oraz towarzyszących jego śmierci cudach. Hymn ten śpiewało rycerstwo po odniesionym zwycięstwie, później towarzyszył także innym ważnym uroczystościom narodowym. Podniosła chwila.

W imieniu organizatorów, zgromadzoną na koncercie publiczność powitała Alicja Saturska - kierownik artystyczny i dyrygent Chóru "Rezonans". Następnie głos zabrała Barbara Szeszyńska - Malec, Prezes Związku Sybiraków w Zamościu, która wypełniając Uchwałę Związku Sybiraków w Warszawie przekazała honorowe odznaki "Sybiraka" dla Alicji Saturskiej i całego chóru za upowszechnianie kultury muzycznej i wykonywanie pieśni patriotycznych.

Pani dyrygent w swojej wypowiedzi nawiązała do św. Cecylii, którą kościół wspomina 22 listopada, mówiła o roli muzyki religijnej w kościele i życiu człowieka. Zamiłowanie do pieśni stanowi bowiem cechę charakterystyczną naszego narodu.

"Kto śpiewa, modli się dwa razy" - mawiał św. Augustyn - aż chce się dodać - "Kto pięknie śpiewa, ten modli się potrójnie".

Ten koncertowy wieczór był możliwy dzięki pomocy i życzliwości sponsorów i filantropów współczesnych - Zamojskiej Korporacji Energetycznej SA, Prezydenta Miasta Zamościa i wielu ludzi dobrej woli, których Chór "Rezonans" uhonorował specjalną statuetką.

Połączone siły Chóru "Rezonans" i zespołu "Pankharita" pod dyrekcją Alicji Saturskiej wykonały Suitę Bożonarodzeniową - Navidad Nuestra Ariela Ramireza.

Ariel Ramirez (ur. 1921 r. w Santa Fe w Argentynie) - pianista i kompozytor. Światową sławę przyniosła mu napisana w 1964 r. "Misa Criolla" (msza kreolska), stworzona po decyzji Soboru Watykańskiego II, umożliwiającego odprawianie Mszy Św. w języku ojczystym. Kompozycja Navidad Nuestra (Nasze Boże Narodzenie) pochodzi również z 1964 r. Powstała jako efekt współpracy z poetą Félixem Luną, wielokrotnie wykorzystującym w swych wierszach dialekty, w tym także indiańskie.

Navidad Nuestra to cykl pieśni o tematyce bożonarodzeniowej, z których każda opowiada jedno z ewangelicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w Betlejem.
To historia narodzenia Pana, przedstawiona w sześciu barwnych scenach: Zwiastowanie, Pielgrzymka, Narodziny, Pokłon pasterzy, Trzej królowie i Ucieczka (zupełnie jak w niewielkiej kantacie), jest nacechowana "południowoamerykańskim" kolorytem (Maryja jest indiańską dziewczyną, pasterze składają w darze muły, a trzej Królowie przywożą poncho, wykonane z prawdziwej wełny z alpaki). Panuje radość i spokój, za możliwość obecności przy narodzeniu księżyc jest gotów oddać życie. Nawet w scenie poganiania osiołka podczas ucieczki Józefa i Maryi w celu ochrony życia nowonarodzonego Dziecięcia - nad Świętą Rodziną czuwa ogromne wewnętrzne ciepło (najprawdopodobniej także ciepło zewnętrzne, gdyż w Ameryce Południowej Boże Narodzenie wypada w środku lata). Podobnie jak Misa Criolla, tak i ten nieskomplikowany utwór prezentuje szeroki wachlarz rytmów i wzorców melodycznych Ameryki Łacińskiej, rozświetlając promienistą kolorystyką jedno z największych chrześcijańskich świąt.
Te utwory powstały 40 lat temu, ale dzięki ogromnej energii, głębokiej uczuciowości i wzruszającej prostocie, rozpalają entuzjazm wśród słuchaczy na całym świecie. Będąc, tak w przeszłości, jak i teraz, "przebojami" w Ameryce Południowej, utwory te zyskały miano współczesnej klasyki.

W europejskim odczytaniu "Suity Bożonarodzeniowej" - pieśni argentyńskiej, kultura i tradycja dwóch kontynentów Ameryki Południowej i Europy składają się jak dłonie do modlitwy. Geneza muzyki jest w tym przypadku mniej istotna. Liczy się tylko wspólna wiara i wspólne uczucie. Wszystko to czyni "Navidad Nuestra" prawdziwie "naszym" Bożym Narodzeniem. Ten efekt dało się osiągnąć dzięki świadomemu wykorzystaniu sił Chóru "Rezonans" oraz Zespołu "Pankharita". Piękny śpiew chóralny i rytmy latynoamerykańskie dały efekt imponujący i zaskakujący jednocześnie, tworząc odpowiedni klimat dla utworu Ramireza. Nie dziwi fakt, że egzotyczna muzyka ściągnęła do świątyni tak wielu słuchaczy - było to bowiem niezwykłe ludowe misterium Bożonarodzeniowe.

Kilka słów o muzykach.

Chór "Rezonans" powstał w 1983 r. przy Wojewódzkim Domu Kultury, aktualnie działa przy Wyższej Szkole Humanistyczno - Ekonomicznej im. J. Zamoyskiego w Zamościu. Skupia miłośników śpiewu chóralnego, a podstawę repertuaru stanowią utwory a cappella różnych epok - od renesansu do współczesności; muzyka sakralna i świecka. Chór koncertował na festiwalach krajowych i zagranicznych, otrzymując wiele nagród i wyróżnień. Jest inicjatorem wielu koncertów, między innymi "Muzyka bez granic" i "Triduum Caecilianum".

Zespół "Pankharita" - co w języku Indian Aymara znaczy "Róża" - powstał w 1992 r. Gra szczególnie muzykę andyjską. Fascynacja egzotyką folkloru Ameryki Południowej inspiruje do dalszej pracy i udziału w festiwalach folkowych i folklorystycznych. Zespół ma za sobą niezliczone występy w salach koncertowych z powodu swojej egzotyki, instrumentów i strojów. Wydana płyta "Musica Andina" prezentuje 10 - letni dorobek zespołu.

Ten utwór wypełnił pierwszy dzień koncertu na cześć patronki muzyki św. Cecylii.


autor / źródło: Teresa Madej
fot. Anna Kulik, Seweryn Wyszyński
dodano: 2006-11-29 przeczytano: 9247 razy.



Zobacz podobne:
     Na jubileuszu Stowarzyszenia na Rzecz Chóru "Rezonans" / 2012-06-25
     Uświetniły obchody Święta Niepodległości w Żółkwi / 2011-11-16
     VIII Triduum Caecilianum - program / 2011-11-03
     Zaśpiewają i zagrają ku czci św. Cecylii / 2011-10-24
     Z Chórem "Rezonans" na Kresach / 2011-01-25
     Carmen patrium Chóru "La Musica" / 2010-11-27
     Sławny "Dudaryk" w Zamościu / 2010-11-25
     Obrazy VII Triduum Caecilianum - Zamość 2010 / 2010-11-23
     Radosne gospel na Triduum Caecilinaum 2010 / 2010-11-23
     Ku czci patronki muzyki - rozmowa z Alicją Saturską / 2010-11-18
     VII Triduum Caecilianum - Zamość 2010 / 2010-11-08
     Chór "Rezonans" koncertował w Żółkwi / 2010-05-14
     Program VI Triduum Caecilianum / 2009-11-17
     Piękno sztuki dla św. Cecylii, czyli V Triduum Caecilianum 2008 / 2008-11-29
     Wielka Gala Chóru "Rezonans" / 2008-11-22
     Koncert Galowy na 25-lecie Chóru "Rezonans" / 2008-11-21
     Alicja Saturska ma głos / 2008-11-15
     25 lat Chóru "Rezonans" / 2008-11-09
     Koncert Galowy Chóru "Rezonans" i V Triduum Caecilianum / 2008-11-09
     Chóralny śpiew w pięknym Mieście / 2008-05-22

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet