|
Program festiwalu "Per Arte ad Astra"Pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Wacława Depo odbędzie się III Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej "Per Arte ad Astra" w Krasnobrodzie.
Program
KONCERT INAUGURACYJNY
21 czerwca 2009 r. godz. 19.00 Sanktuarium Najświętszej Marii Panny w Krasnobrodzie
program: Radosław Marzec - organy, Marek Vrabel - organy
Prowadzenie Koncertu : Mariola Czapla i Michał Maciejewski
II Ogólnopolski Konkurs Organowy Krasnobród 2009
I ETAP KONKURSU 23 czerwca 2009 r. : godz. 13.00 - 16.00
II ETAP KONKURSU 25 czerwca 2009 r. : godz. 10.00 - 13.00
prowadzenie konkursu - Michał Maciejewski
registrant - Krzysztof Ostrowski
opieka organmistrzowska - Andrzej Kamiński
JURY prof. Józef SERAFIN (przewodniczący), dr Radosław MARZEC, Marek VRABEL, dr Jarosław WRÓBLEWSKI
23 czerwca 2009 r. godz. 20.00 Kościół Świętego Ducha w Krasnobrodzie
Katarzyna Bąkowska - skrzypce
Katarzyna Bąkowska urodziła się w Warszawie. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie prof. Henryka Keszkowskiego. Obecnie jest adiunktem w tejże uczelni, a od 2006 roku pedagogiem klasy skrzypiec ZSM II stopnia Bednarska w Warszawie. Doskonaliła swe umiejętności na studiach podyplomowych w Indiana University School of Music (Bloomington, USA) u prof. Henryka Kowalskiego i prof. Franco Gulli (1998-1999). Otrzymała stypendia Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji Kultury, Fundacji Kościuszkowskiej, Dorothy Richard Starling Foundation, Warszawskiej Fundacji Kultury, Rządu Francuskiego, FAME Festival & School oraz Fundacji przy Konserwatorium w Nicei i Lozannie. Była finalistką konkursu Tadeusza Wrońskiego na skrzypce solo w Warszawie, gdzie otrzymała wyróżnienie (1995). Brała udział w festiwalach muzycznych i koncertach kameralnych, m.in. w Festiwalu Mozartowskim we Wrocławiu, Koncercie Roku w Galerii Porczyńskich w Warszawie, Filharmonii Opolskiej, Filharmonii Krakowskiej, Łazienkach Królewskich, Summer Festival w Bloomington, Fame Festival w Lawrenceville. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji muzycznych w Polsce, Francji, Szwajcarii oraz Stanach Zjednoczonych, pracując pod kierunkiem wybitnych artystów: Henryka Keszkowskiego, Erica Friedmana, Gerarda Poulet, Dong-Suk Kanga, Pierre Amoyala i Pawła Giliłowa. Pasjonuje ją również muzyka dawna. Swoje zainteresowania w tym kierunku rozwijała u boku Agaty Sapiechy oraz Lucy van Dael na kursach w Wilanowie i w Krakowie. Od 2006 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Bachowskiego. W działalności artystycznej Katarzyny Bąkowskiej szczególne miejsce zajmują recitale kameralne. W jej repertuarze znajdują się utwory od baroku do muzyki XX wieku.
24 czerwca 2009 r. godz. 19.00 Krasnobrodzki Dom Kultury
Duet gitar Klasycznych Andrzej Olewiński i Aleksander Wilgos
Andrzej Olewiński urodził się w1983 roku w Warszawie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 13 lat w Konserwatorium Muzycznym Janusza Raczyńskiego pod kierunkiem mgr. Macieja Regulskiego. Naukę kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. J. Elsnera w Warszawie w klasach mgr. Janusza Raczyńskiego oraz mgr. Marcina Siatkowskiego. W roku 2003 podjął studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie gitary st.wykł. Ryszarda Bałauszko. W latach 2007-2008 jako stypendysta programu Socrates-Erasmus kontynuował studia w Real Conservatorio Superior de Música ?Victoria Eugenia" w Granadzie pod kierunkiem prof. Glorii Luque Mediny.
W czasie swej edukacji muzycznej Andrzej Olewiński brał udział w licznych kursach oraz lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez słynnych pedagogów i wirtuozów gitary takich jak: David Russell (Szkocja), Pavel Steidl (Czechy), Carlo Marchione (Włochy), Costas Cotsiolis (Grecja), Michał Nagy (Polska), Marco Socias (Hiszpania), Alexander Swete (Austria) czy Janusz Strobel (Polska).
Jako solista i kameralista występował na licznych festiwalach w Polsce - min: Warszawski Festiwal Gitarowy, Nieustający Festiwal Gitarowy w Lublinie, Festiwal "Pokolenie JP2". Dokonywał również nagrań dla radia i telewizji. W latach 2003-2004 związany był z Piwnicą Artystyczną Andrzeja i Wandy Kurylewiczów. Andrzej Olewiński jest zdobywcą wielu nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach.
Aleksander Wilgos urodził się w 1984 w Warszawie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Grodzisku Mazowieckim pod kierunkiem Mirosława Rogalskiego. Ukończył Liceum Muzyczne im. K. Szymanowskiego w Warszawie, w klasie Krzysztofa Celińskiego. Podczas koncertu dyplomantów wykonał z orkiestrą Concierto del sur Manuela Ponce'a. W 2008 roku otrzymał dyplom Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (klasa Ryszarda Bałauszko) wraz z medalem Magna Cum Laude, przyznawanym najwybitniejszym absolwentom uczelni. Jest laureatem licznych konkursów międzynarodowych. W duecie z Andrzejem Olewińskim zdobywa I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. J. Rodrigo w Bojano (Włochy, 2008r.) oraz I miejsca w Konkursach Zespołów Kameralnych w Świdnicy (2005r.) i w Lublinie (2006r.). W roku 2004 brał udział w Kursie Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w klasie gitary, lutni i zespołów kameralnych prowadzonej przez Williama Cartera. Ponadto pobierał lekcje mistrzowskie u takich pedagogów jak: Marcin Dylla, Andrzej Mokry, Gerhard Reichenbach, Philippe Villa, Simon Standage, Paolo Pandolfo, i in. W roku akademickim 2007/2008 Aleksander Wilgos był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również laureatem programu stypendialnego Młoda Polska. W maju 2008r. został przyjęty przez Carlo Marchione do Conservatorium Maastricht w Holandii bez konieczności zdawania egzaminu wstępnego.
IMPREZY TOWARZYSZĄCE
22 czerwca 2008 Krasnobrodzki Dom Kultury godz. 18.00
Otwarcie Wystawy "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Ostatnie pożegnanie - Warszawa 1984"
Autor zdjęć : Grzegorz Ostrowski
godz.19.00 film Rafała Wieczyńskiego "Popiełuszko. Wolność jest w nas"
25 czerwca 2009 r. godz. 19.00 Krasnobrodzki Dom Kultury
"Bądź wierny, idź !" Pieśni wolności w wykonaniu Stanisława Markowskiego.
W czasie wieczoru będzie śpiewał pieśni i piosenki
z własną muzyką i tekstami takich poetów, jak m. In : Jan Lechoń, Krzysztof Kamil Baczyński, Zbigniew Herbert, Jerzy Narbutt, Stanisław Baliński?
Stanisław Markowski
Urodził się 8 maja 1949 roku w Częstochowie w rodzinie Alfredy i Kazimierza Markowskich.
Dyplom magistra geografii uzyskał Stanisław na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1972 roku.
Debiutował wystawą fotograficzną "Klimaty Krakowa" w 1971 roku . Następna to "Przedmieście", poświęcona dzielnicy jego dzieciństwa - Zawodzie, w Częstochowie.
Od 1977 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików /nr leg. 463/
W latach 1980 - 89 współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym" w Krakowie, a także do dziś z tygodnikiem "Niedziela" w Częstochowie. W latach 80-tych wykonuje zdjęcia spektakli w "Teatrze Starym" w Krakowie, współpracuje z Andrzejem Wajdą przy filmie "Człowiek z Żelaza". W latach 1980 - 81 w "Komitecie Porozumiewawczym Związków Twórczych i Naukowych" oraz w "Komitecie Pomocy Więzionym Za Przekonania".
Organizator niezależnego życia fotograficznego i wydawniczego. Zbierał i ujawniał nieznane materiały fotograficzne i fonograficzne, zwłaszcza te z grudnia 1970 roku. Współtworzył i prezentował w Polsce, cieszącą się olbrzymim zainteresowaniem , wystawę "Fotografie z lat 1956, 1968, 1976, 1980...", którą obejrzało kilkaset tysięcy osób. Za prace tę został uhonorowany w 1988 roku Nagrodą im. Eugeniusza Lokajskiego /fotografa Powstania Warszawskiego/ przyznaną przez Stowarzyszenie Niezależnych Dziennikarzy. A za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii Związek Polskich ArtystówFotografików uhonorował go w 1977 roku medalem im. Jana Bułhaka.W 2000 roku otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury z rąk Ministra Kazimierza Ujazdowskiego. W 2003 wyróżniony został Nagrodą w dziedzinie kultury przyznaną przez prezydenta Częstochowy. 3 maja 2008 roku odznaczony został przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i demokracji. W 2005 roku, na Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym w Bielsku Białej "Misterium Cierpienia, Misterium Odkupienia", otrzymał I Nagrodę za fotografię "Pieta Polska", ukazującą matkę księdza Jerzego Popiełuszki, nad trumną, w dniu jego pogrzebu, 3 listopada 1984 roku.
Prócz fotografii, jego pasją jest muzyka. Komponuje, gra na pianinie, śpiewa. Tworzy muzykę głównie do poezji polskiej. Szczególnie inspirują go wiersze takich petów, jak : Kazimierz Wierzyński, Jan Lechoń, Juliusz Słowacki, Krzysztof Kamil Baczyński, Leopold Staff, Stanisław Baliński, Bolesław Leśmian, Leszek Aleksander Moczulski. Śpiewa również poezję własną. W 1980 roku skomponował muzykę do słów wiersza Jerzego Narbutta - "Solidarni", która stała się oficjalnym hymnem Solidarności. W 2003 roku wydał swoją pierwszą autorską płytę "Tęsknota". W listopadzie 2008 roku z okazji 90 Rocznicy Odzyskania Niepodległości ukazała się nowa jego płyta zatytułowana "Bądź wierny, idź !"
Stanisław Markowski ma na swym koncie wiele znaczących osiągnięć fotograficznych. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach muzeów i galeriach w Lozannie, Bostonie, Tel Avivie, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Częstochowie, Kielcach, Bielsku Białej.
Głównym jednak miejscem prezentacji zdjęć Markowskiego, są jego albumy autorskie. Zrealizował ich już ponad 20. Trzy spośród jego albumów otrzymały tytuły Najpiękniejszej Książki Roku przyznanej przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Do najbardziej znanych należą ; "Drogami świętego Franciszka z Asyżu", "Ziemia Zbawiciela", "Ziemia Apostołów Pawła i Jana",
"Pejzaż święty-polskie kościółki drewniane", "Świat, którego już nie ma - Krakowski Kazimierz, dzielnica żydowska", "Dwór Polski" i "Oblicza polskiego dworu", "Zamki Śląska", "Skarby Jury", "Katedra na Wawelu", "Skarby Kielc", "Klimaty Krakowa".
ZAKOŃCZENIE FESTIWALU
26 czerwca 2009 Sanktuarium Najświętszej Marii Panny w Krasnobrodzie
godz. 18.00 Uroczysta Msza Święta Dziękczynna
godz. 20.00 KONCERT LAUREATÓW II OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU ORGANOWEGO
(ogłoszenie wyników Konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień)
program
utwory organowe wybrane przez Jury w wykonaniu Laureatów Konkursu
oraz
Arcangelo Corelli [ 1653 - 1713]
Sonata in B maggiore
cz.I Preludio. Adagio
cz.II Allemanda.Allegro
cz.III Sarabanda. Adagio
cz.IV Tempo di Gavotta. Allegro
Sonata in la minore
cz.I Vivace
cz.II Allegro
cz.III Adagio
cz.IV Allegro
wykonawcy:
Krzysztof Ostrowski - organy, Ewa Pomianowska - skrzypce, Katarzyna Czeżyk-Zielińska - skrzypce, Orkiestra Festiwalowa
prowadzenie koncertu -Michał Maciejewski
* * *
Dyrektor Festiwalu Elżbieta Ostrowska
Dyrektor Artystyczny dr Jarosław Wróblewski
Koordynator Festiwalu Mariola Czapla
Organizator Fundacja Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej DIVERTIMENTO, Krasnobrodzki Dom Kultury
Współorganizatorzy Parafia Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Krasnobrodzie, Parafia Zesłania Ducha Świętego w Krasnobrodzie,
Urząd Miejski w Krasnobrodzieautor / źródło: az dodano: 2009-06-11 przeczytano: 5979 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|