|
"Dni Krasnobrodu" w strugach deszczu W strugach deszczu i dość chłodnej pogodzie jak na tę porę roku upłynęły tegoroczne "Dni Krasnobrodu". Jedynie piątek był ciepły i słoneczny. I tego właśnie dnia w Krasnobrodzkim Domu Kultury
o godzinie 16.00 odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej ks. Jacka Raka pt. "Dokąd", które było jednocześnie pierwszym punktem obchodów "Dni Krasnobrodu".
Sobota przynajmniej dla niektórych rozpoczęła się bardzo wcześnie, bo już o godzinie 5.30 miłośnicy wędkowania zebrali się przy zbiorniku wodnym "Olender", gdzie punktualnie
o 6.00 rozpoczęły się Zawody Wędkarskie o puchar Burmistrza Krasnobrodu. Padało?
Na godzinę 11.00 zaplanowane było otwarcie Pikniku Historyczno- Wojskowego, lecz ulewny deszcz pokrzyżował plany organizatorom i program został zmieniony.
Oficjalne rozpoczęcie Pikniku nastąpiło o godzinie 14.00 na miejscu inscenizacji bitwy.
Natomiast w południe, kiedy deszcz troszkę odpuścił, w centrum Krasnobrodu pojawili się członkowie grup rekonstrukcyjnych. Można tam było spotkać patrole piesze, żołnierzy na rowerach i motorach. Przyjechały też polskie i niemieckie ciężarówki wypełnione po brzegi wojskiem. Nie zabrakło ułanów, którzy dumnie przejechali ulicami miasta.
Wszystko to było nie lada atrakcją dla zgromadzonych. Każdy mógł skorzystać z okazji i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie nie tylko z żołnierzami, ale także na pojazdach z okresu II wojny światowej.
Na łąkach przy ulicy 3-go Maja, miejscu rekonstrukcji, odbyły się pokazy sprawnościowe ułanów i wprowadzenie do bitwy. Potem zaczęło się to, na co, mimo deszczowej aury czekały zgromadzone tłumy - bitwa.
I jak to na wojnie bywa, były starcia, strzały, wybuchy, jeńcy i ranni, których opatrywano w szpitalu polowym. Wszystko to wyglądało bardzo realistycznie, co świadczyć może o doskonałym przygotowaniu grup i dobrym planie logistycznym.
Po zakończeniu inscenizacji nadszedł czas na realizację kolejnych punktów " Dni Krasnobrodu".
I tak, kiedy na Plac Siekluckiego dotarli wszyscy uczestnicy rekonstrukcji, zarówno widzowie jak uczestnicy bitwy głos zabrał Burmistrz Krasnobrodu, który wyraził słowa podziękowania wszystkim grupom, biorącym udział w tej inscenizacji. Towarzyszyła mu Monika Kończewska- MISS FOTO MODELS 2009, która asystowała przy wręczaniu oficjalnych podziękowań przedstawicielom poszczególnych grup.
Następnie głos zabrali przedstawiciele Firmy D.M. Sp.z.o.o z Warszawy, administratorzy emisji; którzy w kilku zdaniach opowiedzieli o Krasnobrodzkim Dukacie, który oficjalnie został wprowadzony do obiegu.
Tę lokalną monetę, wydaną w dwóch nominałach (7 i 70 dukatów) i nawiązującą do 70 rocznicy szarży Ułanów Wielkopolskich pod Krasnobrodem. Można było kupić podczas tegorocznych obchodów miasta.
Pomysłodawcą i Emitentem Dukatów Krasnobrodzkich jest Gmina Krasnobród, projektem graficznym zajął się Pan W. Nazarkiewicz. Wykonała go zaś się Mennica Polska S.A. w Warszawie.
Kolejnym punktem krasnobrodzkich obchodów był koncert Centralnego Zespołu Marynarki Wojennej Kresów Wschodnich i Podola. W wykonaniu zespołu można było posłuchać ciekawych aranżacji piosenek i pieśni patriotycznych, nawiązujących do wydarzeń historycznych.
Około godziny 19-stej rozpoczęły się konkursy z nagrodami dla najmłodszej części publiczności.
Najpierw dzieci odpowiadały na pytania Pań z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Zamościu, które pod hasłem "Bezpieczny i zdrowy wypoczynek" czynnie uczestniczyły w "Dniach Krasnobrodu". Potem odbyły się konkursy przygotowane przez Krasnobrodzki Dom Kultury. Jak zwykle ten punkt programu cieszył się ogromnym powodzeniem.
Tuż przed koncertem gwiazdy wieczoru, Grzegorza Wilka i Jarosława Webera z zespołem, na scenie pojawił się Burmistrz Krasnobrodu - Janusz Oś w towarzystwie pięknej Moniki Kończewskiej MISS FOTO MODELS 2009, który oficjalnie pogratulował krasnobrodziance sukcesu, jaki odniosła w Dubaju, życząc kolejnych i dziękując za promowanie naszego miasta.
"Nasza Miss" dostała także piękne kwiaty i upominek ufundowany przez Urząd Miejski w Krasnobrodzie. Zaraz potem na scenie gromkimi brawami powitano gwiazdy z telewizyjnego programu
"Jaka to melodia", JAROSŁAWA WEBERA I GRZEGORZA WILKA. Artyści zaprezentowali znane i lubiane szlagiery wykonawców polskich i zagranicznych. Zarówno gwiazdy koncertu jak i publiczność bawiły się znakomicie. Nie obyło się bez gromkich braw, wspólnego śpiewania i bisów.
Po energicznych i bardziej rokowych rytmach nadszedł czas na piosenki ze słonecznej Italii. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentował się zespół "Don Corleone Show", który przypomniał największe hity włoskiej piosenki. Publiczność bawiła się znakomicie, tańczyła i śpiewała wraz z artystami.
I w takim wesołym, tanecznym nastroju zakończył się drugi dzień obchodów "Dni Krasnobrodu".
Ostatni dzień świętowania dni miejscowości, to tradycyjnie Przegląd Orkiestr Dętych.
Już od wielu lat jest to nieodłączny element programu, który wpisał się głęboko w pamięć nie tylko mieszkańców miasta. W tym roku w przeglądzie wzięło udział 6 orkiestr.
Zanim rozpoczęły się konkursowe prezentacje na scenie, orkiestry można było zobaczyć i usłyszeć podczas przemarszu ulicami miasta. I tutaj nie obyło się bez niespodzianek, które zafundowała nam kapryśna tego lata pogoda. W tym momencie należy się wielki szacunek członkom orkiestr, które podczas przemarszu zaskoczył ulewny deszcz.
Muzycy nie przerwali swojej prezentacji i w strugach deszczu przedstawili się zgromadzonym na ulicach miłośnikom muzyki.
Gdy wszyscy muzycy dotarli na miejsce nastąpiło oficjalne otwarcie przeglądu. Potem było wspólne odegranie utworów przez wszystkich zgromadzonych muzyków. Tą jedną wielką orkiestrą, która brzmiała znakomicie dyrygował Bogdan Pałczyński.
Po odegraniu dwóch wspólnych utworów nastąpił kolejny punkt programu, czyli konkursowe prezentacje.
Każda z orkiestr zaprezentowała piętnastominutowy program, który oceniali jurorzy- muzycy w składzie: Tadeusz Dobrowolski z Przemyśla i Stefan Żuk z Nowego Sącza oraz Janusz Kiecana z Tomaszowa Lubelskiego.
Kiedy wszyscy już przedstawili przygotowane przez siebie utwory Jury udało się na obrady. Werdykt nie okazał się trudny, bowiem muzycy byli bardzo zgodni, a ich oceny poszczególnych orkiestr były jednomyślne. Protokół odczytał przewodniczący Jury Pan Tadeusz Dobrowolski.
W kategorii Orkiestr Małych pierwsze miejsce zajęła Orkiestra Dęta OSP w Tomaszowie Lub. Tuż za nią była Orkiestra Dęta działająca przy Krasnobrodzkim Domu Kultury, zaś trzecie miejsce przypadło Strażackiej Orkiestrze Dętej z Tarnogrodu.
W Kategorii Orkiestr Dużych pierwsze miejsce przypadło Młodzieżowej Orkiestrze Dętej Krasnostawskiego Domu Kultury, drugie Biłgorajskiej Orkiestrze Dętej im. Czesława Nizio, zaś trzecie Orkiestrze Dętej "ZABURZE".
Przyznano także nagrody dla kapelmistrzów, oraz nagrodę specjalną dla krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej.
Uroczystego wręczenia nagród w imieniu Burmistrza dokonała dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury Pani Mariola Czapla, której asystowała Miss Foto Models 2009 Monika Kończewska.
Oprócz nagród wszystkie orkiestry otrzymały pamiątkowe dyplomy i puchary.
Ostatnim punktem obchodów Dni Krasnobrodu był koncert zespołu "Roztocze" z Tomaszowa Lubelskiego, jednak ulewny deszcz pozwolił publiczności na obejrzenie tylko jednej prezentacji tegoż zespołu.
Tak, więc na koniec kapryśna pogoda znowu przypomniała o sobie i po raz kolejny zburzyła program tej trzydniowej imprezy.
Pozostaje mieć nadzieje, że za rok aura będzie bardziej łaskawa, czego sobie i Państwu życzę.
autor / źródło: MK dodano: 2009-07-29 przeczytano: 17948 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|