www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 22 stycznia 2025, w 22 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Anastazego, Wincentego, Doriana.
Styczniowe przysłowia: Fabian i Sebastian, gdy mróz dadzą srogą zimę przyprowadzą. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




25 lat z "Zamojskim Kwartalnikiem Kulturalnym"

Mija ćwierć wieku od wydania pierwszego numeru "Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego" - jedynego czasopisma na Zamojszczyźnie poruszającego wyłącznie sprawy kultury.

Pierwszy numer "Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego" ukazał się w 1984 roku. Od początku był wydawany przez Wojewódzki Dom Kultury, z inicjatywy Stanisława Rudego oraz kolegium redakcyjnego. Redaktorzy "ZKK" pisali wówczas: Naszym zamierzeniem (...) jest wypełnienie tego pustego miejsca, jakie stwarza dotychczasowy brak pisma o orientacji kulturalno-społecznej (...) Chcemy "sprzedać" szerszemu ogółowi wszystko to, co w zamojskiej kulturze się dzieje, pokazywać zarówno jej osiągnięcia, jak i niedostatki, szukając zarazem sposobów na ich przezwyciężenie (...).

Przez te kolejne 25 lat Kwartalnik zmieniał swą szatę graficzną. Były lata chude kiedy, wydawany co kwartał "ZKK" był skromniejszy. Miał czarno-białą kartonową okładkę i ograniczoną do ok. 60. liczbę stron, lecz jego treść była nadal wartościowa. Pomnażane działy tematyczne poświadczały, że czasopismo rozwija się mimo trudności finansowych.

Podobnie jak obecnie "Kwartalnik" skupiał wówczas zamojskie środowisko popularyzatorów kultury, badaczy, twórców i dziennikarzy. W tych pierwszych latach w "Zamojskim Kwartalniku" publikowali m.in.: Joanna Białek, Marta Brzustkowska, Jan Henryk Cichosz, Edward Franciszek Cimek, Jacek Drogosz oraz Maria Duławska.

Aktywni byli i są nadal pracownicy Zamojskiego Domu Kultury, Bożena Fornek, która zajmuje się redakcją "Biblioteczki Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego" - tomiku zawierającej teksty laureatów konkursu "Debiut" i Grażyna Kawala, która w autorskiej Sperandzie, publikuje rozmowy z interesującymi, młodymi ludźmi z Zamościa.

Wiele artykułów opublikowali: Stanisław Orłowski, Marian Zacharczuk, Krzysztof Czubara, Ewa Banasiewicz, Wiesław Koman a także Jacek Feduszka, Maria Fornal, Danuta R. Kawałko Janina Petera, Kazimierz Kowalczyk, Aleksander Przysada, Jadwiga Sadaj-Sado oraz Zdzisław Spaczyński. Aktywnie działali i działają przedstawiciele kolegium redakcyjnego: Elżbieta Gnyp, Piotr Kondraciuk, Andrzej Kędziora, Piotr Linek i Bogdan Szyszka.

Technicznie "Kwartalnikiem" zajmowali się kolejno: Mirosław Bogiel, Marian Siegieńczuk, Halina Górska, Marian Adam Stawecki, Anna Prystupa, Agnieszka Grabias oraz Małgorzata Mazur. Od strony plastycznej o Kwartalnik dbali Stanisław Pasieczny, Włodzimierz Filipski, a także Henryku Szkutnik, Andrzej Szumowski, Andrzej Bąk, Marek Jawor i wielu innych. Obecnie, na okładkach gościmy najczęściej fotografie Jerzego Cabaja, natomiast o szatę graficzną dba Elżbieta Hałasa.

Nie sposób wymienić wszystkich Sympatyków "ZKK". Wiele artykułów mają tu na koncie: Halina Matławska, Krzysztof Guzowski, Roma Kowalicka, Alina Misiura, Andrzej Józef Misiura, Sławomir Myk, Wacław Panasiewicz, Włodzimierz Wasiluk, Jerzy Kuśnierz, Maria Rzeźniak, Artur Witkowski, Jan Henryk Cichosz oraz Eliza Leszczyńska-Pieniak, Anna Rudy i Bogdan Nowak. W "ZKK" publikowali profesorowie Jerzy Kowalczyk i Wiktor Zin.

Swoje wiersze zamieszczali m.in. Andrzej Józef Misiura, Zbigniew Dmitroca oraz Krzysztof Konopa.

W 1987 roku powstało logo "ZKK". Stworzył je Stanisław Pasieczny i od tamtej pory już zawsze widnieje ono na pierwszej i ostatniej stronie okładki. Jest rozpoznawalne przez Autorów publikacji, Czytelników i Sympatyków, którzy utwierdzają w przekonaniu, że czasopismo jest potrzebne i pożyteczne, nie tylko ze względu na publikowane artykuły. Ważne jest również to, że "Kwartalnik" skupia osoby zainteresowane naszym miastem i regionem.

W numerze 100 czasopisma pisze o tym jeden z najwybitniejszych historyków sztuki i kultury okresu renesansu i epoki nowożytnej, odkrywca Zamościa dla świata nauki, prof. Jerzy Kowalczyk. Potwierdzają zamojscy badacze i czytelnicy.

Na łamach numeru 100 Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego, który pojawi się w sprzedaży w połowie września sporo miejsca poświęcamy minionemu 25-leciu jego istnienia w zamojskiej kulturze. Temat ten stał się motywem do napisania artykułów przez Annę Jawor oraz dr Anitę Has-Tokarz z Instytutu Bibliotekoznawstwa UMCS. Początki ZKK wspomina redaktor naczelny czasopisma Stanisław Rudy oraz prof. Jerzy Kowalczyk.

Przeczytać można w nowym numerze również o szacie graficznej "ZKK", czyli o winietkach, i w nawiązaniu do tego tematu o przygodach artystycznych z Kwartalnikiem zamojskich plastyków, którzy zawsze służyli dobrą i fachową radą przy tworzeniu kolejnych numerów.

Z jubileuszem Kwartalnika zbiegła się w czasie wystawa w zamojskiej BWA pochodzącego z Zamościa Jakuba Erola, który jest autorem kilku okładek czasopisma oraz plakatów Zamojskiego Lata Teatralnego. O wystawie opowiada Izabela Winiewicz-Cybulska w artykule Plakaty Jakuba Erola w BWA Galerii Zamojskiej.

W rubrykach mających swych stałych czytelników: Zamość Ordynacki oraz Małe Ojczyzny. Z kart historii, kolejne teksty opublikowały Bogumiła Sawa (Widok Zamościa Brauna z 1617 r. domniemaną kopią "malowania" Moranda z 1579 r. Cz. 2) i Regina Smoter-Grzeszkiewicz (Słownik Ordynacji Zamojskiej). Profesor Jerzy Kowalczyk wspomina interesującą historię medalu ilustrującego tzw. "Szkoły Szczebrzeskie", przekazanego przed kilku laty do zbiorów Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

Wiele miejsca poświeciliśmy w tym numerze ludziom kultury, wywodzącym się z Zamościa, a tworzącym w innych miejscach kraju i za granicą. Miłośnicy piosenki autorskiej poczytają o wywodzącym się spod Hrubieszowa poecie i bardzie, Janie Kondraku, w wywiadzie przeprowadzonym z twórcą przez Tomasza Wybranowskiego, redaktora "Kuriera Polskiego" tygodnika dla polonii w Irlandii. Zagościli u Nas pochodzący z Zamościa mieszkańcy Warszawy, historyk Norbert Boratyn oraz prof. Wojciech Włodarczyk, wykładowca stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. O wydarzeniach w kulturze w mijającym kwartale pisze Piotr Kondraciuk, wspominając wystawę "Dziejba leśna" oraz Elżbieta Gnyp w tekstach o Janie Siwczuku i Wiesławie Studenckiej- Grosset. Eliza Leszczyńska-Pieniak opowiada o Państwie Górskich rodzinie zamojskich muzyków.

W Poetyckim Hyde Parku gościmy Andrzeja Kulika oraz Piotra Szewca, którzy swe pierwsze "zawodowe" kroki stawiali w Zamościu. Nie sposób wymienić wszystkich publikujących w tym "Kwartalniku". Jak każdym numerze - prezentacje nowości wydawniczych z regionu i kronika wydarzeń mijającego kwartału.

Karty 100 numeru "Zamojskiego Kwartalnika" zdobią zdjęcia obrazujące pracę redakcji na przełomie 25 lat. Spotkania z kolegiów redakcyjnych i zdjęcia z ważnych wydarzeń kulturalnych, w których uczestniczył "Kwartalnik".

Rozmawiając podczas tworzenia tego numeru z osobami, które były przy Kwartalniku przez mijające 25 lat zawsze pojawia się stwierdzenie, że jest to duży wysiłek, ale że warto. Zamojski Dom Kultury z powodzeniem realizuje powierzoną przed laty misję wydawania Kwartalnika. Pozostaje życzyć kolejnych numerów "Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego", bo oświadczenia i nowych pomysłów nie brakuje.


autor / źródło: Agnieszka Szykuła
dodano: 2009-09-08 przeczytano: 6468 razy.



Zobacz podobne:
     Zamojski Kwartalnik Kulturalny: Nie tylko o UNESCO / 2012-05-23
     Zwiastun 110 numeru Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego / 2012-02-29
     Zwiastun 109 numeru Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego / 2011-12-08
     Zwiastun 108 numeru Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego / 2011-09-06
     Zwiastun 107 numeru Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego / 2011-06-06
     Zwiastun 106 numeru ZKK / 2011-03-01
     Zwiastun 105 numeru ZKK / 2010-12-20
     Zwiastun 104 numeru ZKK / 2010-09-08
     Nowy (103) numer Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego / 2010-06-08
     Zamojski Kwartalnik Kulturalny nr 102 / 2010-03-07
     101. numer Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego / 2009-12-17
     "Setka" Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego / 2009-10-28
     "Bieg przez Setkę". Spotkanie jubileuszowe / 2009-10-07
     Nowy Zamojski Kwartalnik Kulturalny / 2009-05-26
     98. numer Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego / 2009-03-12
     Łaszczów i okolice w nowym Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym / 2008-12-19
     Nowy Zamojski Kwartalnik Kulturalny / 2008-09-11
     Z kart historii Łabuń - nowy Zamojski Kwartalnik Kulturalny / 2008-03-09
     Tylko Leśmian - nowy Zamojski Kwartalnik Kulturalny / 2007-12-27
     Najnowszy Zamojski Kwartalnik Kulturalny poświęcony Zwierzyńcowi / 2007-10-04

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet