www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 23 listopada 2024, w 328 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adeli, Klemensa, Felicyty, Oresta.
Listopadowe przysłowia: Święty Marcin po wodzie - Boże Narodzenie po lodzie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Akcje i konkursy


- - - - POLECAMY - - - -




PIEŚŃ UJDZIE CAŁO. Polskie pieśni patriotyczne w Krasnobrodzie

Projekt "Pieśń ujdzie cało" (wystawa ilustracji oraz towarzyszący jej album) zrealizowano z okazji 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej i 20. Rocznicy Odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej obchodzonych pod hasłem "Zaczęło się w Polsce".

Organizatorem projektu jest Krasnobrodzki Dom Kultury, a współorganizatorami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach Programu MKiDN "Patriotyzm jutra", Narodowe Centrum Kultury, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Miejska Biblioteka Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Projekt ma na celu przypomnienie i popularyzację najbardziej znanych pieśni patriotycznych z różnych okresów dziejowych, które z pokolenia na pokolenie pozwalały zachować pragnienie wolności, podtrzymywały więzi narodowe, wiarę w przetrwanie, budziły uczucia patriotyczne, jak też pieśni i piosenek śpiewanych na co dzień dla urozmaicenia okopowego, obozowego czy partyzanckiego życia - często wesołych, lekkich i dowcipnych.

Autorami prac są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie, "polskiej szkoły ilustracji", którzy uczestniczyli warsztatach ilustratorów zorganizowanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury z okazji zbliżających się rocznic we wrześniu 2008 roku, m.in. Janusz Stanny, Zdzisław Witwicki, Elżbieta Gaudasińska, Rafał Strent, Mieczysław Wasilewski, Franciszek Maśluszczak, Tomasz Borowski, Krystyna Michałowska, Wanda i Bogdan Orlińscy, Jolanta Marcolla, Joanna Zimowska-Kwak, Elżbieta Wasiuczyńska, Artur Gołębiowski, Anna Sędziwy.

Zestaw poszerzono o dzieła innych artystów, takich jak Józef Wilkoń, Andrzej Heidrich, Julian Bohdanowicz, Marian Nowiński, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Zbigniew Kołaczek, czy Donat Kowalski z naszego regionu. Zwiększyło to możliwości interpretacji pieśni i wzbogaciło paletę dokonań formalnych.

Na wystawie, której wernisaż odbył się 10 września br., zaprezentowano ponad 100 prac, 38 artystów.

Wystawie towarzyszy album, w którym zamieszczono blisko 100 całostronicowych barwnych ilustracji oraz pełne teksty lub wybrane, najczęściej wykonywane zwrotki 84 pieśni.

Tradycje współpracy Krasnobrodu z ilustratorami

Ilustratorzy przyjeżdżają do Krasnobrodu od 25 lat tj. od roku 1984, kiedy autorka projektu Maria Grażyna Szpyra ówczesna dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Zamościu zorganizowała pierwszy Ogólnopolski Plener Ilustratorów, którego kolejne edycje prowadziła do czasu połączenia BWA z Galerią Sztuki Współczesnej w roku 2000.

Po kilku latach przerwy, w 2006 roku artyści powrócili do Krasnobrodu na spotkania środowiskowe w nieco zmienionej formie, tj. warsztatów na zaproszenie Sanatorium Rehabilitacyjnego dla Dzieci, gdzie w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Patriotyzm jutra" pracowali nad postacią i dziełem patrona sanatorium Janusza Korczaka.

Organizatorem kolejnych edycji poszerzonych o warsztaty plastyczne z dziećmi jest Krasnobrodzki Dom Kultury. W dniach 31 sierpnia do 13 września odbywają się kolejne, czwarte już warsztaty ilustratorów.

Dotychczasowe efekty warsztatów zachęcają do kontynuowania tej pożytecznej nie tylko dla artystów formy popularyzacji znanej na całym świecie polskiej ilustracji - np. wystawa "Korczak i jego dzieło" wraz z towarzyszącym jej albumem od kilku lat prezentowana jest w najlepszych polskich galeriach, do dziś miała już 25 pokazów.

Współpraca Krasnobrodzkiego Domu Kultury z ilustratorami nie ogranicza się tylko i wyłącznie do organizacji warsztatów i towarzyszących im wystaw.

W 2007 KDK przygotował w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Znaki Czasu" retrospektywną wystawę dorobku nestora polskich ilustratorów Zdzisława Witwickiego, wystawa wraz z towarzyszącym jej albumem prezentowana była już w kilkunastu galeriach na terenie całej Polski, planowane są następne pokazy.

Równocześnie KDK organizuje inne wystawy ilustracji, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe: Janusza Stannego w Częstochowie, Artura Gołębiowskiego w Sieradzu, czterech autorów - Krystyny Michałowskiej, Janusza Stannego, Bogusława Orlińskiego i Artura Gołębiowskiego (najpiękniejsze bajki) w Lublinie.


autor / źródło: Mariola Kawecka
dodano: 2009-09-12 przeczytano: 13647 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet