www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 23 listopada 2024, w 328 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adeli, Klemensa, Felicyty, Oresta.
Listopadowe przysłowia: Jaka pogoda listopadowa, taka i marcowa. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Publicystyka


- - - - POLECAMY - - - -




Jubileusz królowej polskich aptek

Jak przystało na królową polskich aptek, iście królewska oprawa towarzyszyła obchodom 400 lat Apteki Rektorskiej w Zamościu (18.09.). Najstarsza apteka w Polsce pracuje nieprzerwanie od czterystu lat w tej samej kamienicy. Tu historia przenika się ze współczesnością. Zabytkowe wnętrze, tak jak przed wiekami, tętni życiem aptecznym. Organizatorem jubileuszowych obchodów była rodzina Aptek Dbam o Zdrowie, do której należy Apteka Rektorska w Zamościu.



Apteka Rektorska - co podkreślano podczas oficjalnego spotkania - należy do wspólnego dziedzictwa. Założona została przez Szymona Piechowicza w 1609 r., rektora Akademii Zamojskiej, w narożnym lokalu kamienicy przy Rynku Wielkim.

Jak mówiono - w wielu krajach są apteki funkcjonujące równie długo jak zamojska, ale żadna z nich nieprzerwanie przez czterysta lat nie dostarcza swoim pacjentom opieki i porady farmaceutycznej. Apteka przez stulecia zmieniała swoich właścicieli aż do 1951 roku, kiedy to stała się przedsiębiorstwem państwowym. W 1954 zagroziła jej likwidacja, jednak dzięki staraniom magistra farmacji Bolesława Rymgajły, kierownika apteki w latach 1951 - 1970, wspartego przez mieszkańców Zamościa i władze, udało się ją zachować.



- Dzięki staraniom Władysława Romanowicza, kierownika apteki w latach 1970 - 1998, apteka otrzymała nazwę Apteki Rektorskiej i została stworzona izba pamiątek farmaceutycznych. Ta apteka może być przykładem tego jak kilkuset letnia historia i tradycja łączy się z teraźniejszością. W grupie Aptek dbam o Zdrowie jest 11 aptek zabytkowych. Prowadzone są dwa muzea farmacji - w Lublinie i Łodzi oraz dwie izby pamiątek farmaceutycznych - w Bydgoszczy i Zamościu.

Były gratulacje, podziękowania i życzenia dalszego rozwoju. Z okazji Jubileuszu Lubelska Okręgowa Rada Aptek nadała Aptece Rektorskiej Medal im. mgr farmacji Witolda Łobarzewskiego.

Z radości, że taki jubileusz obchodzony jest we Zamościu, nie posiadał się Marcin Zamoyski Prezydent Zamościa. Cieszył go fakt, że najstarsza apteka w Polsce mieści się w Zamościu, i świętuje jubileusz z udziałem znakomitych gości. Dziękował za organizację obchodów i życzył, aby apteka służyła zamościanom na dalsze setki lat.



Bardzo ważne słowa skierował do uczestników uroczystości ks. Biskup Wacław Depo.

- Historia jest siłą, którą tworzą nie tylko fakty, ale przede wszystkim, ludzie, którzy te fakty czynią poprzez wysiłek i oddanie serca. Aptekarska sztuka ma zadanie podwójne - najpierw wystąpić przeciwko wszelkiej przygodności, żeby zobaczyć człowieka w jego oryginalności istnienia, jego niepowtarzalności, by go leczyć w sposób wyjątkowy; a drugi - bardzo trudny wymiar, że medycyna i farmacja przeciwstawia się śmierci, czyli dąży do unieśmiertelnienia człowieka.

Ks. Biskup Depo złożył życzenia, by posługa poprzez miejsca pracy farmaceutów, zawsze wydobywały dobro z człowieka i czyniły go bardzo potrzebnym dla innych, i temu dziełu błogosławił.



Na ręce organizatorów list gratulacyjny przesłał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, dziękując za opiekę nad zabytkowymi aptekami, muzeami farmacji, izbami pamięci oraz za wydanie pięknie ilustrowanych monografii pięciu z aptek.

Znakomitym akcentem uroczystych obchodów było wydanie monografii "Apteka Rektorska", albumu z serii "Najsłynniejsze polskie apteki", autorstwa Andrzeja Wróbla. Gratką dla uczestników obchodów było zwiedzanie Izby Pamiątek i apteki w towarzystwie mgr farmacji Władysława Romanowicza, który jest żywą kroniką wiedzy o historii Apteki Rektorskiej.



Grupa pięciu utalentowanych muzyków wystąpiła w "Koncercie na ścianie" pn. Urodziny Rektorskiej, pod kierunkiem multiinstrumentalisty Ryszarda Bazarni. Zagrali na żywo, stojąc na pionowej ścianie Kamienicy Piechowiczowskiej. Było to niecodzienne show, które zaimponowało i przyciągnęło na Rynek Wielki ogromna publiczność, ciekawą nowego zjawiska muzycznego.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2009-09-21 przeczytano: 13971 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet