www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 10 stycznia 2025, w 10 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Wilhelma, Dobrosława, Grzegorza.
Styczniowe przysłowia: Jak styczeń rozchlapany, to lipiec zapłakany. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Na zamojskich uczelniach


- - - - POLECAMY - - - -




"Kryształowa Cegła" dla Zespołu Fortecznego Bramy Szczebrzeskiej

Na zakończonej IX edycji międzynarodowego konkursu o "Kryształową Cegłę - na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej", w kategorii "Rewaloryzacje Obiektów Zabytkowych", "Kryształową Cegłę" zdobyło Miasto Zamość za "Zespół Forteczny Bramy Szczebrzeskiej".

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 10 grudnia 2009 roku w Filharmonii Lubelskiej.

Jak relacjonuje Karol Garbula - rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Zamość - o "Kryształową Cegłę" rywalizowało 57 inwestycje z kraju i zagranicy, zgłoszone w 10 kategoriach. Zespół Forteczny Bramy Szczebrzeskiej rewitalizowany był w ramach Projektu "Konserwacja, renowacja i adaptacja na cele kultury zespołów fortyfikacji Starego Miasta w Zamościu" o wartości 8,5 mln euro, który współfinansowany był z Mechanizmu Finansowego EOG (wartość dofinansowania 5,9 mln euro), środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego" (1,5 mln zł) oraz budżetu Miasta Zamość.

Na zakres rewitalizacji składa się: remont zespołu fortecznego Bastionu VII, rekonstrukcja kurtyny, aranżacja ekspozycji muzealnej, zamontowanie systemu zabezpieczającego, remont Bramy Lubelskiej Nowej z murem kurtyny, rekonstrukcja fragmentów murów fortecznych, zagospodarowanie terenu przyległego, remont Bramy Lubelskiej Starej z murem kurtyny, poterną i kojcem oraz remont Bramy Szczebrzeskiej z murem kurtyny i galerią strzelniczą oraz wartownią a także modernizacja obiektu "Kazamaty" oraz otaczającego terenu. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, w tym samym konkursie, w kategorii na najlepszą inwestycję budowlaną na "Szlaku Słońca i Śniegu", za urodę dziedzińców kamienic na Starym Mieście, "Kryształową Cegłę" otrzymał Zamość.

Organizatorem Konkursu, który jest zdecydowanie największym, najbardziej reprezentatywnym i najszerszym przeglądem inwestycji budowlanych w przygranicznych regionach jest Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin.

* * *

Brama Szczebrzeska zwana także Floriańską od figury św. Floriana, jako jedna z 3 bram miasta została wzniesiona w 1603 - 05 przez budowniczego Błażeja Gocmana wg proj. B. Moranda. Attykę rokokową z kamiennymi wazonami i rzeźbami św. Floriana i św. Michała Archanioła dłuta Jana i Jakuba Macherów otrzymała w latach 1770 - 71. Dzisiejszy wygląd uzyskała po przebudowie klasycystycznej ok. 1821 - 25, kiedy to usunięto attyki z wazonami i figurami, przykrywając obiekt czterospadowym dachem. Wyróżnia się dwukondygnacyjną i trójosiową fasadą o surowym detalu w postaci grubego boniowania. We wnętrzu znajdują się wąskie kazamaty po bokach przejazdu bramnego oraz podobne pomieszczenia na I piętrze sklepione są kolebkami z lunetami. Do Bramy przylega zrekonstruowana kurtyna z galerią strzelniczą, biegnąca do bastionu nr 2. W czasach Królestwa Kongresowego mieściło się w Bramie więzienie.

Planuje się, że po zakończonych pracach Brama Szczebrzeska stanie się siedzibą Zamojskiego Ośrodka Informacji Turystycznej oraz Straży Miejskiej.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2009-12-13 przeczytano: 16153 razy.



Zobacz podobne:
     Rynek Wielki w Zamościu najpiękniejszy w Polsce / 2009-12-13
     Zamość się zapożycza / 2009-10-27
     Kolejne remonty na Starym Mieście już wkrótce / 2009-10-26
     Zamość - Miasto Europejskie / 2009-10-23
     Twierdza odsłania swoje tajemnice / 2009-04-27
     Krótki przewodnik po budżecie miasta / 2009-02-24
     Zamojska Strefa Ekonomiczna / 2009-02-09
     Zamość miasto inwestycji / 2009-02-08
     Strategia Kultury Zamościa na celowniku / 2009-01-16
     "Strategii rozwoju kultury Zamościa" ciąg dalszy. Konsultacje społeczne / 2009-01-03
     Kryształowa Cegła dla Zamościa / 2008-12-12
     Rozmowa z Tomaszem Kossowskim - wiceprezydentem Miasta Zamość / 2008-11-21
     Drugie życie oficyny Ratusza / 2008-11-17
     Zamojski Park najpiękniejszym parkiem w Polsce! / 2008-11-05
     Wiwat Turysta, Wiwat Turystyczny Stan! / 2008-11-03
     Strategią w kulturę Zamościa / 2008-10-15
     Zamojskie Miasteczko Ruchu Drogowego wyróżnione / 2008-10-09
     Kazimierz Wielki honoruje twierdzę Zamość / 2008-09-30
     Za lub przeciw- Muzeum Fortyfikacji i Broni / 2008-08-27
     Wizyta w partnerskim Loughborough / 2008-08-19

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet