|
Egzotyczne partnerstwo ZamościaDo europejskich miast partnerskich Zamościa: Schwäbisch Hall, Żółkiew, Loughborough, Bardejov, Łuck i Sighisoara, już w maju br., może dołączyć afrykańskie Marrakesz (Maroko). Do tej pory latały tam tylko nasze bociany. Zanosi się, że po podpisaniu umowy o partnerstwie, wielu zamościan zechce spędzać zimowe wakacje w Marrakeszu, tym bardziej, że w styczniu panują tam temperatury naszego lata.
Na zaproszenie Marcina Zamoyskiego Prezydenta Zamościa, w dniach 22-23 stycznia br. z wizytą w Zamościu przebywał Ambasador Królestwa Maroko Pan Moha Ouali Tagma z delegacją. Egzotycznym gościom towarzyszył dr Andrzej M. Łupina - Ambasador RP w Dakarze.
Marrakesz kusi zabytkami. To "Perła rzucona na Atlas" - tak mówią o tym mieście Marokańczycy. Zamość to "Perła Renesansu". Tak więc, dwie "perły" - europejska i afrykańska mają szanse stać się partnerami na skalę światową.
U źródeł wyboru Zamościa do współpracy z miastem marokańskim stoi dr Andrzej M. Łupina - Ambasador RP w Dakarze, który pozostaje w przyjacielskich stosunkach z Marcinem Zamoyskim i ceni sobie bardzo wysoko Zamość. Jak objaśnia pan Ambasador - długoletnie więzy przyjaźni z Prezydentem Zamoyskim owocują korzyściami dla dobra publicznego.
W piątek odbyło się spotkanie delegacji z Marcinem Zamoyskim Prezydentem Miasta Zamość i przedstawicielami Rady Miasta, podczas którego omówiono możliwości nawiązania ewentualnej współpracy między Miastem Zamość, a Królestwem Maroka.
Następnie podczas konferencji prasowej panowie ambasadorowie udzieli odpowiedzi na pytania dziennikarzy dotyczące planowanej współpracy pomiędzy Zamościem a Marrakeszem.
Na pytanie czy Marrakesz będzie naszym miastem partnerskim i jakich dziedzin będzie dotyczyć współpraca - odpowiedział Prezydent Zamościa.
- O tym zdecyduje Rada Miasta, po tej i po tamtej stronie. Po to jest wizyta Ekscelencji w Zamościu, że chce poznać i zobaczyć nasze miasto. Będzie rekomendował pani burmistrz Marrakeszu. Mam nadzieję, że Rada Miasta pozytywnie to zaopiniuje i 14 i 15 maja br. moglibyśmy, w czasie uroczystości otwarcia fortyfikacji, podpisać umowę partnerską.
Będziemy o tym rozmawiać z panem przewodniczącym Rady Miasta i być może już w lutym zapadną stosowne decyzje. Marrakesz jest także na Liście UNESCO. Mam nadzieję, że nasza oferta kulturalna będzie na tyle interesująca, że Marrakesz stwierdzi, że warto współpracować z naszym miastem.
- Współpraca, tak jak z innymi miastami partnerskimi, obejmie: wymianę młodzieży, wymianę kulturalną, która spowoduje, że te społeczeństwa poznają się, nastąpi poznanie historii dwóch narodów. Poprzez te kontakty będziemy więcej o sobie wiedzieć.
- Łączy nas obecność w Lidze Miast wpisanych na Listę UNESCO, a problemy w zarządzaniu takich miast są podobne, czy to w Polsce czy w Maroku. Wymiana doświadczeń pozwoli na lepsze zarządzanie substancją zabytkową. Mam też nadzieje, że kontakty kulturowe przerodzą się w biznesowe. Możliwe jest znalezienie rynków do sprzedaży naszych towarów. Otwieramy furtkę różnych możliwości - powiedział Prezydent Zamościa.
O kulisach wizyty i o swoich pierwszych wrażeniach z pobytu w Zamościu mówił Ambasador Królestwa Maroko Pan Moha Ouali Tagma.
- Jestem bardzo zadowolony, że mogłem odwiedzić Zamość. Sama idea zbliżenia pomiędzy miastami polskimi i marokańskimi wynika z założenia, że nasze kraje dążą do wzajemnego poznania, nawiązywania kontaktów, ponieważ u podstaw wielkiej historii leżą małe historie. Współpraca obustronna pomiędzy miastami jest tak samo ważna jak pomiędzy krajami. Marrakesz i Zamość mają dużo wspólnego. Oba miasta są nośnikiem dużych wartości kulturalnych. Ważna jest współpraca pomiędzy młodymi Marokańczykami i Polakami. Wymaga to pewnego procesu i czasu aby nasze zamierzenia zostały zrealizowane. Mam nadzieję, podobnie jak Prezydent Zamoyski, że w maju będzie możliwe podpisanie umowy.
Ekscelencja Ambasador Królestwa Maroko podziękował dziennikarzom za zainteresowanie Marrakeszem. Jak powiedział - to miasto założono w X wieku. Była to stolica różnych dynastii rządzących w Maroku, w tym tych, które zapisały się jako najważniejsze w historii Maroka. Obecnie miasto liczące pół miliona mieszkańców charakteryzuje się dynamicznym rozwojem, głównie w dziedzinie kultury i turystyki i wyznacza tożsamość całego kraju. Współpraca naszych miast pozwoli dołożyć wartość dodana do tego dziedzictwa kulturowego i skorzystać z możliwości, które leżą po obu stronach, także w zabytkowym mieście Zamość. Liczymy, że wymiana młodzieży pozwoli na wzbogacenie ich zasobów wiedzy.
W Marrakeszu przebywa wielu cudzoziemców, także na stałe, a wśród nich Polacy. Niedaleko Marrakeszu znajduje się Polska Misja Handlowa. Ważnym sektorem współpracy pomiędzy miastami może stać się działalność w obszarze konserwacji zabytków, także dziedzin gospodarczych. Marrakesz posiada rozbudowany sektor przemysłu, rolnictwa i usług. Liczba turystów odwiedzających Marrakesz jest bardzo wysoka, ponieważ miasto posiadające obiektywne warunki do rozwoju turystyki, stało się bardzo "modne". W pobliżu Marrakeszu znajduje się najwyższy górski szczyt - ponad 4200 m.n.p.m. Obok gór i niskich temperatur, są równiny, pustynia i oazy z trzydziestostopniowym upałem.
Trzydziestopięcioletnia nowo wybrana pani Prezydent postawiła sobie za cel, żeby rozwój turystyki nie odbywał się kosztem wartości podstawowych, które świadczą o całym dorobku cywilizacyjnym Maroka.
Na pytanie - jakie wrażenia wywiezie z Zamościa - pan Ambasador odpowiedział: Bez wątpienia Zamość to miasto historyczne, które posiada swoją odrębną osobowość.
W programie pobytu afrykańskich gości zaplanowano zwiedzanie Zamościa i Muzeum, wyjazd do Zwierzyńca, przejazd saniami do Florianki. Część kulturalną pobytu uświetnił występ Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego pn. "Zapraszamy do Tanga".autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2010-01-24 przeczytano: 3289 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|