www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 22 listopada 2024, w 327 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marka, Cecylii, Filomeny.
Listopadowe przysłowia: Święty Marcin jedzie błoniem siwym koniem. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Publicystyka


- - - - POLECAMY - - - -




Konfrontacja artystyczna w "Plastyku"

Uroczyste otwarcie wystawy prac uczniów klas I-III (przegląd dorobku pracowni plastycznych z semestru zimowego) odbyło się dn. 22.01. w Auli Szkoły przy ul. Pereca 17. Jednym słowem - kilkadziesiąt dzieł/prac uczniów stworzyło ogromną "korytarzową galerię".

- To jest bardzo ważne przedsięwzięcie - mówiła podczas otwarcia wystawy Hanna Maziarczyk, dyrektor Liceum Plastycznego im. B. Morando - ponieważ to wy, uczniowie, oglądacie, oceniacie i penetrujecie nowe techniki i nowe wartości. Dzięki takim przeglądom artystycznym wszystkich uczniów, następuje wymiana waszych doświadczeń z poszczególnych pracowni i zajęć. Ta wymiana artystyczna, dyskusje, które się toczą przez ostatni tydzień, są bardzo zauważalne w społeczności szkolnej. Cieszy mnie bardzo, że wasze postawy twórcze są tak bardzo różnorodne. Każdy z was jest wielkim indywidualistą, każdy ma pomysł na zamierzenia artystyczne, na stworzenie nowego obrazu, nowej idei artystycznej. I to cieszy.



- Bardzo ważną rzeczą, co wszyscy zauważyliśmy, jest to, że staracie się łączyć różne techniki w danej specjalizacji, w danej pracowni, czyli szukacie innowacji, co szczególnie jest widoczne w takim przedmiocie jak podstawy projektowania. Tym bardziej ciszy, że to są tylko ćwiczenia semestralne, czyli takie ćwiczenia gdzie uczymy przede wszystkim warsztatu dla was samych, i tylko po to, żeby uczeń kończący dyplomem Liceum Plastyczne, miał szanse odnaleźć się w świecie artystycznym. Myślę, że tego typu działania podjęte w tym semestrze będą kontynuowane w kolejnych latach, jako świetna konfrontacja dla was wszystkich, pokazująca jakie przemiany i zmiany następują w waszych działaniach artystycznych. Jesteśmy wszyscy zadowoleni z tej wystawy. Wszystkim gratuluję i życzę jeszcze lepszych pomysłów na tworzenie i dalszego rozwoju.


Komisja wybrała i nagrodziła kilka prac. Wyróżnienie z rysunku i malarstwa otrzymała: Estera Rozmyślak z kl. III b, Karol Tomczyk kl. III b i Adam Melnyczuk z kl. I b - z pracowni Marka Sołowieja; Maja Wysocka z kl. I b z pracowni Macieja Sęczawy; Piotr Starościc - kl. II a - pracownia Marka Rzeźniaka.



- Tego typu wydarzenie jest bardzo istotne dla młodzieży, ponieważ dokonują konfrontacji swoich działań artystycznych i dzieł jakie powstają w poszczególnych pracowniach. Dokonują wymiany doświadczeń, nowych pomysłów/innowacji, które pojawiają się w pracowniach "Plastyka". Pojawiają się też nowe pomysły na realizacje techniczne. Można penetrować, można ewaluować programy nauczania i to jest także ocena nauczycieli prowadzących i osiągnięć konkretnej pracowni. Jest to fajne, kiedy oglądają, rozmawiają i wymieniają swoje informacje, to niektórzy są zaskoczeni, że ja mogłam to zrealizować i to się podoba. Ocena młodego człowieka jest bardzo istotna, bo on poznaje swoją wartość - uzupełniała wypowiedź pani dyrektor.

Po otwarciu wystawy w towarzystwie Waldemara Leszczyńskiego, współpracującego z Liceum Plastycznym dyrektora Bursy Międzyszkolnej Nr 2 rozpoczęliśmy oglądanie prac prezentowanych w korytarzach i zaułkach szkoły. Profesjonalnych komentarzy udzielał Marek Sołowiej.

- To praca Adama Melnyczuka z kl. I b. Zwróciłem uwagę na postrzeganie przez niego obiektu. Uczniowie w tej chwili uczą się obserwacji obiektu, jest analiza przedmiotu rysowanego/malowanego. Proszę zwrócić uwagę jak modeluje światłem, jak obserwuje przedmiot. To jest ten garnek na który on patrzy, nie inny. U niego obserwuję intensywne skupienie. Chodzi o to, żeby oddać charakter obiektu rysowanego. To jest analiza wręcz rentgenowska.



Dłuższą chwilę spędzamy przy pracach Grzegorza Puszkara. Kolejno oglądamy prace wyróżnionej Estery Rozmyślak. Ją sama spotykamy w pracowni przy sztalugach. Przez salę gdzie odbywa się multimedialna prezentacja prac, które powstały w pracowni fotografii zmierzamy do galerii gdzie wystawiono rzeźbę i ceramikę. Jest co podziwiać: dobrze wykonana głowa, kopia "Brzemiennej" Dunin-Borkowskiego. Są też maseczki Melnyczuka, który dobrze odnajduje się w każdej dziedzinie. Z dużą uwagę podziwiamy projekty ubrań wykonane w pracowni tkaniny artystycznej, m.in. suknię Agnieszki Dubas.

- Grafika też się u nas pojawia - objaśnia dyrektor Maziarczyk - coraz więcej osób jest nią zainteresowanych tą dziedziną. Dobrze by było, gdyby naszą galerię chcieli zwiedzać uczniowie szkól gimnazjalnych. Planujemy" dzień otwarty" "Plastyka" w marcu. W przyszłym tygodniu mamy zamiar zrealizować "Zimę" z zamojskim "Plastykiem", tak jak już funkcjonuje "Jesień z artystycznym "Plastykiem". Będą rzeźby, formy przestrzenne - wykonywane z naturalnego materiału.



Jak podsumowała Hanna Maziarczyk, z uwagi na ogromną liczbę prac uczniów, szkole brakuje trochę miejsca, czyli zaplecza, choć warunki są znakomite, co cieszy grono pedagogiczne i panią dyrektor. Najważniejsze, że szkoła się rozwija, czemu służy nowy budynek i jego położenie w centrum miasta. To rzeczywiście fantastyczna artystyczna szkoła.

* * *

Prowadzący i pracownie Liceum Plastycznego im. Bernardo Morando w Zamościu: Marek Sołowiej - rysunek, malarstwo; Dorota Jasek - reklama wizualna, ceramika; Zygmunt Jarmuł - rzeźba, snycerstwo; Alicja Kowalska - tkanina artystyczna; Michał Mazurkiewicz - reklama wizualna, podstawy projektowania; Marek Rzeźniak - rysunek, malarstwo; Bartłomiej Sęczawa - rzeźba, ceramika; Barbara Szeptuch - rysunek, malarstwo; Stanisław Juszczak - snycerstwo; Tomasz Bełech - rzeźba, snycerstwo; Paweł Malczenko - reklama wizualna, podstawy fotografii o filmu; Karolina Krajcarz - ceramika, rzeźba; Damian Sawka - snycerstwo, ceramika.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2010-01-24 przeczytano: 16155 razy.



Zobacz podobne:
     Uczniowie liceów plastycznych na plenerze w Zamościu / 2012-06-14
     Będą chcieli "zatrzymać chwilę"- plener rzeźbiarski w szpitalu / 2012-06-06
     Wystawa "Dyplom 2012" w BWA / 2012-04-22
     Wystawa prac uczennic klasy czwartej zamojskiego "plastyka" / 2012-03-07
     Prace maturzystów "Plastyka" w Centrum Synagoga / 2011-12-15
     Wystawa archiwaliów "plastyka" / 2011-05-26
     "O czym opowiada Zamość nocą" sprawdzili uczniowie "trójki" / 2011-05-22
     Młode talenty w BWA / 2011-04-09
     Zamojska Starówka "na sztalugach" / 2010-09-24
     Uczniowie liceów plastycznych malują w Zamościu / 2010-09-23
     Dyplom 2010 / 2010-04-01
     "Animals" - wernisaż w ZOO / 2009-09-27
     Malują "perłę renesansu" / 2009-05-29
     Uczniowie "Plastyka" u progu kariery / 2009-04-09
     Prace dyplomowe w BWA / 2009-04-02
     Zamojski "Plastyk" w ministerstwie / 2009-03-26
     Młodzi zamojscy plastycy zainspirowani sztuką hiszpańską / 2008-11-19

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet