|
600 uśmiechów na 60-lecie MDKKoncertem w wykonaniu dzieci i młodzieży podsumowano działania sztabu XVIII Finału WOŚP w Zamościu oraz roczne obchody 60 - lecia Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego (24.03.).
Słynni wychowankowie zamojskiego MDK: to Beata Ścibakówna - aktorka, Dariusz Tokarzewski - Zespół VOX i Marek Grechuta - wokalista.
Takiej radości i dumy z występu dawno nie widziały oczy i nie słyszały uszy dorosłych. Prawdziwa gala, wszystko zapięte na ostatni guzik. Wyjątkowa chwila, kiedy przed zacnymi gośćmi na widowni prezentują się przedszkolaki, starszaki i młodzież. To prawdziwe wyzwanie, kiedy trzeba pokazać dokonania swoje i nauczycieli.
Publiczność powitał taniec węgierski "Czardasz" w wykonaniu zespołu tanecznego "Kornelki", prowadzonego przez Alę Bochniak. Prowadzące uroczystość Aleksandra Baranowicz - nauczyciel języka angielskiego i Magdalena Majer - nauczyciel plastyki dokończyły prezentacji gości witając: Iwonnę Stopczyńską wiceprezydenta Zamościa, dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu UM Kazimierza Chrzanowskiego, przedstawicieli Rady Miasta, pracowników zamojskiego magistratu, dyrektorów zamojskich szkół i placówek związanych z kulturą i oświatą oraz zamojskie media.
Równie gorąco powitano Mariana Szewerę i Janusza Fika - byłych dyrektorów placówki w jej 60-letniej historii, a także wszystkich darczyńców i instytucje, bez których przeprowadzenie XVIII Finału WOŚP nie byłoby możliwe. Dla przybyłych gości, piosenkę "Motylem byłam" zaśpiewał z sukcesem, zespół wokalny "Nutki", prowadzony przez panią Annę Sawkę.
Następnie zapoznano wszystkich z działalnością MKD im K Makuszyńskiego w Zamościu wspierającego liczne akcje społeczne. Wśród nich - po raz piąty Finał WOŚP, podczas którego 600 wolontariuszy o wielkim sercu kwestowało przez cały dzień. Podsumowania XVIII Finału WOŚP dokonała szefowa sztabu Ewa Skulimowska słowami: Warto pomagać. Orkiestra w 2009 i 2010 działała na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi. W 2010 roku w Zamościu zebrano 87 225,71 zł. Podziękowania przekazano wszystkim służbom porządkowym a także sponsorom i wolontariuszom. Dla wszystkich darczyńców oraz wspierających tegoroczne zmagania WOŚP, zatańczył, działający przy MDK od 15 lat pod okiem pani Anny Antoszczyk, zespół tańca nowoczesnego "Raptis".
Szeroka działalność MKD to także udział w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom i Mikołajki z książką - impreza propagującą głośne czytanie dzieciom. W placówce działa Klub Wolontariusza, którego członkowie odwiedzają dzieci w szpitalach, organizują zbiórki żywności oraz spotkania z potrzebującymi.
Prezentację dokonań wzbogacano występami dzieci i młodzieży. Muzyczny Klub Przedszkolaka, prowadzony przez Pawła Kołodziejczyka, zaprezentował wiosenny taniec z chustami, taniec z kijkami i taniec z miotełkami. W układach tanecznych najmłodszych widoczna była ogromna koncentracja i równie okazała radość.
Szczególną dedykację skierowano pod adresem pani wiceprezydent Zamościa. To rodzaj podziękowania za przychylność dla placówki, do której na zajęcia uczęszcza ponad 600 dzieci. W piosence "Mam 13 lat" ponownie zaprezentował się zespół wokalny "Nutki".
Pani Iwonna Stopczyńska w swojej wypowiedzi podkreśliła, że MDK to placówka oświatowa nie tylko z nazwy, to miejsce przyjazne dla wszystkich. To instytucja z misją, ważna nie tylko dla wychowanków i nauczycieli, także rozsławiająca poprzez swoje imprezy Zamość. Gratulowała dokonań i wspaniałej atmosfery świadczącej o wielkiej rodzinie.
W MDK aktywnie działają zespoły, koła naukowe oraz grupy artystyczne. Prowadzone są zajęcia stałe: taneczne, plastyczne, fotograficzne, rękodzieła artystycznego, muzyczne, teatralne, informatyczne, dziennikarskie, językowe, szachowe oraz wolontariat. Są także zajęcia okazjonalne, warsztaty artystyczne - feryjne oraz wakacyjne. Odbywają się spotkania z ciekawymi ludźmi - artystami, fotografami i poetami.
MDK słynie z konkursów. Do najbardziej znanych należą: Foto wydarzenie, Ogólnopolski Konkurs Rękodzieła Artystycznego "Igiełka", Przemocy mówię nie, Krew ratuje życie, konkurs organizowany wspólnie z ZOO - "Chrońmy drapieżniki Europy", konkurs literacki i recytatorski LIR, piosenki religijnej - Moja wiara moja miłość i konkurs organizowany we współpracy ze Strażą Pożarną.
MDK w Zamościu organizuje turnieje szachowe, również o randze międzynarodowej. Może się także pochwalić dziesiątkami wystaw i wernisaży, ponieważ działa tutaj Galeria Sztuki Dziecka. Już w tym roku odbyło się pięć wystaw, o których można przeczytać na naszym portalu. Na brak pomysłów nauczyciele z MDK nie narzekają i co raz to nowe imprezy wymyślają. Mogą więc dzieci i młodzież uczestniczyć w warsztatach edukacyjno - przyrodniczych, turniejach szachowych, konkursach plastycznych, muzycznych, fotograficznych, językowych oraz rękodzieła. Dla nich także i z ich udziałem organizowane są: turnieje tańca, inscenizacje teatralne, przeglądy zespołów muzycznych, zabawy andrzejkowe oraz choinkowe i cykle "Spotkania na poddaszu".
Społeczność MDK prowadzi również wymianę międzynarodową z Ukrainą, goszcząc u siebie młodzież ukraińską. Współpracę symbolizuje wspólnie posadzony przed budynkiem buk czerwony.
Uczestnicy uroczystości wysłuchali jeszcze wesołej piosenki "Gdy słońce świeci" w wykonaniu Klubu Piosenki Dziecięcej, kierowanego przez Pawła Kołodziejczyka. A następnie ulegli czarowi tańca z "Jeziora Łabędziego" do muzyki Piotra Czajkowskiego. To znakomity pomysł by małym dzieciom prezentować twórczość światowych kompozytorów poprzez zabawę. Taniec malutkich baletnic spodobał się wszystkim bez wyjątku.
W uroczystym koncercie wzięło udział ponad 300 wychowanków MDK. I jak podkreśla dyrektor placówki Andrzej Szumowski, nie o sukcesy tu chodzi. Dla wychowanków liczy się dobra zabawa, oraz miło i bezpiecznie spędzony czas pod okiem wyspecjalizowanej kadry pedagogicznej.
Prezentację działalności Młodzieżowego Domu Kultury zakończyła multimedialna wędrówka po placówce, przygotowana przez "Klub młodego informatyka", prowadzony przez Radosława Oktabę, czyli "600 uśmiechów na 60 - lecie MDK".
Były jeszcze podziękowania za zaangażowanie i współpracę dla Rady Rodziców od dyrekcji i nauczycieli MDK oraz wyrazy uznania dla kierownictwa placówki od Samorządu Wychowanków MDK.
Słowa podsumowujące wygłosił Andrzej Szumowski dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego, mówiąc, że cieszy go fakt rozwoju placówki i korzystania z niej dzieci i młodzieży. Jednak bez zaangażowania nauczycieli i rodziców ta misja nigdy by się nie powiodła. I dodał, że kolejnego dnia, ten koncert zostanie powtórzony dla rodziców wychowanków MDK. Serdecznie dziękował wszystkim biorącym udział w XVIII Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, bo jeśli udało się uratować choć jedno życie, to warto było ponieść ten trud.
I na zakończenie uroczystości uroczy taniec Zespołu "Kornelki", do utworu Celine Dion "To love you more". Goście zapoznali się jeszcze z wystawą fotograficzną WOŚP - Zamość 2005 - 2010, a potem przyjęli zaproszenie na pyszne ciasta, upieczone własnoręcznie przez mamy wychowanków. autor / źródło: AD dodano: 2010-03-27 przeczytano: 4082 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|