|
Chopin w Kosmosie, Kosmos w ZamościuKoncert "Muzyka Chopina" oraz światowa premiera widowiska muzycznego "Fryderyk Chopin - kosmiczny koncert" w wykonaniu Karola Radziwonowicza i Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego z udziałem załogi promu kosmicznego STS-130 Endeavour miała miejsce na Rynku Wielkim w Zamościu (15.05.).
Taki koncert zdarza się raz na dwieście lat. Wszystkich powitał dyrygent Tadeusz Wicherek i przedstawił tajniki powstawania prestiżowego wydarzenia artystycznego. Pomysłodawcą koncertu był Prezydent Marcin Zamoyski, który zapragnął uświetnić koncertem muzyki Chopina uroczystość otwarcia zrewitalizowanych obiektów fortecznych Twierdzy Zamość.
Tadeusz Wicherek dyrektor artystyczny i dyrygent Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego skojarzył fakty i zaprosił do udziału w koncercie Karola Radziwonowicza. To właśnie znakomity pianista nagrał muzykę Fryderyka Chopina na płytę, którą zabrała w lutym w kosmos załoga promu kosmicznego STS-130 Endeavour, dowodzona przez płk George D. Zamka, Amerykanina o polskich korzeniach.
Kolejną osobą, która miała swój udział w spektakularnym widowisku rozgrywającym się na oczach niecodziennych widzów był reżyser Adam Ustynowicz, który połączył inne fakty. Dwie osoby: kanclerz Jan Zamoyski i architekt Bernardo Morando wymyślili, że pustej przestrzeni zbudują "idealne miasto". Ponad czterysta lat po tym wydarzeniu, astronauci wielu krajów budują Międzynarodową Stacje Kosmiczną - idealne miejsce w przestrzeni kosmicznej. Adam Ustynowicz, przyjaciel płk G. Zamka, zaproponował zabranie w kosmos muzyki Chopina by uczcić 200 rocznicę urodzin kompozytora. Udzielił także astronautom wskazówek co do ujęć filmów kręconych na stacji kosmicznej.
W sobotni wieczór muzyka genialnego kompozytora Fryderyka Chopina zabrzmiała na reprezentacyjnym Rynku Wielkim. Koncertu wysłuchali: J. E. Ambasador Norwegii Enok Nygard, bohaterowie "kosmicznego" - filmu pięcioosobowa załoga promu kosmicznego, uczestnicy konferencji naukowej odbywającej się z okazji otwarcia zrewitalizowanych obiektów fortecznych Twierdzy Zamość oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Zamościa.
Koncert rozpoczął utalentowany Bartosz Zwolan, uczeń PSM Ii II St. i. K. Szymanowskiego w Zamościu i zagrał Andante Spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tadeusza Wicherka. Udział w tym koncercie to dla młodego pianisty ogromna szansa, ponieważ z koncertu i widowiska muzycznego przygotowywany jest film w reżyserii Adama Ustynowicza.
Następnie za fortepianem zasiadł Karol Radziwonowicz, który ma na swoim koncie nagranie wszystkich utworów Fryderyka Chopina. W jego błyskotliwym wykonaniu usłyszeliśmy Nokturn Es dur op. 9 nr 2. Pięknie zagrał solówkę na skrzypcach koncertmistrz Piotr Redeł. Kolejne dzieło Chopina - II Koncert fortepianowy F-moll op. 21 i jego trzy części - Maestoso, Larghetto i Allegro vivace. To doskonałość muzyczna inspirowana pierwszą miłością Chopina. Przecudowna romantyka i wirtuozeria wykonania, niezwykła, zaczarowana poetyka wykonania niosąca wszystko, co najpiękniejsze.
W programie kolej na widowisko muzyczne "Fryderyk Chopin - kosmiczny koncert" według pomysłu i w reżyserii Adama Ustynowicza. Na wielkim ekranie prezentowany jest film, który został zmontowany z kilkugodzinnego nagrania realizowanego przez George D. Zamka i załogę promu kosmicznego STS-130 Endeavour. Publiczność ma wyjątkową okazję uczestniczyć w wydarzeniu o randze światowej.
Muzyka Chopina, której astronauci słuchali z płyty w kosmosie, płynie na żywo spod palców Karola Radziwonowicza i instrumentów Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tadeusza Wicherka. Utwory na płytę, nagrane przez Karola Radziwonowicza i Orkiestrę Sinfonię Viva prowadzoną przez Tomasza Radziwonowicza, zostały odpowiednio dobrane na potrzeby misji, uwzględniając wszystkie etapy wyprawy kosmicznej.
Na ekranie obserwujemy przejście astronautów do promu kosmicznego a towarzyszy temu Preludium A-dur op. 28 nr 7. Odliczanie i start promu odbywa się przy dźwiękach Etiudy C-moll opus 10 nr 12 zwanej "rewolucyjną". Kolejne dzieła Chopina, których mogliśmy wysłuchać obserwując załogę promu Endeavour w kosmosie to: Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, Polonez A-dur op. 40 nr 1, Larghetto z II Koncertu fortepianowego F-moll op. 26. Z ekranu pozdrawiają nas uśmiechnięci astronauci. Oglądamy jak unoszą się wnętrz promu w warunkach stanu nieważkości, ich zabawy z kamerą, przy pracy, podczas spożywaniu posiłków i przy porannej toalecie.
Gra kolejne utwory Chopina Karol Radziwonowicz - Walca Des-dur op. 64 nr 1, Etiudę E-dur op. 10 nr 3, Kołysankę Des-dur op. 51 oraz Balladę G-moll op. 23. Na ekranie przygotowanie Stephena Robinsona do wyjścia poza statek kosmiczny oraz jego praca w przestrzeni kosmicznej. Misja zakończona sukcesem, astronauci uroczyści uroczyście wstęgę. Przychodzi czas powrotu na Ziemię. Prom kosmiczny ustawia się do lądowania. Ziemia na horyzoncie i "rogalik" księżyca pozostaje daleko w tajemniczym kosmosie. I końcowa scena, załoga statku witana przez pracowników NASA.
Na zakończenie widowiska możemy wysłuchać Largo w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza. Jest to ukłon dla jego instrumentalizacji dzieł Chopina, nagranych na płytę, której astronauci słuchali na promie kosmicznym.
To wyjątkowe wyróżnienie być pierwszym pianistą utworów słuchanych w kosmosie. To zostaje już na zawsze. Nie ukrywam, że jestem dumny z tego faktu, a utwory Chopina genialnie pasują do tego obrazu. Sądzę, że było to wielkie przeżycie dla astronautów. Do muzyki Chopina potrzebny jest element pokoju, metafizyki i cisza - a to wszystko jest w kosmosie - powiedział Karol Radziwonowicz.
Certyfikat NASA z kopią płyty potwierdzający fakt, że te konkretne utwory były na stacji kosmicznej przekazano wybitnemu pianiście oraz Kancelarii Prezydenta PR z dedykacją: "Dla Narodu Polskiego".
Na ręce płk George D. Zamka, w imieniu mieszkańców Zamościa, Prezydent Marcin Zamoyski przekazał akwarelę wykonaną przez Stanisława Pasiecznego przedstawiającą zamojski ratusz. Załoga statku kosmicznego obdarowała Prezydenta "kosmicznym" plakatem z plakietką załogi.
autor / źródło: Teresa Madej fot. Wojciech Czerwieniec dodano: 2010-05-19 przeczytano: 4787 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|