www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 23 listopada 2024, w 328 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adeli, Klemensa, Felicyty, Oresta.
Listopadowe przysłowia: Od świętej Salomei zima jest w nadziei. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Wszyscy ludzie Zamościa


- - - - POLECAMY - - - -




Muzykalia 2010: Muzyczne tradycje Chopinowi

Koncert "Fryderyk Chopin spadkobiercą XVIII-wiecznej tradycji muzycznej Polski i Francji" z udziałem zespołu Instrumentów Dawnych "Altri Stromenti" i Zespołu Muzyki Dawnej "Capella all Antico" z solistkami Eweliną Siedlecką i Anną Krawczuk zakończył III Zamojskie Muzykalia 2010 (23.05.).

Na miejsce dwuczęściowego koncertu dla miłośników i znawców muzyki poważnej organizator - Zamojski Dom Kultury, wybrał siedemnastowieczne wnętrze zrewitalizowanej Bramy Szczebrzeskiej. Ta sala czekała na swoje odkrycie. I jak powiedział Krzysztof Obst - akustyka kameralnego wnętrza uległa zmianie po wypełnieniu się słuchaczami, to jest to miejsce stworzone dla grania i słuchania muzyki. Wprost idealnie komponuje się z charakterem przedsięwzięcia.



Koncert muzyki średniowiecznej

Dla tych, którzy przyszli po raz pierwszy, i dla tych, którzy podążali za muzyką od trzech dni z okazji Zamojskich Muzykalii, jako pierwsze zaprezentowały się prześliczne i uzdolnione białogłowy w szykownych kostiumach z epoki.

Przed zamojską publicznością wystąpił Zespół Muzyki Dawnej "Capella all Antico", założony dwadzieścia siedem lat temu przez Krzysztofa Obsta, który tworzą: Paulina Lupa (fidel), Ewa Kalinowska (mandora), Marta Kusiak (flety proste), Sylwia Namroży (rebek altowy), Aleksandra Zwolan (rebek tenorowy, bas fidel) i Małgorzata Neścior (instrumenty perkusyjne), uczennice Szkoły Muzycznej w Zamościu.

Wraz z Zespołem Muzyki Dawnej z Zamościa wystąpiły solistki: Anna Krawczuk (sopran) i Ewelina Siedlecka (sopran) - absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, studiujące śpiew solowy i specjalizujące się w wykonawstwie muzyki dawnej.

Koncert był ukłonem dla genialnego kompozytora Fryderyka Chopina, spadkobiercy XVIII-wiecznej tradycji muzycznej Polski i Francji. W repertuarze znalazły się średniowieczne utwory (XIV i XV w.) maryjne, pieśni o niezwykłej urodzie. Występ zakończyła prześliczna pieśń Gilles'a Binchois (1400-1460) "Fille a Marier", stając się doskonałym podsumowaniem wrażeń, których doświadczyliśmy podczas poprzednich dwunastu utworów.



Wspaniała ekspresja, profesjonalizm wykonania, orientalny charakter brzmienia instrumentów dawnych i rewelacyjne głosy solistek tworzyły niezwykły spektakl muzyczny. Kunszt wykonania każdego utworu wprost zdumiewał i zachwycał jednocześnie. Wykonawczynie wypracowały swoim występem niecodzienny koloryt otwierając przed słuchaczami przestrzeń interesującego klimatu, takiego, do którego chce się powracać i nadal słuchać. Było w tym wiele czaru, artyzmu i niespotykana atmosfera, którą znakomicie doceniła publiczność. Osiem uzdolnionych dziewcząt tworzyło nie tylko zgrany zespół dla ucha, także dla oka.



Koncert barokowy

W dalszej części koncertu słuchacze spotkali się z muzykami tworzącymi Zespół Instrumentów Dawnych "Altri Stromenti", założonym w 1992 roku przez Leszka Firka. Jednym z nurtów repertuarowych zespołu jest szeroko pojęta "klasyka baroku". W roku powstania zespół zainicjował cykl pod hasłem "Koncerty barokowe" w kamienicy "Pod Złotym Słońcem" we Wrocławiu i wykonał ponad 60 różnych programów zawierających utwory siedemnastego i osiemnastego wieku.

Lider zespołu ukończył studia skrzypcowe we wrocławskiej Akademii Muzycznej, podyplomowe - o specjalności skrzypce barokowe w Akademii Muzycznej w Krakowie i trzyletnie w drezdeńskiej Akademii Muzycznej. Uczestniczył w kursach mistrzowskich, koncertował z polskimi i zagranicznymi zespołami muzyki dawnej, brał udział w kilkunastu nagraniach dla różnych wytwórni, także amerykańskiej.



Jak mówi Leszek Firek - skład zespołu jest otwarty i zależy od potrzeb wykonywanego repertuaru. W niedzielne popołudnie w Bramie Szczebrzeskiej wystąpili: Rafael Przybyła grający na oboju barokowym i oboju d'amore ("miłości"), Leszek Firek - skrzypce barokowe, Christopher Mark Caudle - wiolonczela i viola da gamba i Andrzej Zawisza - klawesyn. Znakomici muzycy kontynuowali program pierwszego swojego koncertowania w BWA Galeria Zamojska (22.05.) i zaprezentowali publiczności kilka kompozycji, których zapewne słuchał również Fryderyk Chopin.

Na koncert złożyły się: Sonata in C na obój, skrzypce i basso continuo Godfreya Fingera, IV Sonata F-dur HWV 383 na obój, skrzypce i b.c. Georga Friedricha Haendla oraz dwie kompozycje Jerzego Filipa Telemanna i były to: XII Fantazja na skrzypce solo oraz Sonata B-dur na obój, skrzypce i basso continuo. Niedzielny koncert wypadł znakomicie a zespół wybitnych muzyków zdobył sobie wielu kolejnych zwolenników.

Należy podkreślić, że członkowie "Altri Stromenti" grają na oryginalnych, dawnych instrumentach. Kierownik artystyczny Zespołu Leszek Firek gra na autentycznych skrzypcach francuskiego lutnika Pierre Delaunay, Paris 1763 oraz Franz Placht,1783. To nie pierwsze i mam nadzieję, nie ostatnie spotkanie z klejnotami muzyki barokowej w wydaniu utalentowanych i wszechstronnie wykształconych muzyków.


autor / źródło: Teresa Madej
fot. Wojciech Czerwieniec
dodano: 2010-05-26 przeczytano: 13537 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet