www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 10 stycznia 2025, w 10 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Wilhelma, Dobrosława, Grzegorza.
Styczniowe przysłowia: Styczeń mrozi - lipiec skwarem grozi. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Na zamojskich uczelniach


- - - - POLECAMY - - - -




Zamojska Arlekinada na 102

Korowód ponad stu osób w kostiumach rodem z karnawału weneckiego zaczarował mieszkańców i gości Zamościa, zwanego "Padwą Północy". Zamojska Arlekinada odbyła się w ramach projektu Zamość - Letni Sezon Sztuki Lubelszczyzny i była niezwykłą atrakcją III edycji Festiwalu Kultury Włoskiej (11 - 12.06.).

Zamojska Arlekinada to czarodziejski spektakl, w którym wzięły udział amatorskie teatry pantomimiczne, członkowie zamojskich zespołów  artystycznych w historycznych i karnawałowych strojach nawiązujących do Karnawału Weneckiego.



Piątkowe nocne widowisko artystyczne ściągnęło licznych starszych i młodszych widzów na Rynek Wielki. Wszystkich witali szczudlarze przebrani za bajkowych i filmowych bohaterów. Następnie uczestnicy korowodu wykonali etiudy inspirowane komedią dell? arte, układy taneczne i pokazy  kuglarskie z ogniem, które czyniły ogromne wrażenie na obserwatorach.



Myślą przewodnią  Zamojskiej Arlekinady była atmosfera ulicy weneckiej w okresie karnawału, która idealnie wpisywała się w scenerię renesansowej architektury Zamościa. W korowodzie, podczas tańców przewijały się postacie z komedii dell?arte, m.in. Arlekin, Pierrot, Colombina, Catherina i El Capitano. Do wspólnej zabawy zaproszono widzów, którym udzielił się nastrój wyjątkowego wieczoru.



Później pary rodem z weneckich klimatów w bogatych kostiumach z garderoby Teatru Muzycznego w Lublinie oraz zasobów własnych zatańczyły "hajduczka" do muzyki Zespołu Muzyki Dawnej "Capella All Antico" z Zamościa. Dwa tańce wykonano do muzyki Fryderyka Chopina.

Magię prawie godzinnego widowiska artystycznego czynili: Teatr  Gry Wstępnej Te Złote z Krakowa, Zespół  Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", bębniarze z Klubu Etnicznego i  Grupa Kuglarzy "Utopia" z Zamościa oraz  Grupa Szczudlarzy ze Stowarzyszenia Aktywnych Animatorów Kultury Saak  z Hrubieszowa.  



Elementy widowiska powtórzono w zespole staromiejskim, na podwórku ulic Bazyliańskiej i Staszica. Do ostatniego miejsca wypełnił się odrestaurowany dziedziniec. Już w blasku dnia można było podziwiać grację tancerzy "Zamojszczyzny" - grup od I do V. Etiudę pantomimiczną z udziałem Marii Mazurek - producentki telewizyjnej i znanego w Zamościu anglisty wykonali artyści z Teatru Gry Wstępnej Te Złote z Krakowa.



W widowisku artystycznym udział wzięli także organizatorzy "Zamojskiej Arlekinady", czyli pracownicy Zamojskiego Dom Kultury, rewelacyjnie prezentujący się w kostiumach z epoki. Korowód rozpoczynała Jolanta Kalinowska - Obst jako Pierrot, a zamykała go Monika Hildebrand jako patrycjuszka wenecka. Uczestniczkami Arlekinady były również Alicja Bojarczuk i Barbara Rabiega.



Wnosząc z ogromnego zainteresowania widzów i ilości fotografujących - Zamojska Arlekinada zostanie wpisana na stałe w program Festiwalu Kultury Włoskiej w Zamościu, a każda następna edycja pozwoli na wzbogacenie ilości barwnych postaci, które będzie można spotkać we wszystkich zaułkach Starego Miasta przez cały czas trwania festiwalu. Gdyby tak jeszcze dorzucić dla widzów weneckie maseczki za symboliczną złotówkę, to udział publiczności w widowisku artystycznym będzie dla niej niezapomnianym wrażeniem, ponieważ z obserwatorów zamienią się w uczestników karnawału weneckiego, a taka jest przecież jego idea. Może także z czasem zamościanie pójdą o krok dalej i zaczną produkcję karnawałowych kostiumów na większą skalę.



Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.



Portal Zamość onLine był patronem medialnym
III Festiwalu Kultury Włoskiej w Zamościu


autor / źródło: Teresa Madej
fot. Renata Bajak
dodano: 2010-06-14 przeczytano: 14432 razy.



Zobacz podobne:
     Włoskie dzieła w Muzeum Zamojskim / 2010-06-26
     Niezapomniana przygoda z włoską piosenką / 2010-06-18
     Koncert muzyki rozrywkowej III Festiwalu Kultury Włoskiej / 2010-06-17
     Galaktyka gwiazd, czyli Włoska Noc Operowa / 2010-06-17
     Trzecia Włoska Noc Operowa / 2010-06-16
     Annabelle Prinz o śpiewaniu / 2010-06-15
     Zamojska Arlekinada / 2010-06-14
     Happening: Rzymskie malowanie / 2010-06-14
     "Scena w podwórzu" prezentuje: "La serva padrona" / 2010-06-14
     "Sugestywne ścieżki" artystów z Pizy / 2010-06-14
     Wicherek i Wójcicki zapraszają na festiwal / 2010-06-11
     Weź udział w Happeningu / 2010-06-10
     Degustacja potraw kuchni włoskiej w Corner Pub / 2010-06-09
     Festiwal Kultury Włoskiej: dwie wystawy fotografii / 2010-06-08
     Zamojska Arlekinada / 2010-06-03

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet