|
XI LFF: Konkurs Kina NiezależnegoW trakcie XI Letniego Festiwalu Filmowego, który potrwa w Zamościu od 13 do 19 sierpnia, odbędzie się Konkurs Kina Niezależnego. Poniżej prezentujemy filmy zakwalifikowane do tegorocznej edycji, które powalczą o nagrody w wysokości 2000 zł w każdej z trzech kategorii: najlepszy film fabularny, najlepszy film dokumentalny, najlepszy film animowany. Fundatorem nagród jest sponsor Festiwalu firma Mulimedia Polska, mecenas polskiego kina niezależnego.
Już niebawem poznamy członków Jury ale już teraz wiadomo, że poza pięcioma blokami filmów konkursowych, na miłośników kina offowego czeka także pokaz specjalny z cyklu MultimediaOFF oraz cztery projekcje pozakonkursowe wśród, których najbardziej oczekiwanym filmem będzie z pewnością Prosta historia o miłości w reżyserii Arkadiusza Jakubika. Pozostałe tytuły prezentowane poza konkursem to: Mama, tata, Bóg i Szatan; Dzieci Wehrmachtu; Epidemia miłości.
W ramach pokazu specjalnego MultimediaOFF zaprezentowane zostanie film Czarny w reżyserii Dominika Matwiejczyka. Reżyser uznawany za jednego z czołowych przedstawicieli polskiego offu, wielokrotny laureat Konkursu Kina Niezależnego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz członek Jury tegoż Konkursu w trackie tegorocznego Festiwalu w Gdyni; spotka się z zamojską widownią po projekcji swojego filmu. A jest to historia ok. 30 letniego mężczyzny. Przyjeżdża on po kilkunastu latach nieobecności do swojej rodzinnej wsi z dużego miasta, gdzie pracuje na dobrze płatnym stanowisku. Wyjechał zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Wyjazd związany był z przeżyciami młodego wówczas Czarnego po tym jak jego matka załamała się nerwowo po odejściu ojca do innej kobiety i gdy w tajemniczych okolicznościach ojciec popełnił samobójstwo. Czarny chce odpocząć od intensywnej pracy w wielkim mieście i skupić się na dokończeniu zarzuconej kiedyś pracy doktorskiej. Już w pierwszy dzień poznaje kilkunastoletnią dziewczynę, Olę, która podaje się za jego przyrodnią siostrę.W rolach głównych Michał Żurawski, Mateusz Damięcki oraz Maria Niklińska.
Prezentowana poza konkursem Prosta historia o miłości w reżyserii Arkadiusza Jakubika, aktora znanego przede wszystkim z roli głównej w filmie Dom Zły Wojciecha Smarzowskiego, a wśród szerszej publiczności z niezapomnianej postaci Rysia w kultowym serialu 13 Posterunek; to debiut reżyserski. Warto zaznaczyć, że mimo tego został on zdobywcą Nagrody Głównej Jury Konkursu Kina Niezależnego podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po projekcji, znany aktor, a w tym wypadku debitujący reżyser spotka się z zamojską publicznością. Film, w którym główne role zagrali Rafał Maćkowiak (Masz na imię Justine 33 sceny z życia; Londyńczycy; Senność) oraz Magdalena Popławska (Dwa ognie; 39 i pół; Usta, usta) to opowieść, w której poznajemy dwójkę scenarzystów podczas podróży pociągiem na Hel. Opowiadają nam historię kobiety i mężczyzny. Na oczach widzów próbują stworzyć fabułę scenariusza filmowego: prostej historii o miłości. Mamy więc kobietę (Marta) i mężczyznę (Aleks) i historię ich przypadkowego spotkania podczas pierwszego dnia wakacji, na trasie Łódź Kaliska - Hel. Aleks i Marta zaczynają rozmawiać. Na początku właściwie o niczym, bo ich rozmowa ślizga się po powierzchni, gładko przeskakuje z tematu na temat, wydaje się błaha i do bólu zwyczajna. Jednak z czasem zmienia się w coś więcej. W intymność tego spotkania i rodzącego się uczucia niespodziewanie ingeruje okrzyk reżysera (Patryk). Jesteśmy na planie filmowym.
Mama, tata, Bóg i szatan to film dokumentalny w reżyserii Pawła Jóźwiaka-Rodana, który otrzymał za niego szereg nagród między innymi II Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Madrycie. Autor, przeprowadza odważną wiwisekcję, która ma odpowiedzieć, na pytanie, dlaczego jego rodzice się rozwiedli i po którym z nich odziedziczył osobowość. Jego ojciec jest pisarzem powieści porno i antyklerykałem. Mama, fantyczną zwolenniczką Radio Maryja. Na przykładzie własnego życia, reżyser w sposób wyważony konstruuje metaforę współczesnej Polski z jej rozdarciami, jakie dokonały się po 1989 roku. Psychologiczne śledztwo doprowadzi do zabawnych ale i bolesnych wniosków.
Dzieci Wehrmachtu to dokument, w reżyserii Mariusza Malinowskiego. Prawdopodobnie, film jest reakcją na szum medialny, jaki w 2005 roku wywołała informacja, że dziadek Donalda Tuska służył podczas II Wojny Światowej w Wehrmachcie. Kto wie, czy to właśnie nie z tego powodu lider Platformy Obywatelskiej przegrał wówczas wybory prezydenckie. Malinowski chce, by jego film służył jako nóż rozdzielający sklejone kartki w podręczniku do historii. Dlatego zagląda z kamerą na Śląsk, gdzie wcielanie Polaków do niemieckiej armii było powszechnym zjawiskiem. Przewodnikiem reżysera w tej podróży jest Alojzy Lysko - jedno z tytułowych dzieci Wehrmachtu. Jego ojciec zginął, walcząc pod przymusem dla Hitlera. Dzieło Malinowskiego to przede wszystkim opowieść o tożsamości narodowej, której nie zdołała zniszczyć nawet historyczna zawierucha.
Epidemia miłości fo film dokumentalny Macieja Piwowarczuka. Film, który zawiera wypowiedzi ośmiorga osób uczestniczących w Powstaniu Warszawskim. Jednak nie są to wspomnienia tylko z perspektywy historycznego znaczenia, ale przede wszystkim z uwagi na rodzące się wtedy uczucia, które pomimo wojennego zagrożenia aż 256 razy - podczas Powstania - zakończyły się na ślubnym kobiercu. Nazwa "ślubny kobierzec" jest jednak tak samo umowna, jak odświętne stroje nowożeńców. To właśnie w żółtą bluzkę ze spadochronu odziana była jedna z ówczesnych panien młodych. Osobliwe były też prezenty podarowane na tę okoliczność (kąpiel w wannie), a także same obrączki, które pleciono z drutu lub elementów uzbrojenia. Mimo wszystkich przeciwności, jakie mieli przed sobą ówcześni młodzi ludzie, ich uczucia były na tyle silne, a determinacja by związać się węzłem małżeńskim tak wielka, że nawet po wielu latach małżonkowie wspominają chwile z rozrzewnieniem.
I Blok konkursowy (108'):
- Na północ od Kalabrii; dokumentalny, reż. Marcin Sauter, prod. Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, 68'
Film jest próbą stworzenia miejsca - miasta gdzie dobrze się żyje. Gdzie ludzie się znają, tolerują swoje wady, spotykają się, żeby porozmawiać, posiedzieć razem. Film był rodzajem happeningu. Aktorzy i ludzie z zewnątrz wprowadzeni do małego pięknego miasta na Śląsku wspólnie z mieszkańcami przygotowali przez miesiąc wielki festyn. Na jeden letni miesiąc Chełmsko stało się dekoracją filmu o mieście idealnym.
- Lidia; fabularny, zdj. Karol Pupiec, reż. Łukasz Ryszkowski. 23'
Mała dziewczynka zostaje porwana w środku dni z placu zabaw. W zamian za życie dziecka porywacze żądają pięćdziesięciu tysięcy złotych. Zdesperowany ojciec nie zgłasza porwania na policję i stara się na własną rękę odzyskać córkę. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że bandyci mają inne plany.
- Viva Maria! dokumentalny, reż. Agnieszka Smoczyńska, prod. Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, 17'
Wielka diva polskiej opery, Maria Fołtyn w "Halce" Stanisława Moniuszki stworzyła są najwspanialszą kreację, z którą zjeździła cały świat - oklaskiwał ją Stalin, zachwycał się Castro. Dziś. kiedy traci głos, postanowiła ustąpić miejsca swojej następczyni. Film "Viva Maria!" jest opowieścią o pasji, poświęceniu oraz niezwykłą historią przekazywania głosu.
II Blok konkursowy (93'):
- Warszawiak, Tubylec i Maciuś; fabularny, reż. Paweł Słomkowski, 29'
Damian, młody pracownik biurowy pewnego dnia wyjeżdża poza Warszawę na działkę swojego wujka. W pośpiechu zabiera złe klucze do domku letniskowego. Przed widmem powrotu do stolicy ratuje go tubylec - Waldek, który użycza mu swój namiot. Wspólne łowienie ryb, ognisko i odrobina alkoholu zacieśniają relację mężczyzn. Jednak w pewnym momencie sielanka zostaje przerwana...
- Potwierdzenie; dokumentalny, reż. Arczi, 5'
Za kogo się uważasz? Zastanów się dobrze, bo za chwilę życie będzie miało okazję zweryfikować Twoje prawdziwe Ja. Krótki dokument kreowany.
- Tak nam się usiadło; fabularny, zdj. Leszek Buzderewicz, reż. Tomasz Drabek, 20'
Krótka historia małżeństwa z pewnym stażem.
- Najlepsze kąski na wagonach; dokumentalny, reż. Jakub Pączek, 20'
Opowieść o tym, że konduktorem się jest, a wszystkim innym się bywa. Kiedyś było ich w Polsce trzy i pół tysiąca. Byli panami życia. Potem przyszła wolność. Zostali tylko pasjonaci i ci, którzy nie mieli gdzie iść. Film o prozie i poezji zawodu konduktora nocnych wagonów sypialnych, który kiedyś był samcem alfa na wagonie... i to jemu trafiały się najlepsze kąski...
- Teza; animowany, reż. Tomasz Cechowski, Grzegorz Paluch 2'
Krótki film będący przewrotną ekranizacją znanego dowcipu.
- Przypis do rubryki sen; fabularny, reż. Michał Brożonowicz, 6'
Etiuda będąca próbą oddania tematu filmu za pomocą środków filmowych, obrazu i dźwięku.
- Basen; dokumentalny, reż. Krzysztof Nowicki, 11'
Basen - zapomniane miejsce, gdzie można wszystko oprócz pływania. Tu ukrywają się ludzie, którzy nie widza dla siebie miejsca w zgiełku obecnego świata. Czy ich bunt w dzisiejszych czasach ma sens?
III Blok konkursowy (105'):
- Matka; dokumentalny, reż. Jakub Piątek, prod. Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, 11'
Przykręcone do podłogi stoły. Sala widzeń w jednym z polskich więzień. Po jednej stronie więźniowie, synowie, ojcowie, po drugiej - ich dzieci, żony, matki. Opis świata jednej z nich.
- Dar; fabularny, reż. Jakub Brzękowski, 10'
Krótka komedia romantyczna o chłopaku, który studiował pisarstwo i kochał się w dziewczynie, której serca zdobyć nie potrafił do czasu, aż otrzymał pewien dar...
- Spacer z przewodnikiem; dokumentalny, reż. Maciej Cendrowski, 11'
Remigiusz jest masażystą z pasją. Jego pasją jest dźwięk. Przemierzając Łódź w drodze do pracy, przygotowuje mapę dźwiękową miasta.
- Manyfields; fabularny, reż. Artur Michalik, 43'
Historia studenta próbującego rozwikłać zagadkę tragedii, która wydarzyła się na jego uczelni. Opowieść o poszukiwaniu, niezrozumiałym uczuciu i współczesnym pokoleniu studentów z całym kolorytem miasta Krakowa w tle.
- Pogodna; dokumentalny, reż. Renata Gabryjelska, prod. Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, 30'
Opowieść o skomplikowanej więzi łączącej matkę i córkę. 90-letnia Nina i jej niezamężna córka Alicja żyją razem w ciasnym mieszkaniu. Ich łóżka dzieli czarny fortepian, symbol niespełnionej kariery muzycznej Alicji. Dziś ich życie kręci się wokół zespołu tanecznego dla seniorów, który obie z pasją prowadzą.
IV Blok konkursowy (126'):
- Marysina polana; dokumentalny, reż. Grzegorz Zariczny, prod. Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, 39'
Na rozległym górskim zboczu, gdzieś nad lasem wydobywa się dym. To bacówka. Aby do niej dojechać trzeba minąć dawno już nieczynne polsko - słowackie przejście graniczne i skręcić głęboko w las. W bacówce mieszka czterech mężczyzn. Przez ponad pół roku skazani są na swoją obecność. Każdego dnia muszą wypaść i wydoić czterysta owiec. Zaczynają toczyć poważne rozmowy.
- Consilium; fabularny, reż. Jakub Brzękowski, 8'
Krótki film poruszający temat wyścigu szczurów.
- Bez kurtyny; dokumentalny, reż. Artur Wierzbicki, 9'
Grupa teatralna przygotowuje się do wystawienia spektaklu "Na pełnym morzu" wg Mrożka. Próby zespołu są pretekstem do rozmowy aktorów na temat aktualności sztuki we współczesnym świecie. Zaskakująca puenta pozwala odczytać sens przedstawienia i filmu na zupełnie innej płaszczyźnie.
- Antek; fabularny, mont. Ben Talar, reż. Jakub Półtorak, 15'
Antek przechodzi przez trudny okres dojrzewania. Ma kryzys tożsamości. Jego koledzy z gimnazjum go nie akceptują. Nie znajduje też zrozumienia u wychowującej go samotnie matki. Nieoczekiwanie w jego życiu pojawia się "przyjaciel". Znajomość z nim odmieni Antka na zawsze...
- Parasole; dokumentalny, reż. Angelika Jakubas, 20'
Krystyna Wójcik od lat prowadzi zakład, którego witryna wyróżnia się spośród setek innych na ulicy. Zasługująca na uwagę historia o tym, co ginie we współczesnym świeci. Film prezentowany w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych podczas tegorocznej 10. edycji Festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
- Babie lato; fabularny, reż. Maciej Cendrowski, 11'
Dwóch przyjaciół umawia się w centrum handlowym na podwójną randkę z dziewczynami. Wydarzenia nie toczą się jednak zgodnie z planem...
- Ja tu rządzę; dokumentalny, reż. Michał Brożonowicz, 8'
Pewnego dnia, pewien aktor słyszy kapani z kranu. Kapanie, którego nie widzi. Film o tym, co słychać w filmie.
- Vivian's rose; animowany, reż. Matijos Gebreselassie
Wzrastania i rozkwitanie róży przedstawione w fantastyczny i abstrakcyjny sposób. Która historia zwykłego kwiatu, który okazuje się skrywać tajemnicze piękno oraz czyhających na niego mrocznych postaci.
- Wycieczka; dokumentalny, reż. Bartosz Kruhlik, 13'
Trzynastoletnia Asia wyrusza na kolejną wycieczkę ze swoim dziadkiem. Dziadek uczy ją jazdy na skuterze, pokazuje uroki przyrody. Ma jej też coś do powiedzenia.
V Blok konkursowy (98'):
- Http://; fabularny, reż. Bartosz Kruhlik, 12'
Dwunastoletni Michał chce dołączyć do paczki starszego brata. Ten, z kumplami zabiera go do lasu. Wszystko kręcą amatorską kamerą. Film został zakwalifikowany do Konkursu Młodego Kina w trakcie tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
- Narodziny wolności; dokumentalny, Jerzy Jernas, 44'
Obraz opowiada o narodzinach wolnych mediach w Polsce okresu transformacji. W filmie występują m.in. Tadeusz Zwiefka, Marek Siwiec, Krystyna Łybacka.
- Street feeling; fabularny, reż. Kristoffer Karlsson Rus, prod. Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, 17'
Współczesna wypowiedź dotycząca 7. przykazania "Nie kradnij". Młodzi grafficiarze kradną farbę w sklepie i pod oknem Tomasza (Tomasz Sapryk), 45-letniego grafika zaczynają malować na murze. Tomasz przeżywa właśnie trudny okres w życiu, pracuje pod presją zleceniodawcy. Zaczyna się walka z własnym gustem, przekonaniami i czasem...
- Kobieta poszukiwana; dokumentalny, reż. Michał Marczak, prod. Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, 15'
Film jest portretem ludzi szukających miłości. Francuski arystokrata wynajmuje profesjonalnego swata by pomógł mu znaleźć żonę z Polski. Spotkania z kolejnymi kandydatkami ukazują obawy kobiet oraz skrywane pragnienia. Czy poszukiwania zakończą się sukcesem?
- Złapani w sieci; fabularny, reż. Ben Talar, 10'
Adam szuka pocieszenia w barach, gdzie flirtuje z przygodnymi kobietami. Tymczasem jego żona pod jego nieobecność robi to samo z nieznajomymi przez internet. Oboje nie potrafią rozwiązać swoich problemów i stopniowo się oddalają. Wkrótce również i Adam szuka przez internet przygody, która wyrwie go z monotonii nudnego związku.
Portal Zamość onLline jest patronem medialnym XI Letniego Festiwalu Filmowego. Sponsorem głównym Festiwalu jest PGE Zamojska Korporacja Energetyczna SA, zaś sponsorami Multimedia Polska oraz Urząd Miasta Zamość. Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej Festiwalu http://www.filmowelato.com/.autor / źródło: DD dodano: 2010-08-08 przeczytano: 14824 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|