|
Światowe kino otwarte w ZamościuNa uroczystość oficjalnego otwarcia Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w rok od rozpoczęcia inwestycji przyszły tłumy. CKF jest kontynuatorem kino-teatru "Stylowy", które powstało w 1926 roku.
- To dla nas historyczna, wzruszająca i emocjonująca chwila - mówił dyrektor Andrzej Bubeła, serdecznie witając dostojnych gości oraz zgromadzonych mieszkańców Zamościa i gorąco dziękując wszystkim tym, którzy przyczynili się do budowy Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu.
Dyrektor Bubeła podziękował Prezydentowi Zamościa, Przewodniczącemu Rady Miasta, radnym miejskim i wszystkim instytucjom, dzięki którym ten obiekt powstał.
- To było nie taka dawno, kiedy kino wyprowadziło się z kościoła Franciszkanów. Wtedy zamarzyliśmy aby wybudować kino dla nas, dla wszystkich, którzy kochają kino - powiedział Prezydent Zamościa Marcin Zamoyski, dziękując osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację inwestycji.
Gratulacje z okazji ukończenia nowoczesnej instytucji kulturalnej w Zamościu przekazał Bogdan Kawałko - Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Centrum Kultury Filmowej przyczyni się do promocji Miasta i regionu w kraju i zagranicą, umożliwi mieszkańcom poznawanie sztuki filmowej - podkreślał dyrektor Bogdan Kawałko.
Przypomnijmy, że nowy "Stylowy" sfinansowany został, jako pierwsza inwestycja w województwie lubelskim, w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
- W imieniu Wojewody Lubelskiego głos zabrał Jacek Grabek - życząc aby nowo otwarty obiekt dobrze służył społeczności Zamościa i Zamojszczyzny.
Parę prostych spostrzeżeń przekazał Gość Honorowy uroczystości wybitny reżyser i scenarzysta Krzysztof Zanussi. - O takich inicjatywach jak to, słyszę prawie wszędzie w Polsce. Wszędzie ktoś coś zamierza, tylko wyście to zrobili. To jest niezwykłe, żeście się nie pokłócili, radni się nie "pożarli", żeście projektu nie wycofali, tylko obiekt zbudowali i dziś go otwieramy. To miłe, że możemy powiedzieć, że czasami "Polak potrafi" . Bardzo jestem z Was dumy, bardzo jestem dumny z tego obiektu, bardzo się cieszę, że mogę być z wami i go otwierać.
Aby tradycji stało się zadość, poświęcenia światowego kina XXI wieku - dokonał J.E. Biskup Wacław Depo. - Wyrażam radość, że po tym wspaniałym wydarzeniu jakim była wizyta Ojca Świętego właśnie w tym miejscu, na placu przed kościołem matki Bożej Królowej Polski, przeżywamy kolejne wydarzenie związane z kulturą. Doszło do realizacji tego, co było marzeniem, w tak bardzo krótkim czasie, wielu osób. Dziękuję wszystkim krótkim tekstem Karola Wojtyły: "Ktoś długo pochylał się nade mną - dobrem". Cieszę się, że to dobro, które na tym miejscu stało się faktem może być dla nas i dla tych, którzy przyjdą po nas wyrazem darów dla drugich. Pobłogosławię tym, którzy wznosili ten budynek - twórcom i wykonawcom, wszystkim tym, którzy wymarzyli sobie i zrealizowali ten dom - Centrum Kultury Filmowej.
Zanim dokonał się ważny akt przecięcia wstęgi, Krzysztof Zanussi zaprosił wszystkich gości na otwarcie wystawy "Filmowiec - Krzysztof Zanussi", którą - jak powiedział słynny filmowiec -organizatorzy zorganizowali na chwałę Ambasadora Kultury Zamościa i na chwałę kina, na chwałę kultury, która nas wszystkich ożywia i łączy, która powoduje, że człowiek oddala się od jaskini z której wyszedł i wznosi na jakiś poziom człowieczeństwa, do którego tęsknimy wszyscy.
Na projekcję dwóch filmów Krzysztofa Zanussiego "Rewizyta" i "Cwał" zaprosił gości Andrzej Bubeła.
Ceremoniału przecięcia wstęgi w trakcie uroczystego otwarcia Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" dokonali: Jego Ekscelencja Wacław Depo - Biskup Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej, Marcin Zamoyski - Prezydent Miasta Zamość i Jan Wojciech Matwiejczuk - Przewodniczący Rady Miejskiej w Zamościu i Krzysztof Zanussi - reżyser i pedagog, Ambasador Miasta Zamościa.
Wśród przecinających reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego Bogdan Kawałko Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie a także: Jan Szymanik - Prezes Zamojskiej Dyrekcji Inwestycji, Stanisław Flis - właściciel Firma Przedsiębiorstwo Budowlano - Montażowe "FLISBUD" Stanisław Flis z Janowa Lubelskiego, Radosław Kurzyp - Biuro Architektoniczne PLUS ART Architekci - projektant CKF, Andrzej Bubeła - Dyrektor Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" i przedstawiciele widzów, uczestników przedsięwzięć filmowych realizowanych przez "Stylowy" - Natalia Dudek i Darek Dużyński.
Oto sylwetki młodych miłośników X muzy. Natalia Dudek (1989 r.) - studentka II roku filologii angielskiej PWSZ w Zamościu. W latach 2004-2008 chórzystka zamojskiego chóru Rezonans, z którym koncertowała między innymi we Francji, Włoszech i Danii. Uczestniczka m.in. "Debiut 2005", "Świat wierszy najpierwszych", "XXVIII Turniej Sztuki Recytatorskiej im. Bolesława Leśmiana". W 2005 roku brała udział w warsztatach dziennikarskich organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Zamościu, podczas których miała możliwość przeprowadzenia wywiadu do programu młodzieżowego emitowanego w Zamojskiej Telewizji Kablowej. W 2006 roku otrzymała certyfikat w programie edukacyjnym pt. Zamojska Akademia Filmowa " Estetyka i język filmu fabularnego" zrealizowanym przez dr Seweryna Kuśmierczyka z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2007 roku, podczas II Festiwalu Produktu Lokalnego, wzięła udział w inscenizacji "Legendy o nieszczęsnej Katarzynie" na Rynku Wielkim w Zamościu.
Darek Dużyński, urodzony w 1990 roku w Zamościu. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego. Już na początku szkoły średniej zaczął poznawać pracę filmowca. Obecnie student Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jego fascynacja filmem to setki obejrzanych seansów ale również wkład w przygotowanie przeglądów, festiwali oraz innych imprez filmowych, a także realizacja etiud filmowych będąca elementem programu nauczania w Szkole Filmowej w Łodzi.
Od czasu pierwszych seansów w Centrum Kultury Filmowej, tj. od 30 lipca 2010 roku zamojskie CKF odwiedziło ok. 15 tysięcy widzów. Zauważalne jest również duże zainteresowanie projekcjami w ramach XI Letniego Festiwalu Filmowego, ponieważ organizatorzy zapewnili mnóstwo atrakcji filmowych.
autor / źródło: Teresa Madej fot. Wojciech Czerwieniec dodano: 2010-08-18 przeczytano: 15411 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|