|
Muzyka dla wszystkich - rozmowa z Anną Gruszkiewicz O XXXI edycji Zamojskich Dni Muzyki rozmawiam z Anną Gruszkiewicz, zastępcą dyrektora Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego i wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół i Sympatyków Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.
- Przypomnijmy rodowód Zamojskich Dni Muzyki.
Anna Gruszkiewicz - Zamojskie Dni Muzyki zaczął organizować Stefan Sudak, prezes Zamojskiego Towarzystwa Muzycznego trzydzieści jeden lat temu. Zamojskie Dni Muzyki odbywały się co roku. Po jedenastu latach tę organizację przekazano Orkiestrze, jeszcze wtedy Włościańskiej, im. Karola Namysłowskiego i od tej pory przez dwadzieścia lat to my organizujemy. Ja mówię "my", bo ja się czuję członkiem Orkiestry.
Od pewnego momentu dołączyło, w roli współorganizatora, Towarzystwo Przyjaciół i Sympatyków Orkiestry. Festiwal przetrwał dwa wieki, rozpoczął się jeszcze w poprzednim stuleciu i przeniósł swoja idee do XXI wieku. I myślę, że to daje świadectwo potrzeby obcowania wszystkich nas, każdego człowieka z tą muzyką, i dlatego kontynuujemy to dzieło rozpoczęte przez animatorów kultury, tych, którzy kochają muzykę i tych wszystkich, którzy chcą dać ten wspaniały dar.
- Inauguracyjny koncert, już w czwartek, poświęcony będzie również muzyce Chopina, ponieważ mamy jubileusz, 200. rocznicę urodzin naszego wybitnego kompozytora.
Anna Gruszkiewicz - Zanim powiem o czwartkowym koncercie, dodam, że z przykrością muszę stwierdzić, że od 2009 roku nasz festiwal jest dużo krótszy, bo niestety trwa tylko cztery dni. Niestety, ministerstwo nas nie wspomaga, ale dzięki Miastu i województwu lubelskiemu możemy chociaż przez te cztery dni dać naszej publiczności i naszym słuchaczom piękną muzykę.
Podczas inauguracji Zamojskich Dni Muzyki wystąpią dwaj wspaniali, zaprzyjaźnieni artyści, profesorowie, którzy bywali na Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Zamościu. Jest to prof. Tomasz Strahl - wiolonczelista i prof. Edward Wolanin - fortepian. Będą wykonywane utwory Fryderyka Chopina na wiolonczelę i fortepian. M.in. będzie to Polonez C-dur op. 3 oraz Sonata g-moll op. 65. Te utwory będą na wiolonczelę i fortepian. Poza tym będą utwory wykonywane przez Edwarda Wolanina, także z repertuaru Fryderyka Chopina. Serdecznie zapraszam, koncert odbędzie się w czwartek, w sali koncertowej Orkiestry.
- Piątkowy koncert będzie współfinansowany przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, czyli jest współpraca, która wykroczyła poza wymiar Miasta i województwa.
Anna Gruszkiewicz - W zasadzie Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zaproponowało Orkiestrze w 2006 roku współpracę z Programem Promocyjnym: Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi. Współpraca ta zaowocowała tym, że Orkiestra zapraszała młodych, dobrze zapowiadających się kompozytorów z trzynastu wybranych przez przedstawicieli Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. M.in. w ubiegłym roku podczas zakończenia Zamojskich Dni Muzyki była prezentowana sonata młodej, wspaniałej kompozytorki Moniki Ratusińskiej.
Kontynuując tą naszą współpracę w tym roku zaprosiliśmy do przedstawienia kompozycji dwóch młodych kompozytorów: Michała Dobrzyńskiego i Marcina Gumielę. Kwartet smyczkowy Arte Con Brio z Bydgoszczy zaprezentuje utwory tych młodych kompozytorów. Nadmienię, że Michał Dobrzyński napisał specjalnie dla Orkiestry w 2006 r. wspaniałe dzieło "Orlikowe pląsy", które Orkiestra wykonała podczas dwudziestych siódmych ZDM oraz podczas stu pięćdziesiątej rocznicy urodzin Karola Namysłowskiego. Było to wspaniałe dzieło nawiązujące do ludowego rodowodu Orkiestry. Mam nadzieję, ze to dzieło, które będzie wykonane przez kwartet z Bydgoszczy będzie też wspaniałą ucztą.
Natomiast drugi kompozytor, Marcin Gumiela, pochodzi z Zamościa i jest absolwentem naszej Szkoły Muzycznej i także bierze udział w Programie Młodzi kompozytorzy w hołdzie Chopinowi. Myślę, że koncert będzie wspaniały. Odbędzie się w Orkiestrze, o godz. 18.00 w piątek.
- W trakcie tych Zamojskich Dni Muzyki jest, nie wiem czy zawsze, Dzień Zamojski.
Anna Gruszkiewicz - Prawie co roku staramy się promować naszych młodych lub już dojrzałych muzyków, którzy wywodzą się z Zamościa lub z okolic, którzy skończyli naszą Szkołę Muzyczną. W tym roku, w sobotę, mamy wspaniały recital wokalny Izabeli Kniaź, która jest absolwentką naszej Szkoły Muzycznej. Będzie wykonywała także utwory Fryderyka Chopina, a więc w dalszym ciągu promujemy i składamy hołd wielkiemu artyście.
- Orkiestra od kilku lat współpracuje z Niemcami. To jest wymiar muzyczny, artystyczny. W tym roku po raz pierwszy udało się zaprosić muzyków niemieckich, dokładnie chór, do udziału w Zamojskich Dniach Muzyki.
Anna Gruszkiewicz - Chór Gospel przyjedzie do nas z rewizytą. My jesteśmy od paru lat zapraszani tam na festiwal, na koncertowanie na wyspę Norderney w Niemczech i wreszcie mogliśmy sobie pozwolić na zaproszenie ich do nas. Chcieliśmy to wcześniej uczynić, ale wiadomo, ciężko z finansami. W tym roku nam się to udało i zaprosiliśmy aby uczestniczyli w zakończeniu Zamojskich Dni Muzyki, w koncercie w Katedrze. Chór powstał w kościele ewangelicko-luterańskim na wyspie Norderney, a kierownictwo objął Marek Waskowiak, kantor tamtejszego kościoła, który wspólnie z Tadeuszem Wicherkiem poprowadzi koncert kończący ZDM.
W programie koncertu będą w większości utwory gospelowe, czyli ewangelia spełniana klasycznie. Wyznawcy tej wiary śpiewem chwalą Boga, a to jest naprawdę piękne, i możemy to usłyszeć u nas w Katedrze, o godz. 19.30 w Katedrze, w niedzielę. Serdecznie zapraszam.
Muszę dodać, że Chór Gospel z Niemiec będzie jeździł do Strzyżowa z naszą Orkiestrą - w poniedziałek. Ten Chór będziemy mogli usłyszeć także w Tomaszowie Lubelskim. Z Chórem wystąpi Młodzieżowy Zespół Wokalny ze Szkoły Muzycznej z Tomaszowa Lubelskiego. Ten Zespół przygotował Piotr Jurgielewicz i Ewa Pudełko i on wspomoże Chór Z Norderney.
- Co jest szczególnego w tych koncertach Zamojskich Dni Muzyki? Do kogo kierujecie swoje koncerty, jakiego słuchacza chcecie zaprosić?
Anna Gruszkiewicz - My wszyscy jesteśmy przeciętnymi słuchaczami i potrzebujemy muzyki bardzo różnorodnej. Ja rozumiem, że wszystkim najbardziej zależy na tym profesjonalizmie, na wspaniałym muzyce profesjonalnej, ale obok niej staramy się przedstawiać muzykę popularną, która jest w zasadzie wszechobecna w życiu wszystkich nas, w różnych formach, kształtach i wymiarach. Dlatego chcemy te Zamojskie Dni Muzyki skierować do różnego rodzaju odbiorców.
Staramy się pokazać muzykę bardzo profesjonalną i taką, która trafiłaby do wszystkich. W tym roku nie będzie tyle rozrywki co kiedyś, bo cztery dni nie dają nam możliwości i większego pola do popisu, aby ten repertuar był bardzo różnorodny, Kiedyś robiliśmy koncerty jazzowe i rozrywkowe podczas Zamojskich Dni Muzyki. Myślę, że program, który przedstawiłam też jest bardzo ciekawy i myślę, że zainteresowanie festiwalem będzie spore.
Zapraszam od czwartku do soboty na koncerty do sali koncertowej Orkiestry na godz. 18.00 i w niedzielę do Katedry na godz. 19.30 - koncert po mszy wieczornej. Nadmienię, że trzy pierwsze koncerty są biletowane, mówię to z przykrością, bo wolałabym wszystkich zaprosić na bezpłatne koncerty, ale jak wiadomo, artystom trzeba zapłacić honoraria. Natomiast koncert w Katedrze jest bezpłatny i serdecznie zapraszamy wszystkich.
- Myślę, że wypełnią się i sala koncertowa Orkiestry i świątynia. Tym bardziej, że koncerty prowadzić będzie...
Anna Gruszkiewicz - Małgorzata Dybowska, dyrektor artystyczny festiwalu. Wzyscy, którzy przychodzą na koncerty festiwalowe, z wielkim zainteresowaniem słuchają pani Małgosi i myślę, że warto przyjść i posłuchać tego, co ma do powiedzenia. Ogromna wiedza i wspaniale mówi. Jeden koncert poprowadzi Tadeusz Wicherek.
- Przypomnijmy, kto jest organizatorem Zamojskich Dni Muzyki.
Anna Gruszkiewicz - Towarzystwo Przyjaciół i Sympatyków Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu oraz Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.
- A sam inicjatywa i realizacja od dwudziestu lat to zasługa Małgorzaty Dybowskiej i Anny Gruszkiewicz. Dziękuję za rozmowę.autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2010-10-14 przeczytano: 15186 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|