www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 22 stycznia 2025, w 22 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Anastazego, Wincentego, Doriana.
Styczniowe przysłowia: Noworoczna pogoda słońcu w lecie sił doda. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Ilustracje Olgi Siemaszko

10 listopada o godz. 17.00 w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbędzie się otwarcie wystawy "Olga Siemaszko. Ilustracje" przygotowanej przez Krasnobrodzki Dom Kultury we współpracy z Polską Sekcją IBBY, Biurem Wystaw Artystycznych Galerią Zamojską, Rodziną i Przyjaciółmi Artystki. Kuratorem wystawy jest Maria Grażyna Szpyra.

Wystawa zorganizowana została z okazji 10. rocznicy śmierci Olgi Siemaszko - jednej z najwybitniejszych polskich artystek, zaliczanej do twórców znanej w świecie "polskiej szkoły ilustracji", laureatki wielu nagród i wyróżnień.

Olga Siemaszko zajmuje ważne miejsce w polskiej sztuce, była wzorem dla wielu młodych, dziś już uznanych artystów. Na jej ilustracjach wychowało się kilka pokoleń Polaków. Twórczość artystki zauważono i doceniono także za granicą - już w 1950 roku odniosła pierwszy większy sukces, był nim artykuł w międzynarodowym miesięczniku szwajcarskim "Graphis" z 30 jej ilustracjami, potem przyszły następne.

Na wystawie zgromadzono ponad 150 ilustracji z różnych okresów, a wśród nich tak znane jak "Alicja w krainie czarów" czy nagrodzone - "Kalif bocian" W. Hauffa i "Bajeczki" J.I. Kraszewskiego. Pochodzą one ze zbiorów prywatnych Anny i Andrzeja Majewskich oraz Biura Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej - kolekcji autorskiej tworzonej w latach 1982-2000 przez ówczesne Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu.

Wystawa czynna będzie do końca listopada. W grudniu pokazana będzie w Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej, a później w Mielcu, Krośnie, Lesznie, Koninie, Częstochowie, Włocławku oraz w Warszawie.

Wystawie towarzyszy album - 48 stron, twarda oprawa, format A4, zwierający m.in. teksty Andrzeja Matyni i Józefa Wilkonia oraz 40 reprodukcji najbardziej znanych i lubianych ilustracji Olgi Siemaszko.

* * *

Olga Siemaszko urodziła się 11.04.1911r. w Krakowie, zmarła 06.10.2000r. w Warszawie. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach: malarstwa prof. Mieczysława Kotarbińskiego, rysunku prof. Tadeusza Kulisiewicza, grafiki prof. Edmunda Bartłomiejczyka i grafiki warsztatowej prof. Stanisława Ostoi-Chrostowskiego.

Uprawiała twórczość w dziedzinie ilustracji, rysunku, grafiki wydawniczej, scenografii i plakatu.

Współpracowała z wieloma wydawnictwami, m.in. z takimi jak: Czytelnik, Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia", Biuro Wydawnicze "Ruch", Krajowa Agencja Wydawnicza, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Książka i Wiedza, Bohem Press, Graphis, Arka, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Wydawnictwa Akcydensowe.

Zilustrowała ponad 200 książek, kalendarzy i innych druków akcydensowych.

Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, wśród nich takie jak: Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1951), Nagroda Honorowa na I Ogólnopolskiej Wystawie Książki i Ilustracji (1951), Nagroda Państwowa III Stopnia (1953), I Nagroda na II Ogólnopolskiej Wystawie Ilustracji, Plakatu i Drobnych Form (1955), Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej IBA w Lipsku (1959), Dyplom na XII Triennale Sztuki Użytkowej w Mediolanie (1960), Nagroda II Stopnia Ministra Kultury i Sztuki na wystawie "Książka i Ilustracja w XV-leciu PRL" (1962), II Nagroda w Konkursie organizowanym przez RSW Prasa-Książka-Ruch na opowieść obrazkową (1973), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1975), Wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za opracowanie graficzne i ilustracje do książki "Księżniczka na opak wywrócona" P. Calderona (1979), Nagroda PTWK za "Kalifa Bociana" W. Hauffa (1984), Nagroda PTWK za "Bajeczki" J.I Kraszewskiego (1986).

W roku 1986 została wpisana na Listę Honorową H. Ch. Andersena za "Bajeczki", w 1996 otrzymała Nagrodę PTWK za całokształt twórczości, a w roku 2000 Medal Polskiej Sekcji IBBY, również za całokształt twórczości, jest pierwszą laureatką tej nagrody.


autor / źródło: MC
dodano: 2010-11-08 przeczytano: 3599 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet