www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w wtorek, 3 grudnia 2024, w 338 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Franciszka, Ksawerego, Kasjusza.
Grudniowe przysłowia: Gdyby kiedy w grudniu grzmiało, wiatrów byłoby niemało. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




Kolejowi związkowcy komentują...

Doniesienia mediów o rychłym przywróceniu połączeń kolejowych do Zamościa spowodowały reakcję związków zawodowych kolejarzy. W piątkowe popołudnie zorganizowali oni konferencję prasową.

Z dziennikarzami spotkali się: Bogdan Jaworski - NSZZ "Solidarność" PKP "Intercity" S.A., Marian Kuropaś - Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Rewidentów Taboru PKP w Lublinie i Jan Starszuk - Przewodniczący Związku Zawodowego Maszynistów RP. Na sali byli też jednak obecni inni przedstawiciele środowiska kolejarskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od odczytania wspólnego oświadczenia kolejarzy w sprawie przywrócenia kursowania pociągów do Zamościa. Przedstawili oni całą listę osób i organizacji, którym składają wyrazy gorącego podziękowania za postawę w obronie i reaktywacji zamojskiej kolei. Znaleźli się na niej: Michał Basiński i jego Lokalna Organizacja Turystyczna "Roztocze", która jako pierwsza nagłośniła problem, Janusz Kochanowski - Rzecznik Praw Obywatelskich, który zginął w katastrofie smoleńskiej, ks. bp Wacław Depo - ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, media, kombatanci i studenci, Andrzej Adamek - wójt gminy Bełżec, Alicja Kuropaś, Sławomir Zimosz i Robert Marchwiany - wszystkie cztery ostatnie osoby (plus wspomniany wcześniej Michał Basiński) z Grupy Obrony Kolei na Roztoczu.

Najwięcej miejsca w tym oświadczeniu zajęła jednak kwestia postawy w tym temacie obu kandydatów na prezydenta Zamościa. Oto cytaty z tego dokumentu:

"Należy zadać pytanie: gdzie był wówczas Prezydent Zamościa Pan Marcin Zamoyski i jakie słowa wypowiadał na temat kolei na Roztoczu? Dlaczego nie zaprosił nas do Ratusza choćby na jedno spotkanie? (...) Dzisiaj wielu chciałoby być "ojcami" sukcesu. Mówi się o zaangażowaniu władz miasta w obronie miejsc pracy w Zamościu, a gdzie był Prezydent Miasta w ubiegłym roku, gdzie wielu kolejarzy straciło pracę w swoim mieście i czuło zawód, że nikt ich nie broni". Dla kontrastu tak opisują postawę drugiego z kandydatów: "Pan Poseł Sławomir Zawiślak poważnie włączył się do trudnej pracy na rzecz przywrócenia połączeń kolejowych. Był motorem napędowym "walki" o przywrócenie kolejowych połączeń pasażerskich. Wspólnie odbyliśmy szereg spotkań z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Marszałkowskiego oraz wieloma organizacjami. Pan Poseł Zawiślak wielokrotnie występował i występuje w obronie kolejnictwa. (...) Pragniemy podziękować Panu Sławomirowi Zawiślakowi za to, co robi w obronie kolei na Zamojszczyźnie, także za to, że występował przeciwko likwidacji zaplecza technicznego PKP w Lublinie, zakończonego sukcesem".

To sprawia, że kolejarze postanowili poprzeć posła Prawa i Sprawiedliwości w wyborach na prezydenta Zamościa. W swoim oświadczeniu podkreślają, że ta decyzja jest "właściwym wyborem". Zarazem jednak dodają, że nie popierają w pełni tej partii.

Obecni dziennikarze pytali przede wszystkim o szczegóły reaktywacji kolei w Zamościu. Jeden z zebranych pytał o rzekome plany uruchomienia połączenia do Lwowa, co wprawiło w zebranych w osłupienie. Przede wszystkim jednak interesowano się kwestią uruchomienia pociągu do Wrocławia przez Kraków od marca przyszłego roku. Związkowcy potwierdzili, że doniesienia na ten temat są prawdziwe, ale nie mogą na sto procent potwierdzić, że tak się właśnie stanie. "Nie mówi się na razie konkretnie o niczym. To jest tylko czcza rozmowa przedwyborcza" - mówili. Wątpliwości budzi między innymi planowany rozkład jazdy. "Nie jest on dla pasażera" - mówił Marian Kuropaś. Na pewno nie będzie dalekobieżnego pociągu do Warszawy. Jest też kłopot związany z brakiem lokomotyw spalinowych w zasobach spółki, co jest wynikiem zarówno jej polityki, jak i reformy z 2008 r., na mocy której firmie tej przekazano do obsługi połączenia międzywojewódzkie - potocznie: pospieszne. Bogdan Jaworski odniósł się też do kwestii planowanego uruchomienia od grudnia połączeń do Lublina na bazie szynobusów mówiąc, że "na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy budżet województwa to wytrzyma w związku z tym te szynobusy mogą długo nie pojeździć". Kuropaś wypowiedział się o stanie technicznym tych pojazdów: "To prototypy, a każdy prototyp często się psuje. Te psują się już po przejechaniu tysiąca kilometrów, a na dodatek jest u nich problem z częściami zamiennymi". Zdaniem Jana Starszuka zaś "Kolejarzy cieszy każdy pociąg uruchomiony do Zamościa. Oczywiście ważny jest rozkład jazdy, ale zawsze tak było i myślę, że niestety już zawsze tak będzie, że nikt nie będzie pytał pasażerów kiedy ten pociąg powinien jechać. Rozkład po prostu będzie ułożony i wprowadzony".

Z goryczą wypowiadano się o polityce przedsiębiorstw kolejowych: "Restrukturyzacje polegają na zwalnianiu ludzi, a nie myśli się o wprowadzaniu nowych technologii i zatrudnianiu ludzi kompetentnych. Wszystko to się robi po linii partyjnej, a w niektórych przypadkach związkowej. Nam jest też przykro z tego powodu". Wspomniano o zamiarach przeprowadzenia strajku generalnego na kolei.

Na koniec konferencji Bogdan Jaworski poinformował o planowanym wystąpieniu posła Zawiślaka do prezesa PKP Intercity i ministra infrastruktury z prośbą o uruchomienie trzech par pociągów całorocznych i jednego sezonowego do Zamościa lub Bełżca. Byłyby to łączniki do połączeń już zaplanowanych: do Wrocławia, Zielonej Góry i Szczecina/Świnoujścia. Wydaje się jednak, że szanse na realizację tych postulatów są nikłe.


autor / źródło: Roman Sobieszczański
dodano: 2010-11-14 przeczytano: 14622 razy.



Zobacz podobne:
     "Problemy i perspektywy kolei na Zamojszczyźnie" odsłona druga / 2012-04-02
     Między nami kolesiami / 2012-03-22
     Mimo wszystko / 2012-03-08
     Inicjatorzy spotkania dot. rozwoju kolei na Zamojszczyźnie wystosowali pismo do marszałka województwa / 2012-01-19
     Rozmawiali o przyszłości kolei na Zamojszczyźnie / 2011-12-23
     Będą sondować przywrócenie pociągu Warszawa - Roztocze - Lwów / 2011-12-10
     Kolejowy pejzaż / 2011-12-08
     Zgłoś uwagi do nowego rozkładu jazdy pociągów / 2011-06-09
     Szynobusy wracają na Roztocze / 2011-05-23
     Młodzi grafficiarze promują zamojską kolej / 2011-05-18
     Na Wielkanoc lub majówkę do Zamościa z Intercity / 2011-04-13
     Zaproponowali rozkład jazdy szynobusów do Lublina / 2011-03-24
     Rozdają ulotki promujące jazdę koleją / 2011-03-20
     Apel o dialog w sprawie połączeń kolejowych / 2011-03-03
     Bezkoleje zakończone - przynajmniej na razie / 2011-02-24
     Województwo wdraża PUK / 2011-01-20
     Szerokie okno czy szeroki gwóźdź? / 2010-12-08
     Kolej znowu ma wrócić / 2010-11-10
     Mit o szybkiej kolei na Roztoczu / 2010-09-30
     Kolejowe fantazje ministra / 2010-09-24

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet