|
Miliony euro na rozwój regionuBlisko 80 mln euro otrzymamy z Unii Europejskiej na najważniejsze inwestycje na Lubelszczyźnie. W czwartek zarząd województwa przedstawił ich listę.
Cztery kluczowe dla regionu inwestycje zapisano w przygotowanym właśnie projekcie Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W jego ramach Lubelszczyzna otrzyma z Brukseli aż 1,15 mld euro. Inwestycje kluczowe nie muszą już uczestniczyć w konkursach na unijne granty, mają już zarezerwowane pieniądze. W najbliższą środę projekt lubelskiego RPO zatwierdzi Komitet Rady Ministrów. Ale to już tylko formalność. Na początku marca projekt trafi zaś do Komisji Europejskiej. Cztery najważniejsze dla regionu inwestycje, które znalazły się w projekcie programu operacyjnego, to: budowa lotniska w Świdniku, stworzenie Systemu Informacji Przestrzennej Lubelszczyzny, budowa Centrum Spotkania Kultur, czyli dokończenie Teatru w Budowie, oraz gruntowna przebudowa stadionu miejskiego przy al. Zygmuntowskich w Lublinie.
Lotnisko w Świdniku
Jak pisaliśmy wczoraj, zarząd województwa wykreślił z projektu RPO wpisany jeszcze przez poprzedników projekt budowy międzynarodowego portu lotniczego w Niedźwiadzie. Uznał go za nierealny, a przygotowaną dokumentację za wadliwą. Pieniądze przeznaczył na budowę portu w Świdniku. Koszt jego powstania oszacowano w projekcie RPO na 49 mln euro, z czego UE przekaże nam połowę tej kwoty. Spółka Port Lotniczy Lublin w ramach RPO będzie mogła też się starać o dodatkowe osiem milionów euro. - Budowa lotniska to wielkie wyzwanie i szansa na rozwój całego regionu - stwierdził wczoraj podczas konferencji prasowej wicemarszałek Jacek Sobczak (PO). Poinformował również, że akcjonariusze PLL, w tym samorząd województwa, zdecydowali się na kolejne już dokapitalizowanie spółki. Opracowaniem dokumentacji i przygotowaniem inwestycji w Świdniku ma się zająć międzynarodowa firma audytorsko-doradcza Ernst&Young. Budowa lotniska powinna rozpocząć się w przyszłym roku. Pierwsze samoloty mają na nim wylądować w 2009 r.
System Informacji Przestrzennej Lubelszczyzny
W ramach tego projektu ma powstać internetowa baza zasobów naszego regionu. Unijne dofinansowanie pozwoli na zakup oprogramowania, sprzętu komputerowego oraz przeszkolenie osób, które będą realizować projekt. - Stworzymy bazę danych, w której znajdą się informacje o wszystkim, co jest i co się dzieje w województwie. Przedstawimy w niej m.in. sieć dróg, kolei, zaplecze turystyczne i muzealne, tereny pod inwestycje. Każdy będzie mógł się dowiedzieć nawet tego, jaka jest produkcja warzyw w danej gminie - opowiada członek zarządu Mariusz Grad (PO).
SIP ma podnieść atrakcyjność inwestycyjną Lubelszczyzny poprzez szeroką dostępność informacji na temat województwa. Usprawni też obieg informacji w regionie. Koszt stworzenia systemu to 10 mln euro. Bruksela da nam na ten cel aż 8,5 mln euro.
Centrum Spotkania Kultur
Powstanie tego centrum to jeszcze pomysł poprzedniej ekipy rządzącej województwem. Jednak mimo wielu zapewnień, Teatru w Budowie nie udało się dotychczas dokończyć. Na zlecenie ludowo-narodowego zarządu firma Elektroprojekt przygotowała koncepcję dokończenia budynku. Wizualna strona koncepcji została skrytykowana jednak przez nowe władze województwa jako zbyt sztampowa i mało nowoczesna. Dyrektorzy lubelskich instytucji kultury negatywnie ocenili natomiast wewnętrzne rozplanowanie budynku. Teraz koncepcją dokończenia teatru ma się zająć tzw. zespół programowo-honorowy, na czele z senatorem Krzysztofem Cugowskim. Doradzać mu będą m.in. lubelscy artyści. Kiedy koncepcja będzie już gotowa, fundacja Janusza Palikota ogłosi międzynarodowy konkurs architektoniczny na dokończenie budynku. Zwycięski projekt za darmo przekaże samorządowi województwa. - Ten teatr ma być tym dla Lublina, czym Luwr dla Paryża lub La Scala dla Mediolanu. Chcemy, aby życie zaczęło w nim tętnić do końca obecnej kadencji samorządu - stwierdził marszałek Jarosław Zdrojkowski (PiS), który powołał swego pełnomocnika ds. Teatru w Budowie. W budynku działać ma m.in. opera. Chęć otworzenia w Lublinie filii zadeklarowała już warszawska Opera Narodowa. Koszt dokończenia budynku jest szacowany na 32,7 mln euro, z czego 27,8 mln euro zapisano jako dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Stadion Miejski
Plany rozbudowy stadionu miejskiego władze Lublina przedstawiły jeszcze w styczniu ubiegłego roku. Obiekt ma być oświetlony i w większości zadaszony specjalną membraną z włókien szklanych, która wytrzyma nacisk nawet 190 ton. Znajdą się na nim kabiny komentatorskie, pomieszczenia do monitoringu, pawilony gastronomiczne i handlowe. W pierwszej wersji stadion miał mieścić 15 tys. widzów. Jednak władze miasta postanowiły go powiększyć do 20 tys. miejsc. To wymagało zwiększenia kwoty zapisanej w RPO. W pierwszym, przygotowanym przez poprzedni zarząd województwa, projekcie koszt przebudowy stadionu oszacowano na 12 mln euro. Jednak miasto wystąpiło o zwiększenie tej kwoty do 20 mln euro. I tyle właśnie znalazło się w najnowszej wersji projektu programu operacyjnego. Z tej kwoty 17 mln euro ma wyłożyć Bruksela. - Dzięki tym pieniądzom stworzymy w Lublinie profesjonalny, wysokiej klasy stadion spełniający światowe normy. Będziemy mogli organizować na nim międzynarodowe imprezy - mówił wczoraj wicemarszałek Andrzej Olborski (PiS).
Stadion ma być gotowy w 2009 r.
autor / źródło: Wojciech Andrusiewicz / gazeta.pl dodano: 2007-02-03 przeczytano: 2952 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|