www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 24 listopada 2024, w 329 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Flory, Emmy, Pęcisława.
Listopadowe przysłowia: Kwitną drzewa w listopadzie, zima aż do maja będzie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Publicystyka


- - - - POLECAMY - - - -




Bariery dla osób niepełnosprawnych w "Idealnym Mieście"

"Idealne Miasto" Zamość niezbyt przyjazne osobom niepełnosprawnym. Szereg barier w poruszaniu się po mieście, dostępności do urzędów, banków oraz innych instytucji użyteczności publicznej zaprezentowano podczas konferencji zorganizowanej w Ośrodku Rehabilitacyjno - Terapeutycznym dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zamościu (3.12.).

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych pt. "Nie wykluczajcie nas" - Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem" w Zamościu zorganizowało konferencję, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele władz Miasta, Zarządu Dróg Grodzkich, Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie oraz przedstawiciele mediów.

Młodzi niepełnosprawni, którzy byli inicjatorami oraz organizatorami tego spotkania, dokonali inwentaryzacji barier architektonicznych, które w ich przekonaniu znacznie utrudniają funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym w ich rodzinnym mieście.

Spotkanie poprowadziła dwójka młodych osób - Katarzyna Waszak i Michał Król, wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno - Terapeutycznego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zamościu, którzy aktualnie stanowią zespół ds. promocji działań podejmowanych na rzecz osób niepełnosprawnych. Tematem wiodącym spotkania było zaprezentowanie dokumentacji fotograficznej zinwentaryzowanych barier komunikacyjnych i dostępności do urzędów i instytucji utrudniających normalne funkcjonowanie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich oraz promocja strony internetowej: "Jesteśmy Polakami".



Michał Król przedstawił krótki rys historyczny dotyczący ustanowienia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych 3 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ONZ. Celem było zwrócenie uwagi na problemy tej grupy społecznej i podkreślenie konieczności działania na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa. Na świecie żyje ponad 500 mln osób niepełnosprawnych, co stanowi blisko 10% całej ludzkości. Jedna na 6 osób w Unii jest niepełnosprawna, w stopniu od lekkiego do znacznego, co oznacza, że 80 mln Europejczyków często nie ma możliwości uczestniczenia w życiu społecznym i gospodarczym z powodu barier związanych ze środowiskiem i z postawami ich otoczenia.

Nadal w Polsce osoby niepełnosprawne są dyskryminowane w wielu obszarach życia - podkreślała poruszająca się na wózku Katarzyna Waszak. Niestety, Polska nie ratyfikowała jeszcze konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych z 2006 r. Konwencja ta zapewniłaby osobom niepełnosprawnym ochronę przed dyskryminacją w takich dziedzinach jak: prawa obywatelskie, dostępność, edukacja, zdrowie, zatrudnienie i zabezpieczenie społeczne.

Następnie zaprezentowano, przeprowadzoną kilka tygodni temu inwentaryzację barier w Zamościu, przygotowaną przez uczestników Warsztatu Terapii - Zajęciowej. Jak powiedziała lek. med. Maria Król przewodnicząca Stowarzyszenia, szczególny spacer po Zamościu odbył się w towarzystwie wiceprezydent Iwonny Stopczyńskiej oraz dwójki osób na wózkach.

- Przeszkody i bariery, które zarejestrowaliśmy w sposób zasadniczy ograniczają aktywne uczestnictwo w życiu osobom niepełnosprawnym. Wszystkie stowarzyszenia i placówki obejmujące swoim działaniem niepełnosprawnym pracują aby te osoby wychować, wykształcić i uczyć aktywnego życia. Kiedy jednak napotykają zbyt duże bariery w życiu, to nasza praca idzie na marne, a przecież oni są przygotowani do tego, żeby pójść na pocztę, pobrać pieniądze z bankomatu, nie mogą tego zrobić z powodu braku dostępności - powiedziała Maria Król.

Na "liście barier " niemożliwych do pokonania przez osobę niepełnosprawną w Zamościu pojawiły się m.in.: dostęp do bankomatu przy ul. Wyszyńskiego, stopień przy wejściu do Szkoły Muzycznej, wejście do toalety na dworcu PKS i wejścia do księgarń na Starówce. Na ulicy Partyzantów wszystkie przejścia stanowią zagrożenie, potrzeba dwóch osób do przetransportowania większego wózka inwalidzkiego.

Niedostępne dla osób niepełnosprawnych są także: wejścia do pubów, restauracji i hoteli, wejścia do urzędów, biur i uczelni (poczta, Sąd Rejonowy ul. Ormiańska, Instytut Przyrodniczo-Techniczny, PWSZ i WSZiA - dziekanat na ulicy Akademickiej), strome zjazdy i podjazdy na ulicy Peowiaków i na osiedlu Spółdzielni Mieszkaniowej im. J. Zamoyskiego, nierówności chodnika i zbyt wąskie wjazdy dla wózka na przejściach dla pieszych - ulica Peowiaków, zbyt wąskie wejście na dworzec PKS, wysokie krawężniki - ulica Wyszyńskiego i do CKF "Stylowy", nieczynna winda dla niepełnosprawnych w hotelu OSiR i wejście do toalety w Nowej Bramie Lubelskiej.



- To nie są żądania nadzwyczajnego traktowania. Jako matka niepełnosprawnego syna od dwudziestu pięciu lat, kiedy planuję wyjście z synem, muszę najpierw dobrze pomyśleć, którymi ulicami bezpiecznie dostanę się tam, gdzie bym chciała - podsumowała prezentacje przewodnicząca Maria Król.

- Tu chodzi nie tylko o niepełnosprawnych, chodzi o nas wszystkich, bo się starzejemy, a także o matki z dziećmi w wózkach. Prawo jest dobre, wystarczy go przestrzegać, apelowała do wszystkich odpowiedzialnych za odbiór inwestycji przewodnicząca Stowarzyszenia, aby Zamość stawał się bardziej przyjazny i wzorował się na miastach, które od początku inwestycji myślą o wszystkich członkach społeczności. Są już tego pierwsze oznaki, ponieważ właścicielka restauracji "Padwa" wyraziła gotowość dostosowania wejścia dla potrzeb niepełnosprawnych. Jak dodała Maria Król, będzie tam piktogram dostępności a Stowarzyszenie będzie promować tę restaurację. Gdybyśmy wszyscy mieli trochę więcej wyobraźni w tym temacie, to świat wyglądałby inaczej, projektowanie byłoby uniwersalne, nie byłoby by barier.

- Jestem przekonana, że zmieniamy świadomość społeczną każdym spotkaniem, "krok za krokiem", informujemy, edukujemy, wzywamy apelem "Nie wykluczajcie nas", do wszystkich urzędników, samorządowców, do sąsiadów, działaczy i wszystkich obywateli. Wspólnie będziemy działać, aby Zamość był jak najbardziej przyjazny, także osobom niepełnosprawnym- mówiła Maria Król.

- Ta konferencja służy nie tylko temu, abyśmy na przyszłość wyznaczyli sobie pewne działania - powiedziała wiceprezydent Iwonna Stopczyńska, ale abyśmy nie czekali na kompleksowe remonty, tylko reagowali natychmiastowo na każde zgłoszenie bariery, utrudniającej życie niepełnosprawnym. Zadeklarowała również przekazanie wszystkich zgłoszeń i uwag do Wydziału Planowania UM Zamość, aby można było zwracać uwagę inwestorom na realizowanie rozwiązań zgodnych z przepisami i jednocześnie aby były one przemyślane pod kątem osób niepełnosprawnych. Dodała także, że już wszystkie ulice na Starówce po remoncie nie mają krawężników i są na jednym poziomie.

Dokumentację fotograficzną zinwentaryzowanych barier przekazano wiceprezydent Iwonnie Stopczyńskiej oraz Annie Muszyńskiej - dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu z nadzieją, iż problemy oraz potrzeby niepełnosprawnych zostaną dostrzeżone, a w przyszłości miasto stanie się autentycznie miastem bez barier, dla wszystkich jego mieszkańców.

Maria Król zaprosiła także gości na specjalny Koncert Jubileuszowy w dn. 11 grudnia z okazji XX-lecia działalności Stowarzyszenia, z udziałem wybitnego artysty Krzesimira Dębskiego, przyjaciela osób niepełnosprawnych, który pokieruje Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2010-12-06 przeczytano: 16817 razy.



Zobacz podobne:
     Apel Stowarzyszenia "Krok za krokiem" / 2012-05-21
     Były premier uświetnił uroczystości w Białobrzegach / 2012-05-18
     Uroczystość nadania imienia Centrum Aktywizacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych w Białobrzegach / 2012-05-11
     Ostatki i dar serca w "Carskich Koszarach" / 2012-02-19
     Weź udział w "Ostatkach karnawałowych" i pomóż niepełnosprawnym dzieciom / 2012-02-01
     Nagrodzili najbardziej aktywnych i solidarnych w roku 2011 / 2011-12-21
     Nagrodzą najbardziej aktywne osoby niepełnosprawne / 2011-12-10
     Antonina Krzysztoń zaśpiewa dla młodzieży niepełnosprawnej / 2011-12-09
     Środowiskowy Dom Samopomocy w Białobrzegach rozpoczyna działalność / 2011-11-26
     Zagrali w charytatywnym turnieju / 2011-10-27
     Dwa światy / 2011-06-16
     Podsumowanie konkursu "Zawsze niech będzie..." / 2011-05-16
     Maria Król z nagrodą Rzecznika Praw Dziecka / 2011-05-07
     Przeanalizują uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu publicznym / 2011-04-29
     BAL CHARYTATYWNY na rzecz osób niepełnosprawnych / 2011-01-27
     Jubileuszowy koncert otwartych serc / 2010-12-16
     Debiut w Carnegie Hall, debiut w Zamościu - rozmowa z Krzesimirem Dębskim / 2010-12-14
     Krzesimir Dębski na jubileuszu "Krok na krokiem" / 2010-12-07
     Kochająca bliźniego Maria Król / 2010-12-06
     Nie wykluczajcie nas / 2010-11-15

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet