www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 10 stycznia 2025, w 10 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Wilhelma, Dobrosława, Grzegorza.
Styczniowe przysłowia: Od Trzech Króli będą mrozy do Gertruli. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Na zamojskich uczelniach


- - - - POLECAMY - - - -




Kolęda z przytupem, czyli "Pastorałka Zamojszczyzny"

Koncertem Noworocznym "Biała Pastorałka" Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" złożył mieszkańcom Zamojszczyzny życzenia noworoczne i rozpoczął dwudziesty szósty rok działalności artystycznej. Widowisko muzyczno - taneczne odbyło się w Zamojskim Domu Kultury (14.01.).

Piękne polskie kolędy, współczesne pastorałki oraz doskonale dobrane ludowe teksty bożonarodzeniowe wypełniły prawie dwugodzinny koncert. Nie zabrakło najpiękniejszych tańców ludowych z różnych regionów Polski z udziałem prawie wszystkich grup tanecznych ZPiT "Zamojszczyzna" oraz wspaniałego muzykowania kapeli.



Życzeniami na Nowy Rok powitała publiczność Jolanta Kalinowska-Obst kierownik artystyczny ZPiT "Zamojszczyzna", a następnie staliśmy się uczestnikami znakomicie wykonanego widowiska. Uraczono nas, niczym upominkami - śpiewem, tańcem, muzyką i recytacją ludowych tekstów.

Jako pierwsza, w rytmie poloneza, zabrzmiała piękna kolęda "Bóg się rodzi" w wykonaniu grupy I oraz solistek ubranych w stroje zamojskie. Wygłoszony tekst przywołał wspomnienie dzieciństwa i niezwykły nastrój Nocy Wigilijnej.



"Wigilijną Pastorałką" oczarowały nas solistki oraz śpiewające anioły z grupy II i III. Wzruszająco brzmiały słowa pastorałki:

(...)Na Wilię na święta, na rok nowy, życzenia szczęścia ponad światem mkną
Niech noc truchleje, a nadziei płomyk niechaj ogrzeje ciepłem swym nasz dom.
Spłynął na ziemię pierwszej gwiazdy promień, szronem na szybie kolędę zapisał
Łamią opłatek już matczyne dłonie, to pora wspomnień, pora ukołysań (...).




Kolejny tekst mówił o wielkiej nadziei związanej z oczekiwaniem na Gwiazdę Betlejemską. Zauroczyły publiczność swoim tańcem śnieżynki o srebrzystych włosach sypiące śniegiem z grupy IV. Przybyli również Aniołowie i pasterze aby wypowiedzieć i wyśpiewać pokłon Malusieńkiemu w tą świętą i cichą noc.

W wykonaniu Aniołów i śnieżynek mogliśmy wysłuchać niezwykłej pastorałki "Północ już była". Byliśmy również świadkami spotkania Anioła i pastuszków, którzy "pobieżeli" powitać Zbawiciela narodzonego w Betlejem. Przygotowaniom do złożenia Dzieciątku pokłonu towarzyszyła kolęda "Gdy się Chrystus rodzi".

Pasterze nie zapomnieli o zabraniu podarków dla syna cieśli, o czym mówił kolejny tekst:
(...)Szedł do Jezuska Bartek z młyna a w worku kwiczała mu świnia. Antek z Krzywca dźwigał Bogu plaster miodku. Pasterze szli, a po drodze grali i kolędę śpiewali(...).



Następnie tancerze z grupy V odśpiewali pastorałkę "Zeszliśmy się bracia", a kolędę "Oj Maluśki" solistki oraz dziewczęta z grupy II i III. Kiedy do tancerek dołączyli tancerze z II grupy, w darze dla Dzieciątka i dla publiczności, odtańczyli z wielkim animuszem taniec "pastyrski".

Za chwilę tańce zamojskie grupy II poczynając od walczyka. Wykonanie wiązanki tańców spod Lublina przez grupę III poprzedziła wizyta na scenie "fajnych chłopaków z gwiazdą, a nie żadnych takich ciamajd", którzy "grali wesoło i przez zawieję poszli do Betlejem z Aniołem". Bardzo przypadł do gustu publiczności tekst "Chociaż w tej kurniawie".

Kolędę "Z narodzenia Pana" odśpiewali tancerze grupy IV i III. Z przytupem, z radością i uśmiechem na twarzy wyśpiewano chwałę Panu. Jako, że kolędy nie było dosyć, dziewczęta grupy IV oraz solistki - Monika Hildebrand i Barbara Rabiega z ogromnym wdziękiem, melodyjnie wykonały - "Gdy śliczna Panna".



Na scenie ponownie kolędnicy z grupy I w strojach ludowych z różnych stron Polski. Są też tancerze z grupy II w strojach krakowskich i w kontuszach. W ich wykonaniu możemy podziwiać taniec i śpiew - "Nużmy bracia pastuszkowie".

Czas na pokłon Dzieciątku w wykonaniu kolędników w strojach łowickich. Wiązanką tańców łowickich zachwyca publiczność grupa III. Piękny styl i wspaniała choreografia dały imponujący efekt. Następnie prezentuje się grupa V w sympatycznej pastorałce "Jam jest dudka" z podkładem muzycznym w wykonaniu kapeli Zespołu.

Na scenie nowi wykonawcy. To tancerze reprezentacyjnej grupy I w tańcach regionu kurpiowskiego. Rewelacyjna technika tańca i precyzyjne wykonanie trudnych układów to wynik doskonałego warsztatu i wieloletniego przygotowania.



Kolejno uczestniczymy w jasełkach z udziałem Anioła, Heroda, diabła, śmierci i króli oraz Pana Twardowskiego. Mini spektakl pokazujący rozprawę z okrutnym Herodem uzupełniają kolędy: "Wesoła nowina" i "Hej, w Dzień Narodzenia" w wykonaniu chórzystów w strojach krakowskich.

Jeszcze dawna rymowanka, recytowana w czasach naszych babć i dziadków w okresie bożonarodzeniowym: Jestem sobie szczodraczek, wlazłem sobie na krzaczek, z krzaczka spadłem na wodę i złamałem sobie nogę
Szedł Pan Bóg z nieba, dał mi kromkę chleba.
A ja Panu Bogu trzewiczki na lato, kożuszek na zimę, a sam fik pod pierzynę.
Byłem w kościele, widziałem anielskie wesele.
Panna Maryja syna porodziła, w złote pieluszki go powiła. Ja te pieluszki noszę i was o kolędę proszę.
Winszuję, winszuję i winszować nie przestanę, aż póki co dobrego nie dostanę.




Ponownie scena pełna tancerzy. Na finał ogniste tańce krakowskie tańczą tancerze grup: IV i II, bo "W każdej szopce jak wiadomo tańczy krakowiaków grono".

W programie także popisowe tańce nowosądeckie grupy I. Wspaniała energia, która rozpiera tancerzy promieniuje ze sceny i zaraża publiczność. Występom towarzyszą długie, gorące oklaski. Do najstarszych tancerzy dochodzą pozostali wykonawcy. Wspaniale prezentuje się scena wypełniona tancerzami w różnorodnych kostiumach. Obok strojów krakowskich, stroje zamojskie. Są także wykonawcy jasełek i śnieżynki z grupy IV. Wsparcia udzielają solistki i rozlega się piękna pastorałka "Jest taki dzień". Po niej następują życzenia "Na szczęście, na zdrowie, na to Boże Narodzenie". Do koncertowych życzeń ZPiT "Zamojszczyzna" na Nowy Rok przyłączył się ks. bp Wacław Depo.

Koncert zakończyła nastrojowa "Biała Pastorałka" w wykonaniu wszystkich wykonawców rewelacyjnego Koncertu Noworocznego, po której długo nie milkły oklaski publiczności.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2011-01-19 przeczytano: 19093 razy.



Zobacz podobne:
     XI Spotkania z Kolędą i Pastorałką / 2011-01-12
     Koncert kolęd i jasełek w Krasnobrodzie / 2011-01-12
     Kolędowali zamościanie / 2011-01-08
     Nagrodzeni za "Świąteczne światła 2010" / 2011-01-04
     "Namysłowiaków" Oratorium "Na Boże Narodzenie" / 2010-12-24
     Trzy dni z kolędą i pastorałką- I Roztoczański Koncert Kolęd i Pastorałek / 2010-12-23
     Wigilia przed zamojskim Ratuszem A.D. 2010 / 2010-12-22
     Finał Konkursu "Szopki, Stroiki i Kartki Bożonarodzeniowe 2010" / 2010-12-21
     Laureaci konkursu Szopka Zamojska 2010 / 2010-12-20
     Świąteczne kartki Gminy Zamość / 2010-12-18
     XI Spotkania z Kolędą i Pastorałką - Zamość 2011 / 2010-12-17
     Kolędowanie Zamojskie 2011 / 2010-12-16
     Wigilia na Rynku Wielkim / 2010-12-13
     Betlejemskie Światło Pokoju 2010 "Ku przyszłości" w Zamościu i regionie / 2010-12-12
     Wielkie kolędowanie w Krasnobrodzie / 2010-12-12
     Rozświetlona zamojska choinka / 2010-12-10
     Uroczyste rozświetlenie choinki na Starym Mieście / 2010-12-04
     Konkurs "Szopki, Stroiki i Kartki Bożonarodzeniowe 2010" / 2010-12-03
     Na Rynku Wielkim stanęła choinka / 2010-12-01
     Konkurs "Świąteczne światła 2010" / 2010-12-01

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet